+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: İgdaş'ın yaptığı haksız suçlama

İgdaş'ın yaptığı haksız suçlama Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question İgdaş'ın yaptığı haksız suçlama

Sevgili Arkadaşlar,

Ben İstanbul,'da yaklaşık 5 yıl Sanayi Mah. Güngörende oturdum.Ailevi ve bina içindeki bazı sorunlardan dolayı İstanbul'u terketmek zorunda kaldım. Bolu ya taşındım 15/07/2007 de. Daha sonra E-mail ime İgdaş tan kaçak doğalgaz kullandınız diye bana bir fatura kesmişler.(2500 YTL lik.) Bana dediklerine göre Sayacın ön paneli sökülerek numaratörde oynama olduğu için bu faturayı düzenlemişler. Bir çok defa itiraz etmeme rağmen bu parayı ödemekle yükümlüsün diyorlar. Ben bu sayaç üzerinde oynama yapmama rağmen İgdaş yetkilileri bu sayaç için rapor çıkarmışlar. Bununla ilgili olarak bana geriye dönük 1 yıllık %200 lük bir artış uygulayarak bu faturayı düzenlemişler. Kendilerine bunu sizin yapmadığınız ne malum dediğimde ,orada siz oturuyorsunuz cevabı geldi.Bu parayı ödemekle yükümlüsün dediler. Son ödeme taride 29/02/2008 olarak belirtmişler. Sizlerden ricam;

1.) Ben bunu yapmadım ve bunu ispatlayamıyorum.Fakat nasıl bir hukuk mücadelesi verebilirim.?
    2.) Yapmadığım bişey için ağır bir şekilde suçlanım cezalandırılıyorum. Bununla ilgili karşı tazminat davası açabilirmiyim.?
    3.) Bu % 200 lük artış normal mi.? BU TC yasalarına göre uygun mu.Doğal piyasası kanununda böyle bir artışın olduğununu söylüyorlar.
    4.) Binadaki kaçak doğalgaz kullnımı ölçüm yapılarak belirlenemiyor mu?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Saygılarımla,

Birkan Bilen
    birkanbilen@gmail.com

Hukuki NET Güncel Haber

İgdaş'ın yaptığı haksız suçlama konulu yargıtay kararı ara
    İgdaş'ın yaptığı haksız suçlama konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Haksız Suçlama

merhaba...
    evvela tarafınıza icra takibi başlatılırsa itiraz edebilirsiniz,orada olmadığınızı ikematgahınızın değiştiğini bir çok belgeyle faturalarla ispat etmeniz mümkün,
    kaçak, görevlendirilen memurlar tarafından belirlenebiliyor,hakkınızı aramak istiyorsanız,evvela bu yaptığınız itirazlar sonuç vermiyorsa size yapılacak takibee itiraz hakkınız var,şayet sizin bu itirazının kaldırılması için dava ederlerse yine orada gerekli belgeleri sunup itirazınızı kaldırılmasının önüne geçebilirsiniz.

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

birkan bilen.orada ne kadar oturdunuz .ve ortalama faturalarınız ne kadar dı.
    daha sonra evi terkederken doğalgazı kapattınız mı ?içerdeki teminatı geri aldınız mı? doğalgaz sayaç sizin adınızamıydı?oturduğunuz yerde kiracımıydınız?sizden sonra kim taşındı ?
    benim bildiğim kadarıyla igdaş e mail atarak para talep etmez.e mail adresinize nasıl ulaşmışlar gibi sorularla bizi aydınlatabilirmisiniz

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Size bana gelen yazıları sunuyorum.
    Bana gelen ilk yazı bu:

Sn. Birkan BİLEN,

1009295-0001no' lu tesisata tahakkuk eden 2008/40008795 no' lu 2.470,00 YTL tutarlı fatura ile ilgili olarak yapılan işlemler tarafımızdan incelenmiş olup, aşağıda açıklaması yapılmıştır;

1) 05/07/2007 tarihinde İGDAŞ' a fesih müracaatı tarafınızdan yapılmıştır,
    2) Fesih müracaatınıza istinaden ilgili tesisattaki sayacın sökülmesi ve son göstergenin tespit edilerek fatura edilmesi amacıyla adresinize gidilmiştir.
    3) 1629616 no' lu sayacınızın son göstergesinin 1646 m³ olduğu ve sayaç ön panelinin çıkıyor halde iken tespit edilmiş bu sayaç sökülerek yerine 2246940 no' lu göstergesi 0 m³ olan yeni sayacın takılması işlemi yapılmıştır.
    4) Müdahaleli sayaç teknik rapor için Sayaç Şefliğine gönderilmiş ve teknik rapordan 03.11.2007 tarihinde "Sayacın Bakanlık Mührünün sökülerek numaratöre müdahale edildiği" sonucu çıkmıştır.
    5) İlgili sayaç ayrıca 14.11.2007 tarihinde İstanbul Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Ölçüler ve Ayar Şube Müdürlüğü' ne gönderilmiş ve sonuç yine Sayaç mührünün sökülerek müdahale edilmesi nedeniyle muayene alınmadığı yönünde olmuştur.
    6) İGDAŞ doğalgaz dağıtımı ile ilgili uygulamalarını 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun bu kanuna dayanarak yürürlüğe koyduğu doğal gaz piyasası mevzuatları doğrultusunda yürütmektedir. Doğalgaz Piyasası Müşteri Hizmetleri Mevzuatı Sayaç Ölçüm ve Müşteri Şikayetleri bölümü 40.maddesi “ Müşteri sayaca hiçbir şekilde müdahale edemez. Sayaçlara dışarıdan yapılan müdahale sonucu oluşacak zarar ve ziyan müşteri tarafından karşılanır.”, Kaçak veya Usulsüz Doğalgaz Kullanımı bölümü 52. Maddesi “Dağıtım sistemine veya sayaca ya da tesisata müdahale edilerek tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle tüketimin eksik veya hatalı ölçülerek ya da hiç ölçülmeden yasal olarak tesis edilmiş sayaçtan geçirilmeden mevzuata aykırı bir şekilde tüketilmesi, kaçak doğalgaz kullanımı olarak kabul edilir.” ve Kaçak veya Usulsüz Doğalgaz Kullanımı Durumunda Uygulanacak Usul ve Esaslar Tebliği'nde kaçak doğalgaz kullanım miktarının %200' üne kadar kaçak doğalgaz kullanım bedeli uygulanabileceği hükmü yer almaktadır.
    7) Yukarıda zikredilen hükümler gereğince tarafınıza Z-2008/40008798 no'lu fatura tahakkuk ettirilmiştir.
    8) Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 42. maddesinde “ Sayacın müşterinin kusuru dışında herhangi bir nedenle ölçüm yapmadığı veya yanlış ölçüm yaptığı tespit edilirse, doğalgaz tüketim miktarları aşağıdaki gibi belirlenir: ……son iki yılın aynı çeyrek dönemlerine rastlayan doğalgaz kullanım miktarlarının ortalaması esas alınır. Bu ortalama, benzer tüketim eğilimine sahip diğer müşteriler emsal alınmak suretiyle hesaplanan aynı dönemdeki tüketimlerin ortalaması ile kıyaslanır. Müşterinin tüketim ortalamasının; emsal alınan müşterilerin ortalamasından fazla olması halinde, emsal alınan müşterinin tüketim ortalaması, az olması halinde ise, müşterinin kendi tüketim ortalaması esas alınarak sayacın ölçüm yapmadığı veya yanlış ölçüm yaptığı dönem tüketimleri hesaplanır ve tahakkuk ettirilir.”Söz konusu faturanızın tahakkukunda sayacınızın numaratörüne müdahale edildiği için gösterge tespitlerinde hata sapma yüzdesi tespit edilemediğinden ilgili maddeler gereğince aynı binadaki en düşük tüketime sahip daire 2 emsal alınarak yapılmıştır.
    Benim ilk cevabım da bu:

Sn. İgdaş Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü Yetkilisine,
    1 nolu sayfada şahsıma istinaden düzenlenen bu yazı tamamen asılsız olup ben evde iken benim bilgim dışında sayacın sökülüp Sayaç Şefliğine gönderilmesi sürecinde benden hiçbir şekilde izin alınmadan teknik rapordan 03.11.2007 tarihinde "Sayacın Bakanlık Mührünün sökülerek numaratöre müdahale edildiği" sonucu çıkartılmıştır ve yapmadığım bir olay için suçlanmaktayım. Bu vesileyle bana Z-2008/40008795 no'lu fatura tahakkuk ettirilmiştir.(2.470,00 YTL).
    Bu suçlamaların tarafımdan yapılmadığı kendi açımdan kesindir. Fakat İgdaş’ın suçlamalarına göre şahsımın bu sayaç üzerinde bi takım oynamalar yapmak suretiyle kaçak doğalgaz kullanımı ve sayaç ü-zerinde oynama gibi bir takım yasadışı olan olaylarla resmen suçlanmaktayım.
    Oturduğum dairede son 10 doğalgaz fatura toplamım 341 YTL ( Son 2 fatura hariç) bunların hepsi Garanti bankası tarafında otomatik ödemeyle ödenmiştir. Bilgim dışında olan haksız son 2 fatura hariç. (Z-2008/40008795-98)
    Doğal gazı kapattırmak için gittiğim Bağcılar’daki merkezinize sadece teminat için yatırmış olduğum parayı almak bu sözleşmeyi iptal ettirmek için gittim. Sözleşmenin iptali o gün tamamlandı fakat oradaki yetkili kişi teminatı almak için 1 hafta sonrası için bana bir fax numarası vererek banka hesap numaramı istedi (teminatın hesabıma yatması için)ben daha sonra şuanda oturduğum Şehre taşındım.Evden çıkış tarihim 15/07/2007. Oturduğum şehirdeki işlerden dolayı teminat için size fax yollamaktansa İstanbul’a gelip bizzat almak istedim. Bağcılardaki merkezinize geldiğimde bana sayaçta problem olduğunu ve bunun için 2 aylık bir sürenin geçmesi gerektiğini oradaki yetkili kişi bana söyledi. Bende bunu neden ola-bileceğini sorduğumda bana yukarıdaki kata çıkmamı ve oradaki sayaçlarla ilgili kişiyle konuşmamı söylediler. Yukarıya çıktığımda sayaçlarla ilgili kişiye bunun neden olabileceğini sorduğumda oda bana bunun normal olmadığını söyledi.(Siz evdeyken sayacın Birkan Bilen’e sormadan sökülmesi olayı).Peki bunun bana bir etkisi olur mu sorusuna hayır siz içinizi rahat tutun burada herhalde farklı bir uygulama var diye beni gönderdi. Daha sonra 04.02.2008 tarihinde sizden E-mail alarak 2.470,67 YTL’ lik bir borcum olduğunu bana ilettiniz.(Bu E-Mail halen bilgisayarımda mevcuttur.) ben bu E-mail’i gördüğünde şoke oldum. Çünkü bana Bağcılar merkezinizde hiç birşey olmaz deyip böyle bir faturanın çıkartılması hayal kırıklığı ve sinirlilik yaratmıştır.
    Ben hiçbir şekilde 1629616 nolu sayaç üzerinde oynama yapmadım. Bunu size nasıl ispat edebilirim bilmiyorum ama ben bunu yapmadım.Bir insanın yapmadığı bir olay için suçlandırılıp cezalandırılması kadar kötü bir şey yoktur. Aynen İgdaş’ın beni suçladığı gibi. İgdaş ın sayacı söken arkadaşın yanlışlık-la veya kasten bunu yapmadığını nereden biliyorsunuz. Veya bir başka birinin bunu yapmadığını nereden biliyorsunuz.
    Çünkü ben o evde otururken başıma çok şeyler geldi.4. kattaki komşumuz olan Tunceli’li şahışlar tarafından yapmadığım şeyler için suçlandım. İlk geldiğimde çocuğunun ayakkabısının çalınmasını bana yıkmaları, daha sonra bina otomatik parasını ödemeyip benden zorla 25 YTL sayaç açtırma parası almaları (Bu Bina altında bulunan Tunahan market tarafından iyi bilinmekte),daha sonra bina içinin badana yapılması ve bunun ödemelerini tehditle benden(Hukuken binadaki temel masrafların hepsi ev sahibi tarafından ödenir) ve ev sahibimden almak istemeleri ve de benden sonra o evde kimseyi oturtmayacaklarını söylemeleri . Ben bu parayı ödemeyeceğimi söylediğim zaman ya senden ya ev sahibinden biz bu parayı alırız diyerek tehditlerde bulunmaları. Evime 3 kez hırsız girmesi bunların biri polis kayıtlarında diğer 2 si mahallece bilinmekte,2. katta oturan komşumuzun oğlunun (30 Yaş Üzeri) şizofren olması sebebiyle bu şehri terk etmek istedik eşimle(Öğretmen) beraber. Çünkü o sıra-da eşim hamileydi ve biz bu çocuğu burada büyütmek istemedik ve tayini istedik. O şehirden ayrıldığıma çok memnunum ama hala kötülükleri beşimi bırakmıyor. Ben yukarıdaki kişilerin bunları yaptığını ispatlayamam ama yapmadığımı da ispatlayamam çünkü elimde yeterli delil yok. Kesinlikle onlarda yaptı diyemiyorum fakat hiç yoktan yukarıdaki söylediğim olayları araştırabilirsiniz. Nitekim ben evden çıktıktan sonra sanırım kimse doğalgaz sözleşmesi yapmamış.
    Bu vesileyle sizlerden adil olmanızı istiyorum. Bu parayı zorla ödesem bile buna hukuki bir mücadele vermek zorundayım.
    Saygılarımla,

Daha sonra bana ilk savunmama karşı bu cevap geldi:

13.02.2008 tarihinde fax yoluyla ve e-mail yoluyla gönderrmiş olduğunuz dilekçeniz incelenmiştir. Tesi-satınızda kayıtlı olan sayaca müdahale edilmek suretiyle gaz kullandığınız tesbit edilmiş ve doğalgaz piyasası mevzuatları doğrultusunda tarafınıza kaçak kullanım bedeli faturası tahakkuk ettirilmiştir. Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Yönetmeliğinin 40. maddesinde müşterinin sayaca hiçbir şekilde mü-dahale edemeyeceği, sayaçlara dışarıdan yapılan müdahale sonucu oluşacak zarar ve ziyanın müşteri tarafından karşılanacağı düzenlenmiştir.

13.02.2008 tarihinde mail adresinize göndermiş olduğumuz Ek'te yer alan açıklamalarımız doğrultusunda adını-za tahakkuk ettirilen borç sabit olup iptal edilmesi söz konusu değildir.

Bilgi edinmenizi rica ederiz.

buna cevap olarak 2. savunmamı yaptım:

Sn,Yetkili,

Burada, "Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Yönetmeliğinin 40. maddesinde müşterinin sayaca hiçbir şekilde müdahale edemeyeceği, sayaçlara dışarıdan yapılan müdahale sonucu oluşacak zarar ve ziyanın müşteri tarafından karşılanacağı düzenlenmiştir." yazısı müşterinin gerçekten o sayaca müdahalesi kesin olduğunda geçerlidir. Siz bunun gerçekten Birkan Bilen tarafında yapıldığını ispatlayamadığınız gibi bunu sizin-de bizzat sayacı sökmeye gelen arkadaşın sökerken bir oynama yapmadığını da ispatlayamazsınız. Bu olay tamamen bir komplo olup tarafımca kabul edilemez. Olayı tam araştırma-dan sadece belirli kuruluşlardan aldığınız verilere göre bana ceza kesiyorsunuz.Telefonda konuşmamıza istinaden bu sayaç üzerinde herhangi bir mudahale olabilir ben uzman değilim ama ben yapmadım. Sizler İgdaş olarak bunu daha iyi araştırmanız gerekirdi. Bu sayaç bana mühendis firma tarafından getirildi ve normalde İgdaş'tan bir yetkilinin gelip bunu kontrolün-den sonra açılması gerekirken. Bunu mütahit firma (Mütahit firma sözleşmede mutlaka mevcuttur.) direkt kendisi açmıştır.Ve bunu bana bizzat gelip değil telefonla bildirmiştir.Benim evin içine girip sizin hiçbir İgdaş yetkilisi incelemede bulunmamıştır. Bu vesileyle sadece ben bu fesihi iptal etmek için geldiğim Bağcılar merkezinizde bu olayı öğrenmiş oldum.
    Diğer bir konu hatırladığım kadarıyla bina 4 katlı ve bunun üç katı doğal gaz kullanıyordu. 1.,2. ve 4. katlar. 1. Kat hariç diğer katlarda daire içi komple petek kaplı ve de sabahtan akşama kadar yanıyor. 2. Kat 8 kardeş 2 de Anne ,baba toplam 10 mevcut. 4. Kat burası çok yeni evli Tunceli li ailenin kaldığı fakat ailenin geniş olması sebebiyle bu dairelerdeki doğalgaz tüketiminin çok olması gayet doğaldır. Sn, Yusuf beyin ( Telefonda konuştuğumuz sayaç müdürü) bana 2.katla ilgili yapmış olduğu kıyaslama tamamen asılsızdır. Çünkü biz evde 2 kişiydik ve çalışıyorduk. Eşim öğretmen(İzzet Ünver Lisesinde) bense özel bir şirkette şirketin İhracat işleri sorumlusuydum. Bizim evde sadece tek doğalgaz sobası bulunmakla beraber bu soba günün sadece en fazla 3 saati faaldi Biz akşama kadar çalışıyorduk. Sadece eşim Haftasonu tatil benimse Pazar günü. benim doğalgazı diğer 2 daireye göre az kullanmam gayet doğaldır.
    Diğer konu siz bu sayaç üzerinde parmak izi kontrolü yaptırdınızmı. Neden bunlar hiç düşünülmeden bu türlü kesin yargılara başvuruyorsunuz. Ben neden sayaç üzerinde bir oynama olduğu ve bunun bir cezai çarptırıma maruz kalınacağını bile bile bunu yapayım. Siz tabiki bu bizi bağlamaz diyeceksiniz. Ama burada inanın mağdur olan taraf siz değilsiniz. Binanın komple ne kadar doğalgaz tüketimi olduğunu hesaplıyamıyorsunuz. Eğer hesaplıyabiliyorsanız.Tüketimin 2. ve 4. katlardaki tüketimden 1.kat yani benim oturduğum kattan düştüğünüzde bu ortaya çıkmıyormu. Böyle bir teknoloji elinizde yokmu. İşin kolayına kaçıp sadece elimizde rapor var deyip bu rapora göre ceza kesiyorsunuz.
    Sizden sayaca hangi şekilde müdahale edildiğini ve bunun nasıl yapıldığını bana açıklamanızı rica ediyorum. Birde lütfen sayacı takan mütahit firmayıda kontrol edin.

Önemli ! :
    Madde 43 - Dağıtım şirketi, sayaçların sağlıklı işleyişini bir yılı geçmemek kaydıyla kontrol eder. Sayacın 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümleri doğrultusunda dağıtım şirketi tarafından, her türlü ayar ve bakımı için periyodik olarak muayene ettirilmesi esastır.
    Bu vesileyle sizden sayacın doğalgaz fesih işleminden sonraki sayacın söküm sürecinden bir önceki tarihi öğrenmek istiyorum.Yani 05/07/2007 tarihinden önceki yapmak zorunda olduğunuz sayaç muayene tarihi ve yapan firma veya kişi ismi.
    Önemli ! :
    Sizden yukarıda yazmış olduğum yazıya göre hukuki bir yazı bekliyorum.Bu yazı Avukatla görüşülüp size tekrar cevap verilecektir.Son ödeme tarihi olarak 29.02.2008 tarihi belirtilmiştir. Bildiğim kadarıyla hukuken ben bu parayı ödedikten sonra dava açabilirim. Bu para peşin mi ödenecek.(Öyle bi gücüm yok).Yoksa taksitlendirme seçeneği varmı. Çünki bu parayı peşin ödememin imkanı yok. Bununla ilgili lütfen bir yazı yazın.

Enson olarak bana gelen hukuki yazı aşıda mevcut:

Sn. Birkan BİLEN

KONU : Kaçak doğal gaz kullanım bedeli faturası.
    İLGİ : 16.02.2008 tarihli faks yazınız.

Tarafınıza tahakkuk ettirilen 2008/40008795 no' lu 2.470,00 YTL tutarlı fatura ile ilgili olarak 13.02.2008 tarihinde e-mail adresinize detaylı açıklama yapılmıştır.

İGDAŞ abone sayaçlarını doğalgaz piyasası mevzuatları doğrultusunda her fatura döneminde kontrol etmektedir. Sayaca yapılan müdahaleler her zaman dışarıdan yapılan muayenede tespit edilememekte ancak, laboratuvar ortamında yapılan test ve incelemeler sonucunda anlaşılmaktadır.

05.07.2007 tarihli fesih müracaatınız üzerine tesisatınızdaki kayıtlı sayacın sökülmesi ve son göstergenin tespit edilerek fatura edilmesi amacıyla adresinize gidilmiştir. Sayaç sökme işlemi esnasında sayaç ön panelinin çıktığı görüldüğünden sayaca müdahaleden şüphelenilerek sayaç sökülmüş ve teknik inceleme için şirketimiz Sayaç Şefliğine gönderilmiş olup, inceleme neticesi ” Bakanlık mührünün sökülerek numaratöre müdahale edildiğinin tespit edildiği” rapor edilmiştir. Söz konusu sayaç yine incelenmek üzere İstanbul Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Ölçüler ve Ayar Şube Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. İlgili kurumca sayaç mührünün söküldüğü rapor edilmiştir.

Sayaç mührünün sökülerek numaratöre müdahale edilmesi sebebiyle doğalgaz piyasası mevzuatları doğrultusunda tarafınıza tüketim bedeli ve %200 kaçak doğalgaz kullanım bedeli toplamından oluşan 2008/40008795 no’lu fatura tahakkuk ettirilmiştir. Gaz kullanım tarihinden itibaren tüketimleriniz çok düşük olmasına rağmen söz konusu fatura gaz kullanımına geçtiğiniz 05.01.2004 tarihinden itibaren değil, Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 43. maddesi “Dağıtım şirketi, sayaçların sağlıklı işleyişini bir yılı geçmemek kaydıyla kontrol eder.” hükmü doğrultusunda geriye dönük bir yıllık tüketim miktarı hesaplanarak tahakkuk ettirilmiştir.

Yönetmeliğin Faturaya İtiraz başlıklı 50. maddesinde; “İtirazın yapılmış olması ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz” hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yaptığımız açıklamalar ve 13.02.2008 tarihinde e-mail yoluyla yaptığımız açıklamalar doğrultusunda adınıza tahakkuk ettirilen borç sabit olup, iptal edilmesi söz konusu değildir. Doğalgaz piyasası mevzuatlarında kaçak kullanım bedelinin taksitlendirilmesine ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Söz konusu faturanın taksitlendirmesine ilişkin insiyatif şirketimize ait olup, talebiniz halinde karşılıklı görüşülerek taksitlendirme işlemleri yapılabilecektir.

Bilgilerinize rica ederiz.

Saygılarımızla,

İhsan BAKIR Yusuf AYDINOĞLU
    Müşteri Hizmetleri Müşteri Hizmetleri Müdürü
    Planlama ve Koordinasyon Şefi

Lütfen bu bilgiler doğrultusunda ne yapabileceğimi bana cevaplayabilirmisiniz.

Şu an ben çıktıktan sonra orada kimse oturmamış galiba İgdaştan aldığım bilgiye göre. Hukuki olarak hangi yolları takip etmeliyim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Birkan Bilen

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Bilen;
    Yaptığınız başvuru üzerine sayacı sökmek üzere görevlendirilmiş kişilerin sayacı sökerken ön panelinin sökülmüş,dışardan müdahaleye hazır durumda olduğunu görmesi üzerine muayene için yetkili kurumlara gönderilmesi sonucu çıkan raporda,sayaçta sahtekarlık yaptığınız değil,üzerinize kayıtlı, tüketiminizin takip edildiği sayacınızın mühürlerinin kopartılmış olması nedeniyle müdahaleye açık olduğu belirlenmiş.
    Bahsettiğiniz gibi alt kat-üst kat-yan apartman komşusu-mahhale bakkalının çırağı veya bir başkasının yapmış olması,hele ki görevli personelin (ne sebeple yapmış olabileceğini anlayamadığım) bahsedilen işlemi yapmış olması kurumun takip etmek zorunda olduğu bir şey değildir.Bu müdahalenin kimler tarafından yapıldığının kriminal işlemler ile belirlenmesi için bir çaba içine girmek zorunluluğu yoktur.
    Adınıza kayıtlı sayaca müdahale edilmiş olma ihtimali doğduğundan kurum belirlenen esaslar çerçevesinde bir fatura çıkarmıştır.
    Bir başkasının yaptığını delillerle ispatlayamadığınız takdirde borç sizin borcunuzdur,ödemekle mükellefsiniz.Fatura kesim tarihinden itibaren ödemediğiniz her gün için de gecikme cezası uygulanacaktır.
    İşletmenin belirttiği gibi taksitlendirme için kurumla görüşüp borcu ödemeniz sizin menfaatinize olacaktır.

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı Cevap: Re: Haksız Suçlama

Son zamanlarda İGDAŞ'ın çoğu kişi veya kuruma benzer ve haksız ceza faturaları gönderdiğini duyuyoruz. EPDK'nın da bu konuda herhangi bir işlem yapmadığı söylenmekte. Sayacın eksik sayıyor "kaçak gaz kullandın" diyerek 3 katı oranında kaçak doğalgaz cezasına dair fatura göndermek hukuktaki KASIT prensibine aykırıdır. DOĞALGAZ PİYASASI DAĞITIM VE MÜŞTERİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ bunu açıkça yazsa da son zamanlarda sitemize gelen e-posta ve benzeri şikayetlerden İGDAŞ'ın çoğu basit arıza, sabotaj gibi hallerde (hele hele ola ki önceki yıl tüketiminiz daha fazlaysa) ceza faturası tahakkuk ettirildiğini duyuyoruz. Oysa aynı yönetmelik müşterinin kastı olmaması halinde aradaki farkın ödetilmesine ilişkin hükümler içerirken, müşteriyi adeta tüketim hırsızı sayarak %200 oranında ceza tahakkuk ettirmek hakkaniyete aykırıdır. Gerisini basın yayın organları ve EPDK'ya bırakalım...
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İgdaş'ın yaptığı haksız suçlama

Arkadaslar dun bana 2 tane fatura kesmisler biri 129 oburu 480 tl 480 tl lik faturayi aralik 2016 yla ekim 2017 arasinda cikarilmis faturaymis benim sayacim bozulmus aradim geldiler degistiler simdide bukadar fatura cikarmislar ne yapmaliyim

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İgdaş'ın yaptığı haksız suçlama

Alıntı Salihbatir rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaslar dun bana 2 tane fatura kesmisler biri 129 oburu 480 tl 480 tl lik faturayi aralik 2016 yla ekim 2017 arasinda cikarilmis faturaymis benim sayacim bozulmus aradim geldiler degistiler simdide bukadar fatura cikarmislar ne yapmaliyim
    2016 aralık ile 2017 ekim arasında hiç fatura ödemediniz mi?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php34621-igdas-in-yaptigi-haksiz-suclama

igdaş usulsüz kullanım bedeli itiraz

igdaş kaçak kullanım bedeli

dogalgaz usulsuz kullanim bedeli

usulsüz kullanım bedeli igdaş

igdaş itiraz dilekçesi örneği

türk hukuk kacak dogalgaz itiraz

igdaş itiraz dilekçe örneği

http:www.hukuki.netshowthread.php34621-igdas-in-yaptigi-haksiz-suclama

ihsan bakir igdas