+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 48 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Washington Amerika
  İletiler
  2.521
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  Öncelikle Hukuki Net'e uzun zaman önce kaydolduğumu, aradan geçen süre zarfında kaydımın muhafaza edildiğini görmekten büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Uzun süredir üye olarak giremesem de (sistem ve şifre değişikliği olmuş) her gün başta hukuki net olmak üzere 2 hukuk sitesini izliyorum.
  Bu 2.ci sitenin ismini vermemin doğru olmayacağını düşünüyorum. Zaten bilenler biliyordur. Tanıdığım tüm avukat arkadaşlarım hem hukukinete hem de oraya üye. Hatta o sitede de yazıyorum bir müdettir.
  Ancak çok dikkatimi çeken ve beni rahatsız eden bir husus gözlemliyorum o güzide hukuk sitesinde.
  Umarım mazur görürsünüz diyerek anlatmak istiyorum. Ancak oraya değil buraya yazmamın nedeni de oradaki bazı meslektaşlarımızın kırıcı, tekelci ve kendilerinden başka hukuk alimi yokmuş tarzındaki yaklaşımlarıdır.

  Konu şu: Hukukçuların hukuk forumlarına birbirlerine ellerindeki davalar ile ilgili sorular sorması ve bunu sorarken ünvan ve ad kullanmalarıdır.
  Örneğin bir avukat sormuş (Kişi adları ve konular tarafımdan uydurulmuştur);
  Yazan: Av.Mülayim Şensen,
  Başlık: Takipsizlik kararına itiraz nereye yapılır? Savcılığa mı? Mahkemeye mi?
  Açıklama: Sayın meslektaşlarım, benim bir müvekkilimin şikayeti hakkında savcılık takipsizlik verdi, ben nereye itiraz edeyim???

  Tabi bu sadece bir örnek. Ve bu tüm internettekilerin açıkça ve rahatlıkla okuduğu bir sitede. Yarın o soruyu soranın müvekkili, "Aaa bizim avukat bilmiyor, internette soruyor, bu nasıl avukat" derse sizce mesleki açıdan sakıncalı olmaz mı?

  Tamam hukuki bir konu tartışılabilir, görüşler söylenebilir ama bir avukatın diğerlerine herkese açık alanlarda bu tip soruları sorması, diğerlerinin de işin profesörüymüş edasında cevaplar vermesi ne kadar etiktir? Neden bu tip soruları herkesin önünde konuşurlar hiç düşündünüz mü?

  Kanımca vatandaş açıkça sorabilir ama avukat herkesin içinde özel soru soramaz, bu sorulara verilen cevaplar da başka amaçlara hizmet etmektedir.

  Not: O hukuk sitesinde üye adım gerçek olmamasına rağmen bu tip avukatlar arası yazışmalara katılmadığımı, sadece genel hukuksal konularda yorum yaptığımı da belirmek isterim. Tabi yazımdan sonra beni sitelerinden uzaklaştırmak için heryolu deneyeceklerini biliyorum. Umarım hukukinet sitesi yönetimi mazur görür.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber


  Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular konulu yargıtay kararı ara
  Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular konulu hukuk haber
  Konu Av.Basri Gungoren tarafından (16-01-2008 Saat 18:31:33 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2001
  İletiler
  5.458
  Blog yazıları
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  17
  Dosya Yükleme
  53

  Tanımlı Re: Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  Vatandaşın sorusu tartışılabilir ama avukatın sorusu herkesin içinde tartışılamaz diyorsunuz. Ben buna katılmıyorum çünkü avukat adını soyadını kullanarak bahsettiğiniz tür konularda soru veya cevap yazarak zaten olası tüm olumsuz durumları göze alarak ve sonuçlarına katlanmayı da kabul ederek yazıyordur. Hangi site olduğunu yazmamanızdan dolayı da tebrik ediyorum. Ancak her sitenin kendine göre kuralları ve bir bakış açısı vardır, bunu da anlayışla karşılamak zorundasınız.

  Hukuki net'te biz benzeri sorunlarla karşılaşılmaması için, avukatların bu tip konularda kendi aralarında yazışabilecekleri, hukukçu olmayanlarla paylaşmak istemediklerini konuşabilecekleri, hukukçulara özel bir gurup ve forum oluşturduk. Bizim sitemizin kuralı şu; konu genel hukuki bilgi kapsamında ise tüm forumlara, şayet artık avukatlık mesleğinin ince ayrıntıları ve özel soruları ise özel forumlarda tartışıyoruz. Ama dediğim gibi herkesin bir bakış açısı ve bir amacı vardır. Saygı duymak gerek.
  Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jul 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  4.242
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  Basri bey hukukçulara özgü forumlara giriş için yetki isteyin dilek hanımdan
  Yöneticilere KM İle Soru Sormayınız- Yeni Konu Açmadan Önce Forumlarda Arama Yapınız

  http://www.hukuki.net


  Hukuk Güzel Bir Sanattır...

  İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir..

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Washington Amerika
  İletiler
  2.521
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  Sayın meslektaşım Av.Tayfun Eyilik;
  Mesele benim sizin hukukçulara özgü forumlarınıza üye olup olmamam değil. Ancak herkesin içinde şu müvekkilimin şöyle bir işi var, ne yapmam lazım şeklinde soru sorma ve bunu tartışma ihtiyacım doğarsa seve seve kaydolacağım. Üstelik yukarıda belirtmeyi unutmuş olabilirim. Bu yazıyı yazmamın en önemli sebebi hukukinetin konu hakkındaki hassasiyetini anlamış olmamdır ve bu açıdan sitenizi tebrik ediyorum.

  Sayın Admin,
  Ben o sitedeki forumlarda avukatların yazdıkları şeylerin sorumluluklarını katlanmayacaklarından bahsetmedim ki. Mesele meslek etiği ve mesleğin saygınlığının zedelenmesi. Hem belki de o sitede yazan avukatlar herkes tarafından okunabileceğini düşünmeden yazıyorlardır. Bu konuda uyarı yapmamdan umarım rahatsız olmamışsınızdır. Ancak x avukat davalarını internette paylaşıyor, sır saklama yükümlüğü yok mu diyen çıkarsa ne olacak? Ben avukatlar forumlarda tartışmasın demiyorum. Tabii ki hukuk herkese açık ama şahsi olayları daha doğrusu ellerindeki davalara ilişkin soruları hukuki netteki gibi gizli alanda sorsunlar.
  Özetle: Avukat herkese açık forumlarda hukuk tartışabilir, hatta vatandaşın sorusunu bile tartışabilir, ama kendi elindeki davayı aleni olarak tartışamaz! Avukatlar, Hukuk bilmiyor imajını yaratır şekilde sorular soramaz. Tartışır ama sadece avukatların göreceği yerde.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  Bence avukatlar mesleki gelişim adına genel forumlarda fikir tartışması yapmalılar bu bağlamda sayın Av.Basri Gungoren' e katılmamak mümkün değil.
  Temel hukuk prosedürlerini açıkça sormak avukata olan saygınlığı azaltacağı gibi '' yahu bu daha nereye dava açacağını bilmiyor bizim dosyadan hiç anlamaz davayı kaybeder başka avukata mı gitsek '' düşüncesini oluşturur.
  Ben şahsen avukatların her türlü fikri tartışmaya katılmaları taraftarıyım belki bu sayede üzerlerindeki ölü toprağı kalkar konuşmaktn fikir beyanından korkan bir avukat ordusu var gibi geliyor bana....
  Bir avukatın bir olay hakkında ki görüşü ve tavrı hatalı olabilir katılınmayabilir ama bu onun saygınlığına helal getirmez. Fikir sahibi bile olmamak daha kötüdür. Ancak örnekteki yaklaşım bir avukatın sorusu olmaktan çok öte bir sorudur. Avukatlar bir yargıtay kararını kendi doğrularınca hukuk görüşleriyle tartışmalıdır. Hukuk böyle gelişir . Ama avukat yargıtaya nasıl temyiz edileceğini sormamalıdır bu artık hukuk değil hukukun teknik bir yönüdür ve avukatlar bunu bilmelidir. Eğer bir avukat adliyede sıradan bir vatandaş gibi harcı nereye yatıracağım diye dolanıyorsa orada ciddi bir sorun var demektir ...

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jan 2008
  İletiler
  22
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  Basri Bey'in görüşlerine katılmakla birlikte, soruyu soran avukatın kendi kariyerini etkilediği, kendi müvekkilinin iletileri okuması halinde kendi itibarını sarsacağı, bu durumun mesleğimize teşmil edilemeyeceği kanaatindeyim. Dolayısıyla dileyen dilediği gibi yazabilir diye düşünüyorum, tabii müvekklilinin kimliğini ifşa etmemek kaydıyla.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Washington Amerika
  İletiler
  2.521
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  Peki size meslektaşların soruları başlıklı forumlardan bazı avukatların yazıları:
  - Müvekkile Gelen ödeme Emrine Itiraz Süresini Kaçırdım? !! Yardim
  - Itirazın Ipati Davası Istirdat Davasına Dönüşür Mü?
  - Müvekkilin Işgal Edilen Tarlası
  - Dolaylı (mesela Telefonda) Duyulan Bir Olay Için Tanıklık Mümkün Mü?
  - Limited şirkete Karşı icra Takibi Yaptık. Nelerini Haczedebiliriz
  - Banka "karşılıksızdır" dışında hususi Bir şerh Düşerse çek ibraz Edilmemiş Mi Sayılır?
  - Kefalet Için özel Yetki Gerekirmi?


  Örnekler bolca ve hemen görünüyor. Burada sorun tabi konular değil. Soruları soranlar ve müvekkillerinin adını vermeden gerçek adları ile bu soruları soruyorlar ve genellikle cümleleri şöyle başlıyor; "bir müvekkilimin...".

  Rumuz ile yazsalar sorun değil, elindeki dava değil de genel bir konu olarak tartışsa hadi ona da kabul. Peki ad soyad ve ünvanıyla aslında bazıları hukukçu olmayanların dahi rahatlıkla bilebileceği soruları açık seçik sormaları beni rahatsız ediyor. Bir türlü anlatamıyorum sanırım. Ben sormasınlar, paylaşmasınlar demiyorum. Kendi itibarları da hadi kendilerini ilgilendirsin de, insanlara avukatlar birşey bilmiyor dedirtecek soruları da herkesin içinde sormasınlar bari. Bazen reklam mı yapıyorlar dedirtecek kadar basit sorular bunlar.

  Ha bir de ilan panosu var aynı bölümde, atıyorum ankarada avukat arayan avukat ilan bırakıyor. Daha doğrusu iş açısından av. arıyor. Mesela izmirdeki şu davaya bakacak avukat arkadaş, Bolu'da icra işimizi yapacak av. arkadaş vs. vs.
  BU AÇIKÇA İŞ TEMİN ETMEYE ÇALIŞMAKTIR ve REKLAM'dır. Herkese açık olmasa hadi yardımlaşma diyeyim ama alenen ben şurdayım, şu işi yapacağım, şu işimi yapacak avukat arkadaş (ücretli/ücretsiz) ... cümleleri oldukça manidar. Ha avukat ücretsiz dava göremiyorsa avukatın davasını da ücretsiz alamaz o da cabası.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Oct 2003
  Nerede
  Hatay, Türkiye.
  İletiler
  3.381
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  ve genellikle cümleleri şöyle başlıyor; "bir müvekkilimin...".
  Kanımca sır saklama yükümlülüğüne aykırı bir davranış bu.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Feb 2003
  Nerede
  istanbul, şişli, Türkiye.
  İletiler
  1.565
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  1

  Tanımlı Re: Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  Sayın Av.Basri Gungoren, yadıklarınıza cevap ve yorum hakkımı daha sonra kullanmak üzere mahsuru yoksa size içiçe bazı sorular sormak istiyorum. Umarım yine site ismi vermeden cevaplarsınız. (söylediğiniz siteyi tahmin ediyorum);

  1- Hata hukuki nette mi? O sitede mi?
  2- Neden o sitede bunları yazmadınız da Hukuki Net sitesinde yazıyorsunuz?
  3- O siteden atılmaktan mı korkuyorsunuz? Atılmaktan çekindiğiniz bir site ise ve sizin için gerçekten değerli ise neden bunları yazıyorsunuz? Atılmaktan korkmuyorsanız neden orada yazmıyorsunuz?

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Jul 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  4.242
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hukukçuların hukuk sitelerinde birbirlerine sordukları sorular

  Bizim sitemiz açısından sıkıntınızı giderecek yer tam olarak benim tarif ettiğimyerdir.
  Hukukçulara özgü forumlar sadece hukukçuların görebildiği girebildiği bir bölümdür. Orda dilediğmizi birbirimize sorabiliyoruz. Örneğin sizin bu forumda açtığınız konuyu biz orda açıyoruz.
  Yöneticilere KM İle Soru Sormayınız- Yeni Konu Açmadan Önce Forumlarda Arama Yapınız

  http://www.hukuki.net


  Hukuk Güzel Bir Sanattır...

  İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 0
  Son İleti: 10-11-2013, 03:20:19
 2. An. Ün. Hukuk Fak. Borçlar Hukuku Genel 2010-2011 Bütünleme Sorular Cevaplar
  Yazan: Av.İsmail Arslan Forum: Hukuk Fakültesi Ders Notları
  Yanıt: 1
  Son İleti: 20-07-2011, 20:49:36
 3. An.Ün. Hukuk Fak. İcra İflas 2010-2011 Bütünleme Sorular Cevaplar
  Yazan: Av.İsmail Arslan Forum: Hukuk Fakültesi Ders Notları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 20-07-2011, 20:21:53
 4. Ankara Ün. Hukuk Fak. Ticaret Hukuku 2010-2011 Bütünleme Sorular Cevaplar
  Yazan: Av.İsmail Arslan Forum: Hukuk Fakültesi Ders Notları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 20-07-2011, 20:14:00
 5. Mirasçıların Birbirlerine dava vekaleti vermeleri
  Yazan: Av.Ufuk Cengiz Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 25-08-2008, 16:18:41

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hukukçulara sorulan sorular

hukukcuya sorular

hukukcuya sorulan sorular

avukata sorulacak zor bir soru

avukata sorulabilecek onemli sorular

hukukcuya sorulacak en zor soru

hukukcuya sorulacak sorular

deniz hukukcularina sorulan sorular

hukukçulara sorulacak zor sorular

hukukculara soru

bir hukukçuya sorulması gereken sorular

birbirine soru soran site

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.