Anket Sonuçlarını Göster: Süresi içerinde mal beyanında bulunmayan borçlulara verilen 10 günlük disiplin hapsinin kaldırılması

Oylayanlar
135. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • Doğru değildir. Çünkü, alacaklılar açısından zorluklar yaratabilir.

38 28,15%
  • Doğrudur. Çünkü, Borç için insan özgürlüğü kısıtlanmamalıdır.

97 71,85%
+ Konuyu Yanıtla
7 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567
61 den 69´e kadar toplam 69 ileti bulundu.
    İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 10 Günlük Hapis Cezasi Kalkiyor(Mal Beyaninda Bulunmayan Borçlulara Verilen )

Alıntı mkocagul rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yeni icra iflas kanun tasarısında bu cezalar için 5000 YTL sınırı düşünülüyor.
    Aslına bakarsanız pratikte bu ceza ile tahsilatların büyük oranda yapılabildiğini söylemek zor.Bu durumdaki bir borçlu genelde kaçma yolunu seçiyor. Ödeme olanağı olmayan biri zaten her şartta ödeyemiyor. (Kötü niyeti hariç tutuyorum)
    Bence kalkması çok birşey değiştirmez.
    Saygılarımla.

Merhaba arkadaşıma iki hafta önce icra dairesinden kağıt gelmişti. 27.06.08 cuma günüde polis eşliğinde gelmişler. komşular orda oturmadığını söyleyince bir yakını yada kendisi gelmezse hapis yatr demişler. mal beyanından dolayı söylemiiş olabilirmi. çünkü 6.000 banka borcundan başka borcu yok ilk 4 ayı ödemişti. son 8 aydır ödeyemiyor. mal beyanından hapis kaldı mı kalmadımı tam anlayamadım. yardımcı olursanız sevinirim. Allaha emanet olun

Hukuki NET Güncel Haber

10 Günlük Hapis Cezası Kalkıyor - Mal Beyanında Bulunmayan Borçlulara Hapis Yok konulu yargıtay kararı ara
    10 Günlük Hapis Cezası Kalkıyor - Mal Beyanında Bulunmayan Borçlulara Hapis Yok konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 10 Günlük Hapis Cezası Kalkıyor - Mal Beyanında Bulunmayan Borçlulara Hapis Yok

Alıntı mrtecetin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Doktrini falan boş verin Seda hanım
    Adım Seda veya Sedat diye bir şey demedim :o

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 10 Günlük Hapis Cezasi Kalkiyor(Mal Beyaninda Bulunmayan Borçlulara Verilen )

Alıntı DÜRÜST rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba arkadaşıma iki hafta önce icra dairesinden kağıt gelmişti. 27.06.08 cuma günüde polis eşliğinde gelmişler. komşular orda oturmadığını söyleyince bir yakını yada kendisi gelmezse hapis yatr demişler. mal beyanından dolayı söylemiiş olabilirmi. çünkü 6.000 banka borcundan başka borcu yok ilk 4 ayı ödemişti. son 8 aydır ödeyemiyor. mal beyanından hapis kaldı mı kalmadımı tam anlayamadım. yardımcı olursanız sevinirim. Allaha emanet olun

Bir yakını ya da kendisi gitsin, ne olduğunu öğrensin.
    Kaçmak mağdur olmasına neden olabilir.

İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir yakını ya da kendisi gitsin, ne olduğunu öğrensin.
    Kaçmak mağdur olmasına neden olabilir.
    Mal beyanında bulunmadığı için hapis cezası var mı?

Nerede
    ist
    İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba arkadaşıma iki hafta önce icra dairesinden kağıt gelmişti. 27.06.08 cuma günüde polis eşliğinde gelmişler.
    Bu ifadenizde gözden kaçan önemli bir detay var bence. "Polis eşliğinde gelmişler" diyorsunuz! Gelenler kim peki? Haczede gelmiş olabilirler ki bence muhtemelen öyledir. Yani Mal beyanında bulunmamaktan ötürü verilmiş bir cezayla ilgili olduğunu sanmıyorum. Ancak yine de kaçmak neden ve nereye kadar? Hiçbir şey yapamıyorsa bari gitsin icra müdürlüğündeki dosyasını incelesin veya hakkında mal beyanından dolayı yapılan bir şikayet varmı onu öğrensin en azından! Ayrıca mal beyanında bulunmamaktan dolayı şu anda hapis cezası verilmediği gibi, kesinleşen cezalar, infazlar bile uygulanmamaktadır.
    Konu hksvr tarafından (03-07-2008 Saat 08:15:56 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hksvr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu ifadenizde gözden kaçan önemli bir detay var bence. "Polis eşliğinde gelmişler" diyorsunuz! Gelenler kim peki? Haczede gelmiş olabilirler ki bence muhtemelen öyledir. Yani Mal beyanında bulunmamaktan ötürü verilmiş bir cezayla ilgili olduğunu sanmıyorum. Ancak yine de kaçmak neden ve nereye kadar? Hiçbir şey yapamıyorsa bari gitsin icra müdürlüğündeki dosyasını incelesin veya hakkında mal beyanından dolayı yapılan bir şikayet varmı onu öğrensin en azından! Ayrıca mal beyanında bulunmamaktan dolayı şu anda hapis cezası verilmediği gibi, kesinleşen cezalar, infazlar bile uygulanmamaktadır.
    Ayrıca mal beyanında bulunmamaktan dolayı şu anda hapis cezası verilmediği gibi, kesinleşen cezalar, infazlar bile uygulanmamaktadır.[/QUOTE]
    BU KESİN VE DOĞRUMUDUR? YANİ MAL BEYANI BULUNMADIĞI İÇİN POLİS ARAMASI ÇIKMAZ DEĞİL Mİ? AKSİNİ SÖYLEYENLER VAR KAFAM KARIŞTI.

Nerede
    ist
    İletiler
    328
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ayrıca mal beyanında bulunmamaktan dolayı şu anda hapis cezası verilmediği gibi, kesinleşen cezalar, infazlar bile uygulanmamaktadır.
    BU KESİN VE DOĞRUMUDUR? YANİ MAL BEYANI BULUNMADIĞI İÇİN POLİS ARAMASI ÇIKMAZ DEĞİL Mİ? AKSİNİ SÖYLEYENLER VAR KAFAM KARIŞTI.[/QUOTE]

Aksini söyleyenlerin Anayasa Mahkemesinin Kararından haberleri yok sanırım! Ayrıca tecrübeyle de sabit yani arkadaşınız rahat olsun.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 10 Günlük Hapis Cezasi Kalkiyor - Mal Beyanında Bulunmayan Borçlulara Hapis Yok

[QUOTE=kartmagduru1;165663]Sayın Hukukcu arkadaslar

Hep kotu niyetli insanlar diyorsunuz borcunu odememek icin yapılanlar diyorsunuz zaten bu adamın parası varsa bir sekilde kurtulacaktır yani disli bir avukat tutar ne bileyim kanunlarımızda kotu niyetli kişilerin lehine bir suru acık oldugunun farkındasınızdır...
    Olan yine bizim gibi garibana olacaktır. Tabiki bir sekilde bu para kullanıldıgı icin bizde cok sucsuz değiliz ama herkesin basına gelebilir ben herseyimi kaybettim sırf resmi işlemler uygulanmasın diye 2 sene boyunca tum kazandıgım parayı bankalara verdim (tabii ki faiz olarak) fakat su anda hiç bir seyim yok icraya gelen bankalar biz sana bu paraları nasıl vermişiz diyorlar. FAKAT kanuna karsı boynumuzun borcu diye her bankaya mal beyanında bulundum hemde yasal sure içerisinde; yinede 2 tane disiplin hapsi aldım 2 mahkemedede sevgili hakimler bu kadın daha ne yazacaktı ki diye ceza vermediler.

SORU: Aynı mal beyanını her bankaya vermişken nasıl bazı davalarım beraat bazıları cezayla sonuclandı?? Kanunlar her zaman aynı degil mi? Ben 10 gun hapis yattım eger bu değişiklik olmasa bir 10 gun daha yatacaktım. Bu karsı tarafa ne kazandırdı? Cidden merak ediyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.
    (+ emin olun hepimiz kotu niyetli değiliz)[/QUO Sayın kart mağduru kardeşim,senin yaşadıklarının aynısını birebir yaşamış bir kart mağduru olarak yazdıklarına aynen katılıyorum.Bende bir bankaya olan borcum için,diğer borçlu olduğum bankalara vermiş olduğum mal beyanının aynısını vermiştim.Ama her nedense sadece bir tanesi mal beyanımı usulüne uygun değil diye beni 10 gün hapiste yatırdı.Ve şunuda belirtmeden geçemiyeceğim,aynı sözkonusu bankaya olan borcum için hapis cezam için savcılıktan çağırılmadan birkaç gün önce çalıştığım yere gelen bir icra memuru tarafından taahütname imzalattırıldım.Burda herşey bir tarafa,çelişkiye düştüğüm benim için çok önemli olan bir iki sorun var.Ben hapse girmeden iki gün önce bankanın avukatına borcumun miktarını sorduğumda yirmibin ytl borcum olduğunu söyledi ama benim imzaladığım taahhütnamedeki miktar beşbin ytl idi.Yani icra memuru borcumun beşbin ytl olduğunu söyleyip bana imza attırdı.İkincisi ise ben bu taahütnameyi imzaladıktan sonra neredeyse bir yıl geçti beşbin ytl nin yarısını taahhüt gereğine göre ödedim.Bu süre içerisinde bana taahüdümle ilgili hiçbir tebligat yapılmadı.Yani kabul ettiklerine dair.Şimdi ise durum,bir ay sonra taahhütte geçen beşbin ytl nin diğer yarısının ödeme zamanı geliyor.Ben bu parayı bulamazsam üç ay direkt olarak hapse girerim diye geceleri bile uyku uyuyamaz oldum.Bu konuda fikri olan değerli forum üyelerimizin görüşlerini saygıyla bekliyorum.Son olarak,biz kart mağdurlarına kötü niyetli diye genelleme yapılması hiç hoş değil.Tabiki kötü niyetli olanda vardır.Ben Türkiye'nin çok büyük bir kurumunda görev yapıyorum,aralıklı olarak işyerimden kişiye özel uyarı yazıları alıyorum.Ben istermiyim başı önünde gezmeyi.Utancımdan kimseye icralık olduğumu söyleyemiyorum.Ölümü bile düşündüm,az kalsın o da oluyordu ama olmadı.Ben kart borçlarımı ödeyemediğim için suçluyum ama bankalar melekmi.Saygılar herkese.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: 10 Günlük Hapis Cezası Kalkıyor - Mal Beyanında Bulunmayan Borçlulara Hapis Yok

Alıntı murat83 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Süresi içerisinde Mal beyanında bulunmayanların karşılaştığı bir müeyyide olan;

İİK,

Madde 337 - (Değişik: 18/2/1965 - 538/132 md.)
    (Değişik: 6/6/1985 - 3222/39 md.) Müddeti içinde beyanda bulunmak üzere ma-
    zereti olmaksızın icra dairesine gelmeyen veya yazılı beyanda bulunmayan borç-
    lular, alacaklının şikayeti üzerine, tetkik mercii tarafından on günden bir aya
    kadar hafif hapis cezasıyla mahküm edilir. Borçlunun haczi kabil mallarını ala-
    caklının bildiği veya bilmesi lazım geldiği ispat olunursa borçluya ceza veril-
    mez.
    162, 209, 216 ncı maddeler hükümlerine muhalefet eden müflis hakkında da
    iflas idaresinin vereceği müzekkere üzerine tetkik mercii tarafından aynı ceza
    hükmolunur.

İstanbul 10. İcra Ceza Mahkemesi’nin Anayasa mahkemesine başvurması sonucunda yüksek mahkeme aşağıdaki kararı vererek İik 337. maddesinin 1.fıkrasının iptaline karar vermiştir. Gerekçeli karar henüz yayımlanmamış olduğu için sadece fıkranın İptaline karar verilmiş olduğunu söylemekle yetinebiliyorum. Sonuç olarak borçlular artık süresinde mal beyanında bulunmadıkları gerekçesiyle 10 günlük disiplin hapsi cezası ile karşılaşmayacaklar. Bu durumda İcra mahkemelerinin yükü azalacak ama, avukatların müvekkillerinin alacaklarını tahsilde büyük bir faydaya haiz olan bu fıkranın kalkması gerçekten alacaklılar ve avukatlar için yerinde olmayacak ve cezai bir yaptırım yoluna gidilemeyecektir.
    İptal hükmü bir yıl sonra yürürlüğe gireceği için şu anki sistem hala korunmakta. Lakin kanun koyucu bu bir yıllık süre içerisinde maddede bir değişiklik de yapabilir. Gerekçe hakkında her ne kadar fikir yürütmek zor olsa da hukukun genel kuralı olan borç için hürriyeti bağlayıcı ceza verilemez sisteminin de etkili olabileceğini düşünüyorum. Bakalım zaman ne gösterecek.

İşte belkide yüz binleri etkileyebilecek bir karar.
    2006/71
    İstanbul 10. İcra Ceza Mahkemesi’nin Anayasa mahkemesine başvurması sonucunda,

1- 9.6.1932 günlü, 2004 sayılı “İcra ve İflas Kanunu”nun 31.5.2005 günlü, 5358 sayılı Yasa ile değiştirilen 337. maddesinin birinci fıkrasının,
    2- 4.12.2004 günlü, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 2. maddesinin (1) numaralı fıkrasının (L) bendinin,
    iptaline karar verilmesi istemi.

- 2004 sayıl Yasa’nın 337. maddesinin birinci fıkrasının İPTALİNE, birleştirilen davalarda yer alan diğer hükümler ile 5271 sayılı Yasa ile ilgili başvurunun REDDİNE,

- İptal hükmünün BİR YIL sonra yürürlüğe girmesine
    iyi geceler site üyeliğine yeni geçtim mesaj yollayamıyorum benim 5000 ytl civarında kredi kartı borcum var biraz ödedim hadi düşsün biraz ama 1 yıla yakındır hiç birisine kredi kartı borcumu ödeyemiyorum mal beyanı ulaşmadı çünkü adres değişikliği yaptım iş yeri de kapanış yapmıştı başka isimle açtı şimdi ben borcumu ödemek istiyorum ama evleneceğim nasl ödeyim şimdi sizden istirhamım ben evlenirken nufus kayıttan beni bulabilirler mi hadi o olmadı acaba eşimle bir yere gitsem ve orada bir kaç gün kalmak durumunda kalsam geri döneceğim tabiki kimlik bilgilerini alıyorlar ya acaba polis tutuklarmı hakkımda tutuklama kararı çıktı dedi avukat aylar öncesinde sadece kredi kartı borcum var çok şükür başka bi bela yok başımda bana yardımcı olur musunuz

+ Konuyu Yanıtla
7 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php34895-10-Gunluk-Hapis-Cezasi-Kalkiyor-Mal-Beyaninda-Bulunmayan-Borclulara-Hapis-Yok&p=165639

mal beyanı kalktımı 2015

mal beyanında bulunmama cezası kalktımı

borçluya hapis cezası varmı

mal beyanı kalktımı

mal beyani cezasi kalktimi

mal beyani hapsi kalktimi

mal hapis cezasi ne zaman kalkti

borcluya disiplin cezasi

Mal beyaninda 10 gun hapis kalkarmi

mal beyan bulunmama 2015

nafakaya hapis cezası kalktımı

mal beyanında bulunmama 2015

http:www.hukuki.netshowthread.php34895-10-Gunluk-Hapis-Cezasi-Kalkiyor-Mal-Beyaninda-Bulunmayan-Borclulara-Hapis-Yok

mal beyanında bulanmak için ne yapmalı

yirmı yaşındayım hiçbir şeyim yok nasıl nerede verilir mal beyanın

mal beyanından hapis cezası kalktımı

mal beyani vermeyen borcluya verilen disiplin cezasi kalktimi

cocuk teslimi disiplin hapsi 2015

Hapis yattığımda banka borcum kapanıyor mu

2015 icra kalkıyor

mal beyanında bulunma kalktımı

mal beyani kalktimi 2015

10 gün hapis cezası kalktımı

Forum