+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  Oturduğum binaya 3 yıl önde taşındım geldikten 1 yıl sonra yönetici oldum.
  bizim binamızın kuruluşu 3 blok halindedir. ama birbirinden bağımsız olarak idare edilmektedir. Benim bulunduğum apatmanın alt katında kapıcı dairesi bulumaktadır. 95 yılında beri de kiraya verilmekte şimdi ise diğer bloktaki yönetici olarak kapıcı dairesinin üç bloğun ortak malı olduğunu ve kirasının bölünmesi gerektiğini ileri sürmektedir.Aksi takdirde dava edeceğini söylüyor. Ama bu güne kadar ortak alınan kararların hiç birine bizi çağırmadılar kendi binalarınındaki boya doğalgaz gibi v.b. şeylerin yapılmasında bize herhangi bir teklifte bulunmadılar,ve onların apartman ismide farklıdır. Sizden ricam bana bununla ilgili olarak yardımcı olmanız; acaba kirayı vermezsem sıkıntı olurmu, suçlu durama düşermiyim şimdiden ilginize teşekkür eder saygılar sunarım.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi konulu yargıtay kararı ara
  Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  İletiler
  354
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  diğer blokla aynı parseldemisiniz? kaç parsel var bulunduğunuz yerde ?
  her bloktai daire sayısı nedir? ortak alanınız varmıdır? yönetim planınız varmı ?
  ortak bahçe var mı?
  kiralamayı kim yapmış karar defterinde böyle bir karar var mı? herkes kabul etmiş mi?
  bağımsız bölüm oy birliği ile kiralanabilir .bu sağlanmış mı? önce bu sorular netleşmeli ki sorunuza yanıt verilebilsin .bence foruma bir gözatın daha önce işlenmiş bir konuysa sorularıza cevap bulabilirsiniz.
  ,

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  diğer blokla aynı parselde değiliz.
  bizimki 11 daire
  b blok: 14 daire
  cblok :8 daire
  her bloğun ayrı yönetim planı var
  karar defteri ayrı
  kiralamayı 95 yılında bizim blokta oturan eski bir yönetici yapmışdaha sonra tayini çıkıp dairesini satmış.
  karar defterinde var .
  Bizim binadaki ev sahipleri kabul etmiş.
  diğer blokla hiç bir ortak bölgemiz yok hatta aramızdan cadde geçiyor.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  İletiler
  354
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  MADDE 66- Toplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim plânına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder.  Toplu yapı kapsamındaki imar parsellerinin bitişik veya komşu olmaları şarttır. Ancak bu parseller arasında kalan ve imar plânına göre yol, meydan, yeşil alan, park, otopark gibi kamuya ayrılan yerler için bu şart aranmaz. Toplu yapı kapsamındaki her imar parseli, kat irtifakının veya kat mülkiyetinin tesisinde ayrı ayrı dikkate alınır. Ancak, toplu yapı birden fazla imar parselini içeriyorsa, münferit parseller üzerinde toplu yapı hükümlerine tâbi olacak şekilde kat mülkiyeti ilişkisi kurulamaz.
  bu yeni ilave edilen madde yani aradan yol geçmesi toplu yapı kavramını değiştirmez.sizin durumunuz farklı hepimiz ayrı parseldeyiz diyorsunuz.kanuna göre münferit parselde kat mülkiyeti ilişkisi kurulamaz diyor.
  o zaman siz mimari projenize bakacak ve varsa site yönetim planına bakacaksınız.kapıcı dairesinin mimari projede gösterilmesi lazım ayrıca yönetim planınızda da ortak alanlar bölümüne bakıp tesbit yapın.
  neden?acaba sizin ayrı yönetim planınız var diğer blokların yönetim planıda aynı mı sizinki gibi mi birebir uyuyormu? vede ayrıca site yönetim planı varmı bunu
  incelemek lazım.
  buradan nereye varacağız diğer blokların böyle bir iddiası mesnetsiz değildir.
  dayanaklarıda kapıcı dairesinin ortak alan olduğunu iddia edeceklerdir.yani buradanda kirada pay sahibi olmaları gerektiği savını ileri sürücekler ,ki sürüyorlarda dediğinize göre .
  siz yönetim planını inceleyin onlaraınkinede inceleyin ve sorun. bundan başka ayrıca bir site yönetim planı var mı ?varsa tapuda gözükmesi lazım bu iş sizi tapuya götürür.orada kapıcı dairesinin teyid edilmesini isteyin.
  dayanakları; imar kanuna göre toplu yapılarda ,kapıcı daireleri ,iskan alabilmeleri için bir şarttır.buda devletin istihdam politikası ile alakalıdır.mademki 30 kişi bir araya gelmiş bir aileyide iş sahibi yapsınlar mantığından hareketle şart koşulmuştur.
  şimdi bu imar kanuna göre tam bilemiyorum her 30 daire mi yoksa 20 daire için binalarda kapıcı dairesi şartı vardır.yani yeşil alan şartı gibi.
  buradan size diyeceklerdir ki sizin blok 11 miydi bu ancak iki blok birleşirse kanunun icaplarını yerine getirmiş olursunuz.yani o kapıcı sizin bloktaki 11 kişi için değil bu 3 blok için yapılmıştır.dolaysıyla o kapıcı bizede servis vermesi gerekir.yani bizim bu 3 bloğun ortak yerlerindendir.diyecekler.
  diyeceksinizki bizim kapıcımız yok .orayı kiraya verdik .eğer olay böyleyse yine kanuna göre ortak mahallerin kiraya verilmesi ancak oy birilği ile olur .siz bizm onayımızı almadınız.kendi kendinize 11 kişi orayı kiraya vermişsiniz.
  burada durum böyleyse haklılar onlarında onayı gerekirdi.
  netice siz tapudan buranın gerçekten kapıcı dairesi olarak tescil edlip edilmediğini öğrenmeniz gerekir.
  en doğrusu tabiki hukuki yardım almak ki size lazım olacak gibi ben bu olayda bazı çelişkilerde görüyorum.sizde farketmişsinizdir .
  neticeyi paylaşın bilgili diğer arkadaşlarınada görüşleriyle konuyu tekrar irdeliyelim.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  Sizin beyanlarınız doğrultusunda ben bulunduğumuz bölgedeki belediyeye gittim ve orada yaptığım incelemede bizim binanın va diğer binaların ada numaraları aynı parsel numaralarının farklı olduğunu gördüm oradaki sorumlu olan şefe durumu izah ettiğimde kendiside bana sizin beyanınızın benzer açıklama yaptı "ada numarası aynı olsa bile parsel numarası farklı olmasından dolayı kapıcı dairesinin sadece bulunduğu parseldeki binaya ait olduğunu" söyledi. ayrıca karşı binanın yöneticisiyle görüştüm kendisine biz siteysek neden ortak bir karar defterimiz yok tek başkanlık sistemi olsun dedim bana bizim site olmadığımızı sadece koopertif olduğumuzu binamızı yapan müteahitin burayı binalara hizmet etmesi için kapıcı dairesi olarak ortak kullanım alanı yaptığını söylüyor ve tek başkanlık sistemini kabul etmiyorlar ayrıca karar defterleri kendilerinin binasını ismini taşıyan bir defter tutuyorlar. Ve müteahitin beyanlarına göre bana kapıcı dairesinin ortak olduğunu söylüyorlar. Başka ne yapmam gerekir herhangi bir şeyin olup olmayacağını bildirmenizi rica ederim.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  İletiler
  354
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  değerli sevgisel.lütfen yanlış anlamayın .ben hukuçu değilim.benim yaptığım bir mütala .bildiğim şeyleri paylaşıyor yorumluyorum.elbetteki hukuki görüş almak daha mantıklıdır.hukuki görüş alırken bile biraz bu konuda bilgilenmek dertlerinizi ,sıkıntılarınızı daha iyi anlatmaya yarayacağını umuyorum.
  size şu şekilde davranın demek doğru olmaz.kanatini taşıyorum.siz bu bilgileri uzmanlarla konuşup tartışacak ve yorumlıyacaksınız.yani yoruma muhtaç konulardır.
  benim tezim şöyle .siz birde tapu dairesinde yönetim planını inceleyin .yönetim planınızda ortak mahaller nelerdir.
  sonra kat malıklerini toplar halı keyfiyeti açıklar ve ortak tutumunuzu belirlersiniz.
  bunu kat malıklerine danışarak yapınız.
  yönetim planınızda ortak mahaller diğer blok la ilişki var mı yok mu ortaya koyar ve buna göre hareket edersiniz.
  sizin danıştığınız yöneticinin beyanları beni tatmin etmedi siz artık kooperatif değilsiniz.kooperatif bitmiş ve kat mülkiyetine geçmişsiniz.ama site yönetimine geçip geçmediğiniz sizi bağlayan ortak mahallerin olup olmadığına bağlıdır.
  benim düşüncem site de değilsiniz .buna göre diğer blok sizi ilgilendirmeyecek
  bağımsız olarak devan edeceksiniz.onların bir talebi varsa bırakınız onlar mahkeme kanalıyla haklarını istesinler.diye düşünür yorum yaparım .
  tekrar bir avukata danışmanızı tavsiye ederim ama bu meyanda tapu ya uğrayıp yönetim planı nızhakkında bilgi edininiz.bu bilgiler herhalukarda sizden istenecektir.ve yine bu bilgiler ışığı altında mütalaya devam ederiz.
  Konu becozyme tarafından (06-05-2008 Saat 21:13:11 ) de değiştirilmiştir. Sebep: kelime ilavesi

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  bilgileriniz paylaştığınız ve zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  Sevgili becozyme
  Ben uzman kişilerlede görüştüm ve tabuya gittim yaptığım araştırma sonucunda bizim bina ayrı bir parsel üzeridir ve biz burada kat irtifakı, yapılmadan oturduğumuzu öğrendim. hepizin arsa üzerinde pay sahibiyiz bu sebepten dolayı tapuda site yönetim planı gibi herhangi bir yönetim planı yok olduğunu söylediler. bu sayede kapıcı dairesini hem kirayayabilecğimizi hatta ortak bir kararla satabileceğimizi bile söylediler ama bizim ileride problem yaşamamamız için kat irtifakını yaptırmamız gerektiğini söylediler. Böylelikle başka bir problem kalmadığı kanatine vardım ve sizede bu konudaki gelişmeyle ilgili bilgi vermek gereğini duydum ilgi ve alakanız için tekrar teşekkür ederim.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  Merhabalar,
  32 Dairelik bina yöneticisiyim. Görevli kapıcı dairesinde, hizmeti karşılığı, herhangi bir ücret almadan oturmaktadır. Başka bir kurumda sigortalı olarak çalışmaktadır ve bina yönetimi tarafından herhangi bir sigorta başlangıcı yapmadık. Kira kontratı yaparak kiracı gibi göstermemizde herhangi bir sakınca varmı? ve bina sakinleri adına yönetici olarak kira kontratı yapabilimiyim. Karar defterinde şu maddeyi eklemiş ve mesken sahiplerinin çoğunluğunun imzasını almış bulunmaktayız. Madde: "Mesken sahipleri adına yönetici kira kontratı yapabilir". Karar defterine eklemiş olduğumuz bu maddenin ve yukarıda belirtmiş olduklarımla ilgili yasal olarak herhangi bir sakınca var mı? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

  Alıntı danzelkhan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Merhabalar,
  32 Dairelik bina yöneticisiyim. Görevli kapıcı dairesinde, hizmeti karşılığı, herhangi bir ücret almadan oturmaktadır. Başka bir kurumda sigortalı olarak çalışmaktadır ve bina yönetimi tarafından herhangi bir sigorta başlangıcı yapmadık. Kira kontratı yaparak kiracı gibi göstermemizde herhangi bir sakınca varmı? ve bina sakinleri adına yönetici olarak kira kontratı yapabilimiyim. Karar defterinde şu maddeyi eklemiş ve mesken sahiplerinin çoğunluğunun imzasını almış bulunmaktayız. Madde: "Mesken sahipleri adına yönetici kira kontratı yapabilir". Karar defterine eklemiş olduğumuz bu maddenin ve yukarıda belirtmiş olduklarımla ilgili yasal olarak herhangi bir sakınca var mı? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

  Bu konuda yardımcı olabilicek bilgili birisi yokmu acaba. Durum biraz acil ve zor durumdayız.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi hk.
  Yazan: tureemre Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 22-09-2017, 20:15:23
 2. Sığınağın, kapıcı dairesinin ve ortak alanların kiraya verilmesi
  Yazan: Hakkaniyetli Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 07-06-2012, 13:02:05
 3. Kapıcı dairesinin oy birliği ile kiraya verilmesi
  Yazan: sudebeyza Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 30-09-2007, 21:35:44
 4. Apartmanda dairesinin ofis olarak kiraya verilmesi
  Yazan: umuteder Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 10-01-2007, 12:48:17
 5. Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi hakkında
  Yazan: ibra Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 14-11-2006, 09:09:05

Bu sayfada bulunan kavramlar:

örnek kapici dai

kapıcı dairesi kira kontratı örneği

kapıcı dairesinin kiraya verilmesi ile ilgili mahkeme kararları

kapici ile kira

kapici dairesi ofis olurmu

kapici dairesi kiraya verilir mi

kapici dairesi ile ilgili yargitay kararlari

yeni örnek sitesinin kapıcı daireleri

kapici dairesinu kiraya vermek

kapici icin yeni kararname varmi

kapici dairesi nasil kiraya verilir

kapıcı dairesi kira sözleşmesi örneği

kapıcı dairesinin kiraya verilmesi site:www.hukuki.net

kapici dairesinin kiraya verme

kapici yerlerini kiraya vermek yasakmi

kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

site kapici dairesinin kiraya verilme sartlari

apartmanın haberi olmadan kapıcı dairesinin kiraya verilmesi

kapici dairesinin kira karsiligi is yapmasi icin verilmesi

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.