Merhaba,

Size Dünya gazetesinde yer alan yazımı sunuyorum.
Bu yazım sonrası Telekom Kurumu devreye girdi ancak her hangi bir işlem yapamadılar

ben bu telefonun toplatılmasını ve tüketiciler yanıltıldıkları içinde bir nevi tazminat ödetmek istiyorum.

bana yol gösterebilecek yardım edebilecek arakdaş olabilir mi?

citaka@mynet.com

saygılarımla,
a enver çıtak

Bir cep telefonunun hikayesi
13/10/2004 09:42:14 Geri dön gönder

yazıcı

Enver ÇITAK / Dış ticaret danışmanı
Uluslararası bir markanın ürünü. Bir GSM telefonu. Piyasaya sunulduğunda gazetelerde yer alan ilanlarında uzun ömürlü pili, 199 milyonluk önerilen fiyatı e-mail alıp-gönderme özelliği belirtilmekte idi.
Aldım.
Aldığımın gecesi GSM hattımın müşteri hizmetlerini arayıp wap ayarını yaptık. e-mail ayarını yapmak istedik, listelerine baktılar. Bu telefon markasının kendilerinde kayıtlı olmadığını belirttiler.
Telefonun uluslararası markasının ilanda belirtilen Müşteri Hizmetlerini aradım. Geceydi. Telefon açıldı. Mesai olmadığını söyleyen bir konuşma ve kapattığım bir telefon. Ertesi gün gündüz aradım. Telefonuma sorunumu tamamlamadan cevap veren bayan yetkili, "Teknik konudur. Muhatabınız X teknik ervistir" deyip telefonu kapattı.
Aradım
X teknik servisi aradım. Markanın yetkilisini bulamadım. Bir başka arkadaş yardımcı oldu. Wap'ı kontrol ettirdim. Çalıştığını, e-mailin çalışmadığını belirttim. Bir şeyler yaptırdı. Zaman yoktu. e-mail ile ayarlama bilgisini gönderdi, ayarı sırası ile yaptım. Çalışmadı!
Telefonu aldığım yere gittim. Tüketici haklarından hareketle bu telefonu geri alın dedim. Önce garanti şartlarından dolayı teknik servise verebileceklerini ifade edip telefonumu istediler. Verdim. 7 gün sonra telefonum yerine aynı model bir başka telefon bana x teknik servisin Bakırköy Şubesi tarafından teslim edildi. Ancak e-mail gönder al fonksiyonu çalışmadan. Sorunu çözeceklerini belirtmelerine rağmen her hangi bir olumlu gelişme de olmadı.
Borçları varmış
Uluslararası markanın Sayın Türkiye Genel Müdürü gazetelere demeç vermekte: Avrupa'daki büyümelerini bizlere borçluymuş.
Elbette borçlu kalırsınız, fonksiyonunu kullanamadığımız telefonu Türkiye piyasasına sunarak, biz tüketicileri yanıltıcı gazete ilanı vererek. Bunu AB'de yapsanız hangi kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları sizden hesap sorar değil mi?
Telefonu yenisi ile değiştiren X teknik ve markanın www.xxxxxxx.com.tr adresinden kendilerine müracaat ederek şikayette bulundum. Bugüne kadar marka mailinden e-mailime cevap veren yoktur.
Dış ticaret açısından
Bir dış ticaret çalışanı olarak, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın bu tür fonksiyonunu kullanamadığım mal ithal edilmemesi için ne yapabileceğini, TSE ztandardı ve CE belge zorunluluğu olan bir malın çalışmayan özelliği ile nasıl ithal edilebildiğini de merak etmekteyim.
Sonuç:
Uluslararası marka, benim parasını ödediğim ve fonksiyon özelliğini kullanamadığım kusurlu bir mal ithal etmiş ve piyasa sunmuştur.
Sorunu dinlemeden "yetkili X'dir" diyebilen bir zihniyetleri vardır.
X teknik servis, tüketici ile ilgilenmiş ancak hizmetini yerine getirememiş, yetkilisi ile görüştüğümde servis sağlayıcı probleminden olduğu ifade edilmiştir.
Servis sağlayıcımın hizmet birimine sorduğum da ise e-mailiniz ile bir başka telefondan bu işlemi yapabiliyorsanız ve evinizden e-mailinizi gönder al yapabiliyorsanız, sorun bizden değil sizin aldığınız telefondandır denilmiştir.
Ürün yetkilisi
GSM telefonun ürün sorumlusu aradı, sorundan geç bilgisi olduğunu belirtti, halbuki dinlemeden "X teknik sorumludur" diyen kişilerin başındaki makamdan biridir. 2 ay önce telefona çıkan dünya markası telefonun yetkili elemanları sorunumu dinleyebilselerdi, belki de sorunu çoktan çözebilirlerdi.
Nasıl bir araba firması hatalı arabayı geri alıp onarıyorsa, bu model GSM telefonun toplatılmasının gerektiğini belirttim. Sorunu çözebilmek için emek sarf ettiklerini, bana da e-mail gönder al işlevini yerine getiren telefonu vereceklerini belirttiler.
Hatalı bir GSM telefonu, hatalı ilanları, telefonun birçok güzel özelliğini silip atmaktadır. Bir dış ticaretçi olarak fonksiyonunu kullanamadığımız bir malın nasıl ithal edilebildiğini öğrenmek istiyorum.