Sn. Hukuk Dostları

Size bir hukuki durumum ile ilgili danışmak istiyorum. Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

Babam ve Annem 25.12.2005 tarihinde vefat etti. Birkaç ay sonra resmi işlemlerin yürüyebilmesi için veraset ilamı çıkarttık. Veraset ilamı sonucunda 3 kardeş (Abim, Ablam ve Ben) mirasta hak sahibi olduk.

Babam üzerine bir Yemek Şirketi ve birkaç arsa bulunmaktaydı. Annem üzerinde de bir kaç arsa bulunmaktaydı. Aslında sıkıntı olan kısım Şirketin ve 3 evin olduğu arsa üzerinde bu mülkler ile ilgili bir resmi bir durum olmamasıdır. Zamanında babam hem şirketin mülkünü hem de 3 adet müstakil evi şehir içinde bir arsa üzerine yapmış ve hiç biri için resmi bir işlem yaptırmamıştır. (hiçbir mülkte ruhsat ve iskân yok)

Aynı zamanda şirketin çeşitli alacakları ve borçları bulunmaktaydı.

Sorun büyüyeceği için ablam ve ben bir avukata gitmeye karar verdik. Bu avukat ile görüşmeler sonucunda işi tatlıya bağlayalım kendi aranızda anlaşın tarzında bir yaklaşım oldu. Sonrasında avukat tarafından hazırlanan bir 1. protokol ile şirketin ablam ve bana düşen hisselerini abime sattık, fakat şirketin bulunduğu arsaya dokunmadan, satışta vadeli olarak gerçekleşti.. Ama alacaklarımıza ilişkin vade tarihlerine göre senet almayı zorunlu tutmuştum. Aramızdaki sorun bir müddet düzeldi fakat daha sonra abim avukat tarafından düzenlenen 1. protokolde bazı maddelere uymayınca (Senetlerden birini ödemedi) sıkıntılar çıktı ve ablam İzale-i Şuyu davası açtı. (Farklı bir avukat ile)

Abim bu durum karşısında sıkıntıya düşeceğini düşünerek ablamın avukatı ile görüştü ve bir toplantı planlandı. Bu toplantıda yeni bir 2. protokol ile anlaşıldı. Ablamın avukatı İzale-i Şuyu davasının devam etmesini sağlayacağını yerlerin satışı gerçekleşmezse 2. Protokol; anlaşarak şirketin ve evlerin bulunduğu arsa haricindeki bütün ortak mülklerin satışını öngörmekteydi. Ayrıca Abim tarafından kullanılmakta olan şirketin mülkünün kirasını 3 yıl boyunca ödemesini, kira bedeli bilgilerini de içermektedir. Bu 2.protokol sayesinde sadece 1 adet arsa satabildik. Abim 2. protokol sonrasında 5 ay kadar kira ödedi ve oda İzale-i Şuyu davası açtı ve artık kira ödemiyor. Sanırsam yerlerin satışa çıkartılmasını ve şirket yerini ihale sonrasında almayı planlıyor.

Sonuç olarak;

1. Aslında bu anlattığım konular arasında bir çok konu var ama olayımızın özeti bu. Benim size sormak istediğim abimin bu mülkü kullanmasını nasıl durdurabilirim yada bana mülkü kullanması karşısında bedelini nasıl ödettirebilirim.?

2. Bu açılmış olan 2 adet İzale-i Şuyu davası karşında benim ne yapmam gerekir.?

3. Bu davalar sonucunda bizim resmi olamayan evler ve şirket mülklerinin durumu ne olur.? (geçmişten bugüne vergi durumları, ruhsat ve iskan durumları) bilirkişi heyeti incelemesinde bunlar meydana çıkacak ve ayrı bir sorunlar topluluğu da oluşacak diye düşünmekteyim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.