+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: İşverenin işçiye tazminat davası?

İşverenin işçiye tazminat davası?
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İşverenin işçiye tazminat davası?

  Saygı değer arkadaşlar öncelikle böyle bi sitenin olduğunu öğrendiğimde çok sevindim emeği geçen herkese teşekkürlerimi borç bilirim.Sorunumu hemen paylaşmak istiyorum;yaklaşık 2.5 ay önce eski çalışmış olduğum kurumdan devlet memurluğuna atamam yapıldığı için istifa ettim.İstifa dilekçemi idari yönetim kabul etti.İçerde kalan 1 aylık maaşımızı ise daha sonra hesabımıza havale edeceklerini ve kullanmadığımız yıllık izinlerimizi ise paraya çevirip hesabımıza yatıracaklarını sözlü olarak taahhüt ettiler.Aradan 2,5 ay geçmesine rağmen henüz hesabımda yatmış bir meblağ gözükmüyor.Bu birinci sorunum ne yapabilirim?İkinci sorunum ise bundan daha büyük.Aradan 2,5 ay geçtikten sonra bana icra müdürlüğünden tebligat geliyor:yapmış olduğunuz sözleşmeye istinaden sözleşmenin dolmadan kurumdan ayrıldığınız için maaşınızın 4 katı tutarında tazminatla yükümlüsünüz diyor.Bu durumda kabul etmeyip icra müdürlüğüne borca itiraz dilekçemi sundum.Böyle bir durumla karşı karşıyayım ne yapmam gerekiyor.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılar.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  İşverenin işçiye tazminat davası? konulu yargıtay kararı ara
  İşverenin işçiye tazminat davası? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  İstanbul / Beyoğlu
  İletiler
  3.411
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Haklarınız için İş Mahkemesi'nde dava açmanız gerekir.

  İşvereninizin istifanızı kabul etmiş olması, kıdeminize karşılık gelen ihbar tazminatı ve sorunuzdan anladığımız kadarıyla iş sözleşmenizde bulunan cezai şartı ortadan kaldırmaz. Bunun için işverenin sizi ibra ederek hiçbir hak ve alacağı kalmadığını yazılı olarak belirtmesi gerekirdi. Sözleşmenizdeki cezai şartın neye istinaden yer aldığını bilmiyoruz. Duruma göre geçerli veya geçersiz bir cezai şart olabilir. Forumlarda cezai şartın hangi durumlarda geçerli, hangi durumlarda geçersiz olacağı ile ilgili forumlar var.

  Bir avukatla irtibata geçmeniz yararınızadır.

  Selamlar,

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  sözleşmemde aynen şu madde geçerli taraflar arasında haklı bir neden sayılmaksızın işten ayrılan kişi karşı tarafa son aldığı maaşın 4 katı değerinde tazminat öder diyor bende haklı neden olarak devlete taynımın çıkmasını gösteriyorum bu geçerli bir nedenmidir arkadaşlar.Yargıtayda bu gerekçe tahminen ne şekilde rücu bulur ve benim lehime veya aleyhime ne şekilde sonuçlanır?SAYGILAR.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Bu arada söylemeyi unuttum arkadaşlar çıkarkende bizlere hiç bir alacağımız yoktur diye ibranameyi imzalattılar sayın Gür ama şuana kadar bize sözlü taahhüt edilen maaş yatmadı.Benim esaslı sorunum ve merakım acaba devlete taynı çıkan kişiye işverenin tazminat davası açma hakkı varmıdır bunu öğrenmek TEŞEKKÜRLER.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  İstanbul / Beyoğlu
  İletiler
  3.411
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Kamu sektörüne geçenler için İş Kanunu'nda bir düzenleme yok. Bu nedenle siz istifa etmiş durumdasınız. İhbar önellerine uymadan , bildirimde bulunmaksızın istifa ettiyseniz, işverene ihbar tazminatı ödemeniz gerekir.

  Sözleşmede işverenin sizi işten çıkarması durumunda, size ücretinizin 4 katı tazminat ödeyeceği yönünde bir madde yoksa tek taraflı konulan cezai şartlar geçersizdir.

  İbraname içeriğini bilmediğimizden yorum yapmak zor ama haklarınızı almamış olmanıza rağmen aldığınıza dair ibranameye attığınız imza sizi bu hakları talep noktasında sıkıntıya sokacak gibi görünüyor.

  Bir avukatla görüşün.

  Selamlar,

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Adana, Seyhan, Turkey.
  İletiler
  2.930
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Sayın güven84;

  Öncelikle şunu belirteyim ki, maalesef bazı özel hastaneler kendilerinde çalışan hemşire ve ebelerin devlet hastaneleirnde iş bulmaları nedeniyle ayrılmalarında bu tür davalar açıyorlar. Bunların iş sözleşmelerinde, haklı bir sebep yokken süresinden erken yapılan fesihlerde fesheden taraf diğer tarafa 4 maaş (veya başka bir miktar) cezai şart ödeyecek şeklinde hükümler var.

  Size gelen icra evrakında "süresinden önce feshettiğiniz için" dendiğine göre, sözleşmenizin "belirli süreli" olarak düzenlenmiş olduğu anlaşılıyor. Zaten bu tür "süresinden önce feshe" dayalı cezai şart belirli süreli sözleşmede olur. Yani belirsiz süreli fesihte bu tür cezai şart olmaz.

  Siz icra takibine (ilamsız icra takibine) itiraz ettiğinize göre,takip durmuştur. İşverenin "itirazın iptali davası" veya aynı konu için "alacak davası" açması gerekir. Bu davayı açıp kazanmadığı sürece sizden bir şey isteyemez.

  Şayet dava açarsa, sizin yapmanız gereken şey (yani yapmanız gereken savunma); "işverenle imzalanan sözleşme her ne kadar belirli süreli olarak düzenlenmiş ise de, aslında yapılan işin niteliği devamlılık gösterdiğinden, sözleşmenin belirli süreli yapılmasını gerektirecek esaslı ve objektif bir sebep yoktur, bu nedenle de aslında sözleşme belirsiz sürelidir, belirsiz süreli sözleşmedelerde süresinden önce fesih olgusu söz konusu olamayacağından, cezai şartın da uygulanma imkanı yoktur" demeniz gerekir.

  Bazı iş mahkemesi yargıçları konuyu çok iyi bilmediğinden, istenen cezai şarttan bir miktar indirim yaparak davayı "kısmen kabul kısmen red" şeklinde kararlar veriyor. Ancak, belirli süreli sözleşme yapılmasını gerektirecek esaslı neden yoksa cezai şartın uygulanmayacağı yönünde Yargıtay kararları vardır. Bu konuda takip etmekte olduğum davalarda, konunun uzmanı olmayan bilirkişilerin elinde yanlış raporlar yazılmasını önlemek için dosyanın Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne gönderilmesini ve oradaki uzman öğretim üyeleirinin bilirkişilik yapmasını ısrarla istememi iş mahkemesi yargıcı kabul etti ve bu konuda tam da beklediğim ve yukarıda izah ettiğim doğrultuda rapor geldi. Bu rapora dayanarak işveren davayı kaybetti ve şu anda dosya Yargıtay'da. Sanırım Yargıtay da onaylar diye tahmin ediyorum.

  Kolay gelsin, selamlar.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Sayın Abbas Bilgili vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgilerden ötürü size çok teşekkür ediyorum günlerdir bozulan sağlık psikolojime büyük ölçüde yarar sağladınız gerçekten konuyla ilgilendiğiniz için teşekkürlerimi bir borç bilirim.Günlerdir araştırmalarım neticesinde emsal davaların kararlarını araştırıyorum hiç bir belge ve hiç bir açıklayıcı metin göremedim üstüne üstelik başvuruda bulunduğum avukatlarda çokda ümit verici cümleler kullanmadılar ama ben şuna vicdanımla inanıyorumki benim gibi bir durumda olan kişi ve kişilere mahkemenin vereceği karar karşı tarafın hakkını zenginleştirici bir karar vereceğini sanmıyorum.Kaldıki kurum benden son almış olduğum maaşın 4 katı değerinde tazminat isteyebilsin.Sayın BİLGİLİ acaba ben ve benim gibi kurumdan ayrılan 35 arkadaşın son ödenmeyen 1 aylık maaşları ödenmeyen kıdem-görev yıllık izin tazminatlarını mahkemeye sunacağımız yazılı belgelerle ispatlandığında mahkemenin kararını etkilermi,bizim tarafımzda ne gibi bi sonuç doğurur,birde Sn.BİLGİLİ karşı tarafın çok güvendiği iddası (kendilerince) kurumu mağdur bırakmamız.Kurum bu durumda nasıl mağdur bırakılabiliyorki Sn BİLGİLİ?Böyle bir iddada bizim bu iddaya yönelik vereceğimiz açıklayıcı metin ne olabilir de biz bu iddayı çürütebilirz?SAYGILAR...

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Adana, Seyhan, Turkey.
  İletiler
  2.930
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Ödenmemiş olan ücretiniz ve kullanmadığınız senelik izinlerin parasal karşılığı olan ücretiniz için bir problem yoktur. Yani ödenmediği taktirde iş mahkemesinde açacağınız bir alacak davası sonucunda kolayca tahsil edeceğinizi zannediyorum.

  İşyerinden ayrılmakla işyerini mağdur ettiğiniz iddiası ile işveren size karşı bir dava açarsa, bu davada pek şansı yoktur. Selamlar.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  İstanbul / Beyoğlu
  İletiler
  3.411
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Sn. güven84,

  Burada iş akdinizin nevi (belirli süreli mi, yoksa belirsiz süreli mi olduğu) ve ayrıldığınız işyerinde yaptığınız iş (göreviniz) önem taşıyor.

  Abbas Bey çok doğru olarak, hemşire ve ebelerle ilgili örneği vermiş, Yargıtay geçmişte "Genel Müdür'ün bile belirli süreli hizmet akdiyle çalıştırılabileceği ve zincirleme akitlerin bu durumu değiştirmeyeceği" yönünde kararlar verirken son kararlarında işin niteliğini dikkate almaya başladı.

  Belirsiz süreli iş sözleşmelerinde cezai şart, Abbas Bey'in belirttiği gibi, size gelen icra bildirimindeki şekliyle mümkün değil, ancak eğitim karşılığı, rekabet yasağı vb. şekillerle mümkün olabilir.

  İşverenin iddiası; ayrılışınız ile mağdur olduğu ve zarar gördüğü yönündeyse, bunu ispatla yükümlü olan siz değil, işvereninizdir. Bunu ispatlayabilirse ayrıca İş Kanunu 23. maddesi şartlarını da işletebilir kanısındayım.

  Belirli süreli iş sözleşmelerinde yer alan cezai şartların, iş sözleşmesinin belirsiz olması durumunda tamamen ortadan kalkmayacağı, bu durumda artırılmış ihbar tazminatı olarak değerlendirileceği yönünde de (ben katılmıyorum) görüşler var.

  Başında da belirttiğim gibi iş sözleşmenizin nevi ve görevinizi belirtirseniz size daha net yardmcı olabiliriz.

  Selamlar,
  Konu Harun Gür tarafından (23-09-2007 Saat 21:19:08 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Evet arkadaşlar Abbas beyin vermiş olduğu örnekte bana isabet geldi bende özel bi üniversite hastanesinde sağlık memuru olarak görev yapıyordum sabah 8 akşam 5 şiltiyle mesaim işliyordu normal standart çalışma şartları yani.Nöbet falan tutmuyordum haftada bir gün izin hakkımız oluyordu(pazar günleri)onun haricinde bide bayramlarda izin kullanıyorduk.Böyle durumum arkadaşlar.Kaç yıldır beklediğim atamam yapıldı şimdide geldiğim kurumla başım dertte inşallah yargıtay insifiyatini bizden yana kullanır.Birde şöyle bir duyuntum var arkadaşlar kamu görevine taynı çıkan kişilere özel polklinik özle hastaneler tazminat davası çamıyorlarmış diye bi haber duydum sağlık müdürlüğünden bu konuda bilgisi olan varmı arkadaşlar.Eğer durum böyleyse biz borçlu konumdayken alacaklı konuma geçeriz.TEKRARDAN İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜRLER EDİYORUM .ŞİNİZE VE EMEĞİNİZE SAYGI DUYUYORUM

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 2
  Son İleti: 09-02-2015, 15:41:44
 2. Yanıt: 0
  Son İleti: 09-07-2010, 23:34:35
 3. İş verenin işçiye 10 Milyarlık tazminat davası
  Yazan: crafter Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 17-10-2008, 14:14:06
 4. Emekli olan işçiye işverenin ödediği tazminat
  Yazan: atlantika Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 12-10-2006, 10:00:32
 5. Tutkulu ve kavgacı eşcinsel işçiye tazminat yok
  Yazan: Av.Duygu Tekay Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-09-2006, 13:07:45

Bu sayfada bulunan kavramlar:

is veren iscisine dava acabilirmi

isverene dava

işçiye tazminat davası

isverenin isciye acacagi davalar

isverenin karsi dava acmasi

işverene tazminat davası açma süresi

işverenin işçiye dava açma süresi

isveren isciye da

işverenin işçiye tazminat davası açması

isveren isciye nas

Isveren isciye dava acabilirmi

is verenin isciye tazminat davalari ornek sonuclar

isverenin ihbar tazminati icin dava acmasi

isveren iscisini dava acabilirmi

isveren calisana dava

isveren isten cikarilan isciye icra davasi acabilir mi

isyerinin calisanina dava acmasi

calisana tazminat davası acmasi

işçiye dava açma suresi

işverenin işciye tazminat acmasi

işçiye açılan tazminat davası

işverenın ihbar tazminatı dava dilekçesi örneği

isciye acilan ihbar tazminati davasi

is verenin isciye dava acmasi

isverenden isciye tazminat davasi

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  Afternic | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.