+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  18
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Unhappy Ehliyete el koyma (alkol)

  İyigünler bu sorumu cevaplarsanız size minnettar olacağım.
  Dün gece yani 29.06.2008 tarihinde trafik ekiplerince durduruldum, alkol kontrolü yapmak istediler, bende hiç itiraz etmeden uzattığı alkolmetre cihazına üfledim, ve kanımda 0,85 promil alkol çıktığını söyledi, ben buna itiraz edip sadece bir şişe bira içtiğimi söyledim. Alkol raporuna itiraz ettim, trafik polisleri alkol raporunu tuttuğunda saat gece 23.00' dü, ve beni en yakın devlet hastanesine götürdüler, hastaneye geldiğimizde saat 24,25 sıralarıydı, yani vakit 1,5 saat gecikmişti, orada trafik ekipleri kan testi yaptırmak istediler, fakat kan testi yerine hastanenin alkolmetre cihazıyla alkolümü ölçtüler, bu üflemede ise 0,49 promil alkollü çıktım, hastaneden alınmış alkol raporum var.Yasal sınır olan 0,50 promilin altında olduğuma göre bu olaya cezai işlem yapılablirmı ve ehliyetime el konulurmu? bugün trafik ekipleri beni mahkemeye sevk ettiler, savcının karşısına çıktım trafik güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde araba kullanmadığımı, ekipler ölçüm yaptırdığı sırada yüzüme kolonya sürdüğümü söyledim, savcı bana suç belgesi geldiğinde itiraz edebileceğimi söyledi, şimdi ne yapmam gerekiiyor yardımcı olur musunuz?  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Ehliyete el koyma (alkol) konulu yargıtay kararı ara
  Ehliyete el koyma (alkol) konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2008
  İletiler
  22
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Ehliyete el koyma (alkol)

  Alkol hesaplaması yapılırken ilk üfleme saatiniz yani araç kullanırken trafik polisince yakalandığınız saat esas alınır ve üzerinden 1,5 - 2 saat gecmiş üflemenizde cıkan 0.49prml alkol yaklaşık saat başına (tahminen)17-19 promil eklenilerek bulunur...

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  18
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Ehliyete el koyma (alkol)

  Hayri arkadaşım cevabın için teşekkürler, benim yakalanma saatim 23:00, hastaneden aldığım raporu 24:25 , yani 1 saat 25 dakika geçmiş sonuç nasıl olur yani anlamadım, ıkan 49promilin üzerinemi ekliycez, galiba mahkemeyi kazanamıycam, avukata vermiştim takip etsin diye, avukatta dosyanın içinde doktor raporun olmadığını söyledi, bende işin peşşini bırakmadım hastaneden o gün alınan dostor raporunu alıp imzalatıp kaşeleyip yeniden avukata verdim, mahkeme hala devam ediyor. sonuç ne olur bilmiyorum, benim 3 kez yakalanışım 3600ytl ceza yazdılar ehliyetim giderse de 5 yıl alınacak mahkeme sonuçlanmadan ehliyetimi bile vermediler, yardmcı olurmusun?

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Oct 2008
  İletiler
  22
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Ehliyete el koyma (alkol)

  0.49 prml cıktıysa , 1.15 dakika sonra ki kan örneğinden gercekten zor. 0 veya 0.05-0.10 cıksay dı belki olabilir di? Alkol kandaki etkisini zamanla kabeder. o yüzden ilk üfleme saatin baz alınarak hesaplanır
  Konu hayri sahin tarafından (02-11-2008 Saat 01:09:10 ) de değiştirilmiştir.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Aydın
  İletiler
  1.934
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Ehliyete el koyma (alkol)

  Alkolle ilgili geçenlerde okudum ama, nerede okuduğumu hatırlamıyorum.Bir mahkeme kararı vardı.Orada diyordu ki,anladığım kadarıyla;"0,5 promil ölçüsü yönetmelikle konulmuş bir ölçüdür ve bu ölçünün kanunen dayanağı yoktur.Mesele; kaç promil olduğu değil,0,5 in üstünde de olması değil,sürüş yeteneğini kaybedip kaybetmediğini ortaya konulmamış olmasıdır.Kişi 0,5 promil üstü alkolle bile sürüş yeteneğini kaybetmemiş olabilir.Özet:Kanunen dayanağı olmayan 0,5 promili aşmak tek başına hiçbir anlam ifade etmez.
  Bulursam aktarırım.
  İyi günler...

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Aydın
  İletiler
  1.934
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Ehliyete el koyma (alkol)

  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 48.maddesi;alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmelerinin yasak olduğu ifade edilmiştir.

  Karayolları Trafik Yönetmeliğinin "Uyuşturucu ve Keyif Verici Maddeler ile İçkilerin Etkisinde Araç Sürme Yasağı" başlıklı 97.maddesinde, alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneğini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmelerinin yasak olduğu açıklandıktan sonra, konu ile ilgili olan "b-2" bendinde "Alkollü içki almış olarak kandaki alkol miktarına göre araç sürme yasağı" kenar başlığı altında; Alkollü içki almış olarak araç kullandığı tespit edilen diğer araç sürücülerinden kandaki alkol miktarı 0.50 promilin üstünde olanların araç kullanamayacakları açıklanmıştır.

  Ayrıca Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartlarının A.5.5.maddesinde "Teminat dışı kalan zararlar" kenar başlığı altında; taşıtın Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yasaklanan miktardan fazla içki almış kişiler tarafından kullanılması sırasında meydana gelen zararların, kasko poliçe teminatı dışında olduğu açıklanmıştır.

  Bununla birlikte;Kasko Sigorta Poliçesi Genel Şartlarının A.5.5.maddesinin dayanağını teşkil eden Karayolları Trafik Kanununun 48.maddesinin yasaklamayı düzenleyen ilk fıkrasında, alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli araç sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaklanmış olup, aynı maddenin ikinci fıkrasındaki yönetmelik düzenlemesine olanak tanıyan hükümde, yasaklama yetkisi yönetmeliğe bırakılmış olmadığından, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 97.maddesinde yukarıda anılan yasa hükmün tekrarlandıktan ve müteakip, uyuşturucu veya keyif verici maddeler ile alkollü içkilerin oranlarının ne şekilde saptanacağı belirlendikten sonra, yasa da yer alan hükmü dikkate almadan salt; ( mücerret ) 0.50 promil üstünde alınan alkol miktarına göre araç kullanma yasağı getirilmesinin yasal dayanağı bulunmadığından geçersiz bulunmaktadır. Geçersiz yönetmelik hükümlerinin, yasaya aykırı bir şekilde genel şart olarak kabulü de mümkün değildir.

  O halde, hasarın teminat dışı kalabilmesi için kazanın meydana geliş şekli itibarıyla sürücünün salt ( münhasıran ) alkolün etkisi altında kaza yapmış olması gerekmektedir. Diğer bir anlatımla, sürücünün alkollü olması, tek başına hasarın teminat dışı kalmasını gerektirmez. Üstelik, böyle bir durumda hasarın teminat dışı kaldığının kanıt yükü TTK.nun 1281 maddesi hükmü gereğince sigortacıya düşmektedir.
  ------------
  YHGK
  E:2004/11-217
  K:2004/212
  T: 7.4.2004
  Sayılı karardan aktarılmış bir bölümdür.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Ehliyete el koyma (alkol)

  herkese iyi günler
  benim de başıma gelen bir olayı anlatmak ve bilgilenmek istedim


  27,06,2009 tarihinde erdemli limonluda trafik kotrolüne takıldım.evraklarım kontrol edildikten sonra birde alkol kontrolü yapalım dediler.Alkolmetreye 6-7 kez üfledim alkolmetre cihazı rapor vermeyince beni erdemli devlet hastahanesine götürdüler.Oradaki alkolmetreye üflemedim idrar ve kan alınarak doktor raporu istedim.
  Nöbetçi dr.beni basit muane sonucu şahıs hafif alkollüdür raporu verdi.görevli polis memuru amirini cep telefonundan arıyarak dr.hafif alkollü raporu verdi oda 50 promilin altı efendim bundan sonra ne yapalım dedi.diğer polis beni dışarı çıkartı oda yanımdan ayrılmadı.yaklaşık 2 saat sonra beni de alarak aracın yanına götürdüler.burda trafik cezası ve araca el kotdular.Usulsüzlük yapıldığını anlayınca bende trafik cezasını ve araç men zaptını imzalamadım.
  Hemen erdemli Devlet hastahanesine geri döndüm raporun bir fotokopisini istedim.Güvenlik eşliğinde verdiler.Nöbetçi doktora raporu gösterdim bu raporu ben yazmadım dedi rapor şahıs alkollüdür bu vazyette araç kullanamaz yazıyordu.dr.bey karşısında oturan memura kendisinin yazdığı rapordan fotokopi verilmesini söyledi fakat karşısındaki memur (orda bir isim zikretti ) telefon etti isteği doğrultuda raporu değiştirdiğini beyan etti

  İdrar ve kan tahlili yapılmadan böyle bir rapor nasıl düzenlendi anlamış değilim.

  olaya karışan polislerin ve komserin konuşyukları cep telefonlarını cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundum.
  07,07,2009 tarihinde idari mahkemeye dilekçemi vereceğim.
  anlattıklarımda ne fazla nede eksik var.bu hukuksal mücdelemde nelerle karşılaşabilirim.bu konuyla ilgili bilgilerinizden faydalanmak istiyorum .
  Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ehliyete el koyma (alkol)

  merhabalar benım de bir sorum olacaktı benımde basıma 9-7-2009 tarihinde basıma alkolden ehliyet alma durumu geldi. cevirmeye girdim ve bir bira icmiştim, üfledim 121 promil cıktı ve ben buna itiraz ettim devlet hastanesıne gonderdıler polıs esliğinde gittik ve orda ufledıgımde 61 promıl geldı ama ben bunuda kabul etmedım ve kan tahlılı istedim. onun bana adli vakalarda kullanıldıgını soyledıler ve benım kan testi istegimi kabul etmediler ama ben direttim kan testi isitiyorum dıye sonra savcıya sordular savcıda reddetti istegimi, yani ben kan testi yaptırmadan rapor tutuldu. akcakoca devlet hastanesınde kandan alkol ölçüm cihazını olmadıgını soyledıler ben hastaneden sevk alarak duzcede devlet hastanesı , özel hastane(hayrı sıvrikaya), ve adli tıpa gıttım bu ıstegımı belirtti ve almadılar kanımı. dolayısıyla ehliyetım alındı benım ne yapmam gerekıyor.
  durumum aynen bundan ibarettiir avukata vermeyı dusunuyorum durumu, yardımcı olursanız sevınırım.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jul 2009
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ehliyete el koyma (alkol)

  iyi günler
  avukat olmasada yasalardan biraz anlarım zira 5 yıl avukatla çalıştım.
  sizin yapacak bir şeyiniz yok malesef.
  yalınız alkolmetre cihazların rutin bakımları genelde yapılmadığı için hata verme olasılıkları çok yüksek. buna sığınıp üflemeyipte kan ve idrar tahlili istiyorum deseydiniz sizi karayolları kanunu gereğince sizi teşekküllü bir hastahanede idrar ve kan tahlili yaptırmak zorundalar idi.
  ancak siz alkollü imişsiniz zaten kanda alkol çıkacağı kesin geçen her saat içinde 15 promil eklenecekti sonuç gene aynı.
  bence bu aşamadan sonra herhangi bir merciye baş vurabilirsiniz ama müsbet bir sonuç alamazsınız.
  size geçmiş olsun diliyorum

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  18.366
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ehliyete el koyma (alkol)

  Alıntı onaona rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  iyi günler
  avukat olmasada yasalardan biraz anlarım zira 5 yıl avukatla çalıştım.
  Ben de bayramdan bayrama camiye giderim ama, cemaate namaz kıldıramam.!!!

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. [Cezalar] Yük Nakli-Hususi Araçla Alkol Nedeniyle Ehliyete El Koyma
  Yazan: 1oAhmet Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-04-2016, 16:23:56
 2. Alkol Sebebi ile Ehliyete El Konulmasına İtiraz
  Yazan: kloraq Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 8
  Son İleti: 19-04-2014, 16:32:12
 3. Yanıt: 3
  Son İleti: 12-04-2010, 20:06:33
 4. Ehliyete El koyma (Alkol)
  Yazan: ayt1234 Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 19
  Son İleti: 23-02-2009, 12:18:31
 5. 0.56 Promil 480 YTL + 6 Ay Ehliyete El Konulmasi
  Yazan: Lordavis Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 04-07-2008, 23:05:13

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ehliyete el koyma

hangi durumlarda ehliyete el konulur

http:www.hukuki.netshowthread.php40758-Ehliyete-el-koyma-alkol

0.84 promil alkollu ehliye el konulur mukaç promil alkolde ehliyite el konuluralkollu kazalarda ehliyete el konulurmu0.25 promilden ehliyetimi aldılartrafikte ehliyet el koyma cezasikaç promille ehliyete el konulur0.84 promillehangi durumda ehliyete el konulurehliyete hangi durumlarda el konuluro .26 promil alkol ehliyete elkonurmuehliyet hangi hallerde el konulurkaç promil alkolde ehliyete el konulurehliyet el koymaehliyet hangi durumlarda el konuluro.53 promil alkol ehliyetimi baglarmihangi durumlarda ehliyete elkoyulurehliyete el koyma yasasi0.84 alkolle ehliyet gidermiehliyete el koyma nasil olurehliyete el koyma maddesitrafikte eyliyet el koyma cezasiehliyete ne zaman el konur
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.