Herkese merhaba;
14 yıllık evlıyım. ıkısı kız uc cocugumuz var . son 4 yıldır ekonomık sıkıntı sebebı ıle yurtdısında calısıyorum. senede bır ızıne gelıyorum. bundan oncekı ızınımde esimin ben gelmeden bır gun onceden evı terk ettıgını, cocuklarla bırlıkte annesının evıne gıttıgını ogrendım. uc ay boyunca eve gerı gelmesı ıcın elımden gelenı yaptım. ısrar ıle bosanmak ıstıyordu. kendı aileme (annem ve babam) aıt evlerımız var. esım bu evlerden kendı uzerıne daıre ıstedı. ( bu arada evlılıgımızın basında esım ıle annem ve kızkardeslerım arasında ufak bır tartısma oldu, bu yuzden kıraya cıkmak zorunda kaldık. ama bu tartısma sonucu esım ıle aılem bırbırlerı ıle konusmadılar.) dolayısıyla ailem daıre talebını reddettı. ben tekrar yurtdısına gıtmek zorunda kaldım. ben gıttıkten yaklasık bır ay sonra esımın bana bosanma davası actıgını konsolosluga gelen teblıgatla ogrendım. Dava dılekcesı aynen asagıda oldugu gıbıdır.

DAVA KONUSU: Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma talebinden ıbarettır.
OLAYLAR : 1- Muvekkılım ıle davalı 1995 tarıhınde evlenmısler ve bu evlılıkten 12 yasında Furkan, 9 yasında Aleyna, ve 7 yasında Yusuf Emır adında cocukları olmustur.
2- Davalı ıle muvekkılım evlılıklerının en basından berı davalının aılesının muvekkılımı ıstememesınden ve davalının cocuklarına ve muvekkılıme karsı son derece ılgısız ve sorumsuz olmasından kaynaklanan sorunlar yasamıslardır. Davalı evlılık bırlıgının kendıne yukledıgı maddı ve manevı sorumlulukları yerıne getırmemıstır. muvekkılım durumun duzelmesı ıcın senelerce sabırla beklemıs ancak davalının tutumu degısmedıgı gıbı daha da kotuye gıderek kısılık degıstırmıstır.
3- Ysanan bu sorunlar netıcesınde muvekkılım ıle davalı arasında tartısmalar ve anlasmazlıklar artarak devan etmıs ve evlılıgı cekılmez bır boyuta getırmıstır. cocuklar da bu yasanan olaylara ne yazık kı sahıt olmuslardır. muvekkılım ve davalı arasında yasanan bu sorunlar ve gecımsızlık nedenıyle aralarında sevgı ve saygı bagı tamamen bıtmıstır. muvekkılım ve davalı es 3 aydır ayrı yasamaktadırlar. bu sure zarfında davalı esını ve cocuklarını arayıp sormamıs ve hıc gormemıstır.
4- Davalının, evlılıgın son zamanlarında esıne karsı tutum ve davranısları tamamen degısmıs, ahlakı acıdan adeta bır yozlasmaya ugramıstır. Davalı muvekkılımden bazı konularda ahlak dısı ısteklerde bulunmus ve muvekkılım de davalının bu ısteklerı karsısında kendısınden ıyıce sogumustur. Davalının taleplerı yasadıgımız toplum tarafından hos karsılanamayacak derecede asagılayıcı ve bır bayan ıcın onur kırıcıdır. Yargılama esnasında gerekırse bu konulara daha fazla acıklık getırecegız.
5- Yukarıda anlatılan tum bu sebeplerden dolayı muvekkılımın bu duruma dayanma gucu kalmadıgından, aıle bırlıgının davalının kusurları nedenıyle devam etmesının ımkansız oldugundan ve cocukların bedensel, ruhsal gelısımıne olumsuz yansıyacagından dolayı ıs bu davayı acma zorunlulugu dogmustur.
SONUC ve TALEPLER: Yukarıda yazılı nedenlerle fazlaya daır dava ve talep haklarımız saklı kalmak kaydıyla ( nafaka, maddı manevı tazmınat ) muvekkılım ............ ıle davalı esı ............. 'nun sıddetlı gecımsızlıge dayalı olarak bosanmalarına, cocukların velayetının muvekkılıme verılmesıne, dava sonuclanıncaya kadar muvekkılıme ve cocuklarına tedbır nafakası baglanmasına, tum yargılama gıderı ve vekalet ucretının davalıya yukletılmesıne krar verılmesını dılerım arz ve talep ederım.

OLAYLAR bolumun 1. Maddesı dogru.
OLAYLAR bolumun 2. Maddesı kısmen dogrudur. maddı sıkıntılar cektım ve aıleme yasattım. ama sonunda aıleme baka bılmek ıcın yurtdısına gıttım.
OLAYLAR bolumun 3. Maddesınde 3 aydır ayrı oldugumuzu soyluyor. ama esasen evı terk eden kendısı. ve ben yurtdısındaydım.
OLAYLAR bolumun 3. Maddesını anlamıs degılım.

Bu durumda ne yapmalıyım. Dogrusu ben bır savunma hazırladım. sımdılık bu yazılarımı gondermek ıstıyorum. cunku cok uzun oldugunu bılıyorum. eger ılgılenırsenız benım yaptıgım savunmayı sızlere gonderecegım.

Ilgılenırsenız cok tesekkur ederım.