Selamlar
Ben 10 yıldır çalışmakta olduum iş yerimden ayrılmak istiyorum
Sebep 2003 yılında başka bi şehire taşınan iş yerimizle birlikte bizde gittik o gün işverenlerin sözü biz çalışanların servisle evimize gönderilip ve akşam iş çıkışının 18:00 olacağı idi diğer ulaşım araçlarıyla gitmek zaten mumkün diil 74 km yol istanbul şartlarıda bu yol zaten toplu taşıma araçlarıyla bir gün sürerki işe gitmenin anlamı yok
Geçen onca zaman içerisin de servis var yanlız çalışma saatleri belirsiz genelde çalıştıımız saat aralığı 08:00/20:00 yani 12 saat servisle 2.5 saat ,da yol zamanı var gidiş geliş eder 14.5 saat hiç bir zaman saatinde çıkamadımızı düşünürsen yarım saatten fazlada bekleme süresi günlük 15 saatimiz gidiyo iş kanununa göre günlük 11 saat dinlenmemiz gerekiyoken ben ve arkadaşlarım kalan 9 saatlik dinlenme zamanımız var ki haftada 6 gün çalışmaktayız.
İş şartlarımız ağır metal imalatı ki günlük 10 ton üzerinde ki imalatımız bir kaç kez elden geçmek zorun da hani zaman içerisinde yaş ilrlemesiyle artık kaldırılamaz hal almaya başladı .
Fazla mesai ücretimizi alıyoruz .
Yeni oluşan bi durum da dahada zorlaştırdı İSO 9001 /14001 bunlar iş sağlığı ve iş düzeni hakkında ii şeylert yanlız uygulamayı öyle bi hale soktularki sanki şirket çalışanları türkiye cumhuriyei iş kanunlarına göre diilde 9001 in getirdii kanun lara göre idare eder oldular gün yokturki çalışma biçimine ve şartlarına ek bi yasa çıkarmadıkları artık yasa kanun düzenleyici oldular her yer iş kuralı çalışma şartnameleriyle dolduruldu bu ii bi şey kötü diil yanlız tc iş kanun yasalarından eser yok kanun nezlinde suç unsuru sayılacak bir kaç önlem aldılar belli ama sadece resmi açıdan bakarsan elde belgeler var asla uygulamada yok ispatıda mumkün deyil çunkü belgeler var .
İki ayrı bodro düzenleniyor birincisi gerçek aldıımız maaş üzerinden ikincisi kanun nezlinde yasal olan birincisinde çalışma saatlerimiz ve mesailerimiz ki bunun üzerinden maaşımızı alıyoruz ikincisi yasal olan bunun üzerinde daraltılmış çalışma saatleri mesai yok ve düşük maaş (RESMİ BODRO) ben 5 yıl içinde resmi olan bodrodan 2007 yılı içinde 5 aya ait imzaladım diğerlerini imzalamadım 5 yıl içinde resmi olan başka bodro imzalamadım şlimdi işi bırakmak istesem kanun lar nezlinde haklarım ne olur yada sorunun esas cevap istediim şey izlemem gereken yol ne olur saygılarımla