+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Hamilelik çalışma saatleri

  Ünlü bir kozmetik firmasında uzman olarak 3 yıldır çalışmaktayım.Şu anda 6 aylık hamileyim.Hamileliğim biraz problemli geçiyor (düşük riski tanısı),bu nedenle doktor kontrolunde olmam gerekiyor.5-1-3 ve 10 toplamda 19 gün devlet hastahanesinden istirahat raporu aldım.Haliyle iş yerimde önceki verimliğim düşmüş durumda.Bu nedenle işveren temsilcisi olarak bulunan bölge sorumlusu işten bezdirme yoluyla kendi isteğimle işten ayrılmamı istiyor,bunu şahen kendisi bana açıkça söyledi.Siz beni çıkarın bu kadar yıllık emeğimi çöpe atmamı isteyemezsiniz dedim.Bunun sonucu olarak 3 yıldır sabit olarak çalıştığım mağazadan (şehir merkezinde ve her türlü ulaşım mevcut), uydu kent olarak tabir edilen mesafesi ,ulaşımı zor olan değişik mağazalarda gezici uzman olarak çalıştırılmaya başladım.Kendime ait aracım olmadığı için toplu taşıma araçlarını kullanıyorum.En önemlisi saat 11:00 ile 20:00 saatleri arasında çalıştırılmaktayım.Günlük 7,5 saat olması gereken çalışma saatlerim gözardı edilmektedir.1 ay sonra hamilelik iznine ayrılacağım.Şimdi bu yukarıda anlattığım hadiseler kanunen bir haksızlıkmıdır,susup kaderime razımı gelmeliyim,ya da sırtımı hukuğun üstünlüğünemi dayamalıyım.Çevremde bu konularda ihtisaslaşmış bir tanıdık bulamadığım için bu foruma ulaştım ve yardım istiyorum.Şimdiden beni aydınlatacak ve yol gösterecek forum üye ve yöneticilerine teşekkür ederim
 2. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2007
  Nerede
  Türkiye
  İletiler
  68
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hamilelik çalışma saatleri

  Sayın borbor13 ; Eğer işvereninizle imzalamış olduğunuz iş sözleşmesinde varsa - ki işverenler genelde bu maddeyi sözleşmeye eklerler, İşveren, aynı belediye sınırları içinde ve aynı kategorik görev olmak kaydı ile sizi değişik işyerlerinde görevlendirebilir. Diğer konu, fazla mesai ücret alacağınızı işvereninizden talep edebilir, verilmediği takdirde aylık maaş bordronuzu imzalamayabilirsiniz. İleride bu sizin için bir avantaj sağlar. Ayrıca, İşverenin sizi işten atmak için izlediği hukuka aykırı uygulamaları bir uyarı ile ve bir nüshası da sizde kalmak kaydı ile ( karşı tarafa verildiğine dair karşı taraf veya temsilcisinin imzası) işverene yazılı olarak iletiniz. Haksız olduğuna inandığınız olayları anlatarak "Bu hukuka aykırı uygulamalara son verilmediği takdirde iş akdinizi haklı sebeplerle fesih (dikkat edin istifa değil) edeceğinizi bir ihtarla bildirin.
  Yinede çevrenizdeki hukuçulardan veya çalıştığınız ilin Çalışma Bölge/İl Müdürlüğüne giderek oradaki iş müfettişlerinden yardım da alabilirsiniz. Bu kişisel düşüncemdir.

  İyice araştırmadan hiç bir şey yapmayın derim. Kolay gelsin.

 3. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  14.075
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hamilelik çalışma saatleri

  Sn.borbor13;
  iş kanununun "feshin geçerli sebebe dayandırılması"nı düzenleyen 18.maddesinde açıkça belirtildiği üzere hamilelik nedeniyle iş sözleşmesi feshedilemez.
  İş kanununun analık halinde çalışma ve süt iznini düzenleyen 74.maddesine göre hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.
  Ancak bu düzenlemenin yapılması için durumunuzu/gerekliliğini resmi kurumlardan alacağınız doktor raporu ile belgeleyerek işverene müracat etmeniz gerekmektedir.
  İş kanununun çalışma sürelerini düzenleyen 63.maddesinde görebileceğiniz gibi:
  Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.
  Yani günlük 7,5 saat çalışma süresi (45/7,5=6 ) haftanın 6 günü çalışılan işyerlerinde uygulanabilir.Eğer haftada 6 gün değilde örneğin 5,5 gün çalışıyorsanız günlük çalışma süreniz 7,5 saatten fazla olacaktır.Hamilelik durumunda çalışma sürelerini düzenleyen bir kanun veya yönetmelik varmıdır bilemiyorum.
  Eğer iş sözleşmenizde işverenin diğer işyerlerinde çalışmayı kabul ettiğinize dair bir şart yoksa,bu uygulamayı kabul etmek zorunda değilsiniz.Ancak kabul etmediğinize dair itiraz hakkınızı,size bildirildiği tarihten itibaren 6gün içinde kullanabilirsiniz.6günü geçirdi iseniz yeni durumu kabul etmiş olursunuz.

  saygılar

Benzer Konular :

 1. Hamilelik Döneminde Çalışma
  Yazan: davutlu Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 10
  Son İleti: 17-12-2014, 14:58:48
 2. Çalışma saatleri
  Yazan: hrclerk Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-05-2011, 09:17:26
 3. Hamilelik döneminde vardiyalı çalışma
  Yazan: istifaa Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 24-08-2010, 17:34:35
 4. Yanıt: 0
  Son İleti: 04-04-2008, 12:56:16
 5. Çalışma saatleri
  Yazan: Mavisu Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 10-02-2005, 03:13:24

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hamileyken çalışma saatleri

hamile bayanlarin gunluk calisma saati ne kadar

hamilelik çalışma saatleri

2015 gebelerin calisma duzeni

iş kanununda hamilelikte gunluk calisma saati

hamilelikte çalışma saatleri

hamilelerin çalışma şartları 2015

6. ay gebelikde calisma sartlari

hamilelik yasası 2015

hamilelikte is saati ne kadar

hamileyim ve 5 saattir

hamilelerin çalışma saatleri 2015

hamileyken magazada çalışmak

hamıle kadının 45 saat çalışmak zorunda mı

hamileyken çalışma saatleri www.hukuki.net

hamilelikte calisma sartlari is kanunu

hamilenin çalışma saatlerinde doktor

kurumsal firmalarda hamilelerin calisma saatleri

hamile bayanların günlük çalışma saati

hamile günlük mesai saati

2014 hamilelik süresince 7 5 saat

hamilelerde mesai saati

hamile calisma saatleri

hamilelikte çalışma dilekçesi

hamilelik fazla calisma ceza

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2015 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Kral | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2015 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2015 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.