30 yıldan bu yana dedem arazi üzerinde ÇKS kaydı vermektedir. Köyümüzün arazisi üzerinde kadastro çalışmaları başlamakta olup çalışan ekip arazi paylaşımında dedemin kardeşlerininde hak sahibi olduğunu ileri sürmektedir. Oysa ki mantıken dedem bu araziye 30 yılı aşkın bi zamandan bu yani sahip çıkmış-korumuş, ekip biçmiş ve geçimini bu arazi üzerinden sağlamıştır. Ayrıca dedem; anne ve babasınada bakmış herhangi bir kusurda bulunmamıştır. Devlet tarafından ödenen DGD (Doğrudan Gelir Desteği) de dedeme ödenmiştir. Ayrıca belediye verilen arazi beyanlarıda dedem tarafından verilmiş ve vergi borçları tarafından ödenmiştir.
Bence bu mal paylaşımı yapılırken dedemin kardeşleri aranmadan direk dedemin adına verilmesi gerekmez mi? Çünkü dedemin bu araziler üzerinde diğer kardeşlerine oranla daha fazla hakkı olduğu söylenemez mi?
Oysa ki dedem aynı şekilde diğer kardeşlerinin edindikleri mallardan hak sahibi olamazken; kardeşleri dedemin mallarından hak sahibi olabilirler mi?aydınlatacak bir arkadaş olursa sevinirim!
Şimdiden teşekkürler.