+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Geçenlerde başıma gelen talihsiz ve kimsenin de başına gelmemesini umduğum bir olayı size danışmak istiyorum. Lakin bu mevzu kafamı çok fazla kurcalamakta ve rahatsız etmekte. Uykularımı kacırdıgını bile soyleyebilirim. Olay şöyle gerçekleşti:

  Türkçe bir forumda dolaşıyordum. Forum içerik olarak bilişim haberleri, bilgisayar güvenliği, web masterlara yönelik konular içeren, tartışma dayanışma şeklinde forumlar barındıran ve aslında çoğu kişinin bildiği, çok yüksek kullanıcı sayısı olan ünlü bir forum sitesi. Ben de bu forumda dolaşıyordum, bir konunun en sonuna kadar geldim. Forumun en altında, konuyu başlatan diye bir link koymuşlar. Konuyu başlatan demek biraz bilgi vermek gerekirse, linkback deniyor, o forum sayfasına yönlendiren başka bir sayfanın linki var. Yani kitaplardaki alıntı gibi, o foruma hangi sayfalar yönlendirmiş şeklinde.

  Yani konuyu başlatan denen yerdeki sayfa o an açık olan foruma bir bağlantı içeriyor. Aslında nette dolaşırken linklere dikkat ederim, fakat o forum sayfasında linkback in ne olduğunu bilmediğim için ve nasıl olsa o forum içerisinde bir yere yönlendiriyordur diye o kahrolası linke bastım. Daha sonra kabus başladı: Tahmin ettiğiniz gibi başka bir sayfa açıldı. Link de şu şekildeydi, adresi tam vermememem daha dogru olacak sanırım:
  www.sayfaadi.uzanti/...+....html seklinde. Ama 404 hatasi verdi yani sayfa bulunamadı şeklinde. Ben de nasıl bir siteye yönlendirilmiş olduğumu öğrenmek için (nasıl olsa siteye bir kere girmiş bulunduk) ana sayfasını açtım, www.sayfaadi.uzanti şeklinde. Bomboş bir beyaz sayfa açildi, sayfanın view source ile koduna baktım boştu. Hemen browserı kapattım. Ve google da sitenin nasıl bir site olduğunu araştırdım, sitenin adını yazarak. Maalesef site
  bir çok crack mp3 warez film ve en kötüsü yasadışı içerik (yasadışı müstehçenlik) içeren linkler barındırıyor. Örnek olarak, google veya diğer arama motorlarında sitenin adı ile arama yapınca şu tip linkler çıkıyor:
  www.sayfaadi.uzanti/araba+resimleri.html
  www.sayfaadi.uzanti/cep+telefonu+programlari.html
  www.sayfaadi.uzanti/mustehcenfilm.html (adını belirtmeye gerek yok)

  ve en kötüsü, soruyu sormamın, kabusun nedeni
  www.sayfaadi.uzanti/yasadışıkatalogsuçkapsamındalink.html (bu link küçük yaştakilerin müstehçenliğini içeriyor)

  www.sayfaadi.uzanti/herhangibirunlusanatci.html
  www.sayfaadi.uzanti/..+dizisi.html (tv de oynayan dizilerden herhangibiri)


  Site bir sürü bu tip yasa dıışı olmayan ve olan link içeriyor. Aslında telif hakları konusunda bakılırsa, çoğu yasa dışı ama daha önemli olan katalog suçlardan biri (çocuklara yönelik müstehçenlik) de barındırıyor.

  Özetlersek sorum şu:
  Ben bu sitenin linklerinden HİÇ BİRİNE girmedim. Zaten sitenin ana sayfası şu an yok(boş bir beyaz sayfa). Whois, alexa, webtracking den baktığımda site amerika da hos ediliyor, sahibi türk, trafiğine bakınca, 2-3 ay öncesine kadar belirli bir kullanıcı sayısına sahipmiş fakat son aylarda günde bire ve sıfıra düşmüş.

  Şu an ana sayfası boş olan ama önceden yasadışı olduğu kesin olan linkler içeren bir siteye belirttiğim şekilde yanlışlık ile girmiş olmak ve 2-3 sn içinde çıkmak ile bir SUÇ işlenmiş oluyor mu? Anladığım kadarıyla site bu tip materyalleri barındırmıyor, sadece kendisi başka sitelere link veriyor, çunki bu kadar alakasız seyi aynı hosta barındırmamaz ayrıca linkler de içlerinde sürekli artı geçtiği için yapay gibi duruyor. (cep+melodi.html, araba+resmi.html) sanki linkler keyword gibi, indekslenmiş gibi. Ayrıca sitenin screenshot u whois com da mevcut, şu an beyaz bir sayfa olsa da, whois deki eski screenshot da bir arama kutusu ve dugme var anlayabildiğim kadarıyla (solda arama kutusu, sagda dugme, altta top searches ve altında categories var gibi duruyor), cunki screenshot un boyutu çok küçük, tam anlaşılmıyor. Ben bu sitenin anasayfasını goremedim, herhangi bir sey arayıp sorgulamadım. Ben dediğim gibi bu linklere hiç girmedim, sadece bu sitenin linklemiş olduğu başka tamamen yasal bir forumdan tekrar bu siteye klikledim, beyaz vir sayfa cıktı ve derhal kapattım. Yasal olarak bakılırsa, durum nedir, 2 yıl önce yasadışı sitelere link verdiği için çok ünlü bir top list sitesinin sahibi tutuklanmıştı, bu doğal, fakat sadece o liste olan siteye girmiş olanlara bir yaptırım yapıldı mı.

  Bu konuyu günlerdir araştırıyorum, bu site dahil olmak üzere şu tip sonuçlara ulaştım ama kafamı kurcalayan şeyler mevcut. Benim durumuma benzer duruma biri düşmüş(ki ben bu tip bir siteye bile yönlendirilmedim, sadece bu tip sitelere link veren bir siteye çok kısa sürede girmiş bulundum), kendisi bu tip çocuk müstehçenliği içeren siteye yönlendirilmiş 2-3 kez ama hemen çıkmış, bir şey indirmemiş, durumunu sormuş cevap olarak denmiş ki, hemen girip çıkarsanız bir suç teşkil etmez, ama bu siteden materyal indirdiğiniz anlaşılırsa suç işlemiş olursunuz.
  Bu tip bir yorumu netteki birçok hukuk forumunda 2-3 kez gördüm, yani yasadışı sitelere 1 kereye mahsus olmak üzere hemen girip çıkmak suç oluşturmaz ama birşeyler indirmek uzun süre dolaşmak suç olur diyor. Peki ikinci soru geliyor: BUNU NASIL ANLIYORLAR?

  Diyelim yasadışı içerik olan bir site var, buna iki farklı kişi bağlandı. Birincisi 1 numaralı IP ile, diğeri 2 ile bağlanmış olsun. 1 hemen fark edip çıktı ve bir daha hiç girmedi, 2 ise uzun süre kaldı ve resim video download etti. Bu ikisinin farkını nasıl anlıyorlar? Diyelim polis interpol bu tip siteyi araştırma altına aldı, logları inceledi. Loglarda bu iki kişinin farkı ayırt edilir mi, yani 2 nolu IP den gelen sunlara sunlara klikledi bunları bunları indirdi, su kadar kaldı, bu suc isledi, 1 hemen cıkmıs sucu yok mu yoksa ikisi de yurt içi emniyetine bildirilir mi? Yani su ibare nasıl yorumlanacak? Hemen çıkarsanız suç değil ama indirirseniz suç, burada suç ayrımı nasıl yapılıyor, ikisine de baskın yapılıp, hemen çıkmış olanda materyal olmadığı için suç işlememiş oluyor, ikincisi materyalleri indirdiği için (silse bile özel programlar ile geri alınıyor) suç mu
  işlemiş oluyor. Yani bu ikisi arasındaki ayırım hangi aşamada yapılıyor, operasyondan önce mi soruşturma esnasında mı? Bir de şu var ki, kişi yanlışlıkla girse bile o sayfada gördüğü resimler (videolar değil) otomatik olarak browserin geçici dosyaları arasına kayıt edilir, yani yasadışı resimler zaten inmiş oluyor otomatik olarak, bu da durumu iyice karıştırıyor, ama şu da mümkün, sitede thumbnail(yani resimlerin küçük hali mevcuttur), kullanıcı kliklerse büyük hali çıkar, bu işlem ayırt edilebiliyor mu server tarafında?

  Bu konu ile haberleri incelediğimde yakalananlar hep birçok siteye giren yüzlerce resim indirmiş olanlar. Peki bu operasyonlar sadece basındakiler ile mi sınırlı, yanlışlıkla girmiş olanlara ne gibi soruşturmalar açıldı, binlerce resim indiren sapıklar ile sadece siteye 1-2 sn girenler hukuken aynı kefeye mi kondu? Bu böyle ise, peki benim durumda siteye bile girmemiş olan ama sadece buralara link içeren bir siteye girip çıkmış olmanın durumu nedir? Ayrıca site sadece tamamen yasadışı çocuk müstehçenliğine yönelik değil, progam güncel dizi videoları da içeriyor. Yaptığım araştırmalarda, turkhukuksitesinde, bilişim ve arge departmanı raporunda 2007 yılında şöyle bir ibare var:
  Diyor ki:

  ...
  Bu sitelerin %60’ı ABD üzerinden yapılmakta olup kendi tespitlerine göre listede görüntü indiren 100 yabancı varsa ancak 2’si Türk çıkmıştır. Haber verildiği an operasyon yapılarak kişiler yakalanmıştır. Genelde bu sitelerden yalnızca meraktan birkaç resim indirene işlem yapılmamaktadır. Çocuk pornografisi ile ilgili 5000–100000 koleksiyon yapan bağımlıların tespiti ile yakalanması yoluna gidilmektedir.

  ...
  KAYNAKÇA:

  1- ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE BİLGİ İŞLEM BÜRO AMİRLİĞİ İNTERNET VE BİLİŞİM SUÇLARI KISMI

  2- GAZETE HABERLERİ

  3- TÜRK CEZA KANUNU


  Av. Vildan YİRMİBEŞOĞLU  Simdi bu iyi bir haber olarak görülebilir ama bu sitede gördüm ki, tabii foruma yazanların olayı ne kadar doğru yansıttığını bilemeyeyiz, adam siteye girmiş, cep telefonu programı indirmiş, fakat programı açınca yasadışı materyaller çıkmış, adamı zaten dosyayı indirdiği için takip ediyorlarmış, adam yakalanmış, tutuklanmış vs vs.

  Yani bu tip haberlede bir tutarsızlık da mevcut, ama eminim yanlışlıkla bu tip sitelerle karşılaşanlar da oluyordur, bunlardın durumu nedir.


  Ben tekrar ediyorum bu tip sitelere giriş bile yapmadım sadece linkleri içeren bir siteye girip çıktım, ayrıca sitenin anasayfası şu an boş. Burada ne tip bir suçlama yapılabilir, acaba polis sitenin anasayfasını boşaltarak ama yine de açık tutarak acaba kimler giriyor buraya bakalım diye araştırıyor olabilir mi? Yani bir nevi tuzak şeklinde? Daha sonra da bu siteye girmiş olanları tek tek soruşturmaya maruz bırakıp acaba bu sitenni linklerine de girdi mi diye peşine düşebilir mi? İşte benim kafamı kurcalayan kısım burası aslında. Yani adam buraya girmişse, ki sitede hiç bir şey olmasa bile, demek ki giriyor, demek ki linkler olsaydı basacak, cunki eskiden vardı, potansiyel suçludur diye kovuşturma yapılabilir mi?
  Ama şu da var, site sadece yasadışı küçük yaştakilerin müstehçenliğine linkler içermiyor, normal diziler, filmler, lisanslı programlara da linkler içeriyor, normal sitelere de (ki benim girmiş olduğum forum sitesi) bağlantılar barındırıyor. Araştırınca, başka normal sitelere de linkler barındırdığı görülüyor.

  Biliyorum oldukça uzun oldu, fakat bu olaylar intrnette dolaşan herkesin başına gelebilir, özellikle benim düştüğüm durum oldukça şanssız, ne kadar dikkat etseniz de bir linke tıkladğınızda saçmasapan şeyler çıkıyor, olay kafamı çok kurcalıyor, okuyanlara teşekkür ederim, konu hakkında ne yapmalıyım, bir avukat ile görüşmeli miyim, siteyi ihbar etmeli miyim (hem söz konusu forum sitesini hem açılan siteyi), sizce ne yapmalıyım?

  Yasadışı içerik ile karşılaşırsanız (katalog suçlar) ihbarweb e bildirin deniyor, biz de böyle bir site ile karşılaştık diyelim, ihbar ettik, bize soruşturma açılmayacak mı, böyle bir siteye girdiğimiz için? Yine konu dönüp dolaşıp aynı yere giriyor, yasadışı içerik ile karşılaşıp derhal terk eden veya bu sitedeki materyalleri indirinler nasıl ayırt ediliyor? Adam girip ne var ne yok indirse sonra da ihbar etse durumu ne olacak? Veya hiç bir şey indirmeden saniyesinde kapatsa ve bildirimde bulunsa? Sanırım en kritik nokta burası.

  Herkese tavsiyem neresi olursa olsun karşılarına gelen linklere bakmadan tıklamasınlar, ben çok güvendiğim bir forumda olduğum için (bahsi geçen forum sitesini belirtmemem doğru olacak sanırım)boş bulunmuş oldum o yüzden linkleri burada belirtmedim.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa konulu yargıtay kararı ara
  Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa konulu hukuk haber
  Konu cenkmehmetb tarafından (06-05-2008 Saat 10:07:40 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  31
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Delil yetersizliğinden kovuşturmaya gerek görülmemiştir der geçerler. Neticede bilgisayarınızda o bahsettiğniiz içeriklerden bulunmuyor. Şahsi fikrim bu şekilde. Çok uzun yazmışsınız kimse okumaz bu mesajı.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Evet haklisiniz, biraz uzun oldu fakat ben olayın en ince ayrintisina kadar anlattim ki baskalarina da ornek olsun diye ayrıca bu konudaki herkesin kafasinda belirginleşmemiş olan noktalara değindim. Sorduğum sorulari gerçekten merak ediyorum. Bilgisi olan varsa cok memnun olurum.

  Sorumun özeti de şudur, kimisi yasa dışı içerik barındıran sitelere linkler içeren, bu sitelere bağlantılar sağlayan arama motoru, indeksleme mekazisması içeren bir siteye girmek, herhangi bir arama yaptırmadan, bir yere kliklemeden, bu linklere hiç basmadan 2sn içinde derhal çıkmak bir suç arz eder mi? Ek olarak siteye girdiğim anda sayfa bomboştu, linklerin olduğunu google arama sonuçlarından gördüm, tamamı yasadışı değildi bağlantıların. Kimisi de normal dizi ve filmlere link veriyordu, kimisi cesitli programlara link veriyordu.
  Kısacası sitede bir arama motoru ve indeksleme mekanizması var linklerin kimisi de yasadışı sitelere yönlendiriyor. Ben hiçbir arama falan yapmadım, bir şeye de kliklemedim, bir defa girdim o sırada sayfa bembeyazdı boştu html kodlari da boştu(explorer dan viewsource deyince) ve hemen çıktım.

  Ayrıca sözkonusu siteyi ihbarweb e sikayet etmek istiyorum, orada soyle yazmıs:

  (İhbar etmek istediğiniz içeriğin yayınlandığı URL adresini örnekte gösterildiği gibi tam olarak yazınız. İçeriği gördüğünüz web sayfasının adresini kopyalayarak yukarıdaki kutuya yapıştırabilirsiniz.)

  Demek ki kişi o siteye girmiş olacak ve içeriği görmüş olacak ki ihbar edebilsin. Bu durumda bu siteye girdi diye kişi suçlanabilir mi?

  Konu ile bilgisi, fikri olanlar ilk mesajımı da göz önünde bulundurarak aydınlatırsa cok memnun olurum.
  Konu cenkmehmetb tarafından (07-05-2008 Saat 08:12:22 ) de değiştirilmiştir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Bu forumdaki su konuyu inceledim:
  http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=18453

  Burada da benzer bir durum var, kisi yanlislikla yasa disi mustehcenlik iceren siteye girip derhal cikmis. Ben ise boyle bir siteye giris de yapmadim, sadece bu tip sitelere ve baska yasal sitelere keyword seklinde link veren bir siteye girmis bulundum yanlıslıkla(tam olarak girip girmedigimden de emin degilim, girdigimde sayfa belirttigim gibi bostu, bembeyaz bir sayfa vardi, ben de kapattim hemen). Siteye kazara girmem de baska tanınmıs bir forum sitesindeki bir linke basmam ile oldu.

  Sayın commodore1t,

  Siz linkini verdigim konuda (http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=18453) soyle bir sey demissiniz:

  ...İyi bir bilişimci ise bu kontrolde bunu anlayabiliyor. Giriş çıkış zamanı son derece belli olduğundan ciddi bir sorun yaşanmamaktadır...

  Burada kastettiğiniz kisinin yasadisi sayfaya giris cikis suresi mi, yetkili merciler bir siteye operasyon yaptiginda sadece hangi IP lerin girdigini mi gorur, yoksa ayrıca hangi IP lerin ne zaman girdigini, ne zaman ciktigini, hangi linkleri ziyartet ettigini, hangi dosyalari indirdigini de gorebilir mi?

  Ayrıca yukarıda ilk mesajımda bahsettigim olayın da nasıl meydana geldigini anladım:
  Tanınmıs ve bilisim uzerine olan bir forum sitesi, tartisma konulari arasinda, baska bir siteye, ki burasi da eskiden duzgun bir siteymis, konunun baslangici icin diye bir link vermis. Link verdigi site de eskiden normal ve yuksek hit alan bir siteymis. Bunları whois den bakarak ve historyleri inceleyerek ogrendim. Fakat bu site sadece 2 ay bu sekilde devam etmis, daha sonra domain aynı kalmak sart ile KONSEPT!! degistirmis. Tabii buraya link veren ilk sitenin bundan haberi yok. Ben de linke basınca bu siteye yonlendirilmis oldum, yukarıda da dedigim gibi beyaz bir sayfa cıktı. Ve siteyi derhal terk ettim.

  Link verilen yer, legal + illegal adult content, warez, mp3 linkleri iceren degisik bir siteye donusmus. Bu linkleri icerdigini de google dan sayfanın adresini aratınca cıkan sonuclardan tahmin ediyorum. Cunki ben adrese girince sayfa bombostu. Konuyu merak etmemim nedeni bu illegal mustehcenlik iceren linkler.

  Boyle bir yere girmek durumunda ne gibi bir suc soz konusudur? Girilen yerin icerdigi linkler(kimisi yasal degil) bir baglayıcılık tasır mı biz hic birine tıklamasak bile? Girdigim zaman sayfanın bos olması ne anlama gelir?

  Yardımcı olabilecek herkese tesekkur ederim.
  Konu cenkmehmetb tarafından (07-05-2008 Saat 14:25:53 ) de değiştirilmiştir.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Sayın site editorleri/yoneticileri,

  Bu konuya cevap alamamamin nedeni ne olabilir sizce?

  1-konuyu cok uzun mu yazdim gereksiz detaylar ile, o zaman bu konuyu sileyim veya tasinsin, daha kisa ve oz bir sekilde tekrar yazayim?

  2-konuya zaten daha once baska bir sekilde cevap verildi,

  3-konuyu baska bir konunun devami olarak acmam gerekiyordu,

  4-konudaki hukuksal belirsizlik

  5-biraz daha sabretmem gerekir 3 gunde cevaplanmayabilir

  6-benim gozden kacirdigim baska bir neden

  anlattigim konunun her an herkesin basina gelebilecek bir konu olduguna inaniyorum.
  Konu cenkmehmetb tarafından (08-05-2008 Saat 17:01:12 ) de değiştirilmiştir.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  5.000
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Bir daha o siteye girmeyin.
  Şu an için başınızı derde sokacak bir şey yok.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Cevabiniz icin tesekkurler. Son 3 gundur bilisim hukuku ile ilgili bircok mevzuat makale olay okudum. TCK da zaten depolama, barındırma, kopyalamak suctur diyor. http://www.byte.com.tr/makaleler/def...e/82/Sayfa/334 adresinde bu konuda söz sahibi olan avukatlardan sn.Ali Osman ÖZDİLEK zaten yanlıslıkla girme konusunda soyle demis:

  ...
  Kazara girip çıkma gibi durumlar yasalarımızda suç olarak düzenlenmemiştir. Suç olan eylemler yukarıya aldığımız TCK 226. maddede sayılan eylemlerden ibarettir.
  ...

  Benim durumumda yanlıslıkla girme bile soz konusu degil sadece site bu tip yerlere linkler iceriyor. Ama bu tip bir olay bir daha basimiza gelmeyecek degil tabii ki.

  Fakat benim anlamadigim ve cok merak ettigim nokta su,
  soz konusu sitelere girip uzun sure kalma, resim video gibi dosyalari indirme/kopyalama fiili (ki bu suc),
  siteye girer girmez cikma (bu suc degil anladigim kadariyla) teknik olarak nasil ayirt ediliyor? Ya da ayirt edilemiyor, iki kisiye operasyon yapiliyor, sucu islemis olan dosyalari bulundurdugu icin mi suclaniyor? Veyahut yine bir ayırım yapılamıyor fakat kazara girip cıkan sadece 1 kereye mahsus bu fiili yaptıgı icin sorusturmaya maruz kalmıyor, ama bu tip dosyalari kasten indirenler defalarca bu tip sitelere girdikleri icin mi sorusturmaya tabi tutuluyor?
  Konu cenkmehmetb tarafından (08-05-2008 Saat 18:04:54 ) de değiştirilmiştir.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  5.000
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Alıntı cenkmehmetb rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Fakat benim anlamadigim ve cok merak ettigim nokta su,
  soz konusu sitelere girip uzun sure kalma, resim video gibi dosyalari indirme/kopyalama fiili (ki bu suc),
  siteye girer girmez cikma (bu suc degil anladigim kadariyla) teknik olarak nasil ayirt ediliyor? Ya da ayirt edilemiyor, iki kisiye operasyon yapiliyor, sucu islemis olan dosyalari bulundurdugu icin mi suclaniyor? Veyahut yine bir ayırım yapılamıyor fakat kazara girip cıkan sadece 1 kereye mahsus bu fiili yaptıgı icin sorusturmaya maruz kalmıyor, ama bu tip dosyalari kasten indirenler defalarca bu tip sitelere girdikleri icin mi sorusturmaya tabi tutuluyor?
  Fazla merak iyi değildir. :o
  Bir web sitesine hangi linkten gelindiği, ne zaman girildiği bellidir.
  Arama çubuğuna mı yazılmış, google'da mı aranmış, yoksa alakasız bir sitedeki linkten mi gelinmiş?

  Bunun teknik detaylarına girilmesi asıl suçluların delilleri yok etmesi için de yol gösterici olabilir.

  Merak etmek yerine dikkat edin.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Durduk yere bu foruma dahil olmuşum bir yazım nedeniyle.
  Bu kadar uzun yazıyı kimse okumaz demiş bir üye amaben okudum baştan sona. Gereksiz yere çok uzamış olduğunu düşünüyorum.
  Çoğu abd de olan ancak serverları uzakdoğu veya çok ilgisiz bir yerde bulunan bu tip siteler çok ciddi filitrelemelere rağmen pop up/ spam alt dosya uzantı şeklinde maalesef geliyor. İnternette dolaşan herkesin pc sinde mutlaka bir böyle abul site mevcut oluyor. Format atılması zaman zaman dosyaların düzenlenmesi ile temizlensede bir internet gezgini hemen böyle bir site daha bulup pc sine yerleştiriyor.
  Burada suç konusu oluşabilmesi için kişinin iradesi ile ''neki bu diye bakması'' veya ''programın kendisini pc ye atması'' yeterli değildir. Kaldıki porno sitelere girmekte suç değildir. Yeter ki o porno sitesinin içeriğinde suç kabul edilen unsurlar olmasın sizde onları indirmiş kopyalamış veya upload yapmış olmayın.
  Kanunlarımızda suç olarak belirtilen eylemin oluşması için verilerin yeterli olması gereklidir. Bilişim; kişilerin giriş çıkış yaptığı siteler, bu sitelerde kalış zamanı ve o siteden bir indirme yükleme yapıp yapmadığının kolayca tespit edilebileceği bir konumdadır. Servis sağlayıcılar ile bunların tespiti sonucunda bir kişinin suçlanması söz konusu olabilir. Kazara girip çıkmak, size gönderilen bir linki tıklayarak böyle bir siteye ulaşmak, meraktan bir girip çıkmak suç unsurlarını oluşturmaz.
  Kaldıki önemli bir husus forum sahibinin indirilen her iletinin suç olacağı yönündeki hatalı görüşünün giderilmesi yönünde olacaktır. Kanunlarımızda suç sayılmayan bir görüntünün indirilmesi suç teşkil etmeyecektir. Görsel pornografide ki suç yasalarımızda çocuklara yönelik olandır. Dikkat edilirse bir çok şehrimizde ''sex shop''lar mevcut olup buralarda satılan ürünlerin içeriği herkesin malumudur.
  Buradaki temel sorun maalesef Uzak Asya'dan kaynaklı sitelerin çoğunda ki bunlar ABD servelı ve çıkışlı olmaktadır, site içerisinde TCK da suç sayılan çocuk pornografisinin olmasıdır. Bilişim de de inceleme bu yönde yapılmaktadır.
  Konuyu iyice uztmaya gerek olmadığından hareketle sizin olayınızda herhangi bir suç olmadığını ( Anlatımınızdaki gibi olduğunu kabul ederek) belirtebiliriz. İçiniz rahat olsun . Ancak bu tip sitelere girmekte tavsiye edilecek bir şey değildir. Özellikle çocuklu ailelere filitreleme yapmalarını şiddetle öneririm.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bu olay suc teskil eder mi? Yanlışlıkla açılan sayfa

  Vakit ayirip okudugunuz ve cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim. Benim bu forumu cok mesgul etmemin ve konunun uzerinde durmamin nedeni ilk yazdigimda belirttigim sitenin icinde barindirdigini tahmin ettigim cocuk .ornosuna yonelik linklerdi: Soyle demistim:

  olarak, google veya diğer arama motorlarında sitenin adı ile arama yapınca şu tip linkler çıkıyor:
  www.sayfaadi.uzanti/araba+resimleri.html
  http://www.sayfaadi.uzanti/cep+telef...ogramlari.html
  www.sayfaadi.uzanti/mustehcenfilm.html (adını belirtmeye gerek yok)

  ve en kötüsü, soruyu sormamın, kabusun nedeni
  http://www.sayfaadi.uzanti/yasadışılink.html (bu link küçük yaştakilerin müstehçenliğini içeriyor, cocuk .ornosu gibi)


  Bu tip linkler olmasa hic bu sorulari sormayacaktim. Sitedeki bazı linklerin TCK da suc unsuru sayılacak baska sayfalara isaret ediyor olması nedeniye soruyu sormustum. Ama dedigim gibi bu linklere klikleme, bu linklerin yonlendirdigi sayfalara girme ve bir sey indirme soz konusu olmadi, derhal sayafayi terk ettim. Ek olarak sitenin kendisi de bu tip yasadisi materyalleri icermiyor, sadece link veriyor. Sizin dediginiz:

  Kanunlarımızda suç olarak belirtilen eylemin oluşması için verilerin yeterli olması gereklidir. Bilişim; kişilerin giriş çıkış yaptığı siteler, bu sitelerde kalış zamanı ve o siteden bir indirme yükleme yapıp yapmadığının kolayca tespit edilebileceği bir konumdadır. Servis sağlayıcılar ile bunların tespiti sonucunda bir kişinin suçlanması söz konusu olabilir. Kazara girip çıkmak, size gönderilen bir linki tıklayarak böyle bir siteye ulaşmak, meraktan bir girip çıkmak suç unsurlarını oluşturmaz.

  benim merak ettigim kısımdı.

  İlgi gosterip cevap verenlere, fikir beyan edenlere tesekkur ederim.
  Konu cenkmehmetb tarafından (08-05-2008 Saat 23:09:07 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 0
  Son İleti: 28-06-2015, 21:43:52
 2. Hagb kararı İdari yargı hakımliğıne engel teskil eder mi?
  Yazan: popcorn202 Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 3
  Son İleti: 14-08-2013, 18:53:38
 3. Kaymakam Belediye Başkanına Arz mı Eder Yoksa Rica mi Eder?
  Yazan: fiscal judge Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 12
  Son İleti: 30-05-2010, 10:47:41
 4. Yanlışlıkla Açılan Site
  Yazan: caprera Forum: Bilişim Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 14-03-2009, 12:59:14

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php38334-Bu-olay-suc-teskil-eder-mi-Yanlislikla-acilan-sayfa

yanlislikla illegal icerik indirmek

gogle babaanne kısa pornu bedava indirme

Escort ile birlikte olmak suç mu

katalog kopyalamak suç mu

yanlislikla video indirmek

servis saglayicilari hangi siteye girdigimi gorebilirmi

pornu telfon indir bedeva 1993

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.