+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2007
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Nafaka 18 yaş üstü

  Sayın site sakinleri ve hukukçu arkadaşlar öncelikle selamlar.. Benim 08.08.1991 doğumlu bir oğlum var babasından nafaka almakta yani vekaleten ben almaktayım.Ancak geçen gün sitemizden değerli bir arkadaşımın verdiği bilgiye göre çocuk 18 yaşına gelince bu nafakanın kesilmesi ve nafaka artırım davasını açamıyacak olmamız doğrultusunda bilgilendirildim.Sizlerden bu konu hakkında bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan bizide aydınlatmalarıdır.Sorum şu çocuk ne zaman davayı açmalıdır ve hukuki terim nsl olmalıdır.Bildiğim kadarıyla şu an iştirak adı altında dava açılmış olmasıydı peki şimdi nasıl bir prosodür uygulayacağız. Çocuk lise 2. sınıftadır ve ne kadar süre nafaka alabilir ,artırım için ne zaman dava açmalıdır.Bu arada okuduğu için yine ben ilgileneceğim vekalet mi vermelidir bana nasıl bir yol izleyeceğiz bilgilendirirseniz minettar olurum şimdiden teşekkür ederiz...SAYGILAR(Dilekçeyi nasıl hazılayacağız, hangi hukuki terimi kullanacağız)  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  Nafaka 18 yaş üstü konulu yargıtay kararı ara
  Nafaka 18 yaş üstü konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  4.242
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Nafaka 18 yaş üstü

  Dilekçeyi nasıl hazırlayacağınızı hangi hukuki terimi kullancağınız konusunda biz yardımcı olamayız. Aksi düşünce avukatlık hizmeti vermek demek olur ki sitemizin böyle bir hizmeti yoktur.
  Sitemiz sahip olduğunuz haklar hakkında genel bir bilgilendirme ve yol gösterme amacına uygun gönüllülk esasına göre hizmet vermektedir
  Yöneticilere KM İle Soru Sormayınız- Yeni Konu Açmadan Önce Forumlarda Arama Yapınız

  http://www.hukuki.net


  Hukuk Güzel Bir Sanattır...

  İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir..

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Aug 2007
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın tayfun bey sizi anlıyorum tabiiki ben en azından ne olabilir ,nasıl olabilir yaş sınırı nedir gibi sorularda sormuştum.Sitenin musade ettiğinin dışında bir bilgi istemiyorum..Kurallar doğrulutusunda mümkünse bir yol gösterilebilirmi mümkünse tabii.İlginize teşekkür ederim.SAYGILAR

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Oct 2007
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  23
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Selamlar

  oncelikle merhabalar.Meral hanın oncelikle şunu dile getirelim cogunuzun egtimi devam ettikçe ilgili kişinin iştirak nafakası da devam eder egitim sürdügü sürece nafakada kesilme olamaz..iyi gunler..

 6. #5
  mkocagul Misafir

  Tanımlı Re: Nafaka 18 yaş üstü

  Sayın Devilslawyer emin olmadığınız bir konuda insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Yardıma ihtiyacım var diyen kişi size inanır ise mağdur olabilir. İştirak nafakası ve yardım nafakası kavramları farklıdır. Eğitim sonuna kadar bağlanan nafaka yardım nafakasıdır. İştirak nafakası reşit olunca kesilir.
  Aşağıdaki örnek içtihadı okuyun lütfen. Yeteri kadar açık yazılmıştır.
  Saygılarımla..

  12.HD.
  E: 2005/12338 K: 2005/16008
  18.7.2005
  • YARDIM NAFAKASI
  • İŞTİRAK NAFAKASI
  • NAFAKAYA İTİRAZ
  MK 328 MK 364

  ÖZET:Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana babanın eğitim sonuna kadar çocuğa bakma görevi için öngörülen yardım nafakasına hükmedilmeden, sona eren iştirak nafakasının yorum yoluyla sürdürülmesi mümkün değildir.Borçlu vekili alacağa değil, çocuğun reşit olduğu iştirak nafakasının kesilmesini istediğine göre istek devam eden nafakaya ilişkin olup icra mahkemesinin kararı temyiz edilebilir.
  Konu mkocagul tarafından (18-10-2007 Saat 10:56:13 ) de değiştirilmiştir.

 7. #6
  mkocagul Misafir

  Tanımlı Re: Nafaka 18 yaş üstü

  Meral Hanım ben size bu konuda gereken bilgileri başka bir forumda sorunuz üzerine zaten yazmıştım. Çocuk 18 yaşına girinceye kadar iştirak nafakası devam eder.
  Bu yaştan sonra çocuk eğitimine devam ediyorsa yardım nafakası talebi ile yeniden dava açılarak nafaka talep edilir. Bu nafaka eğitimi boyunca (Yanlış değil ise 25 yaşına kadar) devam edebiliyor.
  Sayın Tayfun beyin belirttiği gibi bu konuda sizin avukata ihtiyacınız var.
  Hukuki muhakeme usulleri var bunların bir tanesini atlarsanız hak kaybına uğrayabilirsiniz. Bu nedenle sitede sadece bu temel bilgi verilebilir.
  Herşey burada iki satır ile anlatılabilecek kadar basit değildir. Tıp sitelerine yazarak nasıl tedavi ve teşhis olmaz ise hukuk sitelerinde de durum budur.
  Gerisini avukatınız size anlatmalıdır.
  Saygılarımla.
  Konu mkocagul tarafından (18-10-2007 Saat 09:33:07 ) de değiştirilmiştir.

 8. #7
  mkocagul Misafir

  Tanımlı Re: Nafaka 18 yaş üstü

  Devilslawyer rumuzlu kullanıcı bu konuya yazdığım düzeltmeye aşağıdaki yanıtı özel mail adresime göndermiştir.
  Bilgi ve değerlendirmenize sunarım.
  Saygılarımla.  devilslawyer isimli üyeye E-Mail göndermek icin bu Paneli kullanabilirsiniz:
  http://www.hukuki.net/forum/sendmess...r&userid=85728

  Yada kendi Sisteminizden gönderebilirsiniz:
  mailto:bulent_talas1983@hotmail.com

  Mesajiniz:

  sitede o kadar abuk subuk cevaplar varki onlar dururken benim yaptıgım kucuk ama dogru yanlış bir kelime için site haberinde bana hakarete benzer cümleler yaza biliyorsunuz ilk once sayın site sever arkadaşım diger sorunlarla ugraşın ve beni tenkit etmek istiyorsanız da bunu daha seçilmiş kelimelerle yaparsınız
  gozüm üzerinizde iyi gunler..

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  56
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Nafaka 18 yaş üstü

  Benzer bir durum da bende var. iştirak nafakası ile yardım nafakası arasında isim farkından başka mahkeme heyetinin rakam üzerinde değişikliğe gitmesi olasımıdır? İştirak nafakasından yardım nafakasına geçişte rakam büyümektemidir? Azalmaktamıdır? ( her şartlarda ödeyenin sosyal durumu göz önüne alınacaktır)
  Hepinize saygılarımı sunuyorum

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Aug 2007
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Nafaka 18 yaş üstü

  Sayın M.KOCAGÜL öncelikle ilginize amatörlüğüme rağmen duyarlı olduğunuz için teşekkür ederim.Nafaka ödeyen taraf talebi olmasada yasal olarak şu anki ödenen nafaka yasal olarak 2008 yılından hemen sonra kesilir mi?Kesilirse 2008'den önce davayı açmalımıyız?Birde oğlumdan vekalet alıp onun adına davayı ben açabilirmiyim,kendisi öğrenci ve babasıyla böyle bir konu için karşı karşıya gelmesini istemiyorum.Avukat tutamıyacak durumdayım maddi yüküm ağır çocuğun eğitimi için ödenen nafakadan fazlası için yatırım yapmak durumundayım takdir edersinizki eğitim, iyi bir eğitim parasız olmuyor efendim.Barodan avukat talebimde mümkün değildir istenilen prosüdür şartlarına uygun değilim bu arada ,talep için.İlginize teşekkür eder,başarılar dilerim.SAYGILARIMLA
  Konu kuaför meral tarafından (01-11-2007 Saat 23:55:56 ) de değiştirilmiştir.

 11. #10
  mkocagul Misafir

  Tanımlı Re: Nafaka 18 yaş üstü

  Sayın Meral Hanım
  Oğlunuz hangi tarihte reşit oluyor ise o tarihe kadar nafaka alabilir. (Doğum tarihinden hesaplayın) Ancak reşit olduktan sonrası için talebiniz kabul edilir ise dava açtığınız tarihten itibaren yardım nafakası bağlanır. Usul olarak reşit olduğu ay dava açmanız hak kaybınızı yada arada kesinti olmasını önleyebilir.
  Ama bu davayı siz velayeten açamazsnız. Reşit olduğu andan itibaren sizin velayetiniz olmaz. Dolayısı ile bu dava için kendisi başvurabilir veya kendisi vekalet verebilir. Sanırım baro adli yardım bürosuna başvurdunuz. Birde dava açtığınız mahkemeye başvurmanız mümkündür HUMK adli müzaheret (Adli yardım) imkanı vardır. Mahkeme kabul ederse bu ödenekten mahkeme ve avukat masraflarınız karşılanabilir. Ancak ben yinede baro nun adli yardım bürosuna başvurmanızı, şansınızı bir kere daha değerlendirmenizi öneririm.
  Buradan nasıl dilekçe yazacağınızı başka neler yapacağını yazmak ve anlatmak hem etik hem teknik olarak mümkün değildir. Kanunen baronun yetkisinde olan adli yardımı fiilen üstlenmek gibi bir durum söz konusu dahi olamaz.
  Sizin maddi durumunuz uygun olmasa bile bunun yapılabilmesi buradan mümkün değildir.
  Burada yazan tüm dostlar zaten yalnızca hukuk, paylaşmak, yol göstermek, klavuz olabilmek adına sadece gönüllülük esası ile birşeyler paylaşıyorlar. Kimsenin bir beklentisi olamayacağı gibi, Bunun ötesi hukuka da aykırı olur.
  Saygılarımla..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Bedelli askerlikten 30 yaş ve üstü yararlanacak
  Yazan: Mehtap Deniz Forum: Askerlik Hukuku
  Yanıt: 24
  Son İleti: 07-03-2012, 17:01:05
 2. 65 yaş üstü GSS
  Yazan: salim78 Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-01-2012, 08:55:21
 3. 18 yaş üstü iştiraki nafaka
  Yazan: banu_ozkan Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 12-02-2011, 11:29:02
 4. Türban Üstü Kep
  Yazan: Av.Abbas Bilgili Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 3
  Son İleti: 08-02-2008, 19:39:33

Bu sayfada bulunan kavramlar:

çocuğun nafakası ne zaman kesilir

18 yaşında nafaka bitermi

nafaka ne zaman biter

nafaka 18 yaş

18 yaşını doldurmuş erkek çocuğa nafaka

http:www.hukuki.netshowthread.php28071-Nafaka-18-yas-ustu

18 yaşından sonra nafaka

nafaka kaç yaşına kadar ödenir

18 yaşını geçen çocuğa nafaka

kiz cocugu 18 yasimda.nafaka bitermi

almanyada kac yasina kadar nafaka odenir

nafaka yaş sınırı

nafaka ne zaman kesilir

nafakada yaş sınırı

erkek çocuğun nafakası ne zaman biter

egitim nafakasi 18 yasindan sonra

18 yas ustu cocuklara nafaka

18 yaşındaki çocuğa nafaka

nafaka ne zaman düşer

18 yaşından büyük çocuğa nafaka verilirmi

yaşı dolan çocuğun nafaka kesilmemesi için

erkek çocuğa nafaka kaç yaşına kadar ödenir

öğrenci nafaka davası dilekçe örneği

18 yasindan gun alan kiz avukata vekalet verebilir mi

22 yasinda kiz nafaka alablirmi babasindan

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.