+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Yalancı şahitlik

Yalancı şahitlik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yalancı şahitlik

merhaba halan surmekde olan bır davamda yalancı sahıtlık yapdılar ve buna daır ses kaydım var bırde kayınvalıdem bana telefon ederek hakaretler ve tehdıtler ettı bununda ses kaydını aldım bunlara dayanarak bır manevı tazmınat davası acabılırmıyım herhangı bır suc teskıl edermı

Hukuki NET Güncel Haber

Yalancı şahitlik konulu yargıtay kararı ara
    Yalancı şahitlik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: yalancı sahıtlık

Ceza Kanunu'nun adliyeye karşı suçlar bölümünde yer alan düzenleme:
    Yalan tanıklık
    Madde 272 - (1) Hukuka aykırı bir fiil nedeniyle başlatılan bir soruşturma kapsamında tanık dinlemeye yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapan kimseye, dört aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.
    (2) Mahkeme huzurunda ya da yemin ettirerek tanık dinlemeye kanunen yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.
    (3) Üç yıldan fazla hapis cezasını gerektiren bir suçun soruşturma veya kovuşturması kapsamında yalan tanıklık yapan kişi hakkında iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
    (4) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişi ile ilgili olarak gözaltına alma ve tutuklama dışında başka bir koruma tedbiri uygulanmışsa, yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olması koşuluyla, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.
    (5) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişinin gözaltına alınması veya tutuklanması hâlinde; yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olması koşuluyla; yalan tanıklık yapan kişi, ayrıca kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna ilişkin hükümlere göre dolaylı fail olarak sorumlu tutulur.
    (6) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kimsenin ağırlaştırılmış müebbet hapis veya müebbet hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis cezasına; süreli hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, mahkûm olunan cezanın üçte ikisi kadar hapis cezasına hükmolunur.
    (7) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kimsenin mahkûm olduğu hapis cezasının infazına başlanmış ise, altıncı fıkraya göre verilecek ceza yarısı kadar artırılır.
    (8) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişi hakkında hapis cezası dışında adlî veya idarî bir yaptırım uygulanmışsa; yalan tanıklıkta bulunan kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı c_selin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ceza Kanunu'nun adliyeye karşı suçlar bölümünde yer alan düzenleme:
    Yalan tanıklık
    Madde 272 - (1) Hukuka aykırı bir fiil nedeniyle başlatılan bir soruşturma kapsamında tanık dinlemeye yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapan kimseye, dört aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.
    (2) Mahkeme huzurunda ya da yemin ettirerek tanık dinlemeye kanunen yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.
    (3) Üç yıldan fazla hapis cezasını gerektiren bir suçun soruşturma veya kovuşturması kapsamında yalan tanıklık yapan kişi hakkında iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
    (4) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişi ile ilgili olarak gözaltına alma ve tutuklama dışında başka bir koruma tedbiri uygulanmışsa, yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olması koşuluyla, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.
    (5) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişinin gözaltına alınması veya tutuklanması hâlinde; yüklenen fiili işlemediğinden dolayı hakkında beraat kararı veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş olması koşuluyla; yalan tanıklık yapan kişi, ayrıca kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna ilişkin hükümlere göre dolaylı fail olarak sorumlu tutulur.
    (6) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kimsenin ağırlaştırılmış müebbet hapis veya müebbet hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis cezasına; süreli hapis cezasına mahkûmiyeti hâlinde, mahkûm olunan cezanın üçte ikisi kadar hapis cezasına hükmolunur.
    (7) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kimsenin mahkûm olduğu hapis cezasının infazına başlanmış ise, altıncı fıkraya göre verilecek ceza yarısı kadar artırılır.
    (8) Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişi hakkında hapis cezası dışında adlî veya idarî bir yaptırım uygulanmışsa; yalan tanıklıkta bulunan kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    tsk ederım avukat hanım bılgılerınız ıcın; bır sorum daha olacak hala surmekde halan bosanma davamda ben davalı tarafım ve kayınvalıdem benı cep telefonumdan sureklı arayarak(dava acılmadan önce) rahatsız etmıs hakaret ve agır ıthamlarda bulunmusdur bende bunları kayıt ettım bunları kullanabılırmıyım manevı tazmınat davası acarsam sonuc ne olabılır.

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cahilce rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    tsk ederım avukat hanım bılgılerınız ıcın; bır sorum daha olacak hala surmekde halan bosanma davamda ben davalı tarafım ve kayınvalıdem benı cep telefonumdan sureklı arayarak(dava acılmadan önce) rahatsız etmıs hakaret ve agır ıthamlarda bulunmusdur bende bunları kayıt ettım bunları kullanabılırmıyım manevı tazmınat davası acarsam sonuc ne olabılır.
    Ortada manevi bir zararınız varsa Hukuk Mahkelerinde başvurarak manevi tazminat davası açabilirsiniz. Ayrıca ses kayıtlarını mahkemye sunmanız da sizin lehinize delil niteliği taşır.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kişinin sadece telefonda kendinin duyduğu hakaretleri,kaydettiği mesajları kendinin yayınlaması nedeniyle tazminat talebi kabul edilebilirmi?

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ekircali rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kişinin sadece telefonda kendinin duyduğu hakaretleri,kaydettiği mesajları kendinin yayınlaması nedeniyle tazminat talebi kabul edilebilirmi?
    Kanımca telefon vasıtası ile elde edilmiş ses kayıtları bir tür karşılıklı konuşma şeklinde geçmektedir. Değil mi Sayın cahilce?

Ve de karşılıklı konuşma da karşı taraf hakaret ediyorsa, bu Sayın cahilce'nin manevi değerlerinin yitmesine; doğal olarak da manevi tazminat davasına sebep olacaktır.

Yanılıyorsam lütfen düzeltiniz...

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Oğuzhan Dayar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kanımca telefon vasıtası ile elde edilmiş ses kayıtları bir tür karşılıklı konuşma şeklinde geçmektedir. Değil mi Sayın cahilce?

Ve de karşılıklı konuşma da karşı taraf hakaret ediyorsa, bu Sayın cahilce'nin manevi değerlerinin yitmesine; doğal olarak da manevi tazminat davasına sebep olacaktır.

Yanılıyorsam lütfen düzeltiniz...
    evet oguzhan bey cep telefonumla yaptıgım gorusme sırasında kayıt aldım arayak kısıde karsı taraf ben devlet memuruyum ve benı devlet memurlugundan attırma agza alınmayacak sözler var bosanma davam suruyor ama bu kayıtları kullanmadım bu konusma yaklasık 10 ay fılan oldu dava ıcın bellı bır sure varmı dava acsam tazmınat kazanabılıryım onemlı olan tutarı degıl sadece karsı tarafı yıpratmak cunkı benı cok yıprattılar

Nerede
    Ankara
    İletiler
    160
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yalancı şahitlik

Bu kayıtlar elinizdeyse hakaret ve tehtid nedeniyle manevi yıkıma uğramanız dolayısıyla manevi tazminat davası açmanız tabiki mümkün. Ayrıca bunları boşanma davasında delil olarak kullanarak tazminat isteme haklarınız da var. Ama davayı açalı zaten 10 ay geçmişse bu söylediklerim davanın genişletilmesi sayılacağından mümkün olmayabilir.

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ceyda Çelik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu kayıtlar elinizdeyse hakaret ve tehtid nedeniyle manevi yıkıma uğramanız dolayısıyla manevi tazminat davası açmanız tabiki mümkün. Ayrıca bunları boşanma davasında delil olarak kullanarak tazminat isteme haklarınız da var. Ama davayı açalı zaten 10 ay geçmişse bu söylediklerim davanın genişletilmesi sayılacağından mümkün olmayabilir.
    esımın uzerıne kayıtlı hıc bır mal varlıgı yok ne alabılırımkı ben bu davada sahıtlerle kusursuz oldumu ıspatladım kanaatındeyım bana hakaret eden tehdıt eden ve manevı yonden cokuntuye ugramama sebep kayınvalıdem ve bu kayıtlarda onunla ıkımız arasında gecen cep telefonu konusmaları ben bunlara dayanarak bır manevı tazmınat davası acmak ıstıyorum bu konuda fıkırlerınızı beklıyorum

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.cahilce;
    önce her ilgili gördüğünüz konu altına kendi konunuzu tekrar tekrar açmanızın, hem sizin hemde benzer sorunlarla karşılaşıp çözüm arayan diğer üyelerin,paylaşılan bilgilere ulaşabilmesini zorlaştırdığını hatırlatmak isterim.

Sorunuza gelince,
    Türk Ceza Kanunun ilgili maddelerinden alıntılar aşağıdadır.İnceleyip,avukatınızla birlikte durumunuzu değerlendirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Şerefe Karşı Suçlar
    Hakaret

MADDE 125. -
    (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir.
    (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar
    Haberleşmenin gizliliğini ihlâl
    MADDE 132. - (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlâli haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

(4) Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.

Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması
    MADDE 133. - (1) Kişiler arasındaki alenî olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Katıldığı aleni olmayan bir söyleşiyi, diğer konuşanların rızası olmadan ses alma cihazı ile kayda alan kişi, altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

(3) Yukarıdaki fıkralarda yazılı fiillerden biri işlenerek elde edildiği bilinen bilgilerden yarar sağlayan veya bunları başkalarına veren veya diğer kişilerin bilgi edinmelerini temin eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu konuşmaların basın ve yayın yoluyla yayınlanması hâlinde de, aynı cezaya hükmolunur.

saygılar

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yalancı şahitlik suçu

kuyumcudan para alma yalanci sahitlik sucu

yalan sahitlik sucu

yalancı sahitlik suçlaması

yalanci sahit sucu

mal davasinda yalanci sahitlik

yalanci sahitlik sucu

yalanci sahitligin suçu ne

kuyumcudan para almadim yalanci sahitlik suclamasi