+ Konuyu Yanıtla
1 / 11 Sayfa 1234567891011 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 105 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  Merhaba,
  Şikayetimi mümkün olduğunca kısa anlatmak istiyorum. 2007 yaz ayında anket yapmak niyetiyle yaklaşan genç bir gencin yardım ricasıyla başladı herşey. Ankete katıldığımız takdirde bir haftalık ücretsiz tatil hakkı kazanacağımızı söyledi. Götürüldüğümüz yerde bir süre sonra bunun bir satış tanıtımı olduğunu anladık. Bize anlatılanlara göre bir anlık gafletle devretatilin avantajlı birşey olduğunu düşünerek son dakika içerisinde önümüze getirilen sözleşmeyi imzaladık oldu bittiye geldi. Her ne kadar düşünelim biz yarın yine geliriz desek de "bedava tatil hakkının yalnız bugün için geçerli" olduğunu söylemeleri bizi o an ani karar vermeye zorladı. Nitekim kararımızın çok da mantıklı olmadığını anlamak fazla zamanımızı almadı. Ertesi gün vazgeçtiğimizi ve sözleşmenin talebini istedik. Tabi yüzyüze görüşmeye gittiğimiz için noter aracılığı ile yapmadık bunu. Bizim sözleşme maddesine dayanarak toplam ücretin %10'unu ödemek zorunda olduğumuzu söylediler. Bu kadar parayı ödemek bize ağır bir ceza gibi gelmesinden ve de bir hediye tatilin daha vadedilmesinden dolayı iptal isteğinden vazgeçtik.

  Ama ilerleyen zamanlarda ödeme zorlukları yaşamaya başladım. Şu anda üyelikten ayrılmak istiyorum. Ama bunu neye istinaden yapmam gerektiğini tam olarak bilemiyorum.

  1- Satışı yapan sorumlu kişinin birçok yalan beyanını öne süremeyiz sanırım, hepsi sözlü olduğu için kayıtlı delil değildir. Örnek: 49 yıllık devretatil hakkımız süresince RCI adı verilen dünyaca tanınmış bir turizm şirketi değişim hizmetinden faydalanabileceğimiz söylenmişti ama sözleşmeyi çok dikkatli okuyunca bu hizmetin iki yıl geçerli olduğunu gördük. "2" rakam olarak değil harfle "iki" olarak yazıldığı için dikkatimizden kaçmış. Hizmetten faydalanmak için ödeme yapmamız gerekiyormuş. Dava açtığım takdirde bu gibi konular yardımcı olur mu?

  2- Sözleşmenin maddelerinden "cayma hakkı" başlıklı maddesinde 7 gün içerisinde %10'luk bedeli ödediğimizde üyelikten cayabileceğimizi belirtiyor. Bu madde tüketici haklarına aykırı bir madde değilmidir? 10 günlük süre içerisinde hiçbir mazeret göstermeksizin geri iade hakkımız bulunuyor. Bu maddeden yola çıkarak haksız bir madde tüm sözleşmenin iptalini sağlayabilir mi?

  3- Ödeme imkanımın tamamen ortadan kalkması durumunda yada kendi isteğimle hiçbir şekilde bu anlaşmadan kurtulmanın yolu yokmu? % bir bedel ödeyerek veya ödemeden.

  4- Dava açarsam kazanma şansım var mıdır? Yukarıdaki belirttiğim gerekçeler yeterli midir?

  5- Ödemekten kurtulamayacağım düşüncesiyle ve faiz korkusuyla ödemelerimi düzenli olarak yapıyorum. Mart ayı içerisinde ağustos ayı 2. haftası için dilekçe ile rezervasyon talebinde bulundum ama henüz bir geri dönüş olmadı. Mart ayı içerisinde rezervasyon talebi yaparsam hiçbir problem olmayacağını söylemişlerdi. Rezervasyonum talep ettiğim dönem için yapılmazsa, hakedilen hizmetin alınamaması sözleşmeyi isteğim doğrultusunda feshetme hakkına sahip miyim?

  Değerli vaktinizi aldığım için şimdiden teşekkürler...  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı konulu yargıtay kararı ara
  Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  32
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  Sayın kupakor aslında bu tur davaları tesısı gormedı ısenız % 100 yakın bır oranda kazanıyordunuz ama su gunlerde cıkan bır karada avukat arkadas benı aradı ve uzerınden su kadar sure gecmıs dıye artık yargıtay red verıyormus mu ne yanı kazanamayız dedı sasırdım sımdı bende emsal dava bakıyorum cunku kanunda hızmeti aldıgınız yer olan tesısı gordugunuz anda 10 gunluk cayma suresı baslar dıye bır ıbare var.. Ayrıntılı ıncelemedım ama daha 1 ay oncesıne kadar boyleydı ve eger tesıste almamısanız yada tesısı zıyeret etmenızın uzerınden 10 gecmemıse kazanmanız lazım.. dava acsaydınız odemenız dırek durur ve sırkete gıdıp anlasmaya bıle baksanız onlar davayı kaybedeceklerını dusunerek cayabılırdı yanı kucuk bır meblagla kurtulma sansınız vardı. ama galıba sız bayagı odemem yapmısınız. yınede bır avukata danısın ama avukat arkadas eger devre tatıl mevzuuatını daha once ıncelememıse sozlesmeye bakıp dırek hayır bu ıptal olmaz dıyebılır. bende sımdı eskı bır musterımı kurtarmanın yollarını arıyorum . cunku dedıklerınız malesef dogru...
  Konu mustangy tarafından (12-05-2008 Saat 14:58:24 ) de değiştirilmiştir.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  Su aralar TTKD ile irtibat halindeyim. Hizmeti almaya baslamadigim icin 10 gunluk surenin dolmadigi kanaatindeler ve buna benzer bircok dava kazandiklarini soylediler.

  Tamam sozlesmeyi tesisin oldugu yerde imzaladim ama tesisi gezmedim gormedim sadece disardan gordum. Bizi tesise ait oldugunu soyledikleri kafetarya tarzinda biryere goturduler. Kesinlikle tesisin icine girmedik, odalari gormedik.

  Asil dayanak noktamiz hizmeti kullanmaya baslamamis olmamiz. Emsal davalar bildigim kadariyla var. Sizce sansim varmidir?

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  May 2005
  Nerede
  Ankara, Yenimahalle, Turkey.
  İletiler
  2.490
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  Merhaba,
  Bu konuyla ve devre tatil sözleşmesinin unsurları, cayma hakkıyla ilgili olarak içtihat bankamızdaki "Devre Tatil Sözleşmelerinde Cayma Hakkı" Yargıtay kararını inceleyebilirsiniz.

  Burada da belirtildiği gibi, yerleşik Yargıtay içtihatlarına göre, Devre Tatil Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'in 6. maddesine göre 10 gün olan cayma hakkı süresinin eğer sözleşme tesis dışında bir yerde yapılmışsa, tüketicinin hizmeti kullanmaya başladığı tarihte başlayacaktır. Keza, yukarıdaki yönetmeliğin aynı maddesinin ikinci fıkrasına göre "Sağlayıcı, bu süre dolmadan devre tatil sözleşmesine konu mal ve/veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez. Sözleşmenin, devre tatil sözleşmesine konu tesiste akdedilmesi halinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu durumda, sözleşmenin devre tatile konu tesiste yapıldığını ispat külfeti sağlayıcıya aittir."

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  1.468
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  ne yazıkkı bu tarz bir olaya bizde yakalandık

  aile fertlerim

  biliçsizce sadece hediye tatil alıcağız diye kandırılarak 3 yıllık devre mülk satılıyor

  ama işgüzar firma

  sözleşme tarihini günün tarihinden 10 gün öncesine ait düzenlemiş

  ben bunu 2 gün sonra farkettim

  asıl niyetim 10 günlük cayma süremde ,parayı geri almaktı

  ama bu kadar insanları kandıran bir firma yüzünden, bu hakkımızı daha en başta kaybettik


  ben bu firmayı şikayet etmek istiyorum

  10 gün öncesine tarih atarak imzalatıyorlar

  yaptıkları için nasıl bir suç duyurusunda bulunabilirim?

  amacım kendi sözleşmeden caymak değil, bu yaptıklarını sadece içime sindiremiyorum

  daha nice başka insanlarıda kandırmalarını istemiyorum

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  May 2005
  Nerede
  Ankara, Yenimahalle, Turkey.
  İletiler
  2.490
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  Sayın nikon,
  Yukarıdaki iletimde belirttiğim hususları ve linkini verdiğim yargıtay kararını incelerseniz, eğer sözleşme, sözleşmeye konu tatil tesisinde, görerek, gezerek, muayene edilerek yapılmamışsa, sözleşmeden tüketicinin cayma hakkının daha ileri bir tarihe, tüketicinin hizmeti kullanmaya başladığı tarihe kadar uzayabildiğini farkedebilirsiniz.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  Alıntı Stj.Av.Başak Şahin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Devre Tatil Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'in 6. maddesine göre 10 gün olan cayma hakkı süresinin eğer sözleşme tesis dışında bir yerde yapılmışsa, tüketicinin hizmeti kullanmaya başladığı tarihte başlayacaktır.
  Sözleşmenin, devre tatil sözleşmesine konu tesiste akdedilmesi halinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu durumda, sözleşmenin devre tatile konu tesiste yapıldığını ispat külfeti sağlayıcıya aittir."
  Başak Hanım,
  Sözleşmenin imzalandığı yer otel dışında otele ait kafeterya tarzı biryer. Oteli gezdireceklerini söylemişlerdi ama dışardan sadece binayı gördük. Tesisi gezmedik. Burda otelde imzaladılar ve tesisi gezdirdik deseler şansımız yok gibi birşey. Bu durumda haksız duruma düşermiyiz? Yoksa bizim ifadelerimiz dikkate alınır mı?
  Teşekkürler

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  32
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  sayın kupakorsızınkı az farklı ama tezınız dogru saglam bır avukat arkadasla ugrasırsanız cozebılırsınızm ustelık cokta guzel ornek olur davanız. Ama sözleşmenizi okuun muhtemelen size broşür aldığınıza ve tesisi gezdiğinize dair imza alınmıştır malesef ... bu sistem Türkiye de bu halde ve mahkemeler el atmalı bence.. cunku buyuk suistimal var malesef.

  Basak hanım son davayı yonlendırdıgım avukat arkadas uzerınden 1 yıl gectı dıye kaybettık dedı bana bayagı garıp geldi. cunku tuketıcı gormedı ve ortada zaman aşımı diyebileceğimiz zamanda yok. Eger ıletısım ıcın ozlele yazarsanız sevınırım belkı iş birliğiolabilir bu konudakı avukat arkadaslardan malesef memnun değilim konuya eğilecek bır avukata her turle destege hazırım konu hakkında bılgım var.  Alıntı kupacor rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Başak Hanım,
  Sözleşmenin imzalandığı yer dışında otele ait kafeterya tarzı biryer. Oteli gezdireceklerini söylemişlerdi amaa dışardan sadece binayı gördük. Tesisi gezmedik. Burda otelde imzaladılar ve tesisi gezdirdik deseler şansımız yok gibi birşey. Bu durumda haksız duruma düşermiyiz? Yoksa bizim ifadelerimiz dikkate alınır mı?
  Teşekkürler
  Konu mustangy tarafından (16-06-2008 Saat 17:07:51 ) de değiştirilmiştir.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  Sayın Mustangy,
  Ben sonuna kadar davamı savunuyorum. Çünkü göz göre göre dolandırılmayı hazmedemiyorum. Tüm tüketicileri koruma derneği ile görüştüm. Buna benzer bir sürü dava ile uğraştıklarını ve birçok davacının davayı kazandığını belirttiler. Benzer dava kararlarını da okudum. Tatil yapılacak tesisi görmediğiniz sürece 10 günlük cayma süresi başlamıyor. Davayı TTKD ile birlikte açıyoruz.

  Ama benim açıkçası anlam veremediğim olaylardan biri de sözleşmeye eklenen yasal olmayan bir madde nasıl olur da sözleşmeyi feshetme hakkı vermez.
  Bu madde: Üye sözleşmeyi imzaladıktan sonra 10 günlük süre içerisinde caymak isterse %10'luk bedeli ödemelidir...
  Böyle bir hakları yok, hiçbir mazeret bildirmeden vazgeçebilir tüketici. Bu madde yüzünden birçok tüketici cayma hakkından vazgeçebiliyor (ben gibi).

  Haksız ve dayanaksız bir madde, sözleşmeyi sözleşme olmaktan çıkarmaz mı?
  Malesef tüketiciler olarak haklarımızı çok iyi bilmiyoruz ve tüketiciyi yolunacak kaz olarak gören zihniyetlerin bazı hukuki açıkları kullanarak bizi yolmasına izin veriyoruz.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  32
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Devre tatil sözleşmesi ve tüketici cayma hakkı

  kesınlıle kazanmanız lazım ve bende sonucu beklıyorum cunku her turlu sahte yol var masallah sımdı de uzerınden sue gectı dıye red edılen bır ornek var umarım arkadasın avukatı ıyı takıp eder .. Kesınlıkle kazanması gerek ve sonuna kadar haklı cunku satıs sırasınd uygulanan ve verılen sozler cok farklı sozlesmeden

+ Konuyu Yanıtla
1 / 11 Sayfa 1234567891011 SonSon

Benzer Konular :

 1. [Tüketici şikayetleri] Devre Tatil Sözleşmesinde Cayma
  Yazan: publicenemyy Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 10-08-2015, 18:15:14
 2. Yanıt: 3
  Son İleti: 27-07-2012, 17:45:18
 3. Devre Tatil Cayma Hakkı
  Yazan: serhatsaglam Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 21
  Son İleti: 03-06-2010, 23:44:47
 4. Devre Tatil Sözleşmesi Cayma Hakkı İle İlgili İhtarname
  Yazan: Av.Başak Şahin Forum: Dilekçe Örnekleri
  Yanıt: 0
  Son İleti: 26-04-2008, 23:45:01
 5. Devre Tatil hakkı üyelik sözleşmesi
  Yazan: admin Forum: Sözleşme Örnekleri
  Yanıt: 0
  Son İleti: 19-04-2008, 21:42:31

Bu sayfada bulunan kavramlar:

devre tatil

hitit ayaş devremülk şikayet

devremülk iptal ihtarnamesi

hattuşa devremülk iptali

hattuşa cayma hakkımı nasıl kullanabilirim

hitit termal cayma

hattuşa sözleşme iptali

hitit ayaş mağdurları

devremülk sözleşmesi şartlarına uyulmaması halinde fesh etmek için örnek ihtarname

hitit ayas devremulk senet iptali

naskon cayma bedeli odemedim

tuketici sikayetleri naskon

devre tatil iptali

tarakli termalden devremulk paralarini iade alan varmi

devre tatil sözleşmesi cayma hakkı ihtarnamesidevremülk cayma hakkıHitit ayas devre mülk 7gunluk sartlarıyalova termal sözleşme iptalicayma hakkı dilekçesiyalava termal madurları şikayetidevre tatil cayma hakkı ihtarname örneğidevremülk satış vaadi sözleşmesi şekil şartıdevre tatil sözleşmesi cayma hakkı ihtarnamesi dilekçesihattuşa cayma hakkıhattuşa termal sözleşme iptali kac gun içinde olmalı
Forum

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.