+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 37 ileti bulundu.

Konu: Boşanma Davası

Boşanma Davası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    146
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanma Davası

6 aylık evliyim eşimle severek evlendim ailemin karşı çıkmasına rağmen evlendim, evlendiğimizde eşim işsizdi evein tüm giderlerini ben karşılıyordum çalışıyordum, evliliğimin ilk haftasında çok mutluydum ama ikinci haftasında şiddete magruz kaldım daha sonra bu şiddet 3 defa daha tekrarlandı ben tabiki şok geçirmiştim çünkü bu insanı hiç tanımamışım daha yeni evliydik ve hiç yoktan sebeplerden dolayı beni dövmesi benim psikolojimi bozmuştu bu durumu ne aileme nede işyerimdeki arkadaşlarıma söylememiştim, ama en son dövdüğünde evi terkettim ve ailemin yanına geldim ama aileme anlatmadım beni dövdüğünü, kendisi bana yalvarıp yakarıp geri dönmemi sağladı bende yuvamı yıkmamak için bir şans verdim nede olsa yeni evliydik ama zoruma giden hem severek evlendim hem çalışıp eve ben baktım hemde üstüne dayak yemek beni inanılmaz yıktı ve kadınlık gururumu derinden yaraladı,ama yinede evime döndüm bana söz verdi bir daha şiddet uygulamıyacagına sözünü tuttu ama bu seferde artık daha kötü günler başladı eşim dürekli benim her yaptıgıma bir kulp takıyor hiç bir şeyden hoşnut kalmıyor sürekli bana küfür ediyor sürekli aşağılayıcı sürekli hakaret edici sözler sarfediyordu kendisine oturup konuşup böyle yapma ben senin eşinim bana böyle davranma seni seviyorum diye bana eziyet yapma böyle bu evlilik yürümez u şekilde mutlu olamayız bana neden böyle davranıyorsun dediğim halde beni yine aşalıyor ve onur kırıcı hatta ahlaksızca sözler sarfediyordu, artık dayanacak gücüm kalmamıştı kendisi yiyip içip günlük yaşayan bir insandı buna rağmen her şeyine katlandım ama artık son damla evi terketmeden önce ki akşam bana yine ahlaksızca küfürler namusuma şerefime ettiği ahlaksızca sözler daha burda sizlerle paylaşamayacagım bir çok şey artık dayanacak gücüm kalmamıştı evin kirasına varan kadar ben karşılıyordum birde üsütüme hakaret küfür ahlaksızca sözler bunun neticesinde ben o evi terkettim ve ailemin yanına gittim boşanma davası açICAM,ŞİMDİ ŞUNLARI SORMAK İSTİYORUM EŞİM BENDEN BOŞANMAK İSTEMEDİĞİNİ SÖYLÜYOR, BENİM ELİMDE TELEFON MESEJLARI VAR BENİ DÖVDÜGÜNDE BANA SANA VURAN ELİM TAŞ OLSAYDI GERİ DÖN SANA BİR DAHA SERT DAVRANMAYACAĞIM GİBİ BİR MESAJI VAR BU MAHKEMEDE BANA YARDIMCI OLURMU, AYRICA EŞİM İSSİZ BİR İNSAN NAFAKA VE TAZMİNAT ALABİLİRMİYİM,İLK DURUŞMAYA BEN GİTMESEM AVUKAT GİTSE OLURMU BENİM YERİME KENDİ BOŞANMAK İSTEMEZSE BEN BOŞANMAYA YÖNELİK DELİLLERİMİ SUNARSAM BENİ DÖVDÜĞÜNÜ BANA HAKERET ETTİĞİNİ KÜFÜR ETTİĞİNİ EVİNE BAKMADIĞINI KANITLARSAMKİ ELİMDE KANITLARIM VAR ŞAHİTLERİMDE VAR NASIL BİR SONUÇ ALIRIM AYRICA MAHKEMEYE GELMEZSE EĞER BENİM ADIMA YARARLI OLURMU ŞİMDİDEN BANA YARDIMCI OLAN TÜM ARKADAŞLARA VE SAYIN AVUKATLARA TEŞEKKÜRLERİMİ BİR BORÇ BİLİRİM SAYGILARIMLA

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanma Davası konulu yargıtay kararı ara
    Boşanma Davası konulu hukuk haber
    Konu garip8688 tarafından (11-12-2007 Saat 19:21:32 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    146
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boşanma Davasi

Sayın arkdaşlar bana yardımcı olucak kimse yokmu bu konuda bilgs başında bekliyorum

İletiler
    146
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Red face Re: Boşanma Davasi

Şuan sayın avukatlar aktif ama mesaj yazmaıyorum çünkü 9 forum yazmam gerekliymiş gönderebilmem için anlamadım bunu nedemek oldugunu çok zor durumdayım umarım kısa zamanda yardım gelir

İletiler
    146
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kısa mesaj yazabilmem için bir uyarı çıkıyor ne yapmam lazım 9 forum nedemek sayın site yöneticilerinden yardım bekliyorum

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Küfürleri, şiddet kullanımını tanıklarla ve varsa elinizdeki başka delillerle ispat etmelisiniz. Zaten avukat tutma niyetiniz var, avukatınız bu kanıtları toplayacaktır. Duruşmalarda avukatınız sizi temsil edecektir, bir tek sizin beyanınızın alınacağı duruşmaya katılırsınız.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eşinizin size kötü davrandığını, onurunuzu zedelediğini ve size şiddet uyguladığını belirterek MK m.162'ye dayanarak boşanma talep edebilirsiniz.
    Boşanma kararınız henüz alınmadan önce herhangi bir Asliye Hukuk Mahkemesinde açacağınız davayla tedbir nafakasına hükmedilmesini talep edebilirsiniz.Boşanma davasını bundan sonra açarsanız iki dava birleştirilebilir.Eşinizin işsiz olması nafaka sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.Sizin varlıklı yada maaşlı olmanız onu bu borçtan kurtarmaz.Ancak haliyle onun ekonomik ve sosyal şartları çerçevesinde bir nafakaya hükmedilecektir.
    Boşanma kararının kesinleşmesinden sonra istenebilecek nafaka ise yoksulluk nafakasıdır.Bu nafaka için tedbir nafakasından farklı olarak yoksulluğa düşmüş olmanız şarttır.Bunu hakim takdir edecektir.

İletiler
    146
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

@ STAJ AVK OSL

Yorumuz için çok teşekkür ederim şunuda sormak istiyorum eğer mümkünse
    ben evden ayrıldım ve kendi eşyalarımı aldım geriye ona ait olan tüm eşyaları bıraktım ama kendisi beni ve ailemi hırsızlıla suçlayıp gerek polise gerekse savcılığa suç duyurusunda bulundu, ona bıraktığım eşyalarıda ben kendi kredi kartımdan çektirdim yani o bıraktığım eşyalarda benim, ben şimdi mahkemede bunları kanıtlarsam yani tüm eşyaların faturaları bende ben aldım evliyken ama bildigim kadarı ile bu yeni yasada evlilikte alınan herşey ortak oldugunu duydum, birde şahsıma ait ruhsatı benim adıma olan bir araba var ben bu arabayı sattım ve şuan ailemin yanında kaldığım için paraya ihtiyacım var ve birde kredi kartı borcum var tabi kendi ihityaçlarımda var ayrıca telefon ve adsl benim üzerime kayıtlı oldugu için o borçlarıda ben ödedim şimdi ben bu arabayı sattığım paradan bu ihtiyaçlarımı karşıladığım için suçlu olurmuyum oda arabadan hak alırmı yani alması gerekiyormu almaması için ne yapmam lazım bu harcamış oldugum miktarları mahkemede sunsam yinede arabadan pay alırmı çünkü onun yüzünden çok para ödedim saga sola

İletiler
    146
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Stj. Av. OSL rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eşinizin size kötü davrandığını, onurunuzu zedelediğini ve size şiddet uyguladığını belirterek MK m.162'ye dayanarak boşanma talep edebilirsiniz.
    Boşanma kararınız henüz alınmadan önce herhangi bir Asliye Hukuk Mahkemesinde açacağınız davayla tedbir nafakasına hükmedilmesini talep edebilirsiniz.Boşanma davasını bundan sonra açarsanız iki dava birleştirilebilir.Eşinizin işsiz olması nafaka sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.Sizin varlıklı yada maaşlı olmanız onu bu borçtan kurtarmaz.Ancak haliyle onun ekonomik ve sosyal şartları çerçevesinde bir nafakaya hükmedilecektir.
    Boşanma kararının kesinleşmesinden sonra istenebilecek nafaka ise yoksulluk nafakasıdır.Bu nafaka için tedbir nafakasından farklı olarak yoksulluğa düşmüş olmanız şarttır.Bunu hakim takdir edecektir.

ben şuanda çalışmıyorum çalışmadığım için nafaka alma sansım yüksek anladığım kadarı ile yani yoksulluga nasıl düsmus olmam lazımki nafaka alabiliyim çalışmamam buna en iyi sonuç değilmidir yani alma sebebim
    Konu garip8688 tarafından (12-12-2007 Saat 16:28:31 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    KONYA
    İletiler
    203
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Çaışmıyor ve boşanma sonucunda yoksulluğa düşecekseniz; eşinizin mali durumu da gözetilerek belirli bir miktara hükmedilecektir. Nafaka hak edebilmeniz için boşanmada sizin kusursuz ya da karşı taraftan daha az kusurlu olmanız gerekir.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eğer evliliğiniz süresince geçerli olmak üzere başkaca bir mal rejimi seçmemiş iseniz kanun gereği edinilmiş mallara katılma rejimine tabiisiniz demektir.

Edinilmiş mallara katılma rejimi, edinilmiş mallar ile eşlerden her birinin kişisel mallarını kapsar.Edinilmiş mal her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği, evlilik süresince emeği gerektiren kazanımları da kapsayan, malvarlığı değerleridir. Edinilmiş mallar yasanın 219. maddesinin birinci fıkrasında açık bir şekilde ortaya koyulmuştur. Bunlar, eşlerin emek (çalışma) karşılığı elde etmiş oldukları edimler, sosyal güvenlik ödemeleri, sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler, çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar, kişisel malların gelirleri (evlilik süresince eşin, bu malın gelir getirmesi için emek harcayacağı, o buna emek ve zaman sarf ederken, diğer eşin de eve veya edinilmiş mala emek harcayacağı düşüncesine dayanmaktadır) ve edinilmiş malların yerine geçen değerlerdir.

Kişisel mallar kanuna ve sözleşmeye göre iki şekilde alınıp 220 ve 221. maddede düzenlenmiştir. Kanundan dolayı kişisel mallar, eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya, mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri, manevi tazminat alacakları, özel hayat sigortası yapan şirketler tarafından yapılan ödemeler ve sosyal güvenlik ve yardım kuruluşları ya da çalışma gücü kaybı nedeniyle ödenen toptan tazminatların hak sahibinin kalan yaşam süresini karşılayacak olan miktarları kişisel mallar yerine geçen değerlerdir.

Bir malın eşlerden birine (kendisine veya diğerine) ait olduğunu iddia eden eşe, bunu ispat etme yükümlülüğü getirilmiştir. Bir malın eşlerden hangisine ait olduğunun kanıtlanması mümkün olmayan hallerde bu malın eşlerin paylı mülkiyetinde olduğu karinesi getirilmiştir. Eşlerin mallarının aksi kanıtlanıncaya kadar edinilmiş mal olduğu karinesi kabul edilmiştir.

Bahsettiğiniz araba evliliğinizden önce sizin mülkiyetinizde bulunuyorsa ya da bunun sizin kişisel malınız olduğunu ispatlayabiliyorsanız üzerinde dilediğiniz gibi tasarruf edebilirsiniz.Ev eşyalarınız için de aynı şey geçerli doğal olarak.Alınmasında eşinizin de katkısı olan şeylerde mülkiyetin sizde kalmasını talep etme hakkınız bulunuyor.Ancak bu durumda onun payına düşen kısımla ilgili alacak hakkı gündeme geliyor.Bu alacağını BK hükümlerine göre takip etmesi söz konusu olabilir.

Nafaka konusunda ise daha evvel belirttiklerim aynen geçerlidir.Sizin "Ben yoksulluğa düştüm" demeniz birşey ifade etmez.Buna ilişkin delilerinizi ortaya koyarsınız,yaptığınız ödemeleri belgelendirirsiniz gerisini hakim takdir eder.Ancak şunu da belirteyim ki, evliliğiniz süresince tüm masrafları siz yapmış,kirayı siz ödemiş,çalışıp para kazanan yalnızca siz olmuşsanız eşinizin size maddi bir desteği yok demektir.Dolayısıyla bu boşanma neticesinde yoksulluğa düşmüş değil,yükten kurtulmuş olursunuz.Hakim de bunu gözardı etmeyecektir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

cekismeli bosanmada hakim ne sorar

çekişmeli boşanma davasında hakim neler sorar

boşanma davasında hakim neler sorar

boşanma mahkemesinde hakim neler sorar

çekişmeli boşanmada hakim ne sorar

boşanmada hakim ne sorar

bosanma davasinda hakim ne sorar

boşanma davasında hakim ne sorar

hakim ne sorar

hakim ilk durusmada ne sorar

bosanma davasinda hakim davaliya ne sorar

pisikolokadliyedenesorarmahkemede bosanan ciftlere ne soruyolarbosananlar hakim ne soruyorcekismeli bosanmada ilk durusmada hakim neler sorarboşanma davalarında hakim neler sorarmahkemede hakim ne sorarmahkemede hakim sahitlere ne sorar.boşanma davalarında hakim ne sorarboşanma davasında ilk duruşmada nasıl sorular sorulurbosanmada hakimin sordugu sorularbosanmada pisikolog neler soruyorbosanma davasinda hbosanmada psikolok ne soruyorbosanmada 2 .durusmada hakim ne sorar
Forum