+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
    Nerede
    Zonguldak, Türkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Motorlu aracın satışını almıyor, ne yapabilirim?

Merhabalar;
    Bundan 4 yıl önce İstanbulda bir Motorsiklet satıcısına motorumu 2.el olarak satılsın diye bıraktım.Süresiz vekalet vermiştim.Bir kaç gün önce bu motorun vergi borcu olduğuna dair bir yazı geldi kapıma.İlgili dükyanı aradığımda öğrendimki motorumu katti noter satışını yapmadan satmışlar.Motoru alan şahısla bağlantı kurdum ama adam satış almak istemiyor.Vergi borcunu ödeyeceğini söyledi.Bende borcu ödeyene kadar fazla sıkıştırmayayım dedim.Ancak borç ödendikten sonra adam satışı almamakta ısrar ederse ne gibi bir yol izlemeliyim? Geceleri uyuyamıyorum,motor hiç tanımadığım bir adamda,ya ölümlü bi kaza yaparsa,ya motorla hırsızlık yaparsa? Sonuçta mal bana ait gözüküyo.
    Satışı almazsa motoru bağlatabilirmiyim,veya ne yapabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

NOT: Motor 67 Plaka.Ve şu an İstanbulda.

Hukuki NET Güncel Haber

Motorlu aracın satışını almıyor, ne yapabilirim? konulu yargıtay kararı ara
    Motorlu aracın satışını almıyor, ne yapabilirim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Ritimci ;
    Kanunda gösterilen yol haricinde ama çok yaygın olan bir satış yöntemiyle aracınız satılmış. Genlerimizde olan vurdumduymazlık nedense ters br olaydan sonra hep bizi ayıltır. Şansınız varki sadece yasal bir borç çıkmış, dediğiniz gibi aracınız hırsızlık cinayet gibi çok daha elim sonuçlar doğuracak bir suçtan aransa idi bulunacak ve başı ağrıyacak olan siz olurdunuz.
    Yasal prosedür olarak yapmanız gereken kişinin aracı galeriye verdiğiniz vekaletle galeriden yasal olarak almasını sağlamanızdır. Bunun için bence vekalet verdiğiniz galeriyi vede alan kişiyi sıkıştırmanız gerekmektedir. Hukukçu olmamam nedeniyle size diyebileceğim son şey ise eğer boşverme sezerseniz öncelikle galeriye 'aracınızın çalındığını belgeleteceğinizi ' söyleyebilirsiniz. Nede olsa araç halen daha sizin üzerinizde.. Pek hoş ve etik bir yöntem değil dolayısıyla hukuklada bağdaşmıyor ancak ciddi bir zorlama ile ileride başınıza gelebilecek daha ters olayları engelleme yolu gibi gözüküyor. Tabiiki başka bir yol varsa bit hukukçu üyemiz yazarsa öğrenmiş oluruz..

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

T.C.
    Y A R G I T A Y
    Onüçüncü Hukuk Dairesi

E. 1991/5444
    K. 1991/7972
    T. 17.9.1991

* MOTORLU ARAÇ SATIŞI
    * GEÇERSİZ SÖZLEŞME

ÖZET : 13.10.1983 günlü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun, 28.3.1985
    günlü, 3176 sayılı Kanunla değişik 20/d maddesi gereğince, noterlerce
    yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersizdir hükmü, 18.6.1985
    tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Motorlu araçların alım-satı-mı ile
    her türlü devirlerinin noterlerce yapılmasının amacı, sadece tarafların
    hukuksal yararlarının korunmasından çok üçüncü kişilerin ve Devletin yararını
    korumaktır.

(2918 s. Trafik K. m. 20/d)

Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda, ilamda
    yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün
    süresi içinde davacı avukatınca temyiz edilmesi üzerine; dosya incelendi,
    gereği düşünüldü:

1- İddia ve savunmaya, toplanan delillere göre dava konusu vasıta 10.2.1989
    tarihinde davacının, elinden alınarak asıl malik Nazife'ye verildiği
    belirgindir. Bu durumda davacının, vasıtaya yapmış olduğu faydalı ve zorunlu
    giderleri anılan vasıta malikinden isteyebileceğine göre davacının aşağıdaki
    bendin kapsamı dışında kalan sair temyiz itirazlarının reddi gerekir.

2- Taraflar arasında düzenlenen araç satışına ilişkin 2.4.1987 tarihli
    sözleşme, noterce tanzim edilmemiş bulunduğundan geçersizdir. 13.10.1983
    günlü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun, 28.3.1985 günlü, 3176 sayılı
    Kanunla değişik 20/d maddesi gereğince, noterlerce yapılmayan her çeşit satış
    ve devirler geçersizdir hükmü 18.6.1985 tarihinden itibaren yürürlüğe
    girmiştir. Motorlu araçların alım-satımı ile her türlü devirlerinin
    noterlerce yapılmasının amacı, sadece tarafların hukuksal yararlarının
    korunmasından çok üçüncü kişilerin ve Devletin yararını korumaktadır. Böyle
    olunca, söz konusu hüküm kamu yararı ve kamu düzeni amacıyla getirilmiş
    demektir. Geçersiz sözleşme uyarınca taraflar haksız iktisap hükümlerine göre aldıklarını iade ile mükelleftirler.
    Sözleşmede 1.500.000 TL.'nın davalı tarafından alındığı yazılıdır. Öyleyse, satış parasının davacıya iade
    edilmesi gerekir. Mahkemece yanlış değerlendirmelerle yazılı şekilde davanın
    reddi usule ve yasaya aykırıdır ve bozma nedenidir.

S o n u ç : Yukarıda birinci bent gereğince davacının sair temyiz
    itirazlarının (REDDİNE), kararın ikinci bentte açıklanan nedenle davacı
    yararına (BOZULMASINA), peşin harcın istek halinde iadesine, 17.9.1991
    gününde oybirliğiyle karar verildi.

en iyiyi bulmak için çalışırken, iyiyi kaybetmeyin...

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Satış işlemi geçersizdir, fakat eğer ki siz çalıntı diye şikayette bulunursanız, kötü niyetli sayılırsınız ve haklarınız korunmaz. Fakat sayın commodore'un da belirttiği gibi, yaygın bir yöntem. Taşınır bir mal olan motorlu araçların satışının noterde yapılması, geçerlilik unsurudur; fakat yapılmazsa da, düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

en iyiyi bulmak için çalışırken, iyiyi kaybetmeyin...

Nerede
    Zonguldak, Türkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Teşekkürler,anlaşılan şu ki ; yapcak bişey yok.Vatandaşın insafına kaldık..İnşallah satışı alır..

Nerede
    istanbul, kadıköy, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İNŞALLAH ALIR.BEN 3 YILDIR BEKLİYORUM.HA BU GÜN HA YARIN DİYOR BAŞKA BİŞEY YOK.DELİMİDİR NEDİR?
    ALMAM DA DEMİYO, HİÇ BİR ŞEYDEN KORKMUYOR DA.
    BENİM BAŞIMDA DA AYNI SIKINTI MEVCUT.EMNİYET, SAVCILIK YASAL BOŞLUKTAN DOLAYI İLGİLENMİYOR BİLE.BEN DE YATAMIYORUM.HERGÜN KORKU İÇİNDEYİM.BENİM ARACIMIN DA SADECE MOTORU CHANGE EDİLEREK BAŞIMA Bİ İŞ GELİRSE AL BAŞINA BELAYI.ÇALINDI DİYE EMNİYETE BİLDİRSEM KAMU DAVASI AÇILACAK DAVAMI GERİ ALSAM BİLE DAVA DÜŞMEYECEK.BUNU ADAMIN KENDİSİNE SÖYLEMEME VE ENAZ 10 KEZ TELEFONUMA, YÜZYÜZE GÖRÜŞMEME RAĞMEN SONUÇ FİYASKO.ACABA YENİ TCK'DA BU KONUYLA İLGİLİ DÜZENLEMELER OLDUMU?AVUKAT ARKADAŞLAR KATKIDA BULUNURLARMI?
    BENİM SİZE TAVSİYEM NOTERDEN İHTARNAME ÇEKİN.15 GÜN İÇİNDE DEVRİNİ ALMASI GEREKTİĞİNİ AKSİ TAKTİRDE KAZA, BELA VS. İHTİMALİNDE SİZİ SORUMLULUKTAN KURTARACAKTIR.

Nerede
    adana, merkez, Turkey.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba Arkadaşlar,
    Aynı sorun bende de var.10 yıldan beri motorumdan haber yok.En son satılan kişiyi buldum o da bir başkasına satmış.Sattığı kişiyi söylemiyor.İşte falan il de deyip başından savuyor.Ne yapacağımı bilmiyorum.Bir de üstelik vergi borçlarını alan kişi hiç ödememiş.En son olarak savcılığa bir dilekçe yazacağım.Sattığım kişi motoru bir başkasına sattığını ve motorumun kötü amaçlar için kullanılacağı şüphesi diye.Bakalım bu işe yarayacak mı?.Benim de bu motor yüzünden rahat bir uyku uyuyamıyorum.Bu konuda sayın site yöneticileri bizleri aydınlatırlarsa memnun oluruz.

Nerede
    Antalya, Türkiye.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Pek etik bir yol değil ama genelde uygulanan bir metottur.Öncelikle motorlu aracın nerede bulunduğunu tespit etmelisiniz.Daha sonra güvendiğiniz bir arkadaşınıza usulen borçlanarak, mesela bir bono tanzim edip vererek, arkadaşınızın sizin hakkınızda icra takibi yapmasını sağlayıp bunun ardından motorlu aracı haczettirp muhafaza altına aldırma yoluna giderek tescil işlemini yapması için karşı tarafı zorlamayı deneyebilirsiniz.
    Dediğim gibi pek etik bir yol değil ama denenebilir.

Nerede
    Hatay, İskenderun, Turkey.
    İletiler
    200
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu konuda yasal boşluk olduğuna inanıyorum. Noterden satış olsa bile devri sağlamak ancak ve ancak trafik tescil kayıtlarındaki değişiklikle oluyor.

Nerede
    istanbul, Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yapabileceğiniz bir yöntem daha var.Çok güvendiğiniz sağlam birisine bir borç senedi düzenleyip verin.Daha sonra bu kişi gidip sizi icraya versin ve ödeme emri kesinleştikten sonra motorsiklet üzerine haciz koysun.Bundan sonrasını artık devir almayan şahıs düşünsün.Sizde keyifle sigaranızı tüttürebilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

aracın satışını almıyor

motor satisi almiyor ne yapmaliyim

aracımın satışını almıyor

aracı üzerine almayan kişiye ne yapılabilir

aracin satisini almiyor

http:www.hukuki.netshowthread.php3505-Motorlu-aracin-satisini-almiyor-ne-yapabilirim

arabayı sattım satıs almıyo ne yapmaliyim

motorun satisini almayan

araç satış almayan kişiye ne yapılıraracın satısını almıyosattim motormotorsiklet sattim devrini almiyormotorun satisini almadilar be yapabilirimsatis almiyan arac sahipleriaraç satışını almıyormotor satisini veremedimmotorumu satdm satisini alan almyo neyapabilrmaraç satış almıyorarac satisini almayana ne yapilabilirmotorum sattim devrini vermedimarac satisini almiyor ne yapmak gerekirmotorun satisini almiyor ne yapmaliyimmotorumu sattim satisini almadilararac satisini almayan icin ne yapilirsavciliktan aracimi baglatabilirmiyim
Forum