Merhabalar,

Danismak istedigim birkac husus var. Oncelikle olayi anlatacagim sonrasinda sorularimi ekleyecegim. Yardimci olanlara simdiden tesekkurler. Yazimda kimseyi rencide etmemek icin marka ve kurum adi vermeyecegim, umarim sorun olmaz.

Ben 1 hafta once bisiklet almaya karar verdim ve birkac yerden aldigim oneriyle bir markada karar kildim. Bu markanin internet sitesinden bayilerini inceledim ve bana en yakin bayiyle telefon araciligiyla iletisime gectim. Sonrasinda magazaya giderek almak istedigim bisikletin ve aksesuarlarin fiyatlari hesaplandiktan sonra bir modelde karar kildim. Satis yetkilisi depolarini aradi ve istedigim modelin depoda olmadigini soyledi. Ancak 2 gun icinde getirebilecegini ve hazirlayabileceghini soyledi. Ben de bu teklifi kabul ederek bisiklet ve aksesuarlarin toplam ucretlerinin %50'ne yakin bir miktar kapora biraktim ve resmi bir niteligi olmayan bir belgeyi alarak magazadan ayrildim.

2 gun sonra magazayi telefonla aradigimda satici bisikletin hazir olmadigini, parcalarin gumrukte oldugunu ve gelmesinin uzun surecegini bana bildirdi. Ben de bunun uzerine internet sitesinden aldigim baska bir bayiyi arayarak ayni modelin stogunun durumunu sordum ve stogun var oldugunu ogrendim. Bu noktada alisveristen vazgecmek istedim ancak kapora odedigim icin vazgecemedim.

Bir 2 gun daha sonra, yani anlasmadan 4 gun sonra satici bana bisikletin hazir oldugunu telefonla bildirdi. Ertesi gun (yani bugun) ben bisikleti almak icin magazaya gittim. Bisikleti inceleyip, kalan ucreti odeyip bisikleti ve duzenlenmis faturayi teslim alarak yola koyuldum.

Ancak yolda bisikletin zinciri vites aksamina sikisarak yamuldu. Herhangi bir darbe, surtunme, carpma olmadi. Eve ulastigimda saticiyi telefonla arayarak durumu anlattim. Bana bunun bir kullanici hatasi oldugunu, ancak kendisinin yine de sorunu halledecegini soyledi.

Daha sonra bisikleti incelerken, bazi parcalarin marka sitesinde ve satis listesinde belirtilenden farkli oldugunu farkettim ve saticiya olan guvenim tamamen sarsildi.

Sorularim soyle olacak;

Elimde bisiklet + aksesuar bedelinde hazirlanmis bir irsaliyeli fatura var. Faturada 1 adet bisiklet icin birim fiyati ve tutar listelenmis. Urunlerin listelendigi yerin ortasinda kase, imza ve tarih var. Teslim eden ve teslim alan alanlarinda herhangi bir imza yok. Bu faturanin gecerliligi nedir?

Urunun satis listesinde ve Internet sitesinde belirtilenden farkli olarak teslim edilmis olmasi konusunda bir hak talep edebilir mizim?

Anlattigim durumda bir kullanici hatasi var midir? Bu nasil tespit edilir?

Urunun ayipli mal oldugunu sebep gostererek, urunu iade etme hakkimi kullanabilir miyim?

Tesekkurler, iyi calismalar...