+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 5´e kadar toplam 19 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Alkollü trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet

  Merhaba ; size kısaca konuyu anlatayım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

  Nişanlım yaklaşık 1 ay önce bir trafik kazası geçirdi. 2 aracın çarpışması sonucu diğer araçtaki sürücü vefat etti. Suçluluk derecesi şuan 8 lik bir rakam üzerinden değerlendirilmiyormuş eskisi gibi. Kaza sırasında alkollü olan nişanlımı trafik raporu “asli suçlu” olarak gösteriyor. Vefat eden diğer araçtaki sürücüde alkollüymüş. Ama promili sınırın altındaymış. Gerçi kazaya karışma sözkonusu olduğunda sınırın altında yada üstünde olmasının çok önem taşımadığı söylendi bize. Ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum. Karşı araçtaki diğer kişide emniyet kemerinin sıkıştırması sonucu 1-2 gün hastanede kaldı ve taburcu oldu. Deri bütünlüğünün bozulması yada kırık gibi bir yaralanma sözkonusu değil. Kısacası rapora göre kaza sonucu 1 vefat var. Nişanlım tutuklandı ve halen cezaevinde. Yaklaşık 1 ay sonra ilk dava görülecek. Normalde alkollü direksiyon başına geçmediği halde o gecede sadece aracı evin önüne almak istemiş. Vicdanen ve ruhsal olarak çöküntünün yanı sıra belirsizlik bizi oldukça kötü etkiliyor. Sizden öğrenmek istediğim vefat eden kişinin ailesinin davacı olması ve olmaması arasında çok büyük fark olur mu? Eğer davacı olmazlarsa tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılabilir mi? Evet bırakılabilirse bu ilk mahkeme sonucunda olur mu? Hayır olmazsa ne zaman olur? 2. davaya kalırsa eğer , 2. dava adli tatil sonucundaki gecikmeler nedeniyle 1. den ne kadar sonra olur? Dava sonucundaki cezası ne kadar olur? Verilen cezadan gerekli indirimler yapıldığında kalan ceza paraya çevrilebilir mi? Birde , nişanlımın ehliyetine 2 yıl süreyle el kondu. Öğrendiğimiz kadarıyla temyize gidilerek bu süre kısaltılabiliyormuş. Çünkü işi sürekli direksiyon başında olmasını gerektiriyor. Böyle birşey mümkün müdür?

  Beni bu konularda aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler…  Hukuki NET Güncel Haber


  Alkollü trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet konulu yargıtay kararı ara
  Alkollü trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet konulu hukuk haber
  Konu lahin tarafından (19-09-2007 Saat 08:41:08 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Alkollü trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet

  Diğer konuların cevaplanma süresine bakınca çokta acele cevap alamayacağımı farkettim. Ama yinede şimdilik 21 kere okunmuş sorum. Okuyanlardan 1 tanesi bile avukat değilmiydi bilmiyorum ama yardımcı olabilirmisiniz liütfen...

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  Nerede
  Bursa, Berlin
  İletiler
  1.169
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Alkollü trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet

  Sayın Lahin,

  Tam tersine alkol miktarının yasal sınırın altında ya da üstünde çıkması son derece önemli. Bunula birlikte kazaya neden olan kusur salt alkolden mi kaynaklanmış bu durumun bilirkişi raporuyla tespiti gerekir. Bazen kişi alkollü olduğu halde kazanın oluşumunda kusuru olmayabiliyor. Ancak alkollü olmasının yanında kusur da kendisindeyse bilinçli taksir hatta olası kasıttan bahsetmek mümkün. Bu da nişanlınızın aleyhine bir durum. Genel olarak nişanlınızın 5237/85-2 uyarınca 3-15 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacağını söylemek mümkünse de dosya incelenmeden tam bir şey söylenemez. Geçmiş olsun!
  Devrim Sinan KARAVELİOĞLU

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Alkollü trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet

  Evet bunu söylemişlerdi bize. Davanın açılacağı maddeyi yani. Ama ben yanlış birşey söylemiş olmamak için yazmadım. ancak bize 2 ila 15 yıl arası dendi.
  peki diğer konulardaki sorularım hakkında bilginiz varmı?
  ehliyet konusu mesela?

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  Nerede
  Bursa, Berlin
  İletiler
  1.169
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Alkollü trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet

  Alıntı lahin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Evet bunu söylemişlerdi bize. Davanın açılacağı maddeyi yani. Ama ben yanlış birşey söylemiş olmamak için yazmadım. ancak bize 2 ila 15 yıl arası dendi.
  peki diğer konulardaki sorularım hakkında bilginiz varmı?
  ehliyet konusu mesela?
  Sayın Lahin,

  Ortada bir ölüm olayı var ve bu durumda karşı taraf davacı olmasa bile kamu davası devam edecektir. Ancak yaralanan kişi ya da kişiler davacı olmazsa bu halde durum değişebilir. Bazen yaralılar da davacı olmamasına rağmen hakim bilinçli taksir ya da olası kasıt durumunu dikkate alarak karar verebiliyor. Nişanlınızın sürücü belgesinin geri alınması bu olay nedeniyle mi oldu yoksa bu kazadan önce mi geri alınmıştı? Buna bir açıklık getirmenizi rica ediyorum. Savcılığın iddianamesine bakın, mahkemeye sevk maddeleri arasında mutlaka 53/6. madde de vardır. Buna göre hakim 3 aydan 3 yıla kadar sürücü belgesinin geri alınmasına hükmedebilir. Temyiz yasal hakkınızdır ancak durumu değiştireceğini düşünmüyorum. Olaya dışarıdan bakan birisi olarak ve eldeki bilgiler ışığı altında nişanlınızın en iyimser bir tahminle 1 yıl 3 ay kadar fiilen hapiste kalacağını, bu cezanın tecili ya da para cezasına çevrilmesinin zor bir ihtimal olduğunu düşündüğümü belirtmek isterim. Geçmiş olsun! Saygılar.
  Devrim Sinan KARAVELİOĞLU

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Benzer Konular :

 1. Trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet vermek
  Yazan: apocalipse Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 13-12-2013, 22:20:14
 2. Trafik kazası sonucu 2 ölüme sebebiyet verme
  Yazan: tedes Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-02-2010, 01:09:19
 3. Trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet
  Yazan: kenanacun Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 29-06-2009, 11:05:13
 4. Trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet
  Yazan: seymaumut Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-01-2009, 14:27:58
 5. Trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet
  Yazan: snr lms Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 25-08-2007, 22:45:10

Bu sayfada bulunan kavramlar:

alkollu kazada olum

alkollü araç kullanırken ölüme sebebiyet vermenin cezası

alkollü araç kullanıp ölüme sebebiyet

http:www.hukuki.netshowthread.php27744-Alkollu-trafik-kazasi-sonucu-olume-sebebiyet

alkollu arac kullanip kaza ve olumde hapis

alkollü araç kullanma ölüme sebebiyet vermeAlkollü araç kullanarak ölüme sebebiyet verme100promil alkolluyken olumlu kaza yapan cezasi site:www.hukuki.nettrafik kazasi olum cezasiehliyetsiz araba kullanma ve ölüme sebebıyet vermekalkollü sürücü kaza cezaalkollu arac kullanarak olume sebebiyet vermenin cezasitrafik kazasında ölüme sebebiyet vermenin cezasıalkollu trafik kazasinda olume sebebiyet verme mahkeme sonuclarialkollü araç kullanarak ölüme sebebiyet verme cezasıtrafik kazasi olum cezasi www.hukuki.netalkollu arac kaza olum cezaAlkollu arac kullanirken olume sebebiyet vermenin cezasialkollu aracile kaza yaralanmatrafik kazasina sebebiyet vermenin vicdani sonuclarialkollu olumlu kazalarin cezalaralkollu arac kullanma ve kaza yapmanin cezasiAlkollu aracla olume neden olmanin cezasialkollü araç kuiianırken kaza yapıp olüm olursa ne oluralkol lu arac kulanirkan kaza yapmanin cezasi
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Terapi  |  Kral |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Online Muhasebe Programı |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  icralık arabalar  | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.