DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile ilgili bir konuda danışmak istiyorum. Öncelikle çok fazla bilinmeyen bir sınav olduğundan biraz açıklama yapmak istiyorum.
İki yıllık meslek yüksek okulunu bitiren öğrenciler DGS sınavına girip, kendi alanlarıyla ilgili 4 yıllık lisans bölümlerine dikey geçiş yapabiliyorlar. Lisans programına geçiş yapabilmek için MYO'ndan mezun olmak ve DGS sınavına girmek gerekiyor. Meslek yüksek okulu (MYO)nda ki not ortalamanız ve DGS sınavında elde ettiğiniz notlar belli katsayılar ile OSYM tarafından formülize edilip, sınav sonucunuzu oluştuyor. Yani tüm yerleştirme sistemi OSYM tarafından yapılmaktadır. Ancak öğrenci lisans programını kazandıktan sonra intibak adı verilen başka bir engelle karşılaşıyor. Kazandığınız üniversite, kendi lisans programının ilk iki yarıyılında olan derslerden bazılarını, iki yıllık meslek yüksek okulunda aldığınız bazı derslere eş değer görüp muaf sayabiliyor. Bazılarını zorunlu ve diğerlerinide sorumlu olarak adlandırıyor. (Her üniversitenin intibak sistemi aynı değil ben YTU' nün sistemini açıklıyorum). Bize verilen intibak formunda işte bu muaf, zorunlu ve sorumlu dersleri gösteren çizelge ile altında yine üniversitenin DGS yönetmeliğinde yazılı maddeler sıralı. Yönetmelik diyorki; öğrenci zorunlu dersleri iki dönem içinde almalıdır. Sene sonunda muaf dersler ile zorunlu derslerin ortalaması 2.00 ve üzeri ise intibak başarılmış demektir ve öğrenci 3. sınıfa kaydolur. Yani bir zorunlu dersten kalsanız bile diğer zorunlu derslerin ve muaf olduğunuz derslerin notlarının yüksek olması ile intibakta başarılı oluyorsunuz. Başarılı olamadığınız zorunlu dersleri ise daha sonra tekrar alabiliyorsunuz. Eğer iki dönem içinde zorunlu derslerinizi almaz yada alıpta sene sonunda zorunlu+muaf derslerinizin ortalaması 2.00' nin altında ise üniversite ile ilişkiniz kesiliyor. (bir dönem uzatma ve yaz okulu hakkımız da var).
İşte ben bu yönetmeliğin yürürlükte olduğu 2006 senesinde üniversiteyi kazandım. Ve okul bana yukarıda bahsettiğim intibak formunu verdi. Buna göre ortalamayı 2' nin üstünde tutmam gerekiyordu. Yani her zorunlu dersten geçmek gibi bir zorunluluğum yoktu. Bu arada intibak formu hocalar ve bölüm başkanı tarafından imzalı bir şekilde, bana da imzalı teslim edildi.
Geçen sene ingilizce hazırlık sınıfını başardıktan sonra bu sene (yani 2 ay kadar önce) intibak sınıfına başladım. Buna göre ders seçtim.
Ancak 09.11.2007 Cuma günü tesadüfen okulun öğrenci işlerinin internet sitesinde bir duyuru gördüm. Buna göre 2006 ve 2007 yıllarında DGS ile üniversiteye girip bu sene intibak sınıfı okuyan öğrenciler aldıkları tüm zorunlu dersleri başarmak zorundalar. Yani ortalamamız 2' nin üstünde olsa bile bir dersten kalınca okuldan atılıyoruz. Ve bizi en çok, bu duyurunun fizik vizesi arifesi (ki fizik zorunlu derstir) yapılması oldu.
Anlaşılacağı üzere biz üniversiteye 2006' da girdik. Elimize bir intibak formu verildi. Sene 2007 oldu ve okullar başladı. 2 ay sonra pat diye senato toplanıp böylesine bir değişiklik yaptı.
Ben okula girdiğimde yönetmelik bu şekilde değildi. Hadi onuda geçtim, bu değişiklik dönem başında olsaydı ona göre ders seçerdik. Çünkü intibak sınıfında fazla zorlanmayacağımızı düşünerek, üst sınıflardan ders seçtik. Dönem başında bilseydim sadece zorunlu dersimi alır ona çalışırdım.
Sonuçta dibe vurmuş bir moralle bugün fizik vizesine girdim. Tabiki doğru dürüst birşey yapamadım sınavda.
Şu an itibariyle okul bize diyorki, pazartesi gidin ve değiştirilen intibak formunuzu imzalayıp teslim alın.

Konu daha çok yeni. Pazartesi günü tüm dgs öğrencileri bölümlerine gidip hocalarla, bölüm başkanları ile görüşecek ve çözüm arayacak. Cevap olumsuz olursa, değişen sistem bizi (2006 ve 2007 girişlileri) kapsamaya devam ederse, ne yapmamız gerekecek ?
Değerli hukukçularımzdan bu konuda ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Yukarıda anlattığım konu kazanılmış hak olarak adlandırılabilir mi ?
Saygılarımla,