Merhaba… Sorularım biraz uzun,

Çalıştığım işyerinde 18/04/2003 tarihinde sigortam başlatıldı… Sigorta primlerim 2007 yılının Ocak ayına kadar ayda 6 gün üzerinden yatırıldı, 2007’nin Ocak ayından işten çıkarıldığım 31 Mart 2008’e kadar da 30 gün üzerinden gösterildi. 14 Mart’ta, mali durum gerekçe gösterilerek, 15 içinde başka iş aramam gerektiği söylenerek işten çıkarıldı… Ben işten çıkarılırken, çalışan diğer arkadaşların sigorta primleri de ayda 6 güne düşürüldü… İşsizlik sigortasından yararlanmak için işten çıkarılma belgesi almak istedim vereceklerini söylediler, ancak bir kağıdı imzalarsam… Bu kağıtta işyerinden tüm alacaklarıma aldığıma dair bir kağıttı… Ayrıca zaten tazminat hakkımın doğmadığını, sadece ihbar alabileceğimi de eklediler… Bu ibralaşma öncesinde Mart’tan kalan maaşımın üzerine bir de 750 YTL aldım, bir senet borcumu kapatmak için… Ve yeter ki, işsizlik ödeneğini alayım diye o ibranameyi de imzaladım. Çünkü ibranameyi imzalamasam çıkış belgesini vermeyeceklerdi. Fakat o imzalaşmanın ardından açıkladılar ki; ben ayda 6 gün yatan primlerden dolayı işsizlik sigortasından da yararlanamıyorum… Burada benim dikkatsizliğim de aşikar…

Sorularımsa şunlar;
Primlerim 800 YTL üzerinden yatırılıyordu ve toplamda 1033 gün prim günüm var yatırılan.. Yukarıda belirttiğim koşullarda ben gerçekten kıdem tazminatına hak kazanmamış mı oluyordum?

Buna ek olarak, internette bazı tazminat hesap tabloları buldum. Bunlara göre 1 yıl üç aylık (yani sadece 30 gün tam yatırılan sigorta primlerim için) alacağım kıdem ve ihbar tazminatı kabaca 1,600 YTL civarında çıkıyor. Önceden aldığım 750 YTL’yi düşüp, o ibranameye rağmen kalan miktarı isteyebilir miyim?

Yine ek olarak İşverene göre kıdem tazminatı hakkım olmadığına göre, zaten bu parayı vermeye yanaşmayacaktır… İşsizlik sigortasından da yararlanamadım. Hatalarımı kabul edip tüm kızgınlığımla soruyorum; eksik yatırılan sigorta primlerin için şikayette bulunabilir miyim? Her ay 6 gün üzerinden gelen sigorta kağıtlarına imza atıyorduk. Yani biliyordum o dönemde eksik yatırıldığını… Buna rağmen şikayette bulunabilir miyim? Bulunmalı mıyım? Sırf o eksik günler nedeniyle hiçbir haktan yararlanamıyorum… Artık alacağım parayı filan geçtim, sadece bizim yaşadığımız şu sıkıntının 2 sn’lik kısmını onlar da yaşasın istiyorum… Bir tür inatlaşma oldu… O ibraname mahkemeye gitmeme engel midir? Ne önerirsiniz?