+ Konuyu Yanıtla
5 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon
41 den 50´e kadar toplam 105 ileti bulundu.

Konu: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

Alıntı Kirazci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben de devre tatil sözleşmesiyle ilgili danışmak istiyorum. Aslında konu "cayma" alanına girmiyor ama, nasıl başka bir başlık açağımı da bilemediğimden buraya eklemek istedim.

Ben Simena villaları ile sözleşme imzalayalı uzun bir süre geçti. Ancak bu süre içinde önce ufak tefek, sonra da ciddi değişikikler yaparak, tüm avantajını yitiren, altından kalmayacağımız bir işleyişe büründürdüler.
    Aidatları artırdılar; kabul ettik.
    Şimdi de yıllık değişim ücretini 2 katına çıkardılar.
    Ve bana asıl kural ihlali gibi görünen yemeksiz sistemi, "zorunlu - paralı yemek dahil" sisteme dönüştürmeleridir.
    Bu gerçekten yasadışı mıdır, yoksa yasalar kendilerine bu olanağı veriyor mu? Bu durumda sözleşmeyi iptal ederek, her yıl boşu boşuna yüksek bir aidat ödemekten kurtulabilir miyim, yoksa süre sonuna kadar ödemek zorundayım?
    Bu konuda bir önfikir alabilirsem, dava açmayı düşünüyorum.

Saygılarımla

Bende aynı şirket ile devre tatiil sözleşmesi imzaladım. Ancak bahsettiğiniz şekilde, yemekleri dahil olacak vs anlamında sözleşmede bir hüküm yok.Sözleşmede olmayan bir hüküm içinde yaptırım uygulayamazlar sanıyorum. Ancak bu yıllık gider bedeli hususunu artırıyorlar. ve enflasyon olmadığı halde dolar bazında %20 artırıyorlar. sözleşmede bu bedel için RCI ortalamasını geçmeyecek şekilde zam olabilir diyor. Tabi RCI ortalamasını nerden öğreniriz bilmiyorum. Sözleşmeyi okuyarak imzalasakta satır aralarına gizlenmiş hileler var. Bunu Tüketici mahkemesi anlamalı.

Hukuki NET Güncel Haber

Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı konulu yargıtay kararı ara
    Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

Dava, bilirkişi raporu neticesinde lehime sonuçlandı. ( 10 yıllık kullanım bedelini zamanında ödemiştim. Sonrasında yoğunluktan dolayı yer tahsis etmemişler ve dava açmıştım. Davalı, 250 dolarlık yıllık gider bedelini ödemediğim için yer tahsis etmedikleri savını yapmıştı.)

Nerede
    istanbul
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba; KUPACOR

Hukiki.net sitesinde gezinirken kendi sorunuma benzer bir sorun ile
    karşılaştım..Sanırım sizinde devre tatil sorununuz olmuş....

Dava yı kazandığınızı yazmışsınız.Fakat kararı eklememiş Dava ile ilgili karar ı bana yollarmısınız?
    Şimdiden teşekkürler..

hukuki.net.forumlarında iletişim_bilgisi_verilemez@hotmail.com

Hayırlı günler...
    Saygılar...
    Cengiz G.

Nerede
    elazığ
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Başak Hanım ve diğer ilgililere
    13.06.2011 tarihinde aşağıdaki ihtarnameyi noter aracılığıyla çektim. 17.06.2011 tarihinde karşı taraf kabul etmiş ancak hiç bir şekilde bana dönmemiştir.
    07.07.2011 de tlf ile şirketi aradığımda hiçbir yetkiliyi muhatap olarak bulamıyorum ve yapılması gereken ödemeyi yapmıyorlar. Şimdi sizden ricam şu anda ne yapmam konusunda yardımcı olmanız. Banka k.kartı ile çekilen taksitleri 3 ay ekste erteleme hakkı verdiği için henüz bankaya ödeme yapmadım ama 9.ayda yapmaya başlayacağım. Şimdi bu ödemenin durdurulması ve paramın iade edilmesi ve diğer yapmam gerekenler neler olmalıdır?

İHTARNAMEDİR

KEŞİDECİ : SUAT URUL (üye)

MUHATAP : STURGEON TRAVEL (Dragon Turizm İnşaat Taahhüt Özel Eğitim Tic. Ve Ltd. Şti.=

Sayın Muhatap,
    Tarafınızla, 05/06/2011 tarihinde şirketinizin Elazığ Akgün Otel Fırat Toplantı Salonundaki tanıtım ofisinde “Otel, Tatil Köyü ve Cruıse/Mavi Yolculuğu” kapsayan 2 yıllık ve her yıl 2 hafta olmak üzere toplam dört haftalık tatil sözleşmesi imzalamıştık.

Otel, Tatil Köyü ve Cruıse/Mavi Yolculuğa ait yukarıda özellikleri belirtilen tatil konusundaki bu sözleşme uyarınca, toplamda 1.800TL olan sözleşme bedeli için kredi kartımdan 1800 YTL bedel 12 eşit taksit halinde bedelin tamamı ödenmişti.

Firmanızla şahsım arasında imzalanan sözleşmeden dönmek ve cayma hakkımı kullanmak istiyorum. İmzaladığım sözleşmenin Ortak Hükümler kısmındaki 12. Maddesinde “Üye işbu sözleşmenin imza tarihinden itibaren 10 (on) gün içerisinde Sözleşme bedelinin %25 ‘ini cezai şart ödemek kaydıyla sözleşmeden cayabilme hakkına sahiptir.” denilerek; ancak sözleşme bedelinin %25’lik kısmının cezai şart ödemek kaydıyla fesih hakkımı kullanabileceğim söylenmiştir.

Ancak, 4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun Devre Tatil başlıklı 6/B Maddesi ile Kanun kapsamında yayınlanan Devre Tatil Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 6.Maddesine göre, Devre Tatil Sözleşmelerinde Tüketici, sözleşmenin her iki tarafça imzalanmasından itibaren 10 gün içinde hiçbir sebep göstermeksizin ve hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin cayma hakkını kullanarak sözleşmeden dönebilir, denilmektedir. Firmalar, tüketicinin sözleşmeden dönme hakkının gereği olarak, 10 günlük cayma hakkı süresi içersinde tüketicinin cayma hakkı isteğini yerine getirmekle yükümlüdür.Yapılacak bu fesihte imzalanan sözleşmede cezai şart koşulması “Devre Tatil Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 6.Maddesine” göre aykırıdır.

Devre tatil sözleşmesinden cayma hakkıyla ilgili olarak Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 2004/5531 E. 2004/14707 K. Sayılı kararına göre; “4077 sayılı Kanunun 8. maddesinde düzenlenen satışlar ise Borçlar Kanunu'nu anlamında tecrübe ve muayene şartıyla satışlardan olup burada sözleşmeden dönme hiçbir objektif koşula bağlanmamış, tamamen tüketicinin iradesine bırakılmıştır. Sözleşmenin taraflarca imzalanması ile cayılıp cayılmayacağının bildirilmesi arasında süresinde sözleşme henüz hükümlerini doğurmaz. Sözleşmenin hükümleri bu aşamada askıda olup, tüketici bu süre içinde caymazsa sözleşme başladığından itibaren hükümlerini doğurur, cayması halinde başlangıcından itibaren hüküm doğurmaz.” Denilmiş; yine aynı dairenin 2004/844 E. 2004/K. Sayılı kararında “4077 sayılı Tüketici Kanununda yer alan hükümler buyurucu nitelikte hükümler olup, tarafların sözleşme serbestîsi ilkeleri çerçevesinde imzalayacakları sözleşmelerin yasanın bu buyurucu hükümlerine aykırı olmaması gerekir. Taraflar arasında yapılan devre tatil sözleşmesi kapıdan satış niteliğindedir. Bu tür satışlarda tüketici 10 günlük tecrübe ve muayene süresi sonuna kadar malı kabul veya hiçbir gerekçe göstermeden reddetmekte serbesttir.” denilerek bu tür sözleşmelerde sözleşmeden cayma hakkının 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Devre Tatil Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik uyarınca mutlak haklardan olduğu, sözleşme ile tüketici aleyhine değişiklik yapılamayacağı öngörülmüştür.

Sözleşmede yer alan cayma hakkının kullanılabilmesi için ödenmesi gereken toplam bedelin %25’i tutarındaki bedel ile ilgili düzenleme de kanuna, yasaya, hukuka aykırıdır ve tüketici aleyhinde, kanunun amir hükümlerine aykırı olduğundan hükümsüzdür. Zira Devre Tatil Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliği’nin 6. maddesine göre; “Tüketici, sözleşmenin her iki tarafça imzalanmasından itibaren on gün içinde hiçbir sebep göstermeksizin ve hiçbir hukukî ve cezaî sorumluluk üstlenmeksizin cayma hakkın kullanarak sözleşmeden dönebilir. Sağlayıcı, bu süre dolmadan devre tatil sözleşmesine konu mal ve/veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez.” demektedir.

Bu nedenle yukarıda belirttiğim sözleşmeyi kanuna ve ilgili yönetmeliğe dayanarak tek taraflı olarak feshettiğimi bildirir, işbu ihtarnamenin tarafınıza tebliği tarihinden itibaren 3 gün içerisinde, kredi kartımdan12 eşit taksit halinde ödediğim bedel olan 1.800TL’yi tarafıma ödeme yaptığım kredi kartım olan ......... Bank’a ait ................. No’lu Bonus kredi kartıma yatırılarak iade etmenizi, aksi halde yargılama giderleri ve vekâlet ücreti tarafınıza ait olmak üzere yasal yollara başvuracağımı fazlaya dair haklarım saklı olmak üzere ihtaren bildiririm.

SUAT URUL
    KEŞİDECİ (ÜYE)

Sayın Noter; üç nüshadan ibaret olan iş bu ihtarnamenin bir nüshasının muhataba tebliğini, bir nüshasının dairenizde saklanmasını ve bir nüshasının da tarafıma verilmesini saygılarımla rica ederim.

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba 2009 yılında açmış olduğunuz "devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma" hakkındaki davayı kazanmışsınız. Bu davanın sonucunu gönderebilir misiniz? Aynı şekilde bende bu konudan mağdurum ve yasal sürecin başlamasını istiyorum. Bu insanlar tamamen bizi kandırmışlar. O kadar para veriyorum ama bir şey olduğu yok. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. İyi Günler.
    Mail adresim: huseyin_umran@hotmail.com

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba kupocor 2009 yılında açmış olduğunuz "devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma" hakkındaki davayı kazanmışsınız. Bu davanın sonucunu gönderebilir misiniz? Aynı şekilde bende bu konudan mağdurum ve yasal sürecin başlamasını istiyorum. Bu insanlar tamamen bizi kandırmışlar. O kadar para veriyorum ama bir şey olduğu yok. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. İyi Günler.
    Mail adresim: huseyin_umran@hotmail.com

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba dava kararının bir kopyasını siteye ekler misiniz yada e-mail olarak atarmısınız.

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba dava sonucu sizde var ise siteye ekler misiniz yada mail atarmısınız.
    huseyin_umran@hotmail.com

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın kupocor şu dava sonucunu siteye ekler misiniz?

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs down Cevap: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

29 Haziranda İncekum sahilinde birkaç genç gelerek bizimle anket yaptılar ve bir sonra ki gün yapılacak olan tanıtıma katılmamız için davetiye verdiler. Tanıtım yemekli olacaktı ve katılan herkes 3 gece 4 günlük bir tatil kazanacaktı. 30 haziran tarihinde Alanyada m.... restoranda tanıtıma katıldık.Tanıtım birebir yapılıyordu yani her katılımcı aile için ayrı tanıtıcı eleman vardı. Stajer eleman tatili bölümler halinde yazarak anlatıyor her bölüm arasında da bir müdür gelerek konuyu tekrar ediyor ve sonunda da fiyatını öğrenmemize az kaldığını söylüyordu,3 saatlik birebir yapılan tanıtım sonrasında da fiyatı söylüyorlar ve mesul müdür aynı zamanda kontrat müdürü de olan s... hanım geliyor ve sözleşmeyi imzalayarak ödemeyi alıyordu.
    Ben de orada ki birçok zavallı gibi tanıtım sonrasında D.. İ... Y..... isimli firmadan 4000 TL ye 5 yıllık (her yıl 2 hafta 4 kişilik-yemek ve ulaşım hariç) herşey dahil (ücretli olan tüm aktiviteler) tatil paketi satın aldım. Paket tutarının 1200 tl sini kredi kartı ile ödedim kalan 2800 tl için de senet imzaladım. Paket alımından da katılan herkese verilen hediye tatilimi 2 haftaya çıkardılar. Hemen tatilimi kullanmak istediğimde ise durumun çok farklı olduğunu öğrendim. Hemen sözleşme iptalini istediğimde ise önce %35lik cayma bedelinin kesileceğini söylediler-tüketici hakkı yasalarına göre bunun mümkün olmadığını söylediğimde ise bana döneceklerini söylemelerine asla geri dönüş yapmadılar.
    Sonuç olarak "sizi bir hafta herşey dahil tatile gönderelim sonra karar verirsiniz" dediler ve 5*lı olduğunu iddia okurcalarda 3*lı bir otele gönderdiler. Otelde odalar pis-yemekleri berbat-servis çok kötüydü. Bana verilen oda bebekli olmama rağmen lobiye bakıyordu-firmayı aradım tamam hemen hallediyoruz dediler ama aramadılar bile. Otelde benim gibi kandırılan başka bir aile ile birlikte tanıtım yapıldığı yere gittiğimizde bizimle şirket ortağı olduğunu söyleyen t... bey görüştü ve bana "hemen bir dilekçe yazınız işleme koyalım, sizin adınıza çok üzüldüm çünkü tamamen size satış yapan kişi tarafından kandırılmışsınız biz de onu işten çıkardık zaten, sözleşme gereği olan %35lik kesintiden de muaf olacaksınız ama İstanbul-kadıköy-bağdat cad. ki ofisimize gitmeniz gerecek" dedi.
    İstanbul ofislerine gittim. Mesul müdür olarak görünen s... hanım sözleşmemi iptal yazarak elimden aldı-kendi ellerinde bulunan sözleşmenin imzaladığım kısımlarını yırttı ve imzalı kısımları 2800 tl tutarındaki senetimle birlikte bana geri verdi ve 1200 tl minde en kısa zamanda geri ödeneceğini söyledi hatta geri ödeme yapılacak olan banka bilgilerini aldı.
    Daha sonra paranın iadesi için defalarca aradım, her seferinde bana "hemen size dönüyoruz" demelerine rağmen daha önce de olduğu gibi dönmediler. Bir ara telefona bile çıkmıyorlar bu durumda da ben "şu otelden arıyorum-bu turdan arıyorum-bankadan arıyorum" diye yalan söylüyor ama nihayetinde yok dedikleri yetkiliye bağlanabiliyordum. Bir sürede muhasebecileri A.. Hanım ın dönmesini bekledik-bu kez de onu aramaya başlamıştık, nihayet dönüş yaptı ve bana "paranızı iade edeceğiz ama devlete ödediğimiz %18 lik KDV tutarı olan 720 TL sini keseceğiz" dediler. İşin ilginç yanı KDV yi 4000 TL üzerinden kesiyorlardı ama ben onlara bu kadar meblağ ödememiştim, ayrıca iptal edilen sözleşmelerde ve ödemelerde devlet vergi ödeneğini iade eder. Hepsinden öte firma bana fatura da kesmemişti. Muhasebeci bir arkadaşımı soktum devreye, konuya hakim diye bu kez de ona "kendileri otelimizde günlüğü 120 tl den 7 gün tatil yaptı onun parasını kesiyoruz" dediler. İyi de biz o otelde 7 gün 4 kişi kaldık, bu durumda otel tutarı 3360tl eder ki ben kendilerine borçlu duruma düşerim. Avukatımla birlikte hukuki işlemleri başlatmak için A... Hanımdan sözleşmenin bana ait olan kısmının faksını istedik göndermediler-paramın ve sözleşmemin iadesi-para kesinti yapılacak ise kesinti miktarına ait adıma kesilmiş olan faturayı tarafıma göndermeleri için ihtarname çektim cevap vermediler. Her seferinde sizi arayacağız dediler ama asla aramadılar. Şirket tüm bu işlemlerin en başından itibaren referans olaraka "BİZ TÜRSAB ÜYESİ BİR FİRMAYIZ" dedi ve sözleşmelerinde kocaman bir TÜRSAB logosu var. Para kesintisi yapıldıktan sonra kalan parayı yatarıcaklarını söyledikleri günden bugüne de 20 gün geçti-ihtarnamenin üzerinden de bir hafta geçti. Hala bekliyorum....

+ Konuyu Yanıtla
5 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

devre tatil

hitit ayaş devremülk şikayet

devremülk iptal ihtarnamesi

hattuşa devremülk iptali

https:www.hukuki.netshowthread.php36787-Devre-tatil-sozlesmesi-ve-tuketici-cayma-hakkipage3

hattuşa cayma hakkımı nasıl kullanabilirim

hitit termal cayma

https:www.hukuki.netshowthread.php36787-Devre-tatil-sozlesmesi-ve-tuketici-cayma-hakkipage9

hattuşa sözleşme iptali

cayma hakki

hitit ayaş mağdurları

devremülk sözleşmesi şartlarına uyulmaması halinde fesh etmek için örnek ihtarname

hitit ayas devremulk senet iptali

naskon cayma bedeli odemedim

tuketici sikayetleri naskon

devre tatil iptali

tarakli termalden devremulk paralarini iade alan varmi

devre tatil sözleşmesi cayma hakkı ihtarnamesidevremülk cayma hakkıHitit ayas devre mülk 7gunluk sartlarıyalova termal sözleşme iptalicayma hakkı dilekçesiyalava termal madurları şikayetidevre tatil cayma hakkı ihtarname örneğidevremülk satış vaadi sözleşmesi şekil şartı
Forum