+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 8´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: İşverenin işçiye tazminat davası?

İşverenin işçiye tazminat davası?
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İşverenin işçiye tazminat davası?

  Saygı değer arkadaşlar öncelikle böyle bi sitenin olduğunu öğrendiğimde çok sevindim emeği geçen herkese teşekkürlerimi borç bilirim.Sorunumu hemen paylaşmak istiyorum;yaklaşık 2.5 ay önce eski çalışmış olduğum kurumdan devlet memurluğuna atamam yapıldığı için istifa ettim.İstifa dilekçemi idari yönetim kabul etti.İçerde kalan 1 aylık maaşımızı ise daha sonra hesabımıza havale edeceklerini ve kullanmadığımız yıllık izinlerimizi ise paraya çevirip hesabımıza yatıracaklarını sözlü olarak taahhüt ettiler.Aradan 2,5 ay geçmesine rağmen henüz hesabımda yatmış bir meblağ gözükmüyor.Bu birinci sorunum ne yapabilirim?İkinci sorunum ise bundan daha büyük.Aradan 2,5 ay geçtikten sonra bana icra müdürlüğünden tebligat geliyor:yapmış olduğunuz sözleşmeye istinaden sözleşmenin dolmadan kurumdan ayrıldığınız için maaşınızın 4 katı tutarında tazminatla yükümlüsünüz diyor.Bu durumda kabul etmeyip icra müdürlüğüne borca itiraz dilekçemi sundum.Böyle bir durumla karşı karşıyayım ne yapmam gerekiyor.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılar.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  İşverenin işçiye tazminat davası? konulu yargıtay kararı ara
  İşverenin işçiye tazminat davası? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  İstanbul / Beyoğlu
  İletiler
  3.411
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Haklarınız için İş Mahkemesi'nde dava açmanız gerekir.

  İşvereninizin istifanızı kabul etmiş olması, kıdeminize karşılık gelen ihbar tazminatı ve sorunuzdan anladığımız kadarıyla iş sözleşmenizde bulunan cezai şartı ortadan kaldırmaz. Bunun için işverenin sizi ibra ederek hiçbir hak ve alacağı kalmadığını yazılı olarak belirtmesi gerekirdi. Sözleşmenizdeki cezai şartın neye istinaden yer aldığını bilmiyoruz. Duruma göre geçerli veya geçersiz bir cezai şart olabilir. Forumlarda cezai şartın hangi durumlarda geçerli, hangi durumlarda geçersiz olacağı ile ilgili forumlar var.

  Bir avukatla irtibata geçmeniz yararınızadır.

  Selamlar,

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  sözleşmemde aynen şu madde geçerli taraflar arasında haklı bir neden sayılmaksızın işten ayrılan kişi karşı tarafa son aldığı maaşın 4 katı değerinde tazminat öder diyor bende haklı neden olarak devlete taynımın çıkmasını gösteriyorum bu geçerli bir nedenmidir arkadaşlar.Yargıtayda bu gerekçe tahminen ne şekilde rücu bulur ve benim lehime veya aleyhime ne şekilde sonuçlanır?SAYGILAR.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Bu arada söylemeyi unuttum arkadaşlar çıkarkende bizlere hiç bir alacağımız yoktur diye ibranameyi imzalattılar sayın Gür ama şuana kadar bize sözlü taahhüt edilen maaş yatmadı.Benim esaslı sorunum ve merakım acaba devlete taynı çıkan kişiye işverenin tazminat davası açma hakkı varmıdır bunu öğrenmek TEŞEKKÜRLER.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  İstanbul / Beyoğlu
  İletiler
  3.411
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Kamu sektörüne geçenler için İş Kanunu'nda bir düzenleme yok. Bu nedenle siz istifa etmiş durumdasınız. İhbar önellerine uymadan , bildirimde bulunmaksızın istifa ettiyseniz, işverene ihbar tazminatı ödemeniz gerekir.

  Sözleşmede işverenin sizi işten çıkarması durumunda, size ücretinizin 4 katı tazminat ödeyeceği yönünde bir madde yoksa tek taraflı konulan cezai şartlar geçersizdir.

  İbraname içeriğini bilmediğimizden yorum yapmak zor ama haklarınızı almamış olmanıza rağmen aldığınıza dair ibranameye attığınız imza sizi bu hakları talep noktasında sıkıntıya sokacak gibi görünüyor.

  Bir avukatla görüşün.

  Selamlar,

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Adana, Seyhan, Turkey.
  İletiler
  2.930
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Sayın güven84;

  Öncelikle şunu belirteyim ki, maalesef bazı özel hastaneler kendilerinde çalışan hemşire ve ebelerin devlet hastaneleirnde iş bulmaları nedeniyle ayrılmalarında bu tür davalar açıyorlar. Bunların iş sözleşmelerinde, haklı bir sebep yokken süresinden erken yapılan fesihlerde fesheden taraf diğer tarafa 4 maaş (veya başka bir miktar) cezai şart ödeyecek şeklinde hükümler var.

  Size gelen icra evrakında "süresinden önce feshettiğiniz için" dendiğine göre, sözleşmenizin "belirli süreli" olarak düzenlenmiş olduğu anlaşılıyor. Zaten bu tür "süresinden önce feshe" dayalı cezai şart belirli süreli sözleşmede olur. Yani belirsiz süreli fesihte bu tür cezai şart olmaz.

  Siz icra takibine (ilamsız icra takibine) itiraz ettiğinize göre,takip durmuştur. İşverenin "itirazın iptali davası" veya aynı konu için "alacak davası" açması gerekir. Bu davayı açıp kazanmadığı sürece sizden bir şey isteyemez.

  Şayet dava açarsa, sizin yapmanız gereken şey (yani yapmanız gereken savunma); "işverenle imzalanan sözleşme her ne kadar belirli süreli olarak düzenlenmiş ise de, aslında yapılan işin niteliği devamlılık gösterdiğinden, sözleşmenin belirli süreli yapılmasını gerektirecek esaslı ve objektif bir sebep yoktur, bu nedenle de aslında sözleşme belirsiz sürelidir, belirsiz süreli sözleşmedelerde süresinden önce fesih olgusu söz konusu olamayacağından, cezai şartın da uygulanma imkanı yoktur" demeniz gerekir.

  Bazı iş mahkemesi yargıçları konuyu çok iyi bilmediğinden, istenen cezai şarttan bir miktar indirim yaparak davayı "kısmen kabul kısmen red" şeklinde kararlar veriyor. Ancak, belirli süreli sözleşme yapılmasını gerektirecek esaslı neden yoksa cezai şartın uygulanmayacağı yönünde Yargıtay kararları vardır. Bu konuda takip etmekte olduğum davalarda, konunun uzmanı olmayan bilirkişilerin elinde yanlış raporlar yazılmasını önlemek için dosyanın Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne gönderilmesini ve oradaki uzman öğretim üyeleirinin bilirkişilik yapmasını ısrarla istememi iş mahkemesi yargıcı kabul etti ve bu konuda tam da beklediğim ve yukarıda izah ettiğim doğrultuda rapor geldi. Bu rapora dayanarak işveren davayı kaybetti ve şu anda dosya Yargıtay'da. Sanırım Yargıtay da onaylar diye tahmin ediyorum.

  Kolay gelsin, selamlar.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Sayın Abbas Bilgili vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgilerden ötürü size çok teşekkür ediyorum günlerdir bozulan sağlık psikolojime büyük ölçüde yarar sağladınız gerçekten konuyla ilgilendiğiniz için teşekkürlerimi bir borç bilirim.Günlerdir araştırmalarım neticesinde emsal davaların kararlarını araştırıyorum hiç bir belge ve hiç bir açıklayıcı metin göremedim üstüne üstelik başvuruda bulunduğum avukatlarda çokda ümit verici cümleler kullanmadılar ama ben şuna vicdanımla inanıyorumki benim gibi bir durumda olan kişi ve kişilere mahkemenin vereceği karar karşı tarafın hakkını zenginleştirici bir karar vereceğini sanmıyorum.Kaldıki kurum benden son almış olduğum maaşın 4 katı değerinde tazminat isteyebilsin.Sayın BİLGİLİ acaba ben ve benim gibi kurumdan ayrılan 35 arkadaşın son ödenmeyen 1 aylık maaşları ödenmeyen kıdem-görev yıllık izin tazminatlarını mahkemeye sunacağımız yazılı belgelerle ispatlandığında mahkemenin kararını etkilermi,bizim tarafımzda ne gibi bi sonuç doğurur,birde Sn.BİLGİLİ karşı tarafın çok güvendiği iddası (kendilerince) kurumu mağdur bırakmamız.Kurum bu durumda nasıl mağdur bırakılabiliyorki Sn BİLGİLİ?Böyle bir iddada bizim bu iddaya yönelik vereceğimiz açıklayıcı metin ne olabilir de biz bu iddayı çürütebilirz?SAYGILAR...

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Adana, Seyhan, Turkey.
  İletiler
  2.930
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İşverenin işçiye tazminat davası?

  Ödenmemiş olan ücretiniz ve kullanmadığınız senelik izinlerin parasal karşılığı olan ücretiniz için bir problem yoktur. Yani ödenmediği taktirde iş mahkemesinde açacağınız bir alacak davası sonucunda kolayca tahsil edeceğinizi zannediyorum.

  İşyerinden ayrılmakla işyerini mağdur ettiğiniz iddiası ile işveren size karşı bir dava açarsa, bu davada pek şansı yoktur. Selamlar.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 2
  Son İleti: 09-02-2015, 15:41:44
 2. Yanıt: 0
  Son İleti: 09-07-2010, 23:34:35
 3. İş verenin işçiye 10 Milyarlık tazminat davası
  Yazan: crafter Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 17-10-2008, 14:14:06
 4. Emekli olan işçiye işverenin ödediği tazminat
  Yazan: atlantika Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 12-10-2006, 10:00:32
 5. Tutkulu ve kavgacı eşcinsel işçiye tazminat yok
  Yazan: Av.Duygu Tekay Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-09-2006, 13:07:45

Bu sayfada bulunan kavramlar:

is veren iscisine dava acabilirmi

isverene dava

işçiye tazminat davası

isverenin isciye acacagi davalar

isverenin karsi dava acmasi

işverene tazminat davası açma süresi

işverenin işçiye dava açma süresi

isveren isciye da

işverenin işçiye tazminat davası açması

isveren isciye nas

Isveren isciye dava acabilirmi

is verenin isciye tazminat davalari ornek sonuclar

isverenin ihbar tazminati icin dava acmasi

isveren iscisini dava acabilirmi

isveren calisana dava

isveren isten cikarilan isciye icra davasi acabilir mi

isyerinin calisanina dava acmasi

calisana tazminat davası acmasi

işçiye dava açma suresi

işverenin işciye tazminat acmasi

işçiye açılan tazminat davası

işverenın ihbar tazminatı dava dilekçesi örneği

isciye acilan ihbar tazminati davasi

is verenin isciye dava acmasi

isverenden isciye tazminat davasi

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.