Öncelikle herkese merhaba;
Biraz karışık bir konu ama yardımcı olursanız sevinirim.
2006 yılında istanbul'dan galeriden almış olduğum aracı ,2007 yılı mayıs ayında satmış bulunmaktayım.Fakat arac alıcısı, aracı üstüne alırken muayene istasyonunda motor numarasının ,ruhsat'taki numarayla uyuşmadığını muayene yetkilileri tarafından öğrendi ve arac üstünde işlem yapılamadı.( Ben aracı istanbul dışına sattım )
Bu durum karşısında yapmış olduğum araştırma sonucunda,aracın 2000 yılında'ki ilk sahibine ulaştım,aracın ilk sahibi 2001 yılında motordaki bir arıza nedeniyle yarım garanti kapsamı adı altında motorda işlem yaptırdığını belirtti.Yetkili serviste yapılan bu işlem sonucunda aracımızın üstündeki motor numarası başka bir araca ait olduğu ortaya cıktı.Benim aracın rengi yeşil , motor numarasının ait olduğu arac ise kırmızı renktedir.İşlemin yapıldığı servise gittiğimde motorda işlem yapıldığını kendileride belirttiler fakat 5 yılı geçtiği için resmi bir evrak ellerinde tutmadıklarını belirttiler.Kırmızı araca ulaşmaya çalıştım ama servis yetkilileri arac sahibinin bilgilerini bana vermediler ve yaklaşık 4 aydır herhangibir işlem yapmadılar.
Aracın istanbulda bu zamana kadar nasıl muayene yapıldığını bilemiyorum ama ben aracı galeriden aldığımda galeri yetkilisi ruhsat işlemlerini muayene dahil kendisi tamamlayıp bana teslim etmiştir.Olayın üstüne birazdaha gittiğimde aracın üreticisi olan firma yetkilileri ile görüştüm fakat aynı sonuçla karşılaştım ve herhangi bir yasal evrak arşivde tutulmadığı için yardımcı olmadılar..

Bu gün itibari ile yetkili servis kayıtlarındaki arac üstünde yapılan işlemlerin dökümanlarını bilgisayar cıktısı olarak teslim ettiler ve üretici firmaya fax olarak gönderdiler.
Bu durum karşısında 5 aydır ,aracı satmış oldugum kişi ve ben mağdur durumda kalmış bulunmaktayım ve yapılan masraflar söz konusu.Bunları nasıl bir yol izliyerek temin edebilirim ,gerekirse aracın yetkili servisi ve arac üreticisi firmaya yapmış oldukları hata sonucunda dava acmak istiyorum..Beni yonlendirebileceğiniz kişi veya kurumlar varsa bilgi verirseniz daha detaylarıyla anlatabilirim konuyu.Şimdiden hepinize teşekkürler...

tak.hakan@gmail.com