+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Haksız yere işten çıkarılma

Haksız yere işten çıkarılma
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Arrow Haksız yere işten çıkarılma

  arkadaşlar öncelikle cevap verme zorunluluğunun olmadığını biliyorum fakat mecbur olduğum için soruyorum. işten yeni çıkarıldım hiçbir şekilde ihbarda bulunulmadan, iş yerimde bir seneyi yeni doldurmuştum ve bana tazminat vermeyeceklerini söylediler bende mahkemeye vereceğimi söyledim ama bana; maaş bordrosu imzalamıyordum nisan 2007 ayında aramızda alacak verecek yoktur diye bir kağıt imzalattırmışlardı bu kağıda binaen mahkemeyede gitsem hiçbirşey elde edemeyeceğimi söylediler ssk ödemelerimi kontrol ettim kesintisiz yatırılmış bir seneyi geçik çalıştığımı ispatlaya biliyorum bana çıkartılışıma dair hiç bir belgede vermediler senelik izin hakkımıda kullanmadım özlük dosyamda olması gerekenlerin %90 ını benden istemediler özlük dosyam eksik bir senedir günde 12 saat çalışıyorum kanuni süreden fazlada çalıştırıldım ve hiçbir ek mesai ücreti ödenmedi ve avukat tutacak durumumda yok ne yapabilirim bana yardımcı olursanız çok minnettar kalacağım.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Haksız yere işten çıkarılma konulu yargıtay kararı ara
  Haksız yere işten çıkarılma konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  İletiler
  5.459
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksız yere işten çıkarılma

  30 günlük hak düşürücü süreyi kaçırmadan avukatınıza başvurunuz. Böyle bir davada kendinizi savunabileceğinizi düşünmüyorum. Alabileceğiniz tazminat hakkını da kaybetmeyiniz.

  İş Kanunu'ndaki ilgili maddeler aşağıdaki gibidir;
  Feshin geçerli sebebe dayandırılması
  MADDE 18. - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

  Altı aylık kıdem hesabında bu Kanunun 66 ncı maddesindeki süreler dikkate alınır.

  Özellikle aşağıdaki hususlar fesih için geçerli bir sebep oluşturmaz:

  1. Sendika üyeliği veya çalışma saatleri dışında veya işverenin rızası ile çalışma saatleri içinde sendikal faaliyetlere katılmak.
  2. İşyeri sendika temsilciliği yapmak.
  3. Mevzuattan veya sözleşmeden doğan haklarını takip için işveren aleyhine idari veya adli makamlara başvurmak veya bu hususta başlatılmış sürece katılmak.
  4. Irk, renk, cinsiyet, medeni hal, aile yükümlülükleri, hamilelik, doğum, din, siyasi görüş ve benzeri nedenler.
  5. 74 üncü maddede öngörülen ve kadın işçilerin çalıştırılmasının yasak olduğu sürelerde işe gelmemek.
  6. Hastalık veya kaza nedeniyle 25 inci maddenin (I) numaralı bendinin (b) alt bendinde öngörülen bekleme süresinde işe geçici devamsızlık.

  İşçinin altı aylık kıdemi, aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde geçen süreler birleştirilerek hesap edilir. İşverenin aynı işkolunda birden fazla işyerinin bulunması halinde, işyerinde çalışan işçi sayısı, bu işyerlerinde çalışan toplam işçi sayısına göre belirlenir.

  İşletmenin bütününü sevk ve idare eden işveren vekili ve yardımcıları ile işyerinin bütününü sevk ve idare eden ve işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan işveren vekilleri hakkında bu madde, 19 ve 21 inci maddeler ile 25 inci maddenin son fıkrası uygulanmaz.

  Sözleşmenin feshinde usul
  MADDE 19. - İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.

  Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır.

  Fesih bildirimine itiraz ve usulü
  MADDE 20. - İş sözleşmesi feshedilen işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiası ile fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde iş mahkemesinde dava açabilir. Toplu iş sözleşmesinde hüküm varsa veya taraflar anlaşırlarsa uyuşmazlık aynı sürede özel hakeme götürülür.

  Feshin geçerli bir sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir. İşçi, feshin başka bir sebebe dayandığını iddia ettiği takdirde, bu iddiasını ispatla yükümlüdür.

  Dava seri muhakeme usulüne göre iki ay içinde sonuçlandırılır. Mahkemece verilen kararın temyizi halinde, Yargıtay bir ay içinde kesin olarak karar verir.

  Özel hakemin oluşumu, çalışma esas ve usulleri çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir.

  Geçersiz sebeple yapılan feshin sonuçları
  MADDE 21. - İşverence geçerli sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı mahkemece veya özel hakem tarafından tespit edilerek feshin geçersizliğine karar verildiğinde, işveren, işçiyi bir ay içinde işe başlatmak zorundadır. İşçiyi başvurusu üzerine işveren bir ay içinde işe başlatmaz ise, işçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur.

  Mahkeme veya özel hakem feshin geçersizliğine karar verdiğinde, işçinin işe başlatılmaması halinde ödenecek tazminat miktarını da belirler.

  Kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer hakları ödenir.

  İşçi işe başlatılırsa, peşin olarak ödenen bildirim süresine ait ücret ile kıdem tazminatı, yukarıdaki fıkra hükümlerine göre yapılacak ödemeden mahsup edilir. İşe başlatılmayan işçiye bildirim süresi verilmemiş veya bildirim süresine ait ücret peşin ödenmemişse, bu sürelere ait ücret tutarı ayrıca ödenir.

  İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on işgünü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçları ile sorumlu olur.

  Bu maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri sözleşmeler ile hiçbir suretle değiştirilemez; aksi yönde sözleşme hükümleri geçersizdir.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Haksız yere işten çıkarılma

  öncelikle yardımınızdan dolayı teşekkür ederim çıkartıldığım işletme çalışan sayısı 30 un altında bu şekilde dava açarsam bana avukat maliyeti ne olabilir şansım nedir yanlış anlamayın maliyet ve şansı sormamın sebebi maddi durumum iyi sayılmaz ve haksızlığa uğradım hakkımında kalmasını istemiyorum şimdiden teşekkür ederim

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Haksız yere işten çıkarılma
  Yazan: SedatAslan Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 23-06-2016, 17:01:35
 2. Haksız yere işten çıkarılma
  Yazan: aylin8585 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 03-11-2012, 20:29:05
 3. Haksız yere işten çıkarılma
  Yazan: blackbird88 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 13-11-2010, 03:49:52
 4. Haksız yere işten çıkarılma
  Yazan: ufuk t Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 28-05-2010, 23:21:22
 5. Haksız yere işten çıkarılma
  Yazan: cosdemi Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 24-11-2007, 23:35:21

Bu sayfada bulunan kavramlar:

haksiz yere isten cikarilma davasi

işveren işçiyi haksız yere işten çıkarırsa

işten çıkarılma mahkemesi

isten cikarilma

haksız yere işten çıkarılma dilekçesi

işten çıkarıldığında yapılması gerekenler

haksız yere işten çıkarılmaişten çıkarılma itiraz süresihaksız yere işten çıkarılma 35 maddeişten çıkarılma haklarısebepsiz yere isten cikarilirsakisten haksiz cikarilmaya itiraz dilekcesihaksız işten çıkarma nedeniyle tazminat istemi örnekişten çıkarılırken yapılması gerekenlerhaksiz yere isten cikartilmanin cezasiisten cikarilinca yapilmasi gerekenlersucsuz yere isten cikarilmahaksiz yere isten cikartildim gunahi varmiisten cikarilmak kanunlardurduk yere isten atilmasucsuz. yere isten cikara. bilirmi is verenEvlendin diye isten cikartilmanin cezasihaksız fesih sonuçlarıişden çıkarılmaya itiraz dilekçesi haksiz isten cikarma
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.