+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 64 ileti bulundu.

Konu: Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

Avukat kimdir? Avukatlık nedir? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

Alıntı Av.Dilek Kuzulu Yüksel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ortaokul öğrencisi sorulan soruları aktarıyorum;

Hiç yalan söylediniz mi?
    Maaşınız ne kadar?
    Tehdit edildiniz mi?
    Katilleri savundunuz mu, savunduysanız vicdanınız rahat mı?
    Hırsızlar size geldiğinde sizi savunmam der misiniz?
    Hırsız sizin evinize girerse onu savunan meslektaşınıza kızar mısınız?
    Davayı kaybettiğiniz zaman müvekkiliniz size kızıyor mu?
    Davayı kaybedeceğinizi bile bile alır mısınız?
    Bu kitapların (Raflardaki kitapları göstererek) hepsini okuyup ezberlediniz mi?
    Çocuklarımızın büyüklerimizden bir farkı yokmuş. Bu soruları koca koca adamlar okumuşlar bile sormuyor mu

Hukuki NET Güncel Haber

Avukat kimdir? Avukatlık nedir? konulu yargıtay kararı ara
    Avukat kimdir? Avukatlık nedir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Tayfun Eyilik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çocuklarımızın büyüklerimizden bir farkı yokmuş. Bu soruları koca koca adamlar okumuşlar bile sormuyor mu
    Koca koca adamlar çocuklarımız kadar saf ve masum olsaydı işimiz daha kolay olurdu emin olun.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki avukat kimdir? Neden tutulur?

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Peki avukat kimdir? Neden tutulur?
    Emrah Bey aslında ben biraz da şu tutma, tutulma deyişine de tabiri caizse kılım. Yani sizler balık yada uşak değiliz ki tutulabilesiniz. Avukatla görüşmek daha uygun gibime geliyor. Zaten mesleği incitici öğeler yeteri kadar halkın beynine kazınmış, bari avukatla müvekkilin ilişkisi tutuş ilişkisi olmasın (:

Değil mi?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Oğuzhan Dayar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Emrah Bey aslında ben biraz da şu tutma, tutulma deyişine de tabiri caizse kılım. Yani sizler balık yada uşak değiliz ki tutulabilesiniz. Avukatla görüşmek daha uygun gibime geliyor. Zaten mesleği incitici öğeler yeteri kadar halkın beynine kazınmış, bari avukatla müvekkilin ilişkisi tutuş ilişkisi olmasın (:

Değil mi?
    Sevgili Oğuzhan, bu tabiri bilerek ve isteyerek kullandım. "Avukat kimdir?" başlığını haiz bir forumda, bu konunun da açıklığa kavuşturulması, avukat-müvekkil ilişkisinin ayrıntılarını almak niyetindeyim. Avukatın tutulması, avukatımın halletmesi, avukatımın beni ipten alması... ve bir çok kullanılan tabirin düzeltilmesi gerekiyor. Katılıyor musun?

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sevgili Oğuzhan, bu tabiri bilerek ve isteyerek kullandım. "Avukat kimdir?" başlığını haiz bir forumda, bu konunun da açıklığa kavuşturulması, avukat-müvekkil ilişkisinin ayrıntılarını almak niyetindeyim. Avukatın tutulması, avukatımın halletmesi, avukatımın beni ipten alması... ve bir çok kullanılan tabirin düzeltilmesi gerekiyor. Katılıyor musun?
    Kesinlikle katılıyorum. İnsanların kafasındaki; --her dediğine he diyen-- --sonuca ulaşmak için hukuki olmayan yollara dahi başvurabilen, başvurabilecek-- avukat imajı silinmeli. Hep derler ya;
    Dava kazanıldığında kazanan müvekkil; kaybedildiğine ise kaybeden avukattır
    İnsanlardaki bu zihin yapısı değişmedikçe, ne kadar çabalasak boş diyorum...
    Konu Oğuzhan Dayar tarafından (07-03-2008 Saat 20:18:23 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    150
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukukçular yahoo grubunda maillerimize düşen bir yazıyı burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu mailde avukat nasıl kullanılır sorusuna cevap verilmişken, aslında avukat nedir ve avukat kimdir sorusununda cevabı bulunmakta, mizahi ama tam konuya uygun.:p

AVUKAT KULLANMA REHBERİ

• Sorununuz hukukî olsun veya olmasın bize her yer ve saatte danışabilirsiniz.

• Her birimiz milyonlarca kanun maddesini, hatta yönetmelikleri ezbere biliriz.

• Biz uyumayız, aile düzenimiz yoktur. O nedenle bizi haftanın her gün ve saatinde aramaktan çekinmeyin. Neresi olursa atlar geliriz.

• Her ne kadar Türkiye Barolar Birliği tarafından “danışma ücrete tabidir” denilse de inanmayın. Doktorların muayene ücretini mutlaka ödeyiniz ama bizim, yılların bilgi birikimine dayanarak da olsa, sadece iki cümle kurmak için para almamız, hele ki falanca dostumuzun göndermiş olduğu sizden hiç mümkün değildir.

• Dava masraflarını cebimizden yaparız. Siz bir de bunu dert etmeyin. Allahın Avukatlara özel olarak para gönderdiğini hepiniz biliyorsunuz. Türkiye’de Allah bu yardımı başka hiçbir meslek mensubuna yapmaz.

• Dava harçlarının yüksek olması durumunda, bilirkişi ücretini fahiş bulduğunuzda yine bize kızıp söylenebilirsiniz. Çünkü Yasama organındakiler işi bize bıraktığından bunları biz belirliyoruz.

• Dava aşamasında biz avukatınız olsak bile, mutlaka bildiğiniz tüm avukat, emekli hâkim, zabıt katibi ve hatta başından buna benzer bir dava geçmiş olan tüm dostlarınıza ve bakkala danışıp bize iletin. Onların fikirleri bizim için çok önemli. Nasıl olsa işinizi bedava yaptığımız için hiç olmazsa hukukî bilgileri alalım sizden.

• İşin başlangıcında, size davanızın kazanılmasının çok zor olduğunu, hatta haksız olduğunuzu söylemiş olsak bile, dava kaybedildiğinde bu gene de sadece bizim suçumuzdur.

• Siz adam öldürmüş olabilirsiniz, ama beraat kararı alamayan avukat hatalıdır.

• Boşanma davanıza bakıyorsak eğer, bizi saat başı arayıp konu ile ilgili veya ilgisiz son gelişmeleri lütfen bildirin. Kayınvalidenizin görümcenize dedikleri, sabahı beklemeyecek kadar acildir bizim için.

• Davanızın uzaması konusu, hâkim değişikliği, bilirkişinin raporunu geç vermesi, duruşma tarihinin uzun aralarla verilmesinden kaynaklansa da İktidarı ele geçirip bunları düzeltmediğimiz için yine bizim sucumuzdur.

• Davanıza bakan hâkimi veya savcıyı tanıyan bir yakınınız var ise mutlaka onu devreye sokun, böylece probleminizi avukatsız çözebilirsiniz. Zaten hâkim ve savcılar da sizden bunu beklerler ve bu çok hoşlarına giden bir yoldur.

• Davanızda göstereceğiniz tanıkların ne bildiğinin bir önemi yoktur. Biz onlara ne diyeceklerini öğretiriz, işimiz bu. Eğer duruşmada tanık dilediğiniz gibi ifade vermemiş ise, biz işimizi yapamamışız demektir.

• Bir borcunuz dolayısıyla hakkınızda icra takibi yapılmışsa bunun tek sorumlusu alacaklınızın avukatıdır. Bu avukat evinize veya iş yerinize hacze geldiğinde ona dilediğinizi yapma hakkınız vardır. Küfür edin tehdit edin, dövün hatta öldürün… İşte bu konuda özgürlüklerin en genişine sahipsinizdir.

• Karşı tarafın avukatı, artık meslekdaşımız değil bizim düşmanımızdır, adliye koridorunda onunla sohbet ediyorsak, bu aslında iki yakın arkadaş (belki de sınıf arkadaşı) olmamızın değil, sizi satmış olduğumuzun bir göstergesidir.

• Türkiye'de davalara Amerikan filmlerinde görüldüğü gibi bakılabilir. Avukatınız uzun uzun savunma yapmıyorsa, tanıklara kendisi sorular sorup onların yalanlarını ortaya çıkartamıyorsa bunu onun beceriksizliğine verin. Hatta bu avukat duruşmaya tam olarak saat kaçta girileceğini bile bilmez, sizi duruşma kapısında bekletirse onu azledip tazminat isteyin.

• Yemin ederken filmlerde gördüğünüz gibi sağ elinizi kaldırmayı sakın unutmayın. Biz de bunu Hukuk Fakültesinde öğrenemedik, USA filmlerinden öğrendik zaten.

• Sizin işinizi yaparken tek amacımız adalet, daha doğrusu sizin için adalettir; Bize para teklif etmenize gerek yoktur; Biz başka işlerden kazanırız nasıl olsa… Hatta bizi size tavsiye eden ortak dostumuz, şüphesiz size bizim ücretsiz avukatlık yaptığımızı söylemiştir. Hatta isterseniz öğlene doğru gelin de size yemek ısmarlayalım.

• Bize bir şey sormak isterseniz zahmet edip, yol parası harcayıp gelmenize gerek yok; cep telefonundan bir sinyal verip kapatın, eğer numaranız bizim telefonumuzda görünürse hemen sizi ararız ve yarım saatte tüm sorularınızın yanıtını alırsınız. Böylece bedava iş yaptırdığınız aile dostu avukatın işi savsaklayıp savsaklamadığını da bedavadan öğrenmiş olursunuz.

• Avukata peşin para vermenize gerek yok diye daha önce söylemiştik. Sizinle ücret sözleşmesi yapmak isteyen avukattan hiç çekinmeyin imzalayın. Hiçbir avukat kendi alacağını tahsil edemediği gibi bu işi verebileceği bedava avukat da bulamayacağından paranız cebinizde kalır.

(Av.Ömer YASA tarafından düzenlenip güncelleştirilerek Aralık.2003’de Yargı Çevrelerine göre İSTANBUL REHBERİ’ inde yayınlanmıştır)

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Amerikalı avukat Luis Land yanıt vermiş..

Ben Avukatım.
    Kaba gücün yerine merhameti, adaleti, hakkaniyeti koydum.
    İnsanoğluna diğerlerinin hakkına, mülkiyetine, hürriyetine saygıyı;
    Vicdan, ifade ve toplanma özgürlüğünü ben öğrettim.
    Haklı davaların sözcüsü;
    Yoksulun, mazlumun, dul ve yetimin savunucusuyum.
    Çarşıda pazarda onuru sürdürürüm.
    Halkın sevmediği, popüler olmayan davaların şampiyonu benim.
    Zulmün, baskının, bürokrasinin düşmanıyım.
    On Emre giden yolu ben hazırladım
    Yunanistan'da kölelerin, Roma'da esirlerin özgürlüğü için ben savaştım.
    Stamp Act'le ben mücadele ettim.
    İnsan Hak ve Özgürlükleri Bildirgesi'ni ben yazdım.
    Köleleri ben savundum.
    Kölelik karşıtıyım.
    Kölelikten Kurtuluş Bildirgesini yayımlayan bendim.
    Her ülkede, her iklimde haini cezalandırır, masumu korur, düşeni kaldırır, adaletsizliğe ve vahşete karşı çıkarım.
    Tüm savaşlarda özgürlük için savaşan bendim.
    Halkın yaygarasına ve çoğunluğun despotluğuna karşı duran benim.
    Adaletin gerçekleşmesini engelleyen önyargı olmasın diye zenginleri savunur;
    Yoksulun tüm hak ve imtiyazları teslim edilsin diye davasında ısrar ederim.
    Irk, renk, sınıf, cinsiyet ya da din ayrımı yapmaksızın insanlığın eşitliği için çalışırım.
    Hilebazlıktan, dalavereden ve sahtekarlıktan nefret ederim.
    Adaletten ödün vermekten ya da menfaati zıt iki müvekkile hizmet etmekten yasaklıyım.
    Geçmişin muhafazakarı, bugünün liberali, geleceğin radikaliyim.
    Adaleti ve hakkaniyeti gerçekleştirmek için uzlaşmaya inanırım;
    Aynı nedenle şekilciliğin ve kırtasiyeciliğin Gordion düğümünü kesip atarım.
    Tüm buhranlarda insanlığın lideriyim.
    Dünyanın günah keçisiyim.
    İnsanlığın haklarını avucumun içinde tutarım da, kendi haklarımı sağlamayı bir türlü beceremem.
    Ben öncüyüm.
    Geçmişten vazgeçecek, bugünü ve var olanı yıkmak isteyecek en son kişiyim.
    Ben, adil hükümdar, dürüst yargılayıcıyım.
    Mahkum etmeden önce dinler, herkes için en iyiyi araştırırım.

Ben Avukatım.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.042
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Avukatlığı pek ciddiye almam...Memleketin durumu avukatlıktan daha önemli değil mi? Tutturdunuz ...av. av..
    Konu Av.Mehmet Aydın tarafından (23-03-2008 Saat 11:53:18 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Mehmet Aydın rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Avukatlığı pek ciddiye almam...Memleketin durumu avukatlıktan daha önemli değil mi? Tutturdunuz ...av. av..
    avukatlar herşeyi biliyor diye bir şey yok

+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avukat kimdir

avukat nedir

avukat ne demekavukat kimlere hizmet ederavukat mesleğiavukat mesleği hakkında bilgiavukatlik nediravukat kimlere hizmet ediyoravukatligin kisaca tanimiavukatlık hakkında bilgiavukatla ropörtajavukatlık nediravukatlar kimlere hizmet ederavukatlar hakkında bilgiavukat nedir görevleri nelerdiringilizce avukat nediravukat ile ilgili kısa yazıavukatlık nedir vikipediavukatlik tanimiavukat le ingilizce roportajhttp:www.hukuki.netshowthread.php28604-Avukat-kimdir-Avukatlik-nediravukat tanimigenel avukatlik ne demekavukat lik nedir avukat nedri
Forum