Anket Sonuçlarını Göster: Referanduma Ne diyeceksiniz ?

Oylayanlar
23. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • Evet

5 21,74%
  • Hayır

14 60,87%
  • Bana ne

0 0%
  • Çok Gereksiz Bir Referandum

4 17,39%
+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Referandum

Referandum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Referandum

Bildiğiniz üzere Türkiye dolu dizgin aslında tam bir garabete dönecek bir referanduma gidiyor. Herhangi bir değişiklik olmaz ise ki normalde olmaması gerekir 21 Ekimde sandık başında olacağız. Oda seçime karar alınmış bir meclis tarafından önüne arkasına bakmadan ve muhtemelen bir daha hükümet olamayız korkusuyla hazırlanan Cumhurbaşkanlığı referandumu.
    Aslında '' referandumdan sonraki ilk Cumhurbaşkanlığı seçimi referandumun kabul edilmesi durumunda Halk tarafından oylanarak seçilecektir.'' gibi çok basit bir madde olsaydı hiç kargaşa yaşanmayacaktı. Ancak öyle bir madde varki yenilir yutulur gibi değil. Başı sonuda yok belki o yüzden hakkında konuşma bile yok sanki böyle bir şey yok. Halbuki sınır kapılarında oy verme işlemi başladı bile. Ne hikmetse ortada taslak bile olmayan ANAYASA hakkında müthiş bir gürültü var önümüzde gerçek olan bir seçimde tık yok.
    Referandum un en önemli maddesi ilginçtir hukuk bilmezlerin hazırlaması sonucunda geçici 19. madde oldu bu madde “Onbirinci Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylaması, bu kanunun Resmi Gazetede yayımını takip eden kırkıncı günden sonraki ilk Pazar günü, ikinci tur oylaması ise ilk tur oylamayı takip eden ikinci Pazar günü yapılır”. Hükmüne amir olacak yasalaşırsa. Yani açıkçası 21 ekimde referanduma evet çıkarsa Türkiye Aralık Ayı sonu ile Ocak Ayı başında Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanını seçecektir diyor.
    Şimdi Çankayada birisi oturuyor ve kendisine 11. Cumhurbaşkanı deniliyor. Ocaktan sonra iki tane mi Cumhurbaşkanımız olacak teki beş senelik görev yapıp bir daha seçilme hakkına sahip öteki bir daha seçilemeden yedi sene hakka sahip ?
    Şimdi ben çok yazmayayımda görüş alayım biraz. Umarım hukukçularımız ölü toprağından silkinir bu konuda bir kelam ederler. Ee ne dmişler ümit fakirin ekmeği imiş. Benimkide beyhuda yanıt beklemek olabilir ama olsun ben yazarım kimse yazmazsa...

Hukuki NET Güncel Haber

Referandum konulu yargıtay kararı ara
    Referandum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Referandum

"Hayır" diyeceğim, çünkü hem yapılış usulünü tasvip etmiyorum hem de içeriğini beğenmedim. Kaldı ki, 4. maddenin çıkarılması başlı başına "hayır" için bir neden kanımca...

Ekleme: Konuyu yanlış değerlendirdiğimi fark ettim, ben anketin genel olarak Anayasa değişikliği ile ilgili referandumla ilgili olduğunu düşünmüştüm ama sanırım sadece önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili değişiklik paketini oyluyoruz. Biraz sabırsız davranıp, taslak anayasa ile ilgili referanduma ilişkin görüşlerimi açıklamışım, okuyunca fark ettim. Aşağıdaki iletimde hatamı telafi ettim.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de hayır diyeceğim ama bu sefer öyle görünüyor ki AKP'lilerle tek ortak noktamız bu olacak.:o

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Referandum un en önemli maddesi ilginçtir hukuk bilmezlerin hazırlaması sonucunda geçici 19. madde oldu bu madde “Onbirinci Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylaması, bu kanunun Resmi Gazetede yayımını takip eden kırkıncı günden sonraki ilk Pazar günü, ikinci tur oylaması ise ilk tur oylamayı takip eden ikinci Pazar günü yapılır”. Hükmüne amir olacak yasalaşırsa. Yani açıkçası 21 ekimde referanduma evet çıkarsa Türkiye Aralık Ayı sonu ile Ocak Ayı başında Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanını seçecektir diyor.
    Şimdi Çankayada birisi oturuyor ve kendisine 11. Cumhurbaşkanı deniliyor. Ocaktan sonra iki tane mi Cumhurbaşkanımız olacak teki beş senelik görev yapıp bir daha seçilme hakkına sahip öteki bir daha seçilemeden yedi sene hakka sahip ?
    Bu durumda şimdiki Cumhurbaşkanımız 11.ci değil 10 buçukuncu olacak bu durumda. Hem neden hukuk bilmez diyorsunuz? Belki de bir el değiştirme olacak? Hani Cumhurbaşkanı olmak isteyen başkaları vardı ya...

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hani bir deyiş var. "iki ucu b... değnek" İnsanların referandum hakkındaki sessizliğinin nedeni bu sanırım. Evet oyu kullansam asla desteklemediğim bir sistem değişikliğini kabul diyorum. Hayır dersem Gül'e orda otur yedi yıl daha demiş oluyorum.
    Yani referandum sonuçları açıklanınca "Halkın yüzde bilmem kaçı Hayır oyu kullandı. Çünkü Gül' ü Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyor." şeklindeki yorumları dinlerken bu tarz akla zarar yorumları dinlediğimde çektiğim baş ağrısına birde yürek sıkıntısı eşlik edecek.

Gerekçeleri tam terside olsa, benzer durum Gül Çankaya taşındı diye halaylar çekenler içinde geçerli.
    Bence referanduma katılım sırf bu garip durum nedeniyle çok düşük olacak.
    Konu gecem1970 tarafından (30-09-2007 Saat 09:48:02 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi bu dandik kanunu ortaya kim attı ? AK parti daha doğrusu RTE doğal olarak referandum u Ak partinin desteklemesi lazım. Desteklese Abdullah kardeşine ayıp desteklemese kendine ayıp. Maddeleri değiştirmeye kalksa destek bulamamaktan korkar sorarlar adamam yahu bunu sen yaptın neden değiştiriyorsun diye ?
    Şimdi kendi kendilerinede karşılar bir şekilde kendi kendilerindende yana iyi yorumlamak lazım.
    Şimdi hayır çıkarsa iki yorum birden yapılacak birincisi sayın Gecem1970 in dediği gibi '' Gül ü Cumhurbaşkanı olarak görmek için'' diyenler çağlayacak. Ama aynı anda bu referandumu AK parti hazırlamıştır referandumun geçmemesi halkın AL partiye güven oyu vermemesi olarak algılanmalı diye de bir kıyamet kopacak iki ayda onla ilgili yazışır dururuz.
    Aslı sorun evet çıkarsada düğümleniyor. Ak parti yatıp kalkıp dua ediyordur hayır çıksın diye hatta milleti uyutmak için bakın konuyu gündeme bile taşımayıp kıldır gıcık işlerle gündemi oyalıyor . Hayır çıkarsa daha az bir sallantı olacak onun hesabını yapmışlardır nasılsa. Ya Allah korusun evet çıkarsa ?

Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.380
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben evet diyeceğim.

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aslında commodore1tr'ye teşekkür borçluyum. Sanırım beynim bu konuyu ertelemiş. Üzerinde fazla düşünmediğim halde bu oylamada da hayır oyu kullandım. Yıllardır hesapsız kitapsız inandığım neyse ona oy verdim. Ve hayır demem gerektiğini bilsemde bu kez evet diyeceğim. Nasıl olsa Gül rüzgarına kapılmış liberaller hayır diyecek. Onlar keselerini düşündükleri diğerleri türbanın Çankayadan inmesi ama geri çıkamaması riskini göze alamayacakları için.

Evet oyu çıkması durumunda bunun bir güven oyu olarak ele alınması teknik olarak imkansız. Çünkü genel seçim çok yeni. Üstelik Anayasa değişikliği hazırlığı var. Yani halkın güveni yok diyeceklere hazır iki yanıt. Belkide apartopar anayasa tasarısına kalkışmanın, hatta olayı türban tartışması haline getirmenin tek nedeni budur. Hayır oyunu almak. Gül'ün Çankaya'daki yedi yılına karşılık muhalefetin halka bölük börçük ulaşacak güvenoyu itirazı.

Gene işe yaramayacak. Ama ben o yürek sıkıntısına dayanamam. Varsın teknik olarak hatalı olsun. Kararımı verdim. Evet diyeceğim.

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Seçimlerden sonra, %47'nin Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanı olarak görmek istediğine dair yorumlar yapıldı. Bu yorumun doğru olduğunu farz edersek, ben o %47'nin içinde değildim ve Abdullah Gül'e zaten "Hayır" demiştim. Şimdi anayasa değişiklik referandumunda "Hayır" diyeceğim, varsın Abdullah Gül'e destek diye konuşsunlar, benim vicdanım rahat olacak... Öte yandan ülkeyi nereye götüreceğini bilemediğim bir cumhurbaşkanı seçim sisteminine "Evet" dememiş olmanın da huzurunu yaşayacağım...

Kafamı karıştıran tek nokta şu, bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Referanduma katılmazsak, katılanların çoğunluğu mu değerlendirilecek, yoksa belli bir yüzdenin katılması şart mı? Benim bulabildiğim aşağıdaki kanun hükmü var.

Anayasa Değişikliğinin Halk Oyuna Sunulması Hakkında Kanun

Kabul Tarihi: 23.05.1987
    R.G. Tarihi: 28.05.1987
    R.G. No: 19473

MADDE 8 - İl Seçim Kurulları, İlçe Seçim Kurullarından gelen tutanakları toplar. İl birleştirme tutanağında beliren sonuçları derhal en seri vasıta ile Yüksek Seçim Kuruluna bildirir ve tutanağın onaylı bir örneğini gönderir.

Yüksek Seçim Kurulu, İl Seçim Kurullarından gelen sonuçları birleştirerek ilan eder.

Geçerli oyların yarısından çoğu 'Evet' ise, Anayasa değişikliği Türk Milleti tarafından kabul edilmiş olur.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kafanız karışmasın gayet açık. Aynen seçimlerde olduğu gibi katılanların yüzde ellibirinin dediği olur. Referanduma yüzde 40 katılım olur ve bunların yüzde ellibiri ne derse o olur anlaşılmalıdır. Öür kesin bizim anketin C şikkını tercih etmiş sayılır ki önemli değildir.
    Sizin kafanız ne güzel şeye karışmış en azından buram buram hukuk kokan bir konuya. Anayasanın koruyucusu olması gereken zat ı muhterem Gül hazretleri ise anayasadan bi haber herkesi karıştırmaktadır. Çok ciddi bir hukuki sürecin içine insanları etmektedir. Şimdi referandum yürürlükteki anayasaya göre yapılacaktır. Gül diyor ki
    Evet çıkarsa ben aday olacağım. İkinci beşe bakarız....
    Hoppala Hasan dayı...
    Yahu sen zaten öyle yada böyle Cumhurbaşkanı değil misin ? Mevcut anayasaya göre bir kişi iki defa Cumhurbaşkanı seçilemez. Nasıl aday olacaksın ? Ha diyeceklerki bunun yalakaları yeni değişen kanuna göre yani 5+5 olarak iki defa seçilme hakkı doğmasından.
    O zaman sanacaksın ki Haklılar ama birden gene uyanacaksın peki kardeşim o kadar anayasa değişikliğine göre aday olacaksa ikinci döneme bakarız ne deemek ? Gül aday olduğu an ( Bence olamaz ama genede Anayasa değişikliğinden bir hak doğabilir.) anayasadan doğan hak olarak algılansa bile ikinci seçimi olacaktır. EEE o zaman ne olacak Gül bir daha girerse üç olmayacak mı? Ne ülkeyiz ha sorun çıkarmakta üzerimize yok...
    Geçici 19. maddeyi hukukbilmezler koyarsa işte böyle garabetler doğar bakın daha neler olacak... Bu madde ne işlere sebebiyet verecek...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: