+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Kart ücreti iadesindeki saçmalık

Kart ücreti iadesindeki saçmalık Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kart ücreti iadesindeki saçmalık

iyi günler sitenizdeki kart ücreti iadesi ile ilgili dilekçeyi doldurdum ve ek olarakta kocaeli mahkemesinin kararıyla ilgili dosyayı internetten indirim garanti bankası fethiye şubesine teslim ettim bana hemen cevap olarak yazıcıdan bir belge çıkartıp verdiler ve kart ücretini iade etmeyiz dediler verdikleri kağıtta yazan bazı maddeler şunlardır ;
    T.C MERKEZ BANKASININ 2006/1 SAYILI MEVDUAT VE KREDİ FAİZ ORANLARI VE KATILMA HESAPLARI KAR VE ZARARA KATILMA ORANLARI İLE KREDİ İŞLEMLERİNDE FAİZ DIŞINDA SAĞLANACAK DİĞER MENFAATLER HAKKINDA TEBLİĞ'İN 4. MADDESİNDE''' Bankalarca reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe blirlenir''' demek suretiyle bankalar, müşterilerinden alacakları masraflaroı belirlemede serbest kılınmışlardır yazmaktadır ve bir diğer yazan gerekçe ise şudur;
    DİĞER TARAFTAN KART ÇIKARAN KURULUŞLARIN KART HAMİLİNDEN YILLIK ÜCRET ALABİLECEKLERİ HUSUSU;
    5464 SAYILI BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNUNDA YER ALMAKTA OLUP KART ÇIKARAN KURULUŞLARA BU BİLGİLERİ BDDK YA BİLDİRME YÜKÜMLÜLÜĞÜ GETİRMİŞTİR.KANU NUN BU HUSUSU DÜZNLEDİĞİ 13. MADDESİNİN 2. FIKRASI ''''kart çıkaran kuruluşlar, kredi kartlarına uyguladıkları faiz, gecikme faizi, yıllık ücret ve her türlü komisyon oranları ile istenilen diğer bilgileri kamuoyuna yayınlanmak üzere aylık olarak kuruma iletir''' şeklindedir ve bankamızca alınan kart aidatı düzenli olarak BDDK nın internet sitesinde duyurulmaktadır.yazmaktadır
    bir diğer madde ise şudur kağıtta yazan
    BU KONUDA ADI GEÇEN KANUNDA YER ALAN TEK KISITLAMA ''' kart hamil,inin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz,komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz ''' şeklinde ki 24/4 hükmüdür.ANCAK KART AİDATI BANKAMIZ İLE KART HAMİLLERİMİZ ARSINDA İMZALANMIŞ OLAN KREDİ KARTI ÜYELİK SÖZLEŞMELERİNİN TAMAMINDA ÇOK AÇIK OLARAK DÜZENLENMİŞTİR.YAZIYOR
    şimdi avukat bey bu konuda ben hiç bir yasal hak iddia edemzmiyim biraz önce internette okudum bayanın birisi garanti bankasına dava açmış ve kazanmış ama sonra banka itiraz etmiş yukarıda ki maddeleri gerekçe göstermiş ve davayı kazanmıiş kadında 200 ytl banka avukatına ücret ödemiş şimdi biz haksız durumamı düşüyoruz garanti bankasından 7 adet kartım var ortak limit 1000 ytl yıllık benden 550 ytl kart ücreti kesiyor ve bir diğer sorumda bunların özel kartı var amex gold diye en az 6000 ytl olarak müşterilerimize verilir diyorlar ve yıllık ücreti 150 usd bana verdiler ama limiti 1000 ytl kart ücreti olarakta 150 usd kestilr şimdi ben bu karttan tam olarak faydalanamadım bankanın belirttiği gibi 6000 ytl limit verilmedi bana ve kart ücreti sanki tam yararlanıyormuşum gibi 150 usd kesildi bıu konuda yasal hak talep edebilirmiyim bu soruşlarıma cevap verirseniz sevinirim başınızı çok ağrıttım kusura bakmayın

Hukuki NET Güncel Haber

Kart ücreti iadesindeki saçmalık konulu yargıtay kararı ara
    Kart ücreti iadesindeki saçmalık konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    94
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kart ücreti iadesindeki saçmalık

Kredi kartımı iptal ettim. Onlarda bu yıl için aldıkları yıllık kart ücretini geri gönderdi Garanti Bankası. Kişiden kişiye muamele değişiyor ayrıca. Herkesden almıyorlar bu kart ücretini.

İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

garanti bankası bana yukarıda ki yazıyı savunma olarak vermişti ama fos çıktı çünkü bu savunmaya göre gerçekleşmiş bi mahkeme kararı var şimdi ne yapacaklar bakalım )))))

T.C.
    SELÇUKLU KAYMAKAMLIĞI
    Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı

Karar No : 2007
    Karar Tarihi : 24/01/2007
    KARAR

Başkan Üye Üye Üye Üye Raportör
    Vendikar KURŞUN Semih ARISOY Erhan VAROL Ş.Şamil ÖZKAFA M:Ali MALKOÇ Ahmet DEMİRCİ
    Yazı İşleri Müdürü Baro Temsilcisi Belediye Temsilcisi Tic. Od. Tem. Tüketici Tems. Memur

Şikayet eden : G. Ö. SELÇUKLU/ KONYA

Şikayet edilen : TÜRKİYE GARANTİ BANKASI GÜNEŞLİ/İSTANBUL
    Şikayet konusu : Şikayet edilenin uhdesinde bulunan XXXXX nolu bonus kredi kartının kullanımından doğan 2006 yılında yasal olmayan kredi kartı kullanım bedeli adı altında 25,00 YTL tahsil edildiği, alınan ve hukuki bir dayanağı olmayan bu bedelin kredi kartı hesap ekstrasına yansıtılmaması talebi,
    Şikayet tarihi : 03/11/2006

Olayın özeti : Kredi kartı hesap ekstrasına yansıtılan kullanım aidatının iptali,

Şikayet edilenin savunmasının özeti : İlçe Hakem Heyeti Başkanlığının 06/11/2006 tarih ve 3099 sayılı yazısına istinaden şikayet edilenin 08/11/2006 tarihli savunma yazısında;Bankaların müşterilerinden alacakları ücretler hakkında T.C. Merkez Bankasınca yayımlanan 2002/1 Sıra Nolu “Mevduat ve Kredi İşlemlerinde Uygulanacak Faiz Oranları ile Sağlanacak Menfaatler Hakkında” tebliğin 3. maddesinde; bankalarca reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak azami faiz oranları ile faiz dışındaki diğer menfaatlerin ve tahsil edilecek masrafların nitelikleri ve azami sınırları serbestçe belirlenir hükmünün bulunduğunu, söz konusu yasal düzenleme kapsamında bankaca kart hamillerinden alınan kart ücretine ilişkin düzenlemenin banka ile müşteri arasında imzalanan Kredi Kartı Üyelik sözleşmesinde de bulunduğunu bu sözleşmenin 11. maddesine göre bankanın yıllık kart ücreti tahsiline ve kart ücretini her yıl belirlemeye yetkili olduğunu, bu nedenle tahakkuk etmiş olan ücret alacağının bu yasal düzenlemeler kapsamında alındığını, buna rağmen 2006 yılı itibariyle yıllık harcama tutarı 7,500 YTL olan Bonus Card hamillerinden kart ücretinin alınmayacağını,kredi kartı ile yapılan yıllık harcama tutarı bu limitin altında olan müşterilerinin kart bedelinin iptal edilemediğini belirtmiştir.
    İnceleme ve gerekçe : 4822 Sayılı Kanunla değişik 4077 Sayılı Kanun ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Yönetmeliğinin 11. maddesi gereğince 03/11/2006 tarihinde yapılan müracaat dosyası, şikayet edilenin savunması

Karar:
    1) Banka tarafından istenilen kredi kartı kullanım bedeli ile ilgili olarak banka tarafından yapılan savunmada; bu ücretin taraflar arasındaki sözleşmeden kaynaklandığı ve yine Merkez Bankasınca yayımlanan 2202/1 sıra nolu tebliğ uyarınca bankaların bu miktarları belirlemekte serbest oldukları belirtilmiştir. Şikayete konu olan 4077 Sayılı Kanunun 6. ve 10/A maddeleri çerçevesinde değerlendirildiğinde; taraflar arasındaki kredi sözleşmesinin matbu ve tek taraflı olarak tüketici aleyhine dengesizliğe olabilecek şekilde düzenlendiği, bu şekildeki haksız şartların tüketici yönünden bağlayıcı olmadığı belirlenmiştir.Yine 4077 Sayılı Kanunun 10/A maddesinin son fıkrasında sağlayıcının tüketiciden komisyon veya benzer bir isim altında ilave ödemede bulunmasını isteyemeyeceği belirtilmiştir. Yasada belirtilen bu düzenlemeler karşısında bankanın tüketiciden istediği yıllık kullanım ücretinin yasal bir dayanağının bulunmadığı anlaşılmakla, tüketicinin talebinin kabulü ile kredi kartı yıllık kullanım bedeli olan 25,00 YTL’ yi istemekte haklı olmadığının tesbitine,
    2) Kararın taraflara tebliğ edilmesine,
    3) İş bu kara 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere 4077 Sayılı Kanunun gereğince 24//01/2007 tarihinde oy birliği ile karar verildi.

Başkan Üye Üye Üye Üye
    Vendikar KURŞUN Semih ARISOY Erhan VAROL Ş.Şamil ÖZKAFA M:Ali MALKOÇ
    Yazı İşleri Müdürü Baro Temsilcisi Belediye Temsilcisi Tic. Od. Tem. Tüketici Tems.

Nerede
    eskişehir, Türkiye.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bende faydalı olması açısından başımızdan geçen olayı siz değerli site sakinleri ile paylaşmak isterim.Nişanlım bir kamu kuruluşunda çalışmakta olup geçen ay gelen kredi kartı hesap cetvelinde kart üyelik aidatı olarak 25 YTL ekstiremize yansıtıldığını gördük.Duyarlı olan herkesin yapacağı şekilde ilk önce bankamızın web adresindeki müşteri sorunlarının iletildiği adrese gerekli yerleri doldurarak şikayetimizi bankamıza ilettik.Ertesi gün anında cevap yollayan bankamızdan aldığımız e-posta şu şekilde!

Değerli Müşterimiz,

Bankalar, verdikleri hizmetlerin karşılığında oluşan masraflar için belirli bir gider karşılığı ve hizmetin parasal boyutuyla orantılı komisyon tahsil etmektedir. Bankamız Komisyon, Ücret ve Masraf Tarifesi de işlemlerin maliyetleri ve piyasa koşulları göz önünde bulundurularak Genel Müdürlüğümüzce belirlenmektedir.

Ülkemizde de her banka verdiği hizmetler karşılığında belirli tutarlar tahsil etmektedir. Bu çerçevede kredi kartınızdan da Bankamızca belirlenen tutarda üyelik aidatı talep edilmektedir.

Bu tutarların tahsili Şube Müdürlerimizin yetkisindedir ve bu yetkinin kullanılmasında karşılıklı randıman ilkesinin dikkate alınacağı tabiidir. Üyelik aidatı itirazınızı kredi kartınızın bağlı olduğu şubemize iletebilirsiniz. Şubelerimizin irtibat bilgilerine, www. xxxxx. com.tr anasayfamızda yer alan "En Yakın xx Bankası" linkini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Esenlikler dileriz.

Saygılarımızla,

Bunun sonrasında aynen yukarıda yazıldığı gibi kredi kartı hesabımızın bulunduğu şubeye giderek müşteri temsilcimize durumu izah ettik.Sağolsun kendileri hemen bir dilekçe doldurduğumuz takdirde ücretimizin geri ödeneceğini bildirdiler.Dilekçemizi işleme hemen iki gün sonra koymuşlar ve ben interaktif bankacılığını çok kullanan birisi olarak dönem içi hareketlerde ve ay sonu gelen hesap bildirim cetvelinde iadeyi görmekten çok memnun oldum:=)

Son olarak şuraya bağlamak isterim ki toplumumuzda insanlar duyarlı davranıp haklarını sonuna kadar arama yoluna gitmeliler mahkemelerin kapısı hepimize sonuna kadar açık.Yargıya ve hukuka olan güvenimizi hiçbir zaman kaybetmemeliyiz ve sonuna kadar mücadele etmeliyiz.

Üyelik aidatları iadesi ile ilgili paylaşmak istediğim budur,belki bu bilgi bir tek insanın bile işine yararsa ne mutlu bana:=)Herkese yaşantılarında başta sağlık işlerinde İYİ insanlarla karşılaşmalarını temenni ediyorum....

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php40366-Kart-ucreti-iadesindeki-sacmalik

Forum