+ Konuyu Yanıtla
7 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon
61 den 70´e kadar toplam 130 ileti bulundu.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşten ayrılan (İstifa eden) işçi hakları nelerdir?

Slm değerli arkadaşlarım bana yardım edin:

4 senedir çalıştığım ankaranın bi ilçesindeki iş yerim ankaranın diğer ilçesine taşınmaktadır.ben patronumla kavgalı olduğumuz o.a ile aynı yerde çalışmak istemediğimi diğer illerdeki iş yerine ya onu ya beni almasını istedim bunun üzerine patronum çalışan çalışır çalışmayan gider dedi bende tamam ozaman kes hesabımı dedim patronda güle güle dedi ve bana resmen göz dağı verdi giderkende bi yere gitme dedi ben o.a şahsıyla kesinlikle çalışmak istemiyorum iş yerininde ilk yıllara göre tadı kaçtı maaşlar bazen 40 gün sonra ödeniyor.yıllık zam yapılması gereken ayda yapılmadı ertesi aya ertelendi ben bu firmada 10 senedir çalışmaktayım sadece askerlik girdi araya 4 senemde askere gittim askerlik dönüşü tekrar devam ettim şimdi bana bu şahısla çalışmam şeklinde baskı yaparsa ben işi bırakacağım iş sözleşmesi yapmadık sigortam düzenli yatıyor fakat askeri ücretten maaş bodroları elimde mevcut haklı durumda olmam için ne yapmam gerekiyo kıdem ve ihbar tazminatlarını almam için saygılar

Hukuki NET Güncel Haber

İşten ayrılan (İstifa eden) işçi hakları nelerdir? konulu yargıtay kararı ara
    İşten ayrılan (İstifa eden) işçi hakları nelerdir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kahramanmaraş
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Cevap: İşten ayrılan (İstifa eden) işçi hakları nelerdir?

Herkese selam ederek sorularıma vereceğiniz cevaplardan ötürü şimdiden teşekkür ederim.
    Mart2002de bir fabrikada 22 yaşımda elektrikci olarak işe başladım.Bugün aynı fabrikada işletme bakım enerji şefiyim ve 10.yılım. birçok özel sektörde olduğu gibi bu firmada da ssk bildirimleri gerçek maaş dışında asgari ücret veya az fazlası üzerinden gösteriliyor.Tabi biz iyi niyet ve iş sürekliliğimiz için ki bilgim dışında 4kez çıktı-girdi işlemi yapılmasına da rağmen sessiz kalıp işime devam ettim. Firma daha önce ayrılanlarda çıktı-girdi durumlarını dikkate almayarak ilk girişten tazminat ödenmesi gerekenlere hesaplamalarını o yönde yaptı. benim sorum şu ben 3400gündür çalıştığım firmadan değişen bağlı bulunduğum yeni müdür ile de anlaşamamam ve özelliklede maaş konusunda genel çevre, çalışma koşulları ve benzer maaş ücretlerine yakın olmayışı ve yine talep ettiğim ücrette bir mutabakat yakalayamamam nedeniyle ayrılmayı istiyorum. ben tüm iyi niyetimle bugüne kadar çalışmalarımı sürdürdüm, hizmetimi görevimi yaptım. (sorumlu bulunduğum işletmelerde %250 büyüme gerçekleşti) sigortamı eksik göstermesine,çıktı-girdi yapmasına göz yumdum. ama artık bugün aldığım maaş üzerinden en azından tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum. bunun için ne yapmalıyım. ben iki üniversite mezunuyum (elektronik ve işletme fakültesi) ve işimle alakalı uzmanlık belgelerim sertifikalarım var piyasa fiyatım bu bölge için min.1800/2200 arası iken ben 1350 alıyorum ve ssk yatan maaşım730tl görünüyor. işveren şu zihniyette; 10 yıllık eleman, ben istediği maaşı vermem oda kendi isteğiyle ayrılırsa tazminatından da kurtulurum, işine geliyorsa çalışsın düşüncesiyle hareket ediyor.art niyetli bence. farkında olmadan elimi vermişim kolumu kaptırmışım. bu konuda yardımcı olursanız ne yapabilirim, emeğimi alarak ayrılmak istiyorum. fazla mesailerim var,eksik prim tutarlarım var ama bunları bilerek,kabul ederek çalıştım o yüzden onlar hakkında bir talebim yok sadece 10 yıllık tazminatımı alabilmek . benim durumumda ayrılmayı düşünen ama tazminat alamamaktan korkan çok arkadaş var. kendi isteğiyle suçsuz kabahatsiz ayrılanlara emeğinin karşılığının verilmeyişine anlam veremiyorum. ben 22yaşımda en verimli pozitif potansiyel yükümle bu yaşıma kadar hizmet etmişim ,ama o benim değerimi bilmiyor,sahip çıkmıyor.sonrada o haklı oluyor. ben kötüysem 10yıldır niye çalıştırıyor,maaş veriyor,kara kaşıma kara gözüme mi?yoksa başarılı hizmetlerime mi?.Benim hakkımı kim savunacak?hangi devlet?Ülke?Özür dileyerek gavur dediğimiz ermenisi,yahudisi,yabancıları çalışanlarına bizim patronlarımızdan çok daha iyi insani değer ve hak veriyor,olanak sağlıyor, ama nedense hep onlar gavur oluyor.Ya bizimkiler?
    Birde şunu merak ediyorum devlet memurluğuna atanırsam tazminat alma hakkım varmı? hani askere gidiyormuş gibi? şimdiden teşekkürler.Saygılarımla.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sondan başlayacak olursak;
    Devlet memurluğuna atanmak , hani askere gidiyormuş gibi kıdem tazminatını alarak işten ayrılmanıza imkan tanıyan sebeplerden değildir.

Affınıza sığınarak, 10yıldır orada çalıştırılıyormusunuz yoksa kendi isteğinizle çalışıyormusnuz, önce bunu bir net olarak kendinize yanıtlayın derim.Hiç kimse ayağınızdan bağlayıp orada zorla tutmadı sizi.Bugüne kadar sorun yoktu, bugün mü gavur oldu işvereniniz???
    2 Üniversite mezunu bir mühendisin, kusura bakmayın ama, 1350TL gibi bir ücretle çalışıyor olması, işverenin suçu değil başarısı olabilir ancak ve sizin kusurunuzdur benim düşünceme göre.( İş mi var ne yapalım diyecek olanlara ; yeni işe başlayan bir mühendis için belki evet, ama 10.yıla gelinceye kadar .....?? )

SGK primlerinizin aldğınız ücret üzerinden hesaplanıp ödenmemesi sizin açınızdan kıdem tazminatına hak kazandırarak sözleşme feshine imkan tanıyan bir işveren kusurudur, bu sebeple sözleşmenizi feshettiğinizi, kıdem tazminatı fazla çalışma ücreti ve varsa kullanmadığınız izin sürelerine ait ücretlerin ödenmesini belirten bir noter ihbarı ile sözleşmenizi feshedebilirsiniz.
    Bunca yıl SGK primlerinizi dahi tam ödemeyen işvereninizin tazminatlarınızı sorunsuz ödemesi hayalcilik olur sanırım.İşverenin ödememesi durumunda ise iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

Nerede
    Kahramanmaraş
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yanıtınıza öncelikle teşekkür ederim ; ancak söylemek istediğim bir yandan genel bir eleştiriydi.Çünkü 1.si devletimiz,hükümetimiz bu yatırımcılara çok geniş imkanlar,teşvikler, olanaklar sağlarken, bizler neden her defasında tek kısma kaynakları olup, işçilerin kazanımları kesiliyor.Evet elektrikten,sudan,makina ve hammadde giderlerinden kısamıyor patron,sadece emekçilere dokunuyorlar.Bunuda sizde çok iyi biliyorsunuz ki Türkiyede ki
    ssklı kesimin büyük çoğunluğu bu mağduriyeti,primin eksik bildirilmesini yaşıyor ve benim gibi kimse itiraz edemiyor...kimsede bunu inkar edemez..Kahramanmaraşın %80i de bu şekilde. Ben bunu demek istedim. ille şikayet mi olmalı,itiraz mı olmalı çalma kardeşim çalma,dürüst yatır..sen arabana son model teyp al hırsızda çalınca sana almasaydın kardeşim mi desinler.işte buna da halk arasında tabiri caizse gavur benzetmesini yaptım.
    evet kendi isteğimle çalıştım,zorlanmadım ama her 6 ayda bir ücret pazarlığına oturdum ve her seferinde iyi olacak öbür sefere düzeltecez yarınlar güzel olacak muhabbetlerimizle çalıştım birde baktım on yıl olmuş..size komik gelir. kimin ne olduğunu benimde kariyerimin nerede olduğunu çook iyi biliyorum. bire bir bana bağlı sekiz dolaylı olarak 95 adet personel,çalışma arkadaşım var.hepside aynı durumda..
    Öte yandan evet patronun başarısı benim kabahatim bu ücrete çalışmam ;peki neden mi sebat ettiğim,sabır ettiğim ve 6 ayda sene de bir firma değiştirmediğim için...(iş gerçekten çok bence işsizlikte yok sayılır; ama iş beğenmeme hat safhada...çalışana iş var,o bahane olamaz..) primler genel olarak her işyerinde eksik ödendiği ve mevcut çalışanlarıda bunu kabullendiği için yeni bir iş yerine varıpta doğrusunu,primin tam yatırılmasını isteyemezsin,istersen de işe giremezsin;patronda bunu uygulamaz,duymak bile istemez...
    ben bunları yaşadığım ve çevremde gördüğüm için,benim psikolojideki birinin anlatımı; size yukarıda yazdıklarım mantıksız gelebilir ama gerçekler bu..10 yıl iyi 10.yılında kötü diye bir şey yok. ya hep ya hiç var. soruyorum hangi özel sektörde 595tl asgari ücret alan işçilerin, bayram tatili olmayan çalışanların grev yaptığını,sokağa çıktığını duydunuz,gördünüz mü? çıkamaz çıkarsa yarın kapıdan içeri giremez...ama memuru sendikalısı hop grevde...
    ben gavur benzetmesini bunlara,uygulanan zihniyete yaptım, şahıslara değil.. kmaraşta bir tane sendikası olan şirket gösterin araştırın bulabilecekmisiniz.sendikaya üye olmak pkkya üye olmak la eş değer patronun gözünde... teşekkür ederim. ben kendimi yanlış tanıttım,sıkıntımı ve sorumu geniş tuttum; keşke bu kadar burada uzatmasaydım. 3.cevap için de tekrar teşekkürler..saygılarımla.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: İşten ayrılan (İstifa eden) işçi hakları nelerdir ?

Size bi sorum var ben 18 aydır özel şirkettee çalışmaktayım ve kendi isteğimle ayrılamak istiyorum.Çünkü yasal çalışma saati bildiğim kadarıyla 45 saatmiş ama ben haftada 60 64 saat arası çalışıyorum ve hiçbirşekilde mesai de alamıyorum.Ben çıkışımı verirken alıcağım mesailerimi nasıl karşı taraftan talep edebilirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: İşten ayrılan (İstifa eden) işçi hakları nelerdir ?

MERHABA ARKADAŞLAR UMARIM BANA YARDIMCI OLABİLRSİNİZ;

Ben tam bir yıldır aynı iş yerinde calısıyorum istifa edicem köle gibi calıstırdılar bir yıl boyunca hıc yıllık ızın kullanmadım şimdi işten ayrılırken kullanmadıgım yıllık ızın ücretinide talep edebiliyormuyum yanı pazartesi bır yılım doluyor salı gunu istifa etsem ve onbesgunluk kullanmadıgım yıllık ızın bedelını talep etsem nasıl bır dılekce yazmalıyım ve öle bir hakkım varmı yarın dılekceyı vermem lazım lutfen yardımcı olun..

Nerede
    denizli
    İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bana göre kendi isteğinle hiç bir sebeb yokken ayrıldı isen hiç bir hak talep edemezsin.

- - - Updated - - -

Kendi isteği ile gerekli belgeleri imzaladı isen sorun yok.

- - - Updated - - -

Tüm haklarını sonuna kadar al arkadaşım.

- - - Updated - - -

İşten kendi isteğinle ayrıldı isen hak talep edemiyorsun.

- - - Updated - - -

Örnek konulara bakarak sorularına cevap bulabailirsin.

- - - Updated - - -

Hak talep etmek istiyorsan istifa etme .

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yıllık izin ve kıdem tazminatı hep sorun oluyor özel sektörde (kurumsal olmayan özel sektörde)

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba arkadaslar
    Ben dersanede ogretmenlik yapmaktayım ve patronum gecen hafta bir tartismadan sonra benimle calismak istemediğini soyledi mahkemeye basvurursam maaş ve tazminat alabilirmiyim.ayrica boyle bir hakku varmı
    Konu zerdest47 tarafından (18-03-2014 Saat 08:23:07 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Artık sizle çalışmak istemediğini söyledikten sonra ne oldu?
    işinize son mu verildi, yoksa siz işe gitmeyi mi bıraktınız?

+ Konuyu Yanıtla
7 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

işçihakları

iscihaklari

ssk işçi hakları

is haklari

işçi hakları

isci haklari irtibat numarasi

işçi hakları danışma hattı

sskli calisan haklari

isten ayrilan isci haklari

isten cikanin haklari

isci haklari

http:www.hukuki.netshowthread.php29367-isten-ayrilan-istifa-eden-isci-haklari-nelerdir

sgk işçi hakları

ssk isci haklari

sgk isci haklari

ssk li calisan isci haklari

İşçihakları

işten çıkanın hakları

işçi hakları nelerdir 2015

isci haklari telefon numarasi

işten çıkanların haklarıistifa ettim haklarım nelerdir ssk çalışan haklarıssk calisan haklarisosyal sigortalar işçi hakları
Forum