+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 63 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  İletiler
  5.459
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

  Bu bölümde avukatın kimliğini, avukatlık mesleğinin anlamını tanımlamak ve tartışmak istedim. Üyelerimize ve ziyaretçilerimize vereceğimiz bu bilgilerin, mesleğimizin anlaşılabilmesi için zaruri nitelikte olduğunu düşünmekteyim. Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

  Genel bir tanımla;
  Avukat, hukuk öğrenimi görmüş ve yargı önünde kişilerin haklarını savunmayı meslek edinmiş kimselere denir. Avukat aynı zamanda yasalarla ilgili konularda kişilere yol gösterir. Bir avukat serbest ya da bir kuruma bağlı olarak çalışabilir.

  Türk Dil Kurumu'nun tanımıyla,
  1 . Hak ve yasa işlerinde isteyenlere yol göstermeyi, mahkemelerde, devlet dairelerinde başkalarının hakkını aramayı, korumayı meslek edinen ve bunun için yasanın gerektirdiği şartları taşıyan kimse.
  2 . mecaz Gerekmediği hâlde başkasını savunan, onun adına konuşan kimse.


  Avukatlık Kanunu'ndaki tanımı ile,
  Avukatlığın mahiyeti:
  Madde 1 – Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir.
  Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber


  Avukat kimdir? Avukatlık nedir? konulu yargıtay kararı ara
  Avukat kimdir? Avukatlık nedir? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  İletiler
  5.459
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

  Sözlük tanımları ile;

  Turkish Translation
  1. Hak ve yasa işlerinde isteyenlere yol göstermeyi, mahkemelerde, devlet dairelerinde başkalarının hakkını aramayı, korumayı meslek edinen ve bunun için yasanın gerektirdiği şartları taşıyan kimse. Gerekmediği hâlde başkasını savunmaya, onun adına konuşmaya kalkışan kimse.
  2. Mahkemede ücret mukabilinde taraflardan birinin müdafaasını ve davasını üzerine alan hukukçu. * Mc: Müdafaaya muktedir, çeneli, cerbezeli.

  English Translation
  Please sign in to listen pronunciation. Register now if you do not have an account.
  1. lawyer. attorney. advocate. barrister. attorney at low. counselor. counsel. solicitor. pleader. mouthpiece. counsellor-at-law. counselor-at-law.
  2. advocate. attorney. barrister. counsel. counsellor. lawyer. practitioner. solicitor.
  3. lawyer, attorney, advocate, barrister, attorney at low, counselor, solicitor, pleader, counsellor at law, counselor at law; mouthpiece; (In Scotland) Writer to the Signet, judicial officer who prepares writs and warrants and the like. lawyer, solicitor, advocate, barrister, counsel, attorney. ,-ty lawyer, Brit. solicitor, advocate, barrister.
  4. attorney. barrister. attorney at law. advocate. lawyer. solicitor. articled clerk. public attorney. champion. counsel. counsel l or. defender. law agent. pleader. solicitor at law.

  German Translation
  1. rechtsanwalt. anwalt. verteidiger. verteidigung. vertreter. advokat.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  Nerede
  Eskişehir
  İletiler
  209
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

  Avukatlık konusunda bilgim TDK sözlüğünden, öğrendiklerimden ve deneyimlerimden ileri gitmez ama avukatın tutulacak bir şey yada kimse olmadığını;tutmak yerine vekalet verilebilecek yada görüşülebilecek biri olduğunu biliyorum.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  İletiler
  5.459
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

  Binlerce yıllık geçmişi olan avukatlığın günümüze kadar uzanan süreci içinde değişik tanımlar yapılmıştır.
  Disiplininin sertliği ile ün kazanmış ve her söylevini “Kartaca ortadan kaldırılmalıdır” tümcesi ile bitiren Caton avukatı, “Konuşmasını, inandırmasını bilen namuslu adam” olarak tanımlamıştır.
  Rönesansta avukat, “yumuşak, sakin, Tanrıdan korkan, hakikatı ve adaleti seven” kişi olarak tanımlandı.
  Fransız Akademik Lugat’ı Avukatı, “adalet huzurunda davaların müdafaasını kendisine meslek olarak edinen kişi” olarak tanımlamaktadır.
  Lande, avukatı “kaba gücün yerine merhameti, adaleti, hakkaniyeti koyan, insanoğluna diğerlerinin hakkına, mülkiyetine, hürriyetine saygıyı, vicdan, ifade ve toplanma özgürlüğünü öğreten, yoksulun, mazlumun dul ve yetimin savunucusu” olarak tanımlamaktadır.
  1924 tarihli 460 sayılı Muhamat Yasası, 1. maddesinde avukatı “Bilimum hukuki meselelerde başvuranlara sözlü ve yazılı görüş bildiren, dilekçe veren, her nevi evrakı düzenleyip mahkemelerele hakemler ve tüm daire ve meclisler huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hukuku vekaleten takip ve dava ve savunmayı meslek edinenler” olarak tanımlamıştır.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Sep 2004
  Nerede
  istanbul, Türkiye.
  İletiler
  769
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

  34 yaşına kadar bir baltaya sap olamamış, şimdi dibekçinin hık deyicisi olacak 2 nin biridir.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Toplumun Hukukçulara Bakışı...!!!

  Toplumun nezdinde avukatlık mesleğini değerlendirmeden önce avukat sözcüğüne ansiklopedik anlam bakımından değerlendirecek olursak Avukat;hukuk öğrenimi görmüş ve yargı önünde kişilerin haklarını savunmayı meslek edinmiş kişilerdir.Görüldüğü üzere ansiklopedik anlam bakımından avukat savunman niteliğinde,kişilere kanunlar çerçevesinde yol gösteren kişidir.Yol göstereceği,
  savunacağı kişiler de (temsil yetkisi alındıktan sonra) hukuki dilde müvekkil diye adlandırılır.
  Tolumda avukatlar yargı önündeki kişilerin haklarını savunmak,kanuni olarak hukuki bilgilerini insanlara aktaran yol gösteren kişilerdir.Çeşitli prosedürler tamamlandıktan sonra(hukuk öğrenimi
  görmek,avukatlık stajını tamamlamak.) bir baroya kayıtlı olarak serbest avukatlık yapılmaktadır.
  Avukatlık mesleğini genel çerçevede inceledikten sonra şimdi duruma biraz da karşıdan bakmak
  yani toplum tarafından bakmak gerekir ki bu son derece yanılgılarla, önyargılarla döşenmiş bir yol gibidir adeta...
  İnsanlar arasında avukat denildiği zaman karışık,sonu görünmeyen,tehlikeli yollar akla gelmekte,avukatlara yönelik tutum da bu konunun vahametine işaret etmektedir.Son derece etik bir meslek olduğunu düşündüğüm ve öyle olduğunu pek çok meslektaşımdan da teyit edebileceğim bu meslek dalı malesef ki toplumun birçoğu gözünde etik meslek dalları arasından
  çıkmıştır.Mesleğin etik noktalarını çeşitli örneklemelerle anlatmak uygun olacaktır.Şöyle ki;
  Avukat alacaklının hakkını savunur saygınlık kazanır(alacaklı tarafından)Borçlu tarafından zalimlikle,acımasızlıkla suçlanır.Diğer mesleklerden ayrıldığımız nokta budur.örneğin bir öğretmenin öğrencilerinden birine kırık not verdiğindeki masumane öğrenci düşmanlığı gibi değildir bu durum.Alacaklı olan kişi haklıdır,etik kurallar borca sadık olma,dürüstlük kuralı gereği borcunu zamanında ödeme gibi durumlar alacaklı kişiyi kanun önünde haklı çıkarmaktadır.
  Avukatlar YALANCIDIR!!!!!
  Bu sözü çok duymuşumdur.Bilmem nedendir insan zamanla size bu suçlamaları yapan insanlara da cevap vermekten vazgeçiyor acaba yanlış meslek seçimi mi yapmışım? sorusunu kendisine soruyor..ve en nihayetinde hayat kavgasının çetin zorlu yolunda bu isnadı duymamazlıktan görmemezlikten gelmek zorunda kalmaktadır...Avukat kendisine kanunun verdiği güçle yargı önündeki insanları savunurken yalana başvurmak zorunda değildir.Avukat; kanunların kendisine verdiği yetkiye dayanarak istediği davayı alıp almamakla serbesttir.Şayet yalan,haksız,suçlu olduğunu bildiği insanların davasını almaktan çekinmesi,reddetmesi kanundan doğan hakkıdır.
  İnsanların önyargılı yaklaşmalarının ve bu denli aşağılayıcı sözcükleri sarfetmelerinin genelleyici nitelikte olması mesleği oldukça zedelemektedir..
  Toplum bu konuda bilinçlenmelidir ve Avukatlık mesleği tam anlamıyla tanıtılmalıdır.İnsanlar bu önyargıdan kurtarılmalı,ve bahsettiğim bu gibi gerçekdışı yargılamalar tüm hukukçulara,avukatlara bağıtlanmamalıdır.
  Konu Avfırataslan tarafından (23-12-2007 Saat 19:18:38 ) de değiştirilmiştir.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Feb 2003
  Nerede
  istanbul, şişli, Türkiye.
  İletiler
  1.565
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  1

  Tanımlı Re: Toplumun Hukukçulara Bakışı...!!!

  Sayın meslektaşım Av.Fırat Aslan, tespitlerinize aynen katılıyorum. Hatta bu sitenin misyonları arasında önemli bir yer tutan sadece hukukçulara değil aynı zamanda "topluma avukatlık mesleğini tanıtmak" amacı olduğunu da belirtmek istiyorum. Şöyle bir forumları gezindiğinizde toplumun bakış açısı hakkında bilgi sahibi olacaksınızdır. Çok güzel noktalara işaret etmişsiniz, teşekkürler.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jan 2008
  İletiler
  22
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

  Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
  Konuyu okuyunca ben de sizlere teşekkür etmek istedim,evet maalesef mesleğimizin toplum nezdindeki saygınlığı gün geçtikçe azalıyor. Bunun en önemli nedeni de mesleğimizin yeterince bilinmemesidir. Bu site gerçekten de bu anlamda takdire şayan işler yapmaktadır, ben de bu vesile ile siteyi kuran ve yöneten herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
  Saygılar.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.142
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

  Geçen gün büroya 2 tane ortaokul öğrencisi kızımız geldi. Öğretmenleri ödev vermiş, meslekler hakkında bilgi toplayın hatta o meslekten biriyle röportaj yapın demiş. Öğretmen tanıdık olduğu için bana yönlendirmiş avukatlık mesleğini seçen kızlarımızı. Geldiler başladık röportaja, sorulan soruları aktarıyorum;

  Hiç yalan söylediniz mi?
  Maaşınız ne kadar?
  Tehdit edildiniz mi?
  Katilleri savundunuz mu, savunduysanız vicdanınız rahat mı?
  Hırsızlar size geldiğinde sizi savunmam der misiniz?
  Hırsız sizin evinize girerse onu savunan meslektaşınıza kızar mısınız?
  Davayı kaybettiğiniz zaman müvekkiliniz size kızıyor mu?
  Davayı kaybedeceğinizi bile bile alır mısınız?
  Bu kitapların (Raflardaki kitapları göstererek) hepsini okuyup ezberlediniz mi?


  Anlayacağınız daha ufacık yaşta avukatlık mesleği hakkında edindikleri yalan yanlış, eksik ya da sansasyonel bilgiler sorularına aynen yansıyor. Elimden geldiğince anlayabilecekleri şekilde anlatmaya çalıştım. Açıklamalarımdan sonra da nasıl avukat olunur? Bize tavsiye eder misiniz? gibi sorular geldi peş peşe. Sanırım biraz olsun mesleğimiz hakkında doğruları, hukuki ilkeleri anlatabildim ki avukat olmak istediklerini söyleyerek ayrıldılar. İyi mi yaptım kötü mü inanın ben de bilmiyorum.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Aug 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Post Re: Avukat kimdir? Avukatlık nedir?

  Bence çok iyi yapmışsınız. En azından artık iki genç daha doğru bilgilendirmeye sahip. Ben Hukuk fakültesine gideceğimi söylediğim zaman bana darılan bir aile dostumuzu hatırlıyorum, yalancı mı olacaksın, ben Avukatlarla görüşmem demişti ki, o zamana kadar ben onun için örnek gençlerden biriydim. Bu kadar uzun süre sonra böyle olumsuz görüşlerin devam ediyor olması, bizim de uzun vadede yılmadan doğruyu yapmaya ve de anlatmaya çalışmamızı gerektiriyor.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon

Benzer Konular :

 1. Hukuk Nedir? Hukukçu Kimdir?
  Yazan: Av.Emrah Yavuzcan Forum: Hukuk Eğitimi
  Yanıt: 13
  Son İleti: 19-10-2017, 05:12:18
 2. Bu konuda Avukatlık ücreti nedir?
  Yazan: scivi Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 2
  Son İleti: 27-11-2015, 13:22:20
 3. Anne Kimdir - Nedir?
  Yazan: Gökhan Kartal Forum: Yaşam - Sohbet - Forum Oyunları
  Yanıt: 17
  Son İleti: 26-12-2010, 14:38:00
 4. Yanıt: 10
  Son İleti: 30-08-2010, 00:57:48
 5. Avukatlık ücreti ve anlaşmalı avukat talebi
  Yazan: archers70 Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 1
  Son İleti: 01-03-2006, 23:50:55

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avukat kimdir

avukat nedir

avukat ne demekavukat mesleğiavukat kimlere hizmet ederavukat mesleği hakkında bilgiavukat kimlere hizmet ediyoravukatlık hakkında bilgiavukatla ropörtajavukatlık nediravukatlar kimlere hizmet ederavukatlar hakkında bilgiavukat nedir görevleri nelerdiringilizce avukat nediravukat ile ilgili kısa yazıavukatlık nedir vikipediavukat le ingilizce roportajavukatlik nedirgenel avukatlik ne demekavukatlık tanımıhukukda avukat ne demekticari avukat nediravukatlık hakkında herşeyavukat mesleği hakkında bilgi vikipediavukat gorevi ile kısa bır yazı
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.