+ Konuyu Yanıtla
1 / 20 Sayfa 1234567891011 ... SonSon
1 den 10´e kadar toplam 194 ileti bulundu.

Konu: Mal Beyanı - Mal Beyanında Bulunulmaması

Mal Beyanı - Mal Beyanında Bulunulmaması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Mal Beyanı - Mal Beyanında Bulunulmaması

Mal beyanı konusu İcra ve İflas Kanunu'nda aşağıdaki şekilde düzenleme alanı bulmuştur:

İİK Madde 32 - Para borcuna veya teminat verilmesine dair olan ilam icra dairesine verilince icra memuru borçluya bir icra emri tebliğ eder. Bu emirde 24 üncü maddede yazılanlardan başka hükmolunan şeyin cinsi ve miktarı gösterilir ve nihayet yedi gün içinde ödenmesi ve bu müddet içinde borç ödenmez veya hükmolunan teminat verilmezse icra mahkemesinden veya istinaf veya temyiz yahut iadei muhakeme yolu ile ait olduğu mahkemeden icranın geri bırakılmasına dair bir karar getirilmedikçe cebri icra yapılacağı ve bu müddet içinde 74 üncü madde mucibince mal beyanında bulunması ve bulunmazsa hapis ile tazyik olunacağı, mal beyanında bulunmaz veya hakikata muhalif beyanda bulunursa hapis ile cezalandırılacağı ihtar edilir.
    ------------
    İİK Madde 60 -Takip talebi üzerine icra dairesi bir ödeme emri yazar.

Emir:

1. 58 inci maddeye göre takip talebine yazılması lazım gelen kayıtları,

2. Borcun ve masrafların yedi gün içinde ödenmesi, borç teminat verilmesi mükellefiyeti ise teminatın bu süre içinde gösterilmesi ihtarını,

3. Takibin dayandığı senet altındaki imza kendisine ait değilse yine bu yedi gün içinde bu cihetin ayrıca ve açıkça bildirilmesi; aksi halde icra takibinde senedin kendisinden sadır sayılacağı, Senet altındaki imzayı reddettiği takdirde merci önünde yapılacak duruşmada hazır bulunması; buna uymazsa vaki itirazın muvakkaten kaldırılmasına karar verileceği,

Borcun tamamına veya bir kısmına yahut alacaklının takibat icrası hakkına dair bir itirazı varsa bunu da aynı süre içinde beyan etmesi,

İhtarını,

4. Senet veya borca itirazını bildirmediği takdirde yukarda yazılı yedi günlük süre içinde 74 üncü maddeye göre mal beyanında bulunması ve bulunmazsa hapisle tazyik olunacağı; mal beyanında bulunmaz veya hakikate aykırı beyanda bulunursa ayrıca hapisle cezalandırılacağı ihtarını,

5. Borç ödenmez veya itiraz olunmazsa cebri icraya devam edileceği beyanını, İhtiva eder.

Ödeme emri iki nüsha olarak düzenlenir. Bir nüshası borçluya gönderilir, diğeri icra dosyasına konulur. Alacaklı isterse kendisine ayrıca tasdikli bir nüsha verilir. Nüshalar arasında fark bulunduğu takdirde borçludaki muteber sayılır.

Alacaklıya verilen nüsha hiçbir resim ve harca tabi değildir.
    ------------
    BEYANIN MUHTEVİYATI:

Madde 74 - Mal beyanı, borçlunun gerek kendisinde ve gerek üçüncü şahıslar yedinde bulunan mal ve alacak ve haklarında borcuna yetecek miktarın nevi ve mahiyet ve vasıflarını ve her türlü kazanç ve gelirlerini ve yaşayış tarzına göre geçim membalarını ve buna nazaran borcunu ne suretle ödeyebileceğini yazı ile veya şifahen icra dairesine bildirmesidir.
    ------------
    BEYAN MECBURİYETİ MÜDDETİ, BAŞLANGICI:

Madde 75 - İtirazının iptaline veya kat'i veya muvakkat surette kaldırılmasına karar verilen borçlu, bu kararın kendisine tebliğinden itibaren üç gün içinde yukarıdaki maddede gösterildiği üzere beyanda bulunmaya mecburdur.

İptal veya kaldırma kararı borçlunun vicahında verilmiş ise bu müddet, kararın tefhiminden başlar.
    ------------
    HAPİS İLE TAZYİK:

Madde 76 -Mal beyanında bulunmıyan borçlu, alacaklının talebi üzerine beyanda bulununcaya kadar icra mahkemesi hakimi tarafından bir defaya mahsus olmak üzere hapisle tazyik olunur. Ancak bu hapis üç ayı geçemez.
    ------------
    SONRADAN KAZANILAN VEYA ZİYADELEŞEN MALLARIN BEYANI:

Madde 77 - İcra dairesine vaki olan beyanda malı olmadığını bildirmiş veya borcuna yetecek mal göstermemiş yahut beyandan imtina etmiş olan borçlu sonradan kazandığı malları ve kazancında ve gelirinde vukua gelen tezayütleri yedi gün içinde mezkur daireye taahhütlü mektupla veya şifahi olarak bildirmeğe mecburdur.
    ------------
    Madde 147 - Ödeme emrine itiraz hakkında 62 den 72 nci maddeye kadar olan hükümler uygulanır. Ancak;

1. Rehin hakkına açıkça itiraz edilmemişse, alacaklının rehin hakkı takip safhası içinde artık tartışma konusu olamaz.

2. Sırf rehin hakkına itiraz olunduğu takdirde, alacaklı, rehnin paraya çevrilmesi yoliyle takipten vazgeçerek, takibin haciz yolu ile devamını istiyebilir. Bu takdirde, borçluya mal beyanında bulunması için yedi gün mühlet verilir.
    ------------

Mal beyanı konusunda matbu bir dilekçe olmamakla birlikte, aşağıdaki hususların mal beyanı dilekçesinde, başlık olarak yeterli olduğu düşünülmektedir.
    TAŞINMAZ MAL BİLGİLERİ
    KOOPERATİF BİLGİLERİ
    TAŞINIR MAL BİLGİLERİ
    TAŞIT BİLGİLERİ
    BANKA VE MENKUL DEĞERLERE AİT BİLGİLER
    ALTIN VE MÜCEVHERAT BİLGİLERİ
    BORÇ -ALACAK BİLGİLERİ
    HAKLAR VE BEYANI GEREKLİ GÖRÜLEN DİĞER SERVET UNSURLARI

Ör: ANKARA 9. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ' NE
    Dosya No : 2007/10000
    Dilekçe Konusu : Mal Beyanımın Sunulmasından İbarettir.

Mal Beyanım : Müdürlüğünüzce tarafıma gönderilmiş olan ödeme emrini 16.03.2007 tarihinde aldım. Süresi içerisinde mal beyanında bulunmaktayım.
    X kurumunda öğretmen olarak çalışmakta olup, aylık 3.000-YTL maaşa sahibim. Başkaca bir gelirim bulunmamaktadır.
    Taşınmaz Mal Bilgileri:
    DEĞERİ TAŞINMAZIN CİNSİ - ADRESİ (mahal, ada, parsel nosu dahil) - HİSSE MİKTARI - EDİNME TARİHİ - YAKLAŞIK BEDELİ

Taşıt Bilgileri:
    TAŞIT CİNSİ - MODELİ - YILI - PLAKASI - EDİNME TARİHİ - YAKLAŞIK BEDELİ

-var ise diğer başlıklardaki bilgiler eklenir-

Yukarıda bildirmiş olduğum gelir, menkul, gayrimenkul ve sair mallarımdan başkaca malım bulunmamaktadır. Borcumu dört eşit taksitte ödemeyi istiyorum. Dilekçemin mal beyanım olarak kabulünü ve alacaklıya tefhimini arz ve talep ederim. 18.03.2007
    İsim - Soyad -İmza

Sonuç olarak, icra emri veya ödeme emrinin tebellüğ edilmesinden itibaren 7 gün içinde, emri gönderen İcra Dairesi'ne hitaben yazılı mal beyanı dilekçesinin, yine aynı İcra Dairesi'ne sunulması ve İcra Dairesi tarafından yapılacak "kayıt kabul" işleminden sonra (dilekçenizin üzerine tarih ve kabul yazılır) bu dilekçenin fotokopisinin delil olarak saklanılması tavsiye edilir. Uygulamada yazılı şekilde olmayan mal beyanı kabul görmemektedir.

Hukuki NET Güncel Haber

Mal Beyanı - Mal Beyanında Bulunulmaması konulu yargıtay kararı ara
    Mal Beyanı - Mal Beyanında Bulunulmaması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Mal Beyanı - Mal Beyanında Bulunulmaması

Teşekkürler herşeyi yazmışsınız. Yalnız bu mal beyanında bulunmamak adına çıkan 10 günlük tutuklama kararı borç ödenip ortadan kalktığında adli sicil kaydında çıkıyormu?

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    623
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

disiplin cezaları adli sicil kaydında olmazlar....
    Saygılarımla

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    183
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İyi Geceler,

Kendisine İhtar Çekerek Borcundan Dolayı Hakkında İcra Takibi Başlattığımız Bir Müşterimizin Sözleşmeli Avukatımızla Telefonda Yaptığı Bir Protokol Var.

(Telefonda Nasıl Oluyor Anlamış Değilim. Ama Bu Şekilde)

Protokol Yapılmadan Önce Alacaklı Tebligat Göndererek İlgili Süre İçinde Mal Beyanında Bulunmasını İstemiştir. Borçlu, Tebligatı Aldıktan 3 Gün Sonra Bahsi Geçen protokolü telefonda yapmış olup hemen borcun 1/4 i kadar peşinat ödeyerek taksite bağlatmıştır.

Şimdi Borçlu Protokol yaptığından dolayı (avukatımıza güvenerek) mal beyanında bulunmamıştır.

İlgili Avukatımızın Borcu Tahsil için Mal beyanında bulunmadığından dolayı ceza isteme durumu varmıdır ?

Veya bunu belirli bir süresi varmıdır ?

Şube içerisinde çeşitli fikir ayrılığına düştük. Bankamızın Kadrolu Avukatlarına Danışmamıza rağmen farklı görüşler beyan ettiler. Konuyla ilgili yargıtay örnekleri verdiler. Kafamız Karıştı doğrusu.

Bilgi Alabilirmiyim Acaba ?

tşk.

iyi geceler.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mal beyanında bulunma yükümlülüğü'nün taksit sözleşmesi yapılması ile bir ilgisi yoktur. Bu yükümlülük ancak şikayetin geri alınması veya borcun ödenmesi sureti ile kalkar

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar.

Öncelikle mal beyanında bulunulmaması ve süreci hakkında yazdıklarınızı kısmen okudum.ancak ya ben göremedim yada kafamı sorgulayan soruların cevapları yoktu..

benim sizlerden öğrenmek istediğim bi rkonu var bağlantılı olarak..

öncelikle benim x bir bankaya olan borcum nedeniyle şu an görüşmelerimiz devam ediyor.ben öncelikle kart borcunun anaparasını yatırarak faizi durdurdum.bu süreç içinde üstünden zaman geçtiği için mal beyanında bulunadığım için avukatların bahsettiğine göre 2007 ocak ayından itibaren hakkımda yakalama emri çıkmış.ve bu durum borç tamamaen bitene kadar kalkmayacakmış.Ben biraz geçde olsa iyi niyetli bir müşteriyim borcumu ödemeye başladım.ancak polis sorgusuna denk geleceğim diye çok korkuyorum.

1)bu kararın zaman aşımı süresi nedir?
    2) polis beni yakalarsa hapise girmeden bir mebla yatırararak hapis yatmaktan kurtulabirimiyim.(bu miktar mahkemeye ödenecek bankaya değil.kefalet gibi)

bir arkadaşım bu olayın 100 ytl'lik cezası var verirsen içeri girmezsin demişti..doğrumudur..

teşekkürlerimi sunarım..

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Saygılar...

Yaklaşık 1.5 yıl önce iflas ettiğim için hiçbir kredi kartı borcumu ödeyemedim...Üzerimde herhangi bir mal varlığıda yok...Şu an yurt dışında çalışmaktayım ve hayatımı idame ettirmekteyim...Geçenlerde babam eski ev adresimde hakkımda açılmış mal beyanı ile ilgili ceza davası tebligatı bulmuş...Mal beyanı tarafıma tebliğ edilmedi...Muhtara sordurdum muhtarda taşındığım için tarafıma gelen hiç bir tebligatı almamış...Bu durumda mal beyanında bulunmadığım halde ceza alırmıyım?

Saygılar

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın spiker;
    1_Tazyik ve disiplin hapsine ilşkin kararlar kesinleştiği tarihten itibaren iki yıl geçtikten sonra infaz edilemez
    2_Borcun tamamını ödemeniz halinde ancak cezanız düşer.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    123
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

slm benimde bundan 5 sene önceden mal beyanlarım vardı hepsi infaz edilmedi ve düştü şimdi benim sicil kaydınmda bunlar gözükürmü teşk ederim..

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Disiplin ve tazyik hapsine ilşkin kararlar adli sicile kaydolmaz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 20 Sayfa 1234567891011 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

mal beyanı dilekçesi

mal beyanı dilekçe örneği

mal beyanı örneği

sgk dilekce mal beyanim yoktur

icra mal bildirim formu örneği

mbb davası nedir

icradan nasıl kaçılır

icrada.olan.mal.beyanname.nasil.verilir

icra müdürlüğü mal bildirim formu

hacizden nasıl kaçılır

sgk mal beyanı

icra müdürlüğüne mal beyanında bulunmak

mal beyani ornegi

icra md. mal beyanı

makbu icra mal bildirim dilekçesi

icra mal beyanı örneği

senetin hapsi varmı

mal bildirim formu icra

mal beyanda bulua dilelkce orneyi

http:www.hukuki.netshowthread.php28404-Mal-Beyani-Mal-Beyaninda-Bulunulmamasipage10

icra dairesine mal.beyaninda bulunmak

mal beyani nereye yapilir

mal beyanı yazılı ornegı ıcra daıresı mal bildirimi mirasgelir bildirim icra takibi
Forum