+ Konuyu Yanıtla
8 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon
71 den 80´e kadar toplam 102 ileti bulundu.

Konu: Ürün İadesi

Ürün  İadesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ürün İadesi

Merhabalar;

Uzun zamandır kimse bir şey yazmamış ama bir konuda danışmak istiyorum. İş yerime gelip bana bir masaj aleti tanıttılar. Sözleşme imzaladım ve ürünü teslim aldım fakat hiç kullanmadım ambalajını açmadım. İade etmek istediğimi söyledim, iade mümkün değil dediler. Sözleşmenin nüshası da fatura da bende yok. Noterden protesto çekmem gerektiğini söylediler. Nasıl bir yol izleyebilirim?

Şimdiden teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Ürün  İadesi konulu yargıtay kararı ara
    Ürün  İadesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar

Bir giyim mağazasından ürün aldım. Ürün birkaç kez yıkandıktan sonra yaka kısımlarında renk solması oldu. Fişim ile birlikte mağazaya gittim ve değiştirmek istediğimi söyledim. Yardımcı olabileceklerini söylediler fakat ürünün iç barkod ve etiketlerinin tarafımca kesildiğini görünce iç barkod etiketi kesilmiş ürünlerde herhangi bir işlem yapamayacaklarını söylediler. Konu ile ilgili ürünün kendi ürünleri olduğunu kendi marka isimlerini yazdığını ve elimde fişim olduğumu söyledim. Fiş ile ürünü karşılaştırabilmeleri için ürün içindeki barkodun olması gerektiğini aksi takdirde fişteki ürünün benim götürdüğüm ürün olup olamayacağını sadece fiş ile barkod ve etiketleri olmayan ürünün değişimini yapamayacağını söylediler. Bunun üzerine ya benim müşteri memnuniyetimi sağlarsınız yada firmanızı şikayet ederim tüm sosyal medya kanallarında firmanızı karalarım, hakkınızda karapropaganda uygularım gibisinden şeyler söyledim. Bu söylediklerimi şahitli tutanak altına alsalar hakkımda her hangi bir dava açabilirler mi? Şimdiden çok teşekkürler.

İletiler
    475
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu beyanlarınız suç teşkil etmiyor.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ergün Vardar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu beyanlarınız suç teşkil etmiyor.
    ergun bey sagolun. Urun ile ilgili birsey yapabilirmiyim?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Ürün geri iadesi

merhabalar benim bir sorum olacak. instagramda yasal satış yapan (faturalı) bir butikten ürün aldım ve kapıda ödeme seçeneğiyle ödeme yaptım . ürün çok kalitesiz ve L beden almış olmama rağmen çok küçük. çinden gelen ürünler zaten böyleymiş. iade talebimi bildirdiğimde defol git hastamısın işinmi yok gibi cevaplar verip ağzını bozdu bu bayan birde engellendim. bu konuyla ilgili ne yapabilirim bu işlerden anlayan biri değilim o yüzden nerelere başvurmam gerekir ne yapmam gerekir bana yardımcı olabilirmisniz ?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı elifbozkurt rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhabalar benim bir sorum olacak. instagramda yasal satış yapan (faturalı) bir butikten ürün aldım ve kapıda ödeme seçeneğiyle ödeme yaptım . ürün çok kalitesiz ve L beden almış olmama rağmen çok küçük. çinden gelen ürünler zaten böyleymiş. iade talebimi bildirdiğimde defol git hastamısın işinmi yok gibi cevaplar verip ağzını bozdu bu bayan birde engellendim. bu konuyla ilgili ne yapabilirim bu işlerden anlayan biri değilim o yüzden nerelere başvurmam gerekir ne yapmam gerekir bana yardımcı olabilirmisniz ?
    Cayma hakkı

MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

(2) Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

(3) Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;

a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,

b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün

esas alınır.

(4) Malın satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez.

(5) Mal teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde, mal teslimine ilişkin cayma hakkı hükümleri uygulanır.

Eksik bilgilendirme

MADDE 10 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Bu süre her halükarda cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer.

(2) Cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirmenin bir yıllık süre içinde yapılması halinde, on dört günlük cayma hakkı süresi, bu bilgilendirmenin gereği gibi yapıldığı günden itibaren işlemeye başlar.

Cayma hakkının kullanımı

MADDE 11 – (1) Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi dolmadan, yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmesi yeterlidir.

(2) Cayma hakkının kullanılmasında tüketici, EK’te yer alan formu kullanabileceği gibi cayma kararını bildiren açık bir beyanda da bulunabilir. Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin bu formu doldurabilmesi veya cayma beyanını gönderebilmesi için internet sitesi üzerinden seçenek de sunabilir. İnternet sitesi üzerinden tüketicilere cayma hakkı sunulması durumunda satıcı veya sağlayıcı, tüketicilerin iletmiş olduğu cayma taleplerinin kendilerine ulaştığına ilişkin teyit bilgisini tüketiciye derhal iletmek zorundadır.

(3) Sesli iletişim yoluyla yapılan satışlarda, satıcı veya sağlayıcı, EK’te yer alan formu en geç mal teslimine veya hizmet ifasına kadar tüketiciye göndermek zorundadır. Tüketici bu tür satışlarda da cayma hakkını kullanmak için bu formu kullanabileceği gibi, ikinci fıkradaki yöntemleri de kullanabilir.

(4) Bu maddede geçen cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.

Satıcı veya sağlayıcının yükümlülükleri

MADDE 12 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür.

(2) Satıcı veya sağlayıcı, birinci fıkrada belirtilen tüm geri ödemeleri, tüketicinin satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde yapmak zorundadır.

(3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

Tüketicinin yükümlülükleri

MADDE 13 – (1) Satıcı veya sağlayıcı malı kendisinin geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça, tüketici cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren on gün içinde malı satıcı veya sağlayıcıya ya da yetkilendirmiş olduğu kişiye geri göndermek zorundadır.

(2) Tüketici, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cayma hakkı

MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

(2) Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

(3) Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;

a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,

b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün

esas alınır.

(4) Malın satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez.

(5) Mal teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde, mal teslimine ilişkin cayma hakkı hükümleri uygulanır.

Eksik bilgilendirme

MADDE 10 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Bu süre her halükarda cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer.

(2) Cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirmenin bir yıllık süre içinde yapılması halinde, on dört günlük cayma hakkı süresi, bu bilgilendirmenin gereği gibi yapıldığı günden itibaren işlemeye başlar.

Cayma hakkının kullanımı

MADDE 11 – (1) Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi dolmadan, yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmesi yeterlidir.

(2) Cayma hakkının kullanılmasında tüketici, EK’te yer alan formu kullanabileceği gibi cayma kararını bildiren açık bir beyanda da bulunabilir. Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin bu formu doldurabilmesi veya cayma beyanını gönderebilmesi için internet sitesi üzerinden seçenek de sunabilir. İnternet sitesi üzerinden tüketicilere cayma hakkı sunulması durumunda satıcı veya sağlayıcı, tüketicilerin iletmiş olduğu cayma taleplerinin kendilerine ulaştığına ilişkin teyit bilgisini tüketiciye derhal iletmek zorundadır.

(3) Sesli iletişim yoluyla yapılan satışlarda, satıcı veya sağlayıcı, EK’te yer alan formu en geç mal teslimine veya hizmet ifasına kadar tüketiciye göndermek zorundadır. Tüketici bu tür satışlarda da cayma hakkını kullanmak için bu formu kullanabileceği gibi, ikinci fıkradaki yöntemleri de kullanabilir.

(4) Bu maddede geçen cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.

Satıcı veya sağlayıcının yükümlülükleri

MADDE 12 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür.

(2) Satıcı veya sağlayıcı, birinci fıkrada belirtilen tüm geri ödemeleri, tüketicinin satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde yapmak zorundadır.

(3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

Tüketicinin yükümlülükleri

MADDE 13 – (1) Satıcı veya sağlayıcı malı kendisinin geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça, tüketici cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren on gün içinde malı satıcı veya sağlayıcıya ya da yetkilendirmiş olduğu kişiye geri göndermek zorundadır.

(2) Tüketici, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.
    çok teşekkür ederim ancak şu an ne yapmam gerekiyor kaymakamlığa gitmekten bahsedilmiş biraz araştırdım gidip kaymakamlıktan ihtarmı çekmem lazım ne yapmam lazım bu kişi için

- - - Updated - - -

çünkü konuşulacak birisi değil bu işin peşine ciddi olarak düşeceğimi algılayamadı. yürü git defol gibi konuşuyo başka bişey demiyo benide heryerden engelledi whatsp instagram vs..

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cayma hakkınızı kullandığınıza dair satıcıya bildirimde bulunmanız gerekir.
    Bu instegram hesabından, elektronik posta ile faks ile olabilir. sizin cayma hakkını kullandığınızı isbat edecek bir delil olabilir. Çünkü cayma hakkını isbat yükümlülüğü tüketiciye aittir.
    Daha sonra aşağıdaki yolu izleyerek malı iade etmelisiniz.( Satıcı iade için bir kargo belirtmiş ise o kargo firması ile )

Size bedel iadesi yapılmaz ise Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Bedel iadesi kısa sürmeyebiliyor bu nedenle iade için 30 gün beklemeniz gerekebilir.

3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

ÖRNEK CAYMA FORMU
    (Bu form, sadece sözleşmeden cayma hakkı kullanılmak istendiğinde doldurup
    gönderilecektir.)
    -Kime: (Satıcı veya sağlayıcı tarafından doldurulacak olan bu kısımda satıcı veya sağlayıcının
    adı veya unvanı, adresi, varsa faks numarası ve e-posta adresi yer alacaktır.)
    -Bu formla aşağıdaki malların satışına veya hizmetlerin sunulmasına ilişkin sözleşmeden
    cayma hakkımı kullandığımı beyan ederim.
    -Sözleşme tarihi:
    -Mal veya hizmetin teslim veya ifa tarihi:
    -Cayma hakkına konu mal veya hizmet:
    -Tüketicinin adı soyadı:
    -Tüketicinin adresi:
    -Tüketicinin imzası: (Sadece kağıt üzerinde gönderilmesi halinde)
    -Tarih:

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle cayma hakkınızı kullandığınıza dair satıcıya bildirimde bulunmanız gerekir.
    Bu instegram hesabından, elektronik posta ile faks ile olabilir. sizin cayma hakkını kullandığınızı isbat edecek bir delil olabilir. Çünkü cayma hakkını isbat yükümlülüğü tüketiciye aittir.
    Daha sonra aşağıdaki yolu izleyerek malı iade etmelisiniz.( Satıcı iade için bir kargo belirtmiş ise o kargo firması ile )

Size bedel iadesi yapılmaz ise Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Bedel iadesi kısa sürmeyebiliyor bu nedenle iade için 30 gün beklemeniz gerekebilir.

3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

ÖRNEK CAYMA FORMU
    (Bu form, sadece sözleşmeden cayma hakkı kullanılmak istendiğinde doldurup
    gönderilecektir.)
    -Kime: (Satıcı veya sağlayıcı tarafından doldurulacak olan bu kısımda satıcı veya sağlayıcının
    adı veya unvanı, adresi, varsa faks numarası ve e-posta adresi yer alacaktır.)
    -Bu formla aşağıdaki malların satışına veya hizmetlerin sunulmasına ilişkin sözleşmeden
    cayma hakkımı kullandığımı beyan ederim.
    -Sözleşme tarihi:
    -Mal veya hizmetin teslim veya ifa tarihi:
    -Cayma hakkına konu mal veya hizmet:
    -Tüketicinin adı soyadı:
    -Tüketicinin adresi:
    -Tüketicinin imzası: (Sadece kağıt üzerinde gönderilmesi halinde)
    -Tarih:
    cayma isteğimi bildirdim hocam hem instagram hemde whatsapp üzerinden kişinin kendisiyle konuşarak. şimdi bu formu doldurup kaymakamlığamı gitmem gerekiyor. iade isterse 1 yıl sonra olsun bu kişi istediği her meydanda at koşturamayacağını öğrensin bana yeter çok sinirlerim bozuldu

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hayır bu form cayma hakkı kullanma formu. Bunu doldurup satıcıya göndermeniz için yazdım. Kaymakamlığa gidin instegram ve Whatsapp görüşme çıktılarını isbat için yeterli görürlerse başvuru yapabilirsiniz. Tüketici hakem heyetlerinde başvuru için örnek form verecekler size onu doldurup başvuracaksınız.

Bazen whatsap, instegram hesapları ile size gönderilen irsaliye faturalar farklı isimlerde olabiliyor.Bu durumda isbat konusunda sıkıntılara yol açabiliyor.

Siz her ihtimale karşı ürünü gelen kargo ile karşı ödemeli olarak gönderin. Kargoda ürün açıklamasınada cayma hakkı iadesi diye yazdırın. 30 gün gibi bir süre bekleyin paranız iade edilmez ise iade kargo fişi daha garantili isbat olur.

Ürün bedeli ne kadar?

+ Konuyu Yanıtla
8 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Tüketici hakları iade

ürün iadesi

tuketici haklari iade

tüketici hakları ürün iadesi

http:www.hukuki.netshowthread.php30447-urun-iadesi

ürün iade şartları

ürün iade koşulları

ürün iade

müşteri hakları iade

tuketici haklari urun iadesitüketici iade haklarıaldığım ürünü kaç gün içinde iade edebilirimtüketici hakları iade prosedürütüketici iade hakkıTüketici hakları iade hakkı koşulsuz iade hakkıtuketici haklari urun iadetüketici hakları kanunu iadealınan ürünün iade süresitüketici hakları geri iadealdığımız ürünü kaç gün içinde iade edebilirizmağazadan alınan ürünün iadesitüketici kanunu iade şartlarıtüketici haklarına göre ürün iadesigeri iade şartları
Forum