15 aralıkta iş akdimin gerçek olmayan "performans düşüklüğü" sebebine dayandırılarak Genel Md. tarafından fesih edilmek istendiğinden bahsetmiştim. Zamanlarını ayırıp bana önerileri ile yol göstermeye çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Yine önerilerinizle bana ışık tutabilirseniz çok memnun olurum.

Sıkıntımı sizlerle de paylaştıktan sonra bir avukata danıştım. Kendisi süratle haklarımı koruma altına almak için bir yazı yazıp "iş kanunu usulune uygun olmadığı için bana imzalamam için verilen ibranameyi reddettiğimi bildiren" bir yazı yazmamı tavsiye etti. Ben de bu yazıyı yazıp iadeli taahhütlü olarak insan kaynaklarına gönderdim. Mektup ellerine geçince onları dava edeceğimi düşünerek telaşlanmışlar. (Şu an dava açma süresini henüz geçirmedim ve bana işime devam edebileceğim yönünde bir açıklama yapılmadı)
Ben bir Holdinge bağlı şirketlerden birinde görev almaktayım. Bu şirkete de Holding bünyesinde 3 aylık bir eğitimi müteakiben gönderildim.
Şimdi duyduğum benim çıkışımın Holding'ten onaylanmadığı yönünde (ancak Gn Md. onlara danışıp onay erdiklerini söylemişti) ancak ne kimse bana açıklama yapıyor ne de bir şey soruyor. Ben yine gidip gelmeye devam ediyorum. Ancak çalışamıyorum. Çünki görev verilmiyor. Diğer yandan şirketin kullandığı program artık benim kullanımıma kapatılmış. Şirketteki herkes(hatta bir kısmı benden önce) işten çıkartıldım diye biliyor ve bu pozisyonda hergün onların da sorularına muhattap kalarak gidip geliyorum. Birkaç gündür durumumla ilgili bilgi almak için Gn.Md ile görüşmek istedim ama hep bir bahaneleri oldu ve görüşmedi.

Bu arada insan kaynakları geriye dönük (8 ay öncesi için) oryantasyonumla ilgili bir değerlendirme formu doldurtmak istedi. Bazı sorular var ( oryantasyonumda tüm şartların sağlanıp sağlanmadığı,Gn Md. ve diğer çalışma arkadaşlarımdan gereken rehberliği alıp almadığıma dair vs.) ve en sonunda da oryantasyonum ile ilgili tüm koşuların sağlandığı gibi bir cümle var. Ben bunu doldurup imzalamadım henüz. Ancak güya Gn. Md. benimle ilgili değerlendirme yapıp (zayıf göstererek)bildirmiş. Benim haberim yok yada geriye dönük belge hazırladılar, hangisi bilmiyorum.

Şimdi Holding bana başka bir görev vermeye mi kalkacak bilmiyorum. Ancak ben daha fazla bu grupta devam etmek istemiyorum. Belki de kendi kendime istifa etmemi mi bekliyorlar. Çok yıprandım, ve neresi olursa olsun bu şirkette bir gelecek göremiyorum, kariyer planından söz etmek mümkün değil artık. Zaten her gittiğim yerde bir önyargı ile karşılaşacağımı düşünüyorum. Haklarımı alıp ayrılmak için yapabileceğim bir şey var mı merak ediyorum. (avukata danışamıyorum görev nedeniyle yurt dışında)

SIKILMAYIP OKUMAYA DEVAM EDEBİLECEKLER İÇİN DETAY BİLGİ:
1)Cinsel ayrımcılıkenimle aynı gün aynı görevde bulunan bir başka bayan arkadaşım da işten çıkarıldı. Zaten kendisi aynı anda ikimizle görüşmek istemişti(Bize bildirdiği günden 10 gün önce karar verip Holdig'e bildirdiğini ve onlardan da onay aldığını söylemişti)Ancak o zaten hamile olduğu için ve Genel Md.ün bize takındığı tavırdan da rahatsız olduğu için bunu bir fırsat görüp tazminatını alıp ayrıldı. Görevim gereği direkt genel Md.e bağlı çalışıyorum. Bu pozisyondaki diğer arkadaşlar erkek. Onlarla arası iyi. Ancak bayanlarla iletişimi kötü ve onları farklı bir sınıf olarak görüyor (zaman zaman bunu farklı şekillerde dile getirdiği de oluyordu). Bir ayrımcılık söz konusu. Bayanlarla çalışmaktan hoşlanmıyor. Bazen bizim yanımızda da (diğer erkek iş arkadaşlarımızla) bizi rahatsız edicek düzeysiz konuşmalar geçiyordu. Ve biz bayanlar çalıştığımız odayı terk etmek durumunda kalıyorduk. Bu konuşmalar şaka gibi görünse de bayanları rencide edici ve aşağılayıcı boyutlara gidiyordu. Zaten bugüne kadar bu şirkette bu pozisyona gelen bayanlar bir şekilde ayrılmak zorunda kalmışlar. Hiç bir bayan burada tutulmamış. Şimdi de sıra bende.

2) Başkaları için pozisyon yaratılması:Şirketin küçülmeye gitmesi ( kriterlere göre doğru değil). Çünki sırada benim pozisyonumda görev almak için bekleyen tüm hazırlıklarını yapmış şirket içinden 2 erkek arkadaş var. Biri göreve başladı bile ( Bu pozisyon için bazı sınavlara giriliyor, bunlarda yeterlilik gösteremediği halde göreve alındı)

3) Şİrkettekilerin çoğunun alaylı olmaları:Gn Md. üniversite mezunu değil ve alaylı yetişmiş biri. Geldiğim günden beri işimle ilgili (ben talep ettiğim halde bile) en ufak bir destek, rehberlik göremedim. Beraber çalıştığım bay iş arkadaşım Gn. Md.e çok yakın biri. Beni kendisine rakip de görmüş olabilir mi. Yani oda kuyumu kazmış olabilir.

Okuyabilenlere hatta öneride bulunacaklara şimdiden sonsuz teşekkürler.
Hepinize sağlıklı ve olabildiğince huzurlu bir çalışma hayatı diliyorum.

Yeni yıla kadar görüşemezsek şimdiden nice güzelliklerle dolu hedeflerinize ulaşabileceğiniz mutlu,sağlıklı ve huzurlu dolu yeni bir yıl diliyorum herkese.