+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.142
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”  TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın” İmza Kampanyası Başlattı

  “2/B Arazilerinin Satılmaması ve 2/B’lerin Tekrar Yaşanmaması İçin
  Yasal Önlem Alınsın !”


  AKP, 2003 yılında 25 milyar dolar gelir elde edileceğini ileri sürerek kamuoyunda kısaca 2/B orman arazilerinin satışı olarak bilinen konuyu gündeme getirmiş, bu girişim TEMA Vakfı’nın da içinde bulunduğu Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği’nin önderliğinde yapılan çalışmalar, kamuoyunun tepkisi ve 10’ncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto kararı ile engellenmişti. Ancak, AKP seçim bildirgesinde de yer verdiği 2/B orman arazilerinin satışını, kapsamını daha da genişleterek yeniden gündeme getiriyor. Çevre ve Orman Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı bu konudaki teknik çalışmaları başlattı.


  Hepimizin geleceğini etkileyen orman doğal varlığımızın tehlikede olduğunu görüyor ve bunun önlenmesinde bizlerin kararına da ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle TEMA Vakfı olarak, Türkiye genelinde görev yapan 555 Temsilcimiz ile Gönüllü Sorumlumuz ve 326 bini aşkın gönüllümüz ile http://www.tema.org.tr/2B adresli web sitemizde “2/B Arazileri Satılmasın” İmza Kampanyası başlattığımızı duyuruyoruz.


  TEMA Vakfı, 2/B arazilerinin satışı ile ilgili uygulamanın kesinlikle karşısındadır. Giderek ekolojik, ekonomik ve toplumsal bir soruna dönüşen konunun çözülmesi zorunludur, ancak “satış” doğru yöntem değildir.
  2/B arazilerinde satış kesinlikle düşünülmemelidir. Ecrimisil (Kamu mallarını herhangi bir izin almaksızın veya arada sözleşmesel bir ilişki olmaksızın kullanan kişilere Türk Hukukunda fuzuli şagil (haksız kullanıcı); bu kullanıcılardan alınan ücrete de “ecrimisil” denilmektedir.) uygulamasına derhal başlanmalıdır. Toplu yerleşim alanı haline gelmiş/kentleşmiş yerlerdeki insanlar sokağa atılamaz, fakat orman içinde tek veya siteler halinde yapılaşmalar, mevcut yasalar gereği kesinlikle yıkılarak orman haline dönüştürülmelidir. Kentleşen alanlarda ise medeni hukukumuzdaki mülkiyet kavramında yeni düzenlemelere gidilerek satış dışı çözüm oluşturulmalıdır.
  Siyasal iktidarlar dört yıl vadelidir, iktidara gelmek için yakılmasına, talan edilmesine göz yumulan doğal ormanlarımızın yerine gelmesi ise mümkün değildir. TEMA Vakfı, Sayın TBMM Başkanı, Sayın Başbakan ve Milletvekillerini kamuoyunun sesine kulak vermeye ve ilişikte sunulan TEMA Vakfı’nın tespit ve çözüm önerilerini dikkate almaya davet etmektedir.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın” konulu yargıtay kararı ara
  TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın” konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.142
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”

  TEMA Vakfı’nın 2B Arazilerinin Değerlendirilmesi İle İlgili Görüş ve Önerileri


  1) Anayasamızın 169 ve 170. Maddeleri ile 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. Maddesinin “B” bendi uyarınca, “31.12.1981 tarihinden önce orman vasfını bilim ve fen bakımından kaybettiği”, “tarım ve hayvancılıkta kullanılmasında yarar bulunduğu”, “köy, kasaba ve şehir yapılarının toplu halde bulunduğu” saptanan yerler, ormancılık rejimi dışına çıkarılmaktadır. 1974 yılından bu yana yapıla gelen bu uygulamalarla artık orman sayılmayan 473 bin hektar alanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Gündemdeki konu budur.
  2) 31.12.1981 tarihi sınırlaması geçerli olmak üzere bugüne değin "2/B arazisi" olarak artık orman sayılmayan 473 bin hektar arazinin yalnızca % 9'unun kullanım kadastrosu yapılabilmiştir. Kullanım kadastrosu yapılan 43,9 bin hektar "2/B" arazisinin yalnızca 6,7 bin hektarı satılabilmiş ve 2003 yılı fiyatlarıyla da 49 trilyon TL elde edilebilmiştir. Başka bir söyleyişle; Türkiye'nin her yerinde yapılabilen "2/B arazisi" satışının birim fiyatı, 2003 yılı fiyatlarıyla, yalnızca; 731.343 TL/m2 olmuştur. Tüm "2/B arazileri" bu birim fiyat üzerinden satılabildiğinde, 2003 yılı fiyatlarıyla elde edilebilecek gelir, toplam; en fazla 2,5 milyar USD dolayında olabilecektir. 25 Milyar USD beklentisi gerçekçi değildir.
  3) Tüm ülkemizde "orman" sayılan alanların % 80’inin üzerinde bir bölümünün kadastrosu yapılabilmiştir. Bunların da büyük bir çoğunluğu sorunludur ve yargıdadır.Geriye kalan ve henüz kadastrosu yapılmamış orman alanlarının bir kısmı da mevcut yasal düzen içinde yeniden "2/B arazisi" olarak değerlendirilebilecektir. Halen de orman arazilerinde 2/B sonucunu doğuracak faaliyetler devam etmektedir. Bu nedenle ve öncelikle 2/B uygulamalarına dayanak olan yasal düzenlemeler ortadan kaldırılmalıdır.
  4) Neler Yapılmalıdır?
  4.1) Öncelikle 2/B uygulamalarına dayanak olan yasal düzenlemeler ortadan kaldırılmalı ve bu beklenti yok edilmelidir.

  4.2) Hali hazır 2/B uygulamalarında yasada gerekli değişiklik yapılarak, “bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetme” durumuna açıklık getiren ölçütler arasında;
  • “orman bütünlüğünü bozmama”,
  • “su ve toprak rejimine zarar vermeme”,
  • “çevresindeki orman ekosistemlerinin tüm öğeleriyle kendisini yenileyebilme gücüne zarar vermeme”,
  • “ormancılık çalışmalarının etkenlik, verimlilik ve kârlılık düzeylerini düşürmeme” vb koşulların da birlikte aranması sağlanmalıdır.

  4.3) Mevcut anayasal sistemimiz, Anayasa Mahkememizin bu konudaki müteaddit kararları ve Cumhurbaşkanımızın 2 kez iadesindeki gerekçeler göz önüne alındığında 2/B Arazilerinin Satışı Mümkün Değildir, %93’ü Doğal Olan Ormanlarımızda Bu Yol Kesinlikle Tercih Edilmemelidir.

  4.4) 2/B nedeniyle orman sınırları dışına çıkarılan yerlerde kullanım kadastrosu, henüz orman kadastrosu yapılmamış olan alanlarda da orman kadastrosu çalışmaları tamamlanmalıdır.

  4.5) 2/B Arazilerinin işgalcilerinden sadece orman köylüsüne tahsis edilecek olanlar hariç (-ki bu 6831 sayılı Orman Kanununun 2. Maddesinin son fıkrasının amir hükmüdür) diğerlerinden hemen ECRİMİSİL (-ki bu geriye doğru 5 yıllık süreyi de içermektedir) alınmaya başlanmalı ve böylece işgalcilerin bedelsiz kullanımı önlenmelidir.

  4.6) Sonuç olarak:
  • 2/B arazilerinde satış kesinlikle düşünülmemelidir.
  • Yukarıda açıklanan ecrimisil uygulamasına derhal başlanmalıdır.
  • Toplu yerleşim alanı haline gelmiş/kentleşmiş yerlerdeki insanların sokağa atılması da düşünülmemelidir.
  • Fakat orman içinde münferit veya siteler halinde yapılaşmalar, mevcut yasalar gereği kesinlikle yıkılarak orman haline dönüştürülmelidir.
  • Kentleşen alanlarda ise medeni hukukumuzdaki mülkiyet kavramında yeni düzenlemelere gidilerek satış dışı çözüm oluşturulmalıdır.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.142
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Sayın Başkan ve Üyeleri
  Sayın Başbakan
  Sayın Çevre ve Orman Bakanı


  Başımız dertte.
  Dünya ısınıyor, iklimler değişiyor, afetlerin sayısı ve şiddeti artmaya devam ediyor.
  Dünyamız çölleşmeye, açlığa, susuzluğa doğru giderken doğal dengeler bozulurken çözüm, yeşil örtüyü korumak ve genişletmektir.
  Ama biz ne yapıyoruz ?
  Nefes almamızı sağlayan, topraklarımızı, suyumuzu koruyan, binlerce canlının yaşam kaynağı, yuvası ormanlarımızı korumamız gerekirken sözde “yasal” yollardan satmaya çalışıyoruz.
  Ormanlarımız satılık değildir.
  Anayasaya aykırı, ulusa ait ormanları satışa çıkararak mülkiyet hakkını hiçe sayan ve orman talanının önünü açan 2 B orman arazilerinin satışına geleceğimiz ve çocuklarımız için hayır diyoruz.
  Ormanlarımızın satılmaması hep orman kalması için; aşağıda imzası bulunan biz Ülke Gönüllüleri, başta TBMM Başkanımız, Başbakanımız ile Çevre ve Orman Bakanı olmak üzere Yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bütün üyelerinden, ilişikte yer alan 2 B ile ilgili çözüm önerilerimizi dikkate almalarını, 2 B orman arazilerinin satılmamasını ve tekrar 2 B’lerin yaşanmaması için gereken önlemleri almalarını istiyoruz.  www.tema.org.tr

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.142
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”

  Kimin Ormanı Kime Satılıyor?

  Ormanlarımızın üstünde dolaşan karabulutlar dağılıp dağılıp toplanıyor. Bu karabulutlar keşke yağmur olsa düşse, yeraltı sularımızı ve derelerimizi suyla doldursa. Maalesef bu karabulutlar, ormanı işgal eden “uyanık” -dilim varmıyor- “vatandaşlar” ve ormanları tehdit eden yasal düzenlemeleri ve girişimleri harekete geçirenler. Ormanlar anayasamızın güvencesiyle bütün vatandaşların adına ve onların yararına devlet tarafından işletiliyor. Bu işletme anlayışında orman sadece bir odun ve kereste kaynağı değil. Bizim adımıza devlet topraklarımızı erozyondan korumak, bize su sağlamak, iklim değişikliğine neden olan karbonu depolamak ve temiz hava vermek, bizim yaşamımızın garantisi olan biyolojik çeşitliliği korumak ve gelecek kuşaklara azalmadan, bozulmadan aktarmak için ormanları korumakla sorumlu. Bizim, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği için ormanı korumakla görevli olan devlet, maalesef 2/B diye bir sınıfa izin vermiş. Orman Kanunu’nun 2. maddesinin “B” bendi uyarınca, “31.12.1981 tarihinden önce orman vasfını bilim ve fen bakımından kaybettiği”, “tarım ve hayvancılıkta kullanılmasında yarar bulunduğu”, “köy, kasaba ve şehir yapılarının toplu halde bulunduğu” saptanan yerler, ormancılık rejimi dışına çıkarılabiliyor. Oysa, bizim için odun ve keresteden çok daha büyük değeri olan ve üstün kamu yararı için korunması gereken ormanlarımızın 2/B adı altında orman dışına çıkarılmasına izin veren bu yasa maddeleri ve düzenlemeler acilen kaldırılmalı.


  Üstün kamu yararı adına 2/B’ye olanak veren yasa maddelerinin ortadan kaldırılması gerekirken ve bu konuda hükümete önemli görevler düşerken, TEMA Vakfı gönüllüleri bu hafta beyninden vurulmuşa dönüyor. Mayıs 2003’den beri TEMA Vakfı’nın da içinde bulunduğu Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği’nin önderliğinde süren mücadele ile 2/B orman arazilerinin satılması ihtimali ortadan kalkmışken, 4 yıl sonra satış tekrar gündeme getiriliyor. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Çelik Kurtoğlu’nun dediği gibi “2/B arazilerinin satışı aslında vatandaşların tümünün mülkiyet hakkına tecavüzdür. Kamunun yıllardır süregelen kadastro çalışmalarının sonuçlandırılamaması yüzünden uyanık bireylerin orman arazilerini işgal etmeleri ödüllendirilmek istenmektedir. Kamu otoritesi kendi ihmali ile ortaya çıkan durumu temel bir hukuk ihlali ile kapatmak niyetindedir.” İhmal, temel hukuka aykırı bir biçimde “çözülecekse” kanunlara uyan vatandaşların devlete güveni kalır mı? Böylesine bir uygulama anarşi ve talanın vizesidir.


  Peki bu fiili durum ne olacak? Ormana kurulmuş, kimi yerde tapusu bile verilmiş, dört kez el değiştirmiş, suyu elektriği getirilmiş “orman içi” kentler, kasabalar ne olacak? Ne olması gerektiği konusunda TEMA Vakfı’nın somut ve uygulanabilir önerileri var: 2/B işgalcilerinden hemen 5 yıl geriye yönelik ecrimisil, yani kamu mallarını fuzuli işgal edenlerden alınan ücret, tahsil edilmeli. Nasıl, 1960’larda kat mülkiyeti ve 1980’lerde devre mülk kavramları medeni hukuka getirildiyse aynı şekilde, satış haricinde ücret karşılığı süreli kullanım mülkiyetleri getirilmelidir.


  Ormanlar milletindir, kimin ormanını kime satıyorsunuz?

  Dr. Uygar Özesmi
  TEMA Vakfı Genel Müdürü

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  Nerede
  Antalya
  İletiler
  113
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”

  Mart 2007 tarihli Antalya nın haftalık haber dergisi 'Her Pazartesi'de,DSP İl Başkanı Baştuğ Çalışır ile yapılan bir söyleşiden kısa bir alıntı....
  AKP nin taş ocağı vurgunu yalnızca Doyran la sınırlı değil.Taş ocağı ruhsatının verildiği yerlerden biri de Kurşunlu beldesi.Antalya nın,Kurşunlu nun ve Doyran ın mülkü hepimizin söz sahibi olduğu bir orman ve çok yakın gelecekte başta doyran ve Kurşunlu olmak üzere tüm Antalya ya hizmet etmiş edecek niteliktedir.Bu yerin taş ocağı olarak verilmesini,uygulamaya geçmesi halinde kısa bir süre sonra o orman arazisinin,altındaki taş ocağı malzemesinin çıkartılmasıyla birlikte arazide ciddi bir ağaç tahribatı olacak.100 dönümlük bir miktar Doyran da olsun Kurşunlu da olsun önemli bir alandır.Bu yeşil orman bitki dokusunun yok olması çok yakın bir zamanda Antalya nın Doyran ın ve Kurşunlu nun ekolojik dengesini bozacaktır.Çok yakın bir zamanda yeniden yetişmesi mümkün olmayan bitkiler tahrip olacaktır.Yağan yağmurlarla ve arkasından buradan çıkacak olan malzemenin taşınması veya işlenmesi sırasında çevreye vereceği tozla telafisi olmayan ikinci bir zarar daha doğacaktır.
  Halkın değerleri,kaynaklarıtahrip ediliyor,doğa tahrip ediliyor.Nerede şehre en yakın ve düşük maliyetli taşocağı alanı var,bilin ki oraya gözünü dikmiş insanlar var.Ruhsat verilen yerler,hep devlet arazileri,yani hepimizin arazileri.Özel idare neden bu yerleri çok kolayca birilerine vermektedir.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”

  Sn. Av.Dilek Kuzulu Yüksel'in bu konuyu açmasından dolayı kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.İmza kampanyasına bende katıldım.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  5.000
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”

  Alıntı Av.Dilek Kuzulu Yüksel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Ormanlar milletindir, kimin ormanını kime satıyorsunuz?
  Dr. Uygar Özesmi
  TEMA Vakfı Genel Müdürü
  2B arazilerinin durumu günlük siyasi tartışmalara girmeden çözümlenmesi gereken önemli bir husustur. Bu konuda TEMA'nın gerçekten güzel bilinçlendirici kampanyaları ve açıklamaları var.

  Ancak bu açıklamayı bu cümleyle bitirmek hiç de hoş olmamış.

  Neden mi?
  Bunu diyen "X milletindir, kimin X'ini kime satıyorsunuz?" da diyebilir.
  Özelleştirmenin her türlüsüne karşı çıkmak için bu cümle kullanılabilir.

  Ayrıca 2B arazisi olan bölgelerin orman arazisi değil, 1981 yılından önce orman vasfını yitirmiş ve işgal edilmiş alanlar olduğu ve o arazilerin işgalcilerinin asıl milletin hakkını gasp ettiği nedense milletimizden saklanmaktadır.

  Hükümetin bu konudaki tavrı, ne yazık ki, "Biz buraları kaptırdık, geri alamıyoruz, bari maddi karşılığını alalım." şeklindedir.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  Nerede
  İstnbul
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”

  2B araziler orman arazisi değildir. Ya siyasi rant için gecekonduculara peşkeş çekilmişdir yada dönemin ağır ağbileri tarafından işgal edilmiştir.Orman özelliğini yitiren bölgelerde fidan dikilseydi tekrar orman özelliği kazanacaktı. Sonuç olarak hükümetler buraları peşkeş çekmiş ve gerçek hak sahiplerine vermemiştir. Ana amaç satış ile elde edilecek gelir ile gerçek hak sahiplerine tazminat ödemektir. Tabi birazda kendileri için...

  Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  2B arazilerinin durumu günlük siyasi tartışmalara girmeden çözümlenmesi gereken önemli bir husustur. Bu konuda TEMA'nın gerçekten güzel bilinçlendirici kampanyaları ve açıklamaları var.

  Ancak bu açıklamayı bu cümleyle bitirmek hiç de hoş olmamış.

  Neden mi?
  Bunu diyen "X milletindir, kimin X'ini kime satıyorsunuz?" da diyebilir.
  Özelleştirmenin her türlüsüne karşı çıkmak için bu cümle kullanılabilir.

  Ayrıca 2B arazisi olan bölgelerin orman arazisi değil, 1981 yılından önce orman vasfını yitirmiş ve işgal edilmiş alanlar olduğu ve o arazilerin işgalcilerinin asıl milletin hakkını gasp ettiği nedense milletimizden saklanmaktadır.

  Hükümetin bu konudaki tavrı, ne yazık ki, "Biz buraları kaptırdık, geri alamıyoruz, bari maddi karşılığını alalım." şeklindedir.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jul 2001
  İletiler
  5.490
  Blog yazıları
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  17
  Dosya Yükleme
  53

  Tanımlı Re: TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”

  Şu anda değerlendirilebilecek bir karış araziyi dahi "fırsat bu fırsat" şeklinde değerlendiren bir idare şekli ile karşı karşıyayız. Dikkat ederseniz belediyelerin 1/5000 lik planlarındaki bir çok arazi, bir şekilde satılmakta... Bunun üzerine 2-B lerin çıkmasını beklemek fırsatçılar açısından akıllıca bir tercih oluyor.
  Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 0
  Son İleti: 30-08-2008, 12:28:02
 2. Yanıt: 0
  Son İleti: 30-08-2008, 12:27:27
 3. Yanıt: 0
  Son İleti: 30-08-2008, 12:25:42
 4. Yanıt: 0
  Son İleti: 30-08-2008, 12:24:08
 5. Yanıt: 0
  Son İleti: 30-08-2008, 12:23:32

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.