+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Emekli olma yaşı ve primleri

Emekli olma yaşı ve primleri Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Emekli olma yaşı ve primleri

merhabalar,
    Hangi yaşta olursa olsun çalışan personellerin doldurmak zorunda olduğu toplam sigortalılık süresini-toplam prim ödeme gün sayısını-kaç yaşında emekli olabileceğini nerden görebilirim.(ssk sitesindeki ne zaman emekli olabilirim kısmı hariç)
    Herkes ne zaman emekli olabilirim diye soruyor bende siteden bakıyorum ama resmi dayanağı 506 ssk kanunun neresindedir? Mesela 19 yaşındaki biri ile 38 yaşındaki birinin sınırları farklı ama bunu nereden görebilirim.
    Şimdiden teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Emekli olma yaşı ve primleri konulu yargıtay kararı ara
    Emekli olma yaşı ve primleri konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Emekli olma yaşı ve primleri

Alıntı oznurko rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhabalar,
    Hangi yaşta olursa olsun çalışan personellerin doldurmak zorunda olduğu toplam sigortalılık süresini-toplam prim ödeme gün sayısını-kaç yaşında emekli olabileceğini nerden görebilirim.(ssk sitesindeki ne zaman emekli olabilirim kısmı hariç)
    Herkes ne zaman emekli olabilirim diye soruyor bende siteden bakıyorum ama resmi dayanağı 506 ssk kanunun neresindedir? Mesela 19 yaşındaki biri ile 38 yaşındaki birinin sınırları farklı ama bunu nereden görebilirim.
    Şimdiden teşekkürler.
    17.7.1964 günlü, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun geçici 81. maddesinin birinci fıkrasının,
    23.5.2002 günlü, 4759 sayılı Kanun’un 3. maddesiyle yeniden düzenlenen (B) bendi şöyledir :

B) 23.5.2002 tarihinde;

a) (A) bendi kapsamında olanlar hariç sigortalılık süresi 18 (dahil) yıldan fazla olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 40 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 23 yıldan (dahil) fazla olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini “ve 44 yaşını” doldurmaları ve en az 5000 gün,

b) Sigortalılık süresi 17 (dahil) yıldan fazla, 18 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 41 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 21 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 23 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 45 yaşını doldurmaları ve en az 5000 gün,

c) Sigortalılık süresi 16 (dahil) yıldan fazla, 17 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 42 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 20 yıl (dahil) dan fazla, 21 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 46 yaşını doldurmaları ve en az 5075 gün,

d) Sigortalılık süresi 15 (dahil) yıldan fazla, 16 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 43 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 18 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 20 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 47 yaşını doldurmaları ve en az 5150 gün,

e) Sigortalılık süresi 14 (dahil) yıldan fazla, 15 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 44 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 17 yıl (dahil) dan fazla, 18 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 48 yaşını doldurmaları ve en az 5225 gün,

f) Sigortalılık süresi 13 (dahil) yıldan fazla, 14 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 45 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 15 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 17 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 49 yaşını doldurmaları ve en az 5300 gün,

g) Sigortalılık süresi 12 (dahil) yıldan fazla, 13 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 46 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 14 (dahil) yıldan fazla, 15 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 50 yaşını doldurmaları ve en az 5375 gün,

h) Sigortalılık süresi 11 (dahil) yıldan fazla, 12 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 47 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 12 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 14 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 51 yaşını doldurmaları ve en az 5450 gün,

ı) Sigortalılık süresi 10 (dahil) yıldan fazla, 11 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 48 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 11 (dahil) yıldan fazla, 12 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 52 yaşını doldurmaları ve en az 5525 gün,

j) Sigortalılık süresi 9 (dahil) yıldan fazla, 10 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 49 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 9 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 11 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 53 yaşını doldurmaları ve en az 5600 gün,

k) Sigortalılık süresi 8 (dahil) yıldan fazla, 9 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 50 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 8 (dahil) yıldan fazla, 9 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 54 yaşını doldurmaları ve en az 5675 gün,

l) Sigortalılık süresi 7 (dahil) yıldan fazla, 8 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 51 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 6 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 8 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 55 yaşını doldurmaları ve en az 5750 gün,

m) Sigortalılık süresi 6 (dahil) yıldan fazla, 7 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 52 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 5 (dahil) yıldan fazla, 6 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 56 yaşını doldurmaları ve en az 5825 gün,

n) Sigortalılık süresi 5 (dahil) yıldan fazla, 6 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 53 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 3 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 5 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 57 yaşını doldurmaları ve en az 5900 gün,

o) Sigortalılık süresi 4 (dahil) yıldan fazla, 5 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 54 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 2 yıl 8 ay 15 (dahil) günden fazla, 3 yıl 6 aydan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 58 yaşını doldurmaları ve en az 5975 gün,

p) Sigortalılık süresi 3 (dahil) yıldan fazla, 4 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 55 yaşını doldurmaları ve en az 5975 gün,

r) Sigortalılık süresi 2 yıl 8 ay 15 (dahil) günden fazla, 3 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 56 yaşını doldurmaları ve en az 5975 gün,

Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunmaları şartı ile yaşlılık aylığından yararlanabilirler.

B bendinin başında belirtilen tarih itibariyle sahip olunan hizmet süresine göre emeklilik yaşı belirlenir.
    Yeni yasa ile ne şekil alır bunun için tasarının yasalaşmasını beklemek gerekecektir.

İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok teşekkürler erdoğan bey...

Nerede
    ist., bağcılar, Turkey.
    İletiler
    57
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sigortalılık süresi 11 (dahil) yıldan fazla, 12 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 47 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 12 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 14 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 51 yaşını doldurmaları ve en az 5450 gün,

Erdoğan bey, ben bayanım ve 11 yıl 1 aydır sigortalıyım. SSK sayfasında 53 yaşında emekli olabiliyorum ama yukarıda yazılana göre de 47 yaşında nasıl oluyor bu bana kısa bir cevap veririmisiniz.Teşekkür ederim.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı kefum rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sigortalılık süresi 11 (dahil) yıldan fazla, 12 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 47 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 12 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 14 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 51 yaşını doldurmaları ve en az 5450 gün,
    Erdoğan bey, ben bayanım ve 11 yıl 1 aydır sigortalıyım. SSK sayfasında 53 yaşında emekli olabiliyorum ama yukarıda yazılana göre de 47 yaşında nasıl oluyor bu bana kısa bir cevap veririmisiniz.Teşekkür ederim.
    Kanun maddesinin başında "23.5.2002 tarihinde;" diyor.
    Bu yüzden size uygulanacak olan:
    n) Sigortalılık süresi 5 (dahil) yıldan fazla, 6 yıldan az olan kadınlar 20 yıllık sigortalılık süresini ve 53 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 3 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 5 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 57 yaşını doldurmaları ve en az 5900 gün,

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhabalar benimde bir sorum olacak bayanım ve 1982 girişim var 3697 günüm var kimi emekle olursun diyor kimi yaşı beklemen lazım şaşırdım bana yardımcı olurmusunuz

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İyi Geceler Benim 82 den 87'e kadar 513 Gün Sigortam Var.
    87'den Bugüne kadarda Bağkurum 20 yıl 10 ay 16 gün bagkurum olmuş oluyor...
    12.07.1964 doğumluyum.
    Askerlik Boyucada Prim Ödemedim.

Ne Zaman Emekli Olabilirim...

ilginize şimdiden teşekkürler....
    Konu harun132 tarafından (04-05-2008 Saat 00:07:20 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Aydın
    İletiler
    1.962
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

roleks:50 yaşını doldurunca emekli olursunuz.
    harun132:Sigortalılık başlangıç tarihiniz bilinmeli.Gün,ay ve yıl olarak.
    İyi günler...

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benim sigortalılık baslangıcım 1989 yılı basıdır.
    ancak mesleki bagım olan mimarlar odasına kayıdım 1984 yılıdır.
    bu aradaki 5 sene süresince sigorta primim cok da üstünde durmadıgım için ödenmemiş durumda .
    1- şimdi bu 5 senelik süre (yani 1984 yılı) benim sigorta baslangıcım olabilirmi

2-olursa eksik primleri odeyebilirmiyim

3-yada herhangi bir şekilde mesleki kaydımın 1984 olması emeklilikle ilgili bir avantaj yaratırmı?

bu konuda bana yararlı bilgisi olan birileri var ve cevap verebilirse cok sevinirim

şimdiden teşekkurler
    Konu maydin1958 tarafından (05-05-2008 Saat 07:57:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Aydın
    İletiler
    1.962
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ESNAF VE SANATKARLAR VE DİĞER BAĞIMSIZ ÇALIŞANLAR SOSYAL SİGORTALAR KURUMU KANUNU(BAĞ-KUR) (1)

Kanun no : 1479

Kabul Tarihi: 02/09/1971

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 14/09/1971

Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 13956

...

KANUNUN AMACI, SİGORTALI SAYILANLAR VE SAYILMAYANLAR:

Madde 24 - (Değişik madde: 14/03/1985 - 3165/6 md.)

Aşağıda sayılan sigortalılar hakkında malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde bu Kanunda yazılı şartlarla sosyal sigorta yardımları sağlanır.

I - Sigortalı sayılanlar:

Kanunla ve Kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulu sosyal güvenlik kuruluşları kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan;

a) (Değişik alt bent: 04/10/2000 - KHK/619, md.13 ; İptal : Anayasa M.nin 26/10/2000 - E. 2000/61, K. 2000/34 S. K.; Değişik alt bend: 24/07/2003 - 4956 S.K./14. md.) Esnaf ve sanatkarlar ile diğer

bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ile gelir vergisinden muaf olanlardan Esnaf ve Sanatkar Sicili ile birlikte kanunla

kurulu meslek kuruluşuna usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar,

b) Kollektif şirketlerin ortakları,

c) Adi Komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları,

d) Limited şirketlerin ortakları,

e) Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları,

f) Donatma iştirakleri ortakları,

g) Anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları,

Bu Kanuna göre sigortalı sayılırlar.

II - Sigortalı sayılmayanlar

Yukarıdaki metin 1479 sayılı Bağkur Kanunundan alınmıştır.Kayıtlı olduğunuz meslek odasından alacağınız belgeyle bu kanun kapsamında sayılanlardan olduğunuzu ve bağkurunuzun bu odaya kayıt tarihi ile başlatılması gerektiğini bildirirseniz,bağkur geçmişe yönelik kaydınızı yapacaktır.Tabii,o zamandan bu yana prim borcu da çıkaracaktır.SSKya başladığınız tarihi de belirtin ki İki sigorta çakışması olmasın.Niye kesin konuşuyorum.Yine bu sitede SSKlı olan bir mühendisin bir aylık sigortasızlığı anında,onu otomatikman Bağkurlu yaptıklarını okumuştum da ondan diyorum.Başlangıcınızı geriye çektirebilmek emekliliğinizle ilgili çok şeyi değiştirir.Bağkurla görüşün derim.
    İyi günler..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: