Sayın site üyeleri
Ben bir kamu kurumunda teknik eleman olarak çalışıyorum. 2007 yılında yapmış olduğumuz bir yapım ihalesinde ihaleye giren firmalardan birinin dosyasında ilgili meslek odasına kayıtlı olduğuna dair belge olmadığı halde yoğun iş temposu içerisinde farketmememizden dolayı işi bu firma üzerine ihale ettik.Fakat daha sonraki bir inceleme sırasıbda bu durum tesbit edildi ve hakkımızda savcılık tarafından TCK'nın 235/a maddesi ihaleye fesat karıştırmak suçundan kamu davası açıldı. Soruşturma sırasında bu hatanın sehven yapıldığını ihalenin yapıldığı tarihte bi firmanın meslek odasına kayıtlı olduğunu ve aslında ihaleye katılmaya yeterli olduğunu , bu firmanın ihalede en düşük teklifi verdiğini ve işin % 50 kırımla ihale edildiğini, bu hatadan dolayı ne bizim nede yüklenicinin en küçük bir menfaatinin olmadığı, kamu zararı oluşmadığını söylememize rağmen dava açıldı. TCK 'yı okuduğumda suçun oluşmasının kastın varlığına bağlı olduğu ayrıca TCK 235/a maddesinde sayılan eylemlerin başında "hile ile" ibaresinin olmasına rağmen hakkımda dava açılmıştır. Hayatım boyunca hep dürüst kalmaya çalıştım. Ama malesef şimsi ihaleye fesat karıştırmaktan yargılanıyorum ve kimsenin yüzüne bakamaz oldum.Bana yardımcı olursanız minnettar kalacağım. Umarım ilgilenen olur.
Şimdiden teşekkür ediyorum.