1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.
  1. #1
    Kayıt Tarihi
    Feb 2007
    İletiler
    90
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    Merhaba,

    Apartmanımızın yöneticisiyim. Genel kurulda bir karar aldık: "aidatlarını ay sonuna kadar ödemeyenlerden %10 gecikme faizi alınacaktır" diye. Sonuçta faturalar geç ödendiğinde, faiz ödenmek zorunda kalınıyor. Bu kararımızın haksız, kanunsuz bir yönü var mıdır ?


  2. #2
    Kayıt Tarihi
    Jul 2003
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.504
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Re: Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    Olay Kat Mülkiyeti Kanunu'nda düzenleme alanı bulmuştur ve aylık %10 faiz kanuna uygundur.

    III- Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma :
    Madde 20 - (Değişik birinci fıkra:13/4/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
    a) Kapıcı, kaloriferci,bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
    b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım,koruma ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;
    Katılmakla yükümlüdür.
    c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.
    (Değişik: 13/4/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde on hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

  3. #3
    Kayıt Tarihi
    Feb 2007
    İletiler
    90
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Re: Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    Yani Mahkemeye gerek kalmadan, bunu yönetim isteme hakkına sahip.
    Teşekkür ederim.

  4. #4
    Kayıt Tarihi
    Nov 2007
    İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Re: Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    Yeni kat mülkiyeti kanununda "yüzde on" ifadesi "yüzde beş" ile değiştirilmiş.
    Talep edilecek gecikme faizi yeni kanun yürürlüğe girdikten sonra "yüzde 5"ten fazla olamaz.
    http://www.katmulkiyeti.com/

  5. #5
    Kayıt Tarihi
    Feb 2007
    İletiler
    90
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Re: Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    Kanunda sanki bu aylık %5'i "mahkeme neticesinde alırsınız" gibi anlıyorum. Mahkemeye gerek kalmadan da yönetim talep edebiliyor değil mi ?

  6. #6
    Kayıt Tarihi
    Jan 2007
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Re: Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    Selamlar
    Benim anladığım kadarıyla her ay içinmi geçikme tazminatı %10 yani 2 aya geçikirse %10+%10 mu.Bu yanlış herhalde ilk ay % 10 geçikme tazminatı diğer aylarda faiz kat mülkiyeti kanunundada böyle.

  7. #7
    Kayıt Tarihi
    Nov 2007
    İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Re: Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    Hiç de öyle anlaşılmıyor. Yeni kanunda yüzde 10, yüzde 5 ile değiştirildi.
    Geciken her ay için yüzde 5 gecikme tazminatı alınır. İfade şöyle:

    Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş [eskiden yüzde on idi] hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

    Alıntı pinokyo1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Selamlar
    Benim anladığım kadarıyla her ay içinmi geçikme tazminatı %10 yani 2 aya geçikirse %10+%10 mu.Bu yanlış herhalde ilk ay % 10 geçikme tazminatı diğer aylarda faiz kat mülkiyeti kanunundada böyle.

  8. #8
    Kayıt Tarihi
    Jul 2003
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.504
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Re: Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yeni kat mülkiyeti kanununda "yüzde on" ifadesi "yüzde beş" ile değiştirilmiş.
    Talep edilecek gecikme faizi yeni kanun yürürlüğe girdikten sonra "yüzde 5"ten fazla olamaz.
    http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=4935 linkine 14/11/2007 tarihli 5711 sayılı KAT MÜLKİYETİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN eklenmiştir.

    Konu ile ilgili düzeltmede bulunduğu için sayın sdt23'e teşekkür ederim.

    İlgili kanunda metin aynen şu şekildedir;
    "MADDE 9- 634 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan "koruma" ibaresinden sonra gelmek üzere ", güçlendirme" ibaresi eklenmiş ve ikinci fıkrasında yer alan "yüzde on" ibaresi "yüzde beş" olarak değiştirilmiştir."

    Yine bu kanunun 3. geçici maddesi uyarınca, bu kanunun yürürlüğe girmesinden önce kurulan toplu yapılara ait yönetim plânları, yürürlük tarihinden itibaren en geç altı ay içinde bu Kanun hükümlerine uyarlanır. Yönetim plânında bu yönde değişiklik yapılması için mevcut kat malikleri kurulunun salt çoğunluğu yeterlidir. Mevcut toplu yapı yönetimleri, yönetim plânı değişip buna göre yönetici seçilene kadar geçici yönetim olarak görevini sürdürür. Toplu yapı yöneticisi seçimi, en geç yönetim plânının değişimini takip eden üç ay içinde yapılır.

    Yayımı tarihinde yürürlüğe giren kanun dolayısıyla aylık %5 oranında faiz işletilebilecektir.

  9. #9
    Kayıt Tarihi
    Jan 2008
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Re: Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    Selamlar.Bir sorum olacaktı yanıtlarsanız çok sevinirim.
    Aidat borcunun ödenmemesi dolayısıyla yeni değişikliğe göre artık %5 aylık faiz istenecek.Peki bu kanun yürürlüğe girmeden önce ödenmemiş olan aidat borçları için aylık faiz oranı kaç olacak?%10 mu olacak yoksa %5 mi?
    Yanıtınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler.
    Konu Erdoğan Kırcalı tarafından (03-01-2008 Saat 11:46:27 ) de değiştirilmiştir. Sebep: İmla kuralları

  10. #10
    Kayıt Tarihi
    Dec 2007
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Re: Yönetim aidatlardan gecikme faizi talep edebilir mi ?

    % 5 faiz oranıyla ödenmesi gerekir.

1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

  1. % 48 gecikme faizi yasal mı?
    Yazan: musa4916 Forum: İcra ve İflas Hukuku
    Yanıt: 14
    Son İleti: 21-01-2012, 12:56:19
  2. Gecikme faizi
    Yazan: oraget Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
    Yanıt: 1
    Son İleti: 28-06-2010, 06:40:32
  3. Tukcell gecikme faizi
    Yazan: mehmetalkir Forum: Tüketici Hakları
    Yanıt: 2
    Son İleti: 22-06-2010, 19:28:46
  4. Ek aidata gecikme faizi uygulanabilir mi?
    Yazan: k.y Forum: Diğer Hukuki Sorular
    Yanıt: 0
    Son İleti: 15-04-2010, 21:03:21
  5. Gecikme Faizi
    Yazan: alper.adn Forum: Bireysel İş Hukuku
    Yanıt: 10
    Son İleti: 29-09-2008, 23:59:54

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

  • Yeni konu açma yetkiniz yok
  • Konuya cevap verme yetkiniz yok
  • Dosya ekleme yetkisi yok
  • İleti düzenleme yetkisi yok
  •  



Hukuk Blog |  2014 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Kral | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2011-2014 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2011-2014 yılı reklam pazarlaması MEDYACİN İletişim Reklam Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılmakta olup, reklam talepleri için Medyacin Ltd. Şti. ile iletişim kurmanız rica olunur.