+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 14´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: İstimlak, tezyidi bedel (Bedel artırımı) davası

İstimlak, tezyidi bedel (Bedel artırımı) davası
 1. #11
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.142
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İstimlak, tezyidi bedel (Bedel artırımı) davası

  Sitedeki teknik bir arızadan dolayı yanıtım gecikti.

  Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

  Vekalet ücreti meselesini sanıyorum ki yine karıştırıyorsunuz ya da konuya vakıf değilsiniz. Bu davada kısmen kabul, kabul ya da red kararının ilk davayla bir bağlantısı olmayacaktır. Şöyle ki, ya haklı bulunacaksınız ve davanız kabul edilecek, bu halde vekalet ücreti ödemenize hükmedilmeyecek. Ya davayı kaybedeceksiniz yani tamamen reddedilecek, bu halde karşı tarafa davanız oranında nisbi vekalet ücreti ödeyeceksiniz. Ya da davanız kabul edilmekle birlikte talep ettiğiniz tazminat miktarı fazla çıkacak ve kısmen kabul kısmen de reddedilecek ve reddedilen kısım üzerinden vekalet ücreti ödemenize hükmedilecek. Bu davanın kısmen kabulü, ilk davadaki bedelin yeniden hüküm altına alınması anlamına gelmez, sizin de belirttiğiniz üzere bu dava munzam zararın talebi, kamulaştırma bedelinin alacağı davası değil. (Yanlış mı anlıyorum?) Dolayısıyla davanızın kısmen kabulü halinde ilk dava ile hak ettiğiniz miktarı alırsınız, geri kalanı reddedilir demek yanlış olur ve bu oran üzerinden vekalet ücreti hesaplamak da bu yanlışın devamı olur.

  Gelelim davanın esasına. Bahsini ettiğiniz yasa, 2942 sayılı Kamulaştırma Yasası'nın yürürlüğe girmesi ile yürürlükten kalktı. (yanılmıyorsam 1983 yılında) Yine İstimlak Yasası'nın yerini alan Kamulaştırma Yasası'nın 17. maddesi 2001 yılında yapılan bir değişikle kaldırıldı. Şimdi eğer gerçekten bilgi almak için bu soruları yöneltiyorsanız (Üslubunuzdan bilgi almaktan çok bilgilerinizi teyit ederek egonuzu tatmin etmeye çalıştığınız sonucuna varıyorum.) konunun daha da ayrıntısına girmeniz, kamulaştırma tarihini (Hangi yasaya dayanmanız gerektiğinin tespiti için önemli), idarenin yolu kamulaştırma işleminden ne kadar süre sonra geçirdiğini, tezyidi bedel davanızın tarihi ile kesinleşme tarihini de belirtmenizi rica edeceğim. Ayrıca, 2942 sayılı yasanın 21. maddesinde yer alan "İdare kamulaştırmanın her safhasında kamulaştırmadan tek taraflı olarak vazgeçebilir" hükmünü nasıl yorumladığınızı da merak etmekteyim.

  Daha önce de belirttiğim gibi, size verdiğim yanıtlar bana aktardıklarınızla sınırlıdır. Siz şikayetinizi iyi anlatamazsanız doktor teşhisi doğru koyamaz, ondan sonra da doktora kızamaz, "ilk defa önemli bir soru sordunuz" diyemez, parça parça aktardığınız şikayetlerinizin ardından da "hadi bakalım buna ne diyeceksiniz" şeklinde hoş olmayan bir üslupla hesap soramazsınız. Lütfen yardım çabalarımızı suistimal etmeyiniz.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  İstimlak, tezyidi bedel (Bedel artırımı) davası konulu yargıtay kararı ara
  İstimlak, tezyidi bedel (Bedel artırımı) davası konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #12
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  İletiler
  25
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İstimlak, tezyidi bedel (Bedel artırımı) davası

  Vekalet ücreti konusunda bir yanlış anlama oldu sanıyorum. Evet ben bu davayı kazanırsam elbette vekalet ücreti ödemem. Benim bahsettiğim konu munzam zarar kabul edilmediği taktirde, yani sadece ana para ve temerrüt faizi esas alınarak dava açılması halinde dava kazanılsa dahi anlattığım durumun meydana geleceğidir. Bunu da sizin

  “Verdiğiniz bilgiler çerçevesinde, alacağınızı (Kamulaştırma bedelini) faizi ile birlikte cebri icra yoluyla talep edebileceğinize göre, gecikmiş ödemeden dolayı tazminat davası açmanızda hukuki yarar bulunmamaktadır diye düşünüyorum.”

  İfadeniz üzerine söyledim. Anlatmak istediğim budur.

  Tezyidi bedel davası sonucu ödenmesi gereken bedelin ödenmesine belediye encümenince 1983 yılının 1. ayında karar verilmiştir. Bu kanun bizi ilgilendirmiyor.

  Sorumda tezyidi bedel davasının 1983 yılında kesinleştiğini söyledim. Bunun 18 sene sonra yapılan bir madde değişikliği ile irtibatlandırmaya çalışmanızı anlayamadım.

  2942 sayılı kanun 4.11.1983 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu forumda cevap vermeye girişenlerin “yanılmıyorsam” demeye hakları olmamalı. Araştırıp ona göre cevap vermeli diye düşünüyorum.

  Diğer taraftan "İdare kamulaştırmanın her safhasında kamulaştırmadan tek taraflı olarak vazgeçebilir" hükmü 2942 sayılı yasanın değil 6830 sayılı İstimlak kanununun 21. maddesi ile ilgilidir. Yazımı dikkatle okumamışsınız. Yorumuna gelince madde yoruma yer vermeyecek kadar açık. İdarelerin istimlakten vaz geçip elatılan gayrimenkulları sahibine iade etmeleri olağan işlerdendir.

  “Bilgilerin teyid edilerek egonun tatmin edilmesi..” ifadesinden uzmanlık sınırlarım dışında olduğundan bir şey anlayamadım. Yazınızda kendinize doktorluk payesi verdiğinize göre acaba diyorum bu doktorluk pisiko analiz sahasını da kapsıyor mu?

  Sonuç olarak ilginize teşekkür eder, işlerinizde başarılar dilerim.

  Saygılarımla

  Osman EROL

 4. #13
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.142
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İstimlak, tezyidi bedel (Bedel artırımı) davası

  Sayın Erol, vekalet ücreti ile ilgili yanlış bir anlama varsa buna sebep olan sizin "Bu davayı kazansam dahi şu kadar vekalet ücreti ödeyeceğim..." şeklindeki cümlenizdir, neden kabul etmek istemiyorsunuz inanın anlayamıyorum.

  Ben alıntıladığınız cümlemde davadan bahsetmedim ki, icra takibinden bahsettim. Davayı nereden çıkardığınızı da anlayamadım.

  Kendime doktor payesi falan yüklemiş değilim uzmanlık alanım olmayan konulara asla müdahale etmem, azıcık teorik bilgimle ben doktorluk yapabilirim diye ortaya da atılmam, bu iş için eğitim gerektiğini bilirim çünkü. Bir benzetme yaptım sadece, aslında ne demek istediğimi çok iyi anladınız ama onu da çarpıtıyorsunuz, işinize gelenleri ne de güzel anlıyorsunuz, uzmanlık alanınız olmayan başka bir alanda yani "hukuk" alanında ne de güzel tartışıyorsunuz oysa...

  21. maddede (Her iki yasada da bu hüküm 21. maddede düzenlenmiştir) "kamulaştırmanın her safhasında " der, ben bu safha hakkındaki yorumunuzu sormuştum, bu yorumunuzdan hareketle de idarenin vaz geçme hakkı olup olmadığı konusunu irdeleyecektim (Hani idare "her safhada" vaz geçebilir diye düşünerek icra takibi yoluna gitmenin manasız olduğu gibi bir yorum yapmıştınız ya) ama yoruma gerek yok demişsiniz. Siz öyle diyorsanız öyle olsun ama Yargıtay ve Danıştay kararlarında genelde yorumlanmıştır bu husus.

  Sizi tebrik ederim, yasanın yürürlük tarihini bulabilmişsiniz, keşke bir de geçici maddelerine bakmayı akıl edebilseydiniz. Size bir iyilik daha yapacağım ve 2942 sayılı yasanın geçici hükümlerini ekleyerek son vereceğim bu foruma. Umarım bu hükümleri okuyunca, kamulaştırma tarihi ve aşamasını sormakla nereye varmaya çalıştığımı anlarsınız. Verdiğiniz eksik ve parça parça bilgilerle size yardımcı olmaktansa davanızla ilgili soru sorarak anlamaya çalışıyordum ama nafile... 1983 yılını iletinizde göremeyecek kadar kör değilim, sadece hangi kanun kapsamında değerlendirileceğini anlamaya ve size gerçekten yardımcı olmaya çalşıyordum.

  Neyse, yardım almaktan çok haddiniz olmadan -kendinizce- had bildirmeye gelmişsiniz belli ki....

  Saygılar...


  GEÇİCİ MADDE 1 - Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce verilmiş olan kamu yararı ve kamulaştırma kararları geçerlidir. Ancak, idarece henüz kıymet takdir
  edilmemiş olan işlerde, kıymet takdir işlemleri ile sonraki işlemler bu Kanun
  hükümlerine göre yapılır.
  Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce açılmış ve henüz kesin hükme bağlanma-
  mış davalarda bu Kanun hükümleri uygulanır. Ancak bu Kanunla getirilen değişik
  hükümlerin uygulanması nedeniyle haksız çıkan tarafa harç, yargılama gideri ve
  avukatlık ücreti yükletilemez.
  GEÇİCİ MADDE 2 - Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce açılan davalarda, da-
  vanın açıldığı günde yürürlükte olan kanunlara göre işlemeye başlamış olan dava
  süreleri, o kanunlara göre tespit edilir.
  GEÇİCİ MADDE 3 - Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce kamulaştırılmış ve
  kamulaştırma bedelinin kesinleşmesi dört yılı tamamlamış taşınmaz mal hakkında
  22 nci madde hükmüne göre işlem yapılmış veya yapılacak olması halinde, idarele-
  re bu Kanunun yürürlüğünden itibaren 2 yıllık ek süre hakkı tanınır.
  Mal sahibinin geri alma hakkı ancak bu sürenin tamamlanmasından sonra doğar.
  GEÇİCİ MADDE 4 - 5 Ocak 1961 tarih ve 221 sayılı Kanunun kapsamına girmeleri
  nedeniyle kamu tüzelkişileri veya kurumları adına kamulaştırılmış sayılan taşın-
  maz malların eski malik, zilyed veya bunların halefleri tarafından açılmış ve
  kesin hükme bağlanmamış davalarda sözü edilen 221 sayılı Kanunun hükümleri uygulanır.

 5. #14
  Kayıt Tarihi
  Feb 2003
  Nerede
  istanbul, şişli, Türkiye.
  İletiler
  1.591
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  1

  Tanımlı Re: İstimlak, tezyidi bedel (Bedel artırımı) davası

  Sayın Osman Erol; bu sitenin kuralları ve amaçlarının pek farkında olmadan, nasılsa açık platform, istediğimi yazarım ve söylerim mantığı ile hareket etme serbestinizin sınırlarını biz çiziyoruz. Bu konuda sitemizin demoktatik olmadığına ilişkin bir foruma göz atmanız dışında sizin gibi eğitimli birine daha fazla şey söylemeyi uygun bulmuyorum.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Benzer Konular :

 1. Baraj altında kalan arazi için bedel artırımı
  Yazan: karankaran Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 14-05-2014, 08:10:51
 2. Tezyidi Bedel Davası
  Yazan: Danua. Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 11-01-2014, 13:19:03
 3. Yanıt: 0
  Son İleti: 15-10-2009, 21:54:57
 4. Kamulaştırmada Bedel Artırımı
  Yazan: burakyildiz Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 07-09-2008, 04:55:12
 5. Yanıt: 0
  Son İleti: 01-01-1970, 02:00:00

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tezyid-i bedel nedir

tezyidi bedel ne demek

istimlak davası

bedel artırım davası

tezyidi bedel dava açma süresi

kamulastirma davami kazandim

tezyidi bedel nedir

icra bedelinin arttirimi

http:www.hukuki.netshowthread.php31422-istimlak-tezyidi-bedel-Bedel-artirimi-davasi

kamulaştırma bedel artırım dilekçesi örneği

tezyidi bedel davaları

kamulaştırma bedelinin artırımı

tezyidi bedel davası nedir

istimlak davasi nedir

tezyidi bedel davası açma süresi

tezyidi bedel

tezyidi bedel davasında süre

bedel arttırım davasında görevli mahkeme

istimlak bedeli gorevli mahkeme

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.