Herkese merhabalar,

Benim de bir sorunum var. aslında zamanında halledilmiş ama haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz bir konu bu. arsamızı alıp tapu kadastroda işlemleri hallettiğimi 80 li yıllarda evimizin arsa alanı 295 m2 imiş. biz bunun bir kısmını kullanmammışız. evin iki tarafında yol varmış o zamanki plana göre. Sonrasında hangi kurum yapmıştır bilmiyorum ama yol iptal edilip parsel haline getirilmiş ve bizim kullanmadığımız kısımda yeni parsele dahil edilmiş. daha sonra bundan habersiz, rahmetli babam kullanılmayan kısma küçük bir daire yaptı.

bizden alınıp parsellenen alanın sahibi bina yapıldıktan sonra bu arsanın kendi malı olduğunu ve yıkmamızı istedi. rahmetli babam da elindeki tapunun verdiği güvenle kabul etmedi. ve karşı taraf dava açtı bize. yıl 1996 idi. bu davada son derece haklı olduğuna inanan rahmetli babam avukat tutmayı düşünmedi ve davayı kaybettik. çünkü arsanın sahibi karşı taraf gözüküyordu. babam konunun üzerinde daha fazla gidemedi. kapandı gitti.

şimdi aradan bu kadar sene geçti, o zaman 13 yaşımdaydım müdahil olma şanssım yoktu. ama geçtiğimiz günlerde hala daha son haline getirilmemiş ve babamın adına olan tapumuza baktım. 295 metrekare halinde elimizde duruyor.

ama şimdiki kadastro kayıtlarında 243 metrekare. bizim 50 metrekare arazimizi devlet veya belediye veya hangi kurum hangi hakla parselleyip sattı? bize bunun için bir istimlak bedeli ödenmedi. bunu nasıl yapabilirler? bu konunun davasını bu saatten sonra açabilir miyim? açsam netice ne olur sizce? ilginize teşekkürler.