+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 20 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Mar 2008
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Haksız trafik cezası ve trafikten men

  Degerli uyeler ,

  Yaklasik bir ay evvel basimdan gecen bir hadiseyi aktarmak ve degerli goruslerinizi almak isterdim. Olay asagidaki sekilde gelismistir :

  1 - Trafikte seyir halinde iken bir ilce girisinde Trafik Jandarma kontrolu tarafindan durduruldum. Trafik sigortasi ve aracimin muayene tarihinin gecmis olmasi iddasi ile aracima el konuldu ve cektirildi. Ayrica bahsi gecen bu iki maddeden 55 + 55 YTL ceza kesildi.

  2 - Trafik sigortasi bitis tarihim, olayin vuku buldugu gunden bir gun once idi ve sigortami uzatmistim. Ilgili police postada oldugu icin elime ulasmamisti. Karakol 'un faksina policemin bir kopyasini talep ettim, 5 dk . sonra geldi ve 60 YTL cekici ucretini odedikten sonra aracimi teslim aldim ve seyre devam ettim.

  Benim takildigim noktalar asagidaki gibidir :

  1 - Bana kesilen ceza makbuzunda "Bilgisayarda Sorgusu Yapildi" kismi isaretli. Bu benim Trafik Sigortasi 'na halihazirda sahip oldugumu gosteren bir durum degil midir?.
  Ayrica karakolun faksina policemin bir kopyasi geldiginde Jandarmanin kestigi cezayi iptali gerekmez miydi ; cunku ortada cezai bir durum olmadigi ispatlanmisti.

  2 - Aracin muayenesinin gecmis olmasi sebebiyle aracin trafikten men edilmesi husunda Karayollari Trafik Yonetmeligini inceledim. Orda madde 125 derki: "Aracin muayene tarihinin gecmis oldugu tesbit edilirse , arac sahibine ek:33 deki form tanzim edilerek verilir ve 1 hafta icinde eksikligin giderilmesi talep edilir. Bu sure sonunda eksikligin devami tesbit edilirse , arac trafikten men edilir ve cezai islem uygulanir".

  Burdan anladigim kadariyla ,aracin muayenesinin eksikligi , aracin trafikten acilen men edilmesini gerektirmez. Kaldi ki boyle bir durum gerceklesirse , arac sahibi aracindaki bu kusuru nasil telafi edecek ? ; trafikten men edilmis bir araci nasil en yakin Trafik Muayene istasyonuna goturecek. Benim durumumda Muayene istasyonu olan en yakin yerlesim merkezi 40 km otede idi.

  Degerli yorumlarinizi bekliyor ; bu yorumlarin trafikte seyreden benim ve bircok surucunun olasi benzer durumlarda aklinin bir kosesinde bir bilgi notu olarak kalacagina inaniyorum.

  saygilarimla ,

  Nuri Saplakoglu  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Haksız trafik cezası ve trafikten men konulu yargıtay kararı ara
  Haksız trafik cezası ve trafikten men konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jan 2005
  Nerede
  izmir, Türkiye.
  İletiler
  19
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksiz trafik cezasi ve trafikten men

  Nuri bey 1.sorunuzda ceza makbuzunda belirtilen Bilgisayar sorgusu aracın çalıntı olup olmadığını,aracınızın yakalaması olup olmadığını,ehliyetinizin ceza puanı durumunu öğrenmek için Trafik Zabıtasınca kontrol edilen ve her araca uygulanan bir kuraldır.Bu sorgulamada aracın sigorta durumu sistemde gözükmez.Çünki sigorta şirketleri ile Trafik Zabıtasının bir sistem bağlantısı yoktur.Sigortanızı yaptırmış olsanız bile aracınızda bulundurmak zorundasınız.
  2.sorunuzda için ise Karayolları Trafik Kanunun 91. maddesinde Zorunlu sigortasını yaptırmayan araçlar 55 YTL para cezası uygulanır ve araç trafikten men edilir demektedir.aynı kanunun 34. maddesinde ise muayene süresini geçiren araçlara 55 YTL para cezası uygulanır ve izin belgesi düzenlenerek 7. muayene yaptırması için süre verilir demektedir.Size burada 91 ve 34. maddelerden işlem yapılmış.Yani Trafik zabıtası aracı 91. maddeden men etmiş.siz yapıldığına dair faks çektirip ispatta bulunduğunuz için aracınızın trafiğe çıkmasına ve 7 gün içerisinde muayenesini yaptırmanız için izin verilmiş.
  Şayet aracınızın sadece muayenesi eksik olsa idi aracınız bağlanmayacak sadece 7 gün izn verilecekti.91. madde yani sigortanızın bitmesi nedeniyle aracınız bağlanmış.Yapılan işlem doğrudur.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Mar 2008
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksiz trafik cezasi ve trafikten men

  İyi çalışmalar dileyerek başlamak isterim sözlerime.
  trafik tim komutanı olarak görev yapmaktayım.size sormak istediğim bir soru var.konu 2918 sayılı trf kanunu ıle alakalı.malümunuz bu kanunun 48/5 maddesinde alkollün etkisi ile araç kullanma yasağı ile ilgili meseleden bahsediyor
  ve yaptırımıda sürücü belgesinin 1 defasında 2 ay sure ile geçici olarak geri alınması ve belli bir miktarda idari para cezasını gerektiriyor. aynı kanunu 36.maddesıde sürücü belgesiz araç sevk etmekle alakalı.fakat kanunun 36 .maddesi trafik kolluğuna sadece şahısları yakalama yetkisi vermiş durumda yani belgesiz bır surucu yakalandığında şahıs araç kullnamktan men ediliyor ve hiç bir idari para cezası kesilmeden mahkemeye(c.savcısına)sevk ediliyor.yani belgesiz araç kullnamAktan dolayı para cezası daha doğrusu hapis cezası adli para cezasına çevrilerek şahsa c.savcısı tarafından ön odeme tebligatı yapılıyor.benim sorum ise şu.bu suçun bır kişi tarafından aynı anda işlenmesi durumunda yani sürücü hem alkolun etkisi ile araç sevk ediyor ve aynı zamanda sürücü belgeside bulunmuyor.bu durumda trafik görevlisinin hukuki açıdan hareket tarzı ne omalıdır sizce.
  buraya kadar olan sorumu cvb layabılırsenız cok mn olurum.bu konuda benım bır uygulamam var fakat yazacaklarımın uzun olacagı sebebi ile sizden cvb aldıktan sonra uygulamamı anlatacagım.ve hukuki anlamda doğru yapıp yapmadığımı cok merak edıyorum.bu konuda bırcok meslektasım ile ayrı fıkırlerdeyız.netıce olarak bu şekilde hem alkollu hemde surucu belgesız yakalanan şahsa biz alkollu araç kullanmanın karsılığı olan idarı para cezasını uygulamalımıyız yoksa sadece bunları alkol duruunu delıllendırerek c.savcılığına mı sevk etmeliyiz.Şahsın surucu belgesi olmadığından belgenın gecıcı olarak geri alma işlemini yapamayacagımıza göre sadece para cezası uygulamamız sizce hukuka aykırılık teskil edermi ?Kanunu parçalamış olurmuyuz olmazmıyız.?şahsın promıl degerının düşük olduğunu tckanunun tehlıkelı araç sevk etmek maddesıne gırmediğini degerlendırerek cvb vermenızden yanayım.cvbınızı beklıyor saygılar sunuyorum.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  İletiler
  25
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksiz trafik cezasi ve trafikten men

  Merhaba bende trafik Polisiyim.Hem alkollü hemde ehliyetsiz şahsa her iki işlemde yapılır,ehliyeti işter olsun ister olmasın 48/5 ten işlem yaparsın,ceza makbuzuna kimlik bilgilerini yazarsın sürücü belgesi kısmına belgesiz yazarak suç tutanağının seri no sunu yazarsın.36 işlemindede savcılığa sevk edersin,şu ana kadar 15-20 defa bu işlemi yaptım.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2008
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksiz trafik cezasi ve trafikten men

  öncelıkle fıkrın ıcın tesekur ederım dostum.ama bence yalnış yapmışsınn.buda benım fıkrım tabi.bende uygulamamı anlatayım belkı benımki yalnıstır tabi.ama muhım olan burda gercekten doğru olanı bulmak.ben alkoolu sahsın alkol test tutanağı ıle bırlıkte delil olarak gosterek mahkemeye sevk tutanagı ıle bırlıkte c.savcılığına sevk edıyorum.ve sadece surucu belgesı olmadığından dolayı suç tutanagı duzenlıyorum.dıkkat edersen belgesız arac kullanmanın cezası 3 ila 6 ay arası hafıf hapis cezasını gerektiriyor yanı kanun burada kestirip atmamış yani kesın bir dille 3 ay diye kapatmamış.ben burada 3-6 ay arası hafıf hapis cezası demekle c.savcsıının bir taktir hakkı olduğunu düşünüyorum.yani düşünki 2 surucu yakaladın ve savcının karsısına cıkardın bunlardan bırısı alkollu ve belgesız bır diğeri ise sadece belgesiz.işte bu aşamada verilecek cezasının her ikisi içinde aynı olmayacagını düşünüyorum ve savcının bizim delillendirdiğimiz alkol tutanağına istinaden bu şahsa alt sınırdan değilde üst sınırdan yani 6 ay üzer,nde hapis cezası verip bu cezayı para cezasına çevirmesi gerekir diye düşünüyorum.ayrıca birde şunu düşün sürücü belgesi olmayan bir şahsa idari para cezası yazma yetkisi kolluğa verilmemiş ve bu şekilde surucu yakaladığında c.savcısına cıkaracaksın demiş kanun.ee durum boyle ıken nasıl şahıs hakkında alkolden ceza yazabılıyoruz ki.haa yazmalıyız tabi diyorsan hala neden sürücü belgesi olmayan şahsı mahkemeye sevk ediyoruz ki bize bu yetki verilmelii demen gerekmez mi sence de.Düşün biz trafik kolluğu özel kolluğuz yani şartlar oluşmadığı sürece adli görevimiz yok yani genel kolluk deılız asayiş ekipleri gibi.ve 2918 sayılı kanunda özel bir kanundur ve biz yetkilerimizi bu kanundan alıyoruz.bu bağlamda belgesi olmayan bir şahsı trafik kurallarını bilmediğini kabul ederek trafiğe çıkmasını yasaklamış.trafik kurallarını bilmediği(belgesi olmadığı için) DÜŞÜNÜLEN BU ŞAHSADA BİZİM ÖZEL KOLLUK OLARAK idari para cezası yazmamızı istememiş bence.bu yuzden bana yani mahkemeye sevk et demiş sen sadece belgesi olup kuralları bilen sürücülerle ilgilen demiş.benim yorumum bu.ama bunu bir hukukcuya sorup cevap almak lazım.ben savcılarlada gorustum bu konuyu net bır cvb alamadım.ama yorumumun mantıklı olduğunu soylediler bende bu bildiğim şekilde uyguluyorum.sende bır arastır yıne bu konuyu ve görüşelim tekrar mühim olan doruyu bulmak.ayrıca arastırırken sunuda düşün ama kanunlar sanıkların lehine işlemeli kuralı var.kolay gelsin.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jun 2008
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksiz trafik cezasi ve trafikten men

  burda ben bir kanun açıklığı yada yorum anlayışı olarak görmekteyim.
  Şöyle;Trafikten men edilen araç eğerki yapılan sorgulamada araç üzerinde herhangi bir mahrumiyeti yoksa,araç aaraç sahibi olmaksızın o anki sürücü kimse ona teslim edilmelidir.Benim yönetmeliğin 125. maddeden anladığım budur.Bu konuda ayrı bir görüşü ve gerekçesi olan varsa lütfen söylesin

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Dec 2008
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksiz trafik cezasi ve trafikten men

  Nuri beyin basına gelenin bir benzeri ben trafik sigortamı bittiği gün yeniledim bir hafta gecti üstünden ve ben daha evrağımı teslim alamadan yakalandım jandarmaya benim sigortayı gününde yaptırmıs olmam cezayı dusurmezmi ve ben görevli memura sigortamı yaptırdığımı beyan etmem hiç birsey ifade etmiyormu evrağın olmasımı önemli olan yoksa sigortanın yapılmıs olmasımı ?

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  18.374
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksiz trafik cezasi ve trafikten men

  Yapılan kontrol sırasında sigortanın yapıldığına dair evrağın gösterilebilmesi, önemli olan.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jun 2008
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  105
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksiz trafik cezasi ve trafikten men

  Yorgunasker13;

  Ben bu yıl alkollü olarak 2. defa yakalandım (0,52 PM), sonuç;

  1- 601-YTL Trafik polisi ceza kesti (Alkollü araç kullanmaktan)
  2- 177-YTL Hanıma idari ceza geldi (Araba, hanımın üzerine idi)
  3- 760-YTL Mahkemeden para cezası geldi.

  Düşündüğün gibi, Savcı, ceza verirken takdir hakkını kullanmış ve üst sınırdan ceza vermiş 6 ay hapis, bu da paraya çevrilmiş ve 180 günden hiç indirim yapılmamış.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Mar 2008
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksiz trafik cezasi ve trafikten men

  maveric geçmiş olsun arkadaşım.senin başına gelen olay ıle benim kafama takılan olaylar farkklı.senin sürücü belgen olduğu için alkollu araç kullanmaktan belgene iki yıl süre ile el konulur ve o yazdığın cezalar uygulanır.ayrıca üst sınırdan yememişsin cezayı sen 2 defa alkollü yakalandığın için ki muhtemelen sen sürücü belgesi geri alındığı o ılk altı aylık süre zarfında ıken yani belgene el konulduğu zaman zarfında aracını kullanırklen alkollu yakalanmışsın.bu sebeble trafık kanıunun 118/7 maddesi gereği 237 tl adli para cezası ve 1 ay hapis cezası yemişssin.bu hapis cezası adli para cezsına çevrilmiş toplam cezan 760 tl olmuş.esıne yazılan ceza ıse polıs tarafından 177 tl degıldır kullandırmaktan oda aynı 237 tl para idari para cezası uygulanmış olması gerekir.177 değil.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Haksız yere gelen trafik cezası
  Yazan: xistanbul Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 1
  Son İleti: 27-11-2014, 02:18:41
 2. Haksız kesilen trafik cezası
  Yazan: memox Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 28-06-2010, 11:55:47
 3. Haksız Trafik Cezası
  Yazan: pinkgame Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 29-10-2009, 22:16:42
 4. Haksız trafik cezası
  Yazan: osmana Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 22-03-2006, 20:04:42
 5. Haksız Trafik Cezası
  Yazan: osmana Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 16-03-2006, 23:48:17

Bu sayfada bulunan kavramlar:

34. madde trafik

34.madde 2.kez trafikten men nedir

trafik 34.madde nedir

34.madde nedir

trafik kanunu 91. madde

trafik 91 madde

http:www.hukuki.netshowthread.php35779-Haksiz-trafik-cezasi-ve-trafikten-men

trafik 36 34 91 maddeler

hak mahrumiyeti trafikten men

91.madde araba men nedemek

trafikte 34 madde nedir

trafikten men 34. madde nedir

arac trafikten men edilirse cezasi

araç trafikten men edilirse

surucu arac kullanmaktan men edilirse ne olur

karayolları trafik 34.madde

aracın trafikten men edilme sebepleri

trafik 34.madde 1.kez

34. maddeden men yenmesi

trafik cezasi 4891

trafik ceza 34. madde

trafik ceza kanunu 34 madde

trafik men 32 nasil kaldiririm net

34 madde trafik

91 23 trafik cezasi

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.