+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Dükkan Satışında Dolandırıcılık

Dükkan Satışında Dolandırıcılık Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Dükkan Satışında Dolandırıcılık

Merhaba..

87 Yaşındaki büyükbabamın 50 yıl çalışıp aldığı dükkan gasp edildi. Konuyu kısaca özetlemek istiyorum;

13 Mart 2007 tarihinde dedem dükkanını bize haber vermeden satmaya kalkmış.
    Alıcı olarak dükkanına bulduğu kişi dükkanımızın yaklaşık 5-6 senedir kiracısı olan kişi. (Kendisini bir türlü çıkartamadık.)

Dükkanın bugünki değeri yaklaşık 200 bin YTL.

Satış için dedemi Notere götürmüşler. Masraf çıkmaması için dedeme amca sen 30bin ytl değer biç, elden aldığını beyan et demişler.

Noterdeki memur şahısların bu tarz işleri sürekli yaptığını (dolandırıcılık) bildiği için dedemi 3 defa satışı yapmıyorum diyerek geri yollamış. Tabi yaşlı adam. ..

Fakat adamlar tezgahı kurduklarından neyapış etmişler adamı tekrardan notere götürüp (kendi taraflarından da 2 tanede şahit huzurunda) 30bin ytl karşılığında dükkanın satışını onaylatmışlar.
    (Kiracımız olan şahsın hiçbir kazancı olmayan 25 yaşındaki oğlu adına)

Not: Buradaki önemli nokta 30bin ytl'yi elden aldım dedirtip Noterdeki memuruda satışı onaylamaya ikna etmek için 45bin ytl'lik bir senet daha vereceğiz demeleri.
    Birde değeri 3 milyar eden 6 bin dönümlük bir arsayı (onlara göre 60bin ytl ediyor) vermeleri. Bu arada arsada başka birinin adına kayıtlı. (Bilirkişi gelse 2bin ytl değer biçer)

Bu sırada Noterdeki memur aldatmasınlar diye 45bin ytl'lik seneti kendisi yazıp bizzat dedeme vermiş. Ama bu şahıslar Noter çıkışında hacı amca o senet yanlış oldu deyip zorla elinden alıp yırtmış, üzerinde hiçbir malvarlığı olmayan en küçük oğlu adına 45bin ytl'lik yeni bir senet verip eline tutuşturmuşlar.
    Notere son gidişlerinde de dedemi Devlet hastanesine götürüp bir doktordan rapor almışlar akıl sağlığı yerinde diye. Heyet raporu değil!

Tüm bu zaman diliminde hangi avukata başvursak şansımızın %10 bile olmadığını söylediler. Boşuna para harcamamamız gerektiği (vs..)
    Bunu deme nedenleri Noterde sattım demesiymiş.

Gerçekten hiçbir şey çıkmaz mı? Zira 20 günlük bir süremiz kaldı, hala bu davayı alacak kendine güvenen bir avukat bulamadık.

Orjinal senet, Noter belgesi, Tarla tapusu (vs) şuanda elimde.
    İlgilenebilecek, bu işi çözeriz diyebilecek bir avukat arıyorum.

İlgilenenler ve Konu hakkında düzgün bir yorum yapacak avukat arkadaşlarımız cevaplarlarsa seviniriz.

Teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Dükkan Satışında Dolandırıcılık konulu yargıtay kararı ara
    Dükkan Satışında Dolandırıcılık konulu hukuk haber
    Konu fferah tarafından (19-02-2008 Saat 20:49:20 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hatay/ Payas
    İletiler
    136
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cool Re: Dükkan Satışında Dolandırıcılık

sayın fferah,
    ne istediğinizi tam olarak anlayamadım, eğer 45.000 ytl talep ediyorsanız... ve elinizdeki senet dükkanınızı satın alan kişi borçlu olarak gözüküyorsa... icra takibi ile bu parayı tahsil edebilirsiniz. yok eğer dükkanı almak istiyorsanız, dedenizin noterden yapmış olduğu satış sözleşmesi her ne kadar satış gibi olsa da aslın da bu hukuken satış vaadi sözleşmesi hükmündedir. sizin bu satış vaadinden vazgeçmeniz veya satış vaadi konusun da anlaşmanız da promlem çıktığını bildirerek feshediniz. karşı tarafın bundan dolayı zararı ortaya çıkacağından 3000-5000 tazminat ödesiniz. eğer tapuyu da devrettiyseniz...
    şöyle alabilirsiniz bi ihtimal, yukarıdaki icra takibiyle sattığınız dükkanın üzerine haciz koyarak albilirsiniz.(biraz zor ihtimal) ikinci olarak biraz zorlayarak gabin hükümlerine dayandırırsınız... bu da bayağı zor bi iş...
    ancak şunu söylayeyim dediklerinizi yapabilmek imkansız değil... iyi bir avukat ve iyi bir çalışma ile neden olmasın...
    selamlar...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Dükkan Satışında Dolandırıcılık

Dükkanımızı tabikide geri almak istiyorum.

Çünkü dükkan için bize (dedeme) ödenen hiçbir şey yok. Yani ortada para falan yok. Adamlar noter çıkışı vereceğiz diyerek kandırmışlar.
    Gün ışığı gibi ortada. Bunu yapan adamların dolandıcı oldukları herkes tarafından biliniyor. Bu tür işlerden sabıkalı tipler.

Bizim dede'de ne akla hizmetse Noterde satışı düzenleyen memura parayı almadım ama aldım diyeyim demiş. (Korkutmuşlar birazda)

Tapuyuda vermiş. Olay bundan ibaret..

Elmizdeki 45bin ytl'lik senet ise hiçbir malvariyeti olmayan küçük oğlunun adına düzenlenmiş.

Aslında buradaki önemli detay: Satış sırasında Noterin yaptığı seneti satış sonrası dedemin elinden alıp yırtmış olmaları.
    Noterdeki memur şahit olabileceğini söyledi ama. ..

Bende Avukatlara diyorum ki; Masrafınız olacak 5bin ytl'yi hemen vereyim.
    Dükkanı geri aldığımız takdirde bedeli üzerinden %15 veririz diyorum.
    (Bu günkü değeri: 200bin ytl)

Avukatlar Noterde satış yapıldığından dolayı şansımızı %10 dahi görmüyorlar.

Nasıl bir Hukuk Devletinde yaşıyoruz anlamadım gitti.
    Konu fferah tarafından (20-02-2008 Saat 17:36:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hatay/ Payas
    İletiler
    136
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın fferah;
    olayın vehametini anlamanız için biraz empati yapalım, şimdi siz dükkan alıyorsunuz 30.000 ytl yi peşin olarak veriyorsunuz daha sonra noterde satın aldığınıza ve 30.000 ytl yi ödediğinize dair belge alıyorsunuz daha sonra tapudan da üzerinize tescil ettiriyorsunuz üzerine 60.000dönümlük yeri veriyorsunuz.aradan 1yıl geçiyor karşı taraf diyor ki; biz dolandırıldık..sizin olayınız böyle olmayabilir,ama hakim gözünde böçyle anlaşılma ihtimali çok yüksek.gelelim davamıza karşı tarafın bu işlerden dolayı sabıkalı olduğunu söylemişsiniz bu sabıkalı değimi mahkeme kararınamı dayanıyor yoksa halk arasında kullanıldığı için mi???eğer mahkem kararı varsa bir dolandırıcılık davası açılabilir.noter şahit olarak kullanılabilir, ayrıca elinizdeki sentte delil olarak kullanılabilir.tüm bunlara dayanarak dolandırıcılık davası acılarak ve iyi bir şekilde izah edilerek sonuç alınabileceği kanısındayım..ama bende diğer avukat arkadaşlarım gibi bu davaya %10 dan fazla şans vermem benim mesleki itibarımla bağdaşmaz.ama riski seviyorsanız denemeye değer.
    selamlar...
    Konu Av.Ahmet İhsan AÇIKGÖZ tarafından (21-02-2008 Saat 15:52:22 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki; şu şekilde yapılsa;

Şimdi dükkan sahibi bize 30bin ytl'yi vermediği gibi 45ytl'lik bir seneti elimizde mevcut. (Değiştirilen senet bu)

Elimizdeki senet oğlu adına. Dükkanın tapusuda oğlu adına.
    Biz 45ytl ve almadığımız 30bin ytl için dava açıp icraya başlatsak, tapuyada tedbir koydursak.

Oğlu zaten bu parayı bize ödemeyecek. Dükkan doğal olarak icraya çıkacak.
    İcrada kimse dükkana talip olmaz (engellerler) biz icrada dükkanı almak için başvuruda bulunsak, borçlarına karşılıkta elimizdeki seneti geri versek.

Not: Bu arada verilen arsa 60bin değil 6bin dönüm. Ayrıca arsa sahibi şahıs bunlar değil. Arsayıda başka birinden bu şekilde almışlar.

Dolandırıcı olduklarına gelince; sabıkalı diyorum, yani hapis yatmış. Şehirde bunları tanımayan yok.

Birde; (benim mesleki itibarımla bağdaşmaz) sözünüzü anlayamadım. Bunada açıklık getirirseniz sevinirim..

Teşekkürler. ..
    Konu fferah tarafından (21-02-2008 Saat 15:08:28 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hatay/ Payas
    İletiler
    136
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cool Re: Dükkan Satışında Dolandırıcılık

SAYIN FFERAH,
    icra takibi sonucunda söylediklerinizin gerçekleşmesi mümkün...
    mesleki itibarımla bağdaşmaz dediğim husus ise size %10 dan daha fazla bir şans vermek...
    dolandırıcılık şikayetinde bulununuz... anlattıklarınıza göre dolandırıcılıktan sonuç alabilirsiniz...
    ama mutlaka bir avukata başvurun... selamlar..
    Konu Av.Ahmet İhsan AÇIKGÖZ tarafından (21-02-2008 Saat 15:51:44 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Diyarbakır, İstanbul
    İletiler
    185
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Re: Dükkan Satışında Dolandırıcılık

Selamlar,

Öncelikle şunu anlamınız gerekiyor, Taşınmazınızın satışı için gerekli tek yol mevcuttur, o da tapu memuru tarafından yapılması, bu resmi şekil şartıdır, bu bağlamda Noter'de satış değil satış vaadi sözleşmesi yapılmıştır, yapılan sözleşme hata,hile ikrah, gabin gibi iradeyi sakatlayan gerekçelerden biriyle (ya da birkaçıyla) feshedilebilinir. Ayrıca 6 bin dönüm araziden bahsetmektesiniz ve bu arazi karşılığında dükkanın verildiği yada verilmek istendiğinden söz etmişsiniz, arazi ölçü birimleriyle aranız ne kadar iyidir bilmiyorum ama 6.000 dönüm arazi demek 6.000.000 metre kare (altımilyonmetrekare) anlamına gelmektedir. bu 6 milyon metre kare araziye nasıl olurda 2-3 bin YTL'lik değer biçilir bu da farklı bir konu.

Ayrıca böylesine ciddi bir iddianız var ise, neden şimdiye kadar Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmadınız ? Anlattıklarınızdan yola çıkarak birden fazla suçun işlendiği aşikar, o halde şuana kadar neden herhangi bir girişimde bulunmadığınıza merak ettim doğrusu.

Bir başka konu ise, hukuki.net hukuki sorunların dile getirildiği ve burda bulunan hukukçuların, zamanlarından feragat ederek vatandaşlara yol göstererek onlara yüzeysel bilgi verdiği bir sitedir. Bu sitede bulunan ve vatandaşlara yüzeysel olarak bilgi veren hiçbir Avukatın bu yardımı menfaat karşılığı yapmadığından eminim, bu bağlamda davama bakacak bir avukat çıksın şukadar veririm, bu kadar veririm sözlerinin çok yanlış olduğunu belirtmek istiyorum. Hukuki.net avukatların iş bulma portalı olmayıp sadece ve sadece yardım amaçlı kurulmuş bir sitedir. Saygılarımla.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle ben burada kimseye para teklif etmiyorum.
    Yazımı düzgün okursanız başvurduğum avukatlara ettiğimiz tekliften bahsettim.

Diğer konu; evet arazi konusunda yanlış konuşmuşum, 6 dönüm demek istemiştim. O konuda haklısınız.

1 Yıldır neden birşey yapmadığıma gelince; biz ailece dedemizin yanında yaşamıyoruz. Adam bize konuyu çok geç iletti. İlettiği zamandan bu yanada sürekli korkutulduğu için avukata götürmekte zorlandık. Götürdüysekte biz dönünce evrakları gidip geri almış. (Vazgeçtim diyerek)

Şimdi zar zor ikna ettik, yanında dururuz dedik. Yani açıkçası burada herşeyi derinlemesine dile getiremiyorum.

Ama yaklaşımıda hiç güzel bulmadım.

Önce nasıl bir ülkede yaşadığımızın farkında olmalıyız. Eli kalem tutmayan tipler gelip malınızı gasp ediyorlar, işin içinde zorbalık olduğu her halinden belli ama adalete gelince sıra binbir türlü kıvırma ile hiç haketmediğiniz durumlarla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Sonrada deniliyorki insanlar neden şuç işliyor? Türk toplumunda yolda yürüyen her 5 kişiden birinin mafya ayaklarında dolaşma cesaretide bundan kaynaklanıyor.

Avukatın biri kazanmayacağım davaya girmem diyor, halbuki kafası çalışan biri olsa 1 dakika baktığı noter sözleşmesi için bu kelimeyi etmez.
    Neden bu şekilde konuşuyor? Çünkü karnı tok. İşleri iyi yarın birgün çocuğumu, hanımımı taciz ederler diye korkuyor.
    Banada kibarca sen bu malın üzerine bir bardak soğuk su iç deniliyor.

Düşünün! İki gün önce başınızda hiç bu tarz bir sorun yok,, beyefendi bir biçimde işinizle uğraşıyor emeğinizle para kazanıyorsunuz sonra herşey bir anda değişiyor.

Kanunen alamadığınız kendi malınız için suç işlemeye teşvik ediliyorsunuz.
    Sonrada karşınızdaki beş para etmez mahluktan farkınız kalmıyor.

Çok sinirlendim,, Yazdıklarım işini adam gibi yapan, ince hesap peşinde olmayan insanlar için değil. Üstünüze alınmayın.
    Teşekkürler. ..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fferah rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Avukatın biri kazanmayacağım davaya girmem diyor, halbuki kafası çalışan biri olsa 1 dakika baktığı noter sözleşmesi için bu kelimeyi etmez.
    Neden bu şekilde konuşuyor? Çünkü karnı tok. İşleri iyi yarın birgün çocuğumu, hanımımı taciz ederler diye korkuyor.
    Banada kibarca sen bu malın üzerine bir bardak soğuk su iç deniliyor.
    Kafası çalışan biri olsa bu lafı etmez.
    Tapuda satış yapılmış,noterde karşılığında paranın elden alındığı belirtilmiş,noter huzurunda ayrıca bir senet düzenlenmiş ve satıcıya teslim edilmiş.
    Kim kaybetme ihtimali %90 olan bir davaya bakmak ister ki?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

buyuk arac dola diricilik

ev satisinda dolandiricilik

dukkan satin alip dolandiricilar

isyeri satma dolandiriciligi

Forum