+ Konuyu Yanıtla
1 / 11 Sayfa 1234567891011 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 107 ileti bulundu.

Konu: Boşanma İle İlgili Sorular

Boşanma İle İlgili Sorular Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Istanbul, Türkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanma İle İlgili Sorular

Merhaba,
    Ben anne ve babamin bosanma ile ilgili sorular sormak istiyorum eger zamaninizin yettigi muddetce cevap verebilirseniz cok memnun olurum.
    1. Annem ve babam 26 yillik evliler, babam 26 yillik devlet memuru, annem bosandigi takdirde saglik sigortasi, yesil pasaport vs gibi haklarindan mahrum kalacak mi? Babam emekli sandigina bagli, annemin emekli sandigi kartini iade mi etmesi gerekir? Mahkeme sonuclanincaya kadar bu haklari durur degil mi?
    2. Bosanma dilekcesi verildikten sonra surec ne kadar surer ve neler olur?
    3. Bosanma sebebi yillardir suren siddetli gecimsizlik ve en son bardagi tasiran babamin anneme fiziksel olarak vurmasi/sovmesi ve (oldurmekle vs. ) tehdit etmesi. Annem manevi tazminat da acmak istiyor... Bunun limitleri nelerdir?Annem 40 milyar dolarlik maddi 40 milyar dolarlik da manevi tazminat istiyor. Ne kadar alabilir? Benim bildigim karisina vuran bir koca karisi sikayet ettigi ve ispatladigi takdirde hapiste bir kac gun kaliyor ya da bir kac yuz milyon para odemesi gerekiyor...olan sey bir tokattan cok. Annemin hemen gidip doktordan rapor almasi iyi olur mu?
    Eger olaya sahitler varsa onlarin ifadesi rapor kadar etkili olur mu?
    4. Mal paylasimi yari yariya yapiliyor diye biliyorum. Bunun haricinde nafaka alma hakki var midir annemin, varsa sabit bir fiyat mi? yoksa babamin maasina gore degisen bir aylik miktar mi? Eger babam emekli olursa emekli ikramiyesinin yarisini alma hakki var midir?
    5. Ornegin ortak bir ev var. Babam su an evde oturuyor, annem ayrildi. Mal paylasimindan sonra babamin evden derhal cikmasi mi gerekir? Evin satilip parasinin bolunmesi mu gerekir? Mahkeme sonuclanincaya kadar annemin kira masrafini babamin odemesi mi gerekir?
    Lutfen yardimci olur musunuz? Tesekkur ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanma İle İlgili Sorular konulu yargıtay kararı ara
    Boşanma İle İlgili Sorular konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

ahaltuner Misafir

Tanımlı

Merhaba ozerbey,
    1-Boşanma sonuçlandıktan sonra anneniz babanızın sağlık sigortasından faydalanamaz.
    2-Boşanma davasının ne kadar süreceği konusu olayın seyrine göre değişebilir.
    3-Tazminat miktarı konusunda az veya çok demek çok zor.Tarafların içinde bulundukları ekonomik durum ile meydena gelen maddi-manevi zarar oranı göz önünde tutularak takdir edilecektir.Eğer dediğiniz gibi herhangibir darp vs. varsa izleri ve bulguları kaybolmadan rapor alınması işinizi kolaylaştırır.Ayrıca şahit olması da lehe sonuç doğurmasını sağlar.
    4-Mal paylaşımı konusunda anneniz ve babanız arasında herhangi bir sözleşme yoksa aralarında yasal mal rejimi olan(26 yıl önce evlendiklerine göre) mal ayrılığı rejimi geçerlidir.Yani herkesin üzerine kayıtlı malı kendisinindir, paylaşılmaz.
    5-Boşanma halinde annenize yoksulluk nafakası bağlanır.Babanız emeklide olsa bu nafakayı annenize ödemeye devam eder.Boşanma davası açıldıktan sonra boşanma gerçekleşinceye kadarda ayrı yaşadıkları için hakim annenize tedbir nafakası takdir edecektir.
    Saygılarımla..

ahmet

Nerede
    Istanbul, Türkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba, oncelikle cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Bazi noktalar hala kafamda soru isareti:
    1. Tedbir nafakasi: diyelim ki dava annem evden ayrildiktan bir yil sonra sonuclandi ve bosandilar. ve diyelim ki hakim babami ayda 300 M nafaka vermeye mahkum etti. baba anneme bir yillik 300Mx12 =3.6Milyar odemeye de mi mahkum olacak. anlami bu mu? ayrica su an evde babam oturuyor annem ayrilmak zorunda kaldi, annem magdur...hakim babam hakkinda "ikisine de ait olan bir yeri tek basina isgal ediyor" gibi bir karar verebilir mi? ya da bunun icin bir tazminat verebilir mi anneme?
    2. Bosanma davasi suresi: Annemin herhangi bir geliri olmadigi icin, annem dilekceyi verdiginde baronun anneme bir avukat tahsis edecegini ve babamin suclu goruldugu durumda masraflari babamin odeyecegi soylendi. simdi annem kendi para verip bir avukat tutsaydi dava sureci daha mi hizli olurdu? ayrica hakim gene avukatin masraflarini babama odetebilir mi babami suclu gordugu takdirde?
    3. mal paylasimi...50-50 paylasim sadece ikisinin uzerine olan seylerde mi yapiliyor. yani ornegin sadece annemin ve sadece babamin uzerine olan bir sey varsa bu sadece kendilerine mi ait?
    diyelim ki bir ev var ve yapimi yeni bitti, henuz tapusu yok. bu kooperatif evlerinde cok rastlanan bir durum, bizimki de oyle. yani ev hala kimsenin ustune kayitli degil hala kooperatifin. bunun doguracagi karisikliklar neler olabilir?mahkeme sonuclanmadan bu nasil halledilmeli?
    4. annemin yesil pasaportu (babamin devlet memuru olmasindan dolayi) da iptal olur mu? annemin pasaportunu degistirip normal bir pasaporta mi cevirmesi gerekir? zaten sanrim evlenme bosanma gibi durumlarda pasaportu degistirmek gerekiyor degil mi?

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bosanma ile ilgili sorular

Merhaba
    4ocak 2008 tarihinde nişanlandım. 6şubat 2008 tarihinde resmi nikahımız oldu ama düğün olmadı,temmuzda olacaktı. Fakat bu süreçte çok uyumsuz olduğumuzu anladık. Ayrılma kararı aldık. Boşanmak için ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı esraduru rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba
    4ocak 2008 tarihinde nişanlandım. 6şubat 2008 tarihinde resmi nikahımız oldu ama düğün olmadı,temmuzda olacaktı. Fakat bu süreçte çok uyumsuz olduğumuzu anladık. Ayrılma kararı aldık. Boşanmak için ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.
    1 yıldan önceki evliliklerde anlaşmalı boşanma olmaz.
    Ancak boşanma kararı konusunda anlaşmışsanız ve birbirinizden nafaka/tazminat talebiniz yoksa aranızdaki geçimsizliği anlatacak şahitleri dinleterek boşanabilirsiniz.

İlk celsede şahitler hazır olmazsa şahitlerin dinlenmesi için yaklaşık 2-3 ay sonrasına gün verilir.

Nafaka/tazminat konusunda anlaşmazlık olur veya taraflardan biri boşanmayı kabul etmezse işler uzayabilir.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkürler.Avukat tutmamız gerekiyor mu? Ne gibi işlemler yapacağız bilgilendirirseniz sevinirim.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba ben volkan sıze bır konu danışmak ıstıyordum ben eşimle dun akşam kavga ettık ve benı şikeyet ettı 2 yıllık evlıyız ufak bır sorundan dolayı tartıştık pazartesı de mahkeme var kesınlıkle boşanacağız evlenırken eşya olarak hıç bır şey getırmemıştı bu boşanma sonrası herhangı bır mal paylaşımı soz konusu olurmu acaba bu konu hakkında benı aydınlatırsanız çok sevınırım eğer eksıklerım varsa soyleyın kı bende ona gore anlatayım saygılarımla

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanma ile ilgili sorular

Merhaba,
    bu konu altında benimde bir sorum olucak. Başlangıçta sade bir soru olucak, ilerisinde daha sorularım olabilir. Beni hayli ruhen yoran bir boşanma davam yürümekte. Bir türlü bitemedi. Eylül ayın 12sinde yine bir celse var ve şahitler dinlenilcek (bu arada karşı taraf bulunamıyor, bir kaç kez de tebligat yapıldı). Şahitlerim Annem ve Babam amaaaaa.... onlarla aram iyi değil bu aralar. Mahkemeye şahitlik yapmak için gitmezse ne olur ve gitselerde gitmeselerde boşanma davası sonuçlanırmı o tarihde?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boşanma ile ilgili sorular

Alıntı vadi33 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eylül ayın 12sinde yine bir celse var ve şahitler dinlenilcek (bu arada karşı taraf bulunamıyor, bir kaç kez de tebligat yapıldı). Şahitlerim Annem ve Babam amaaaaa.... onlarla aram iyi değil bu aralar. Mahkemeye şahitlik yapmak için gitmezse ne olur ve gitselerde gitmeselerde boşanma davası sonuçlanırmı o tarihde?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Bildirdiğiniz şahitlerden biri veya birkaçı gelmezse o celsede bitmesi imkansız.
    Bir sonraki celseye polis marifetiyle getirirler.
    Bir şahit şahitlik yapmak zorunda değildir ama mahkemeye gelmek zorundadır.

Ayrıca birkaç kez tebligat yapılması imkansız. Birkaç kez tebligat gönderilmiş ama tebligat yapılamamış olsa gerek. Bu da davanın sonuçlanmasını geciktirecek bir durum.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boşanma ile ilgili sorular

cevabınız için teşekkür ederim. ayrıldığım nikahlı olduğum kişi bulunamıyor. yurt dışında bir yerde olmalıdır. bu dava 2 senedir sürüyor. şahitlerde kasım ayında almanyaya dönücek. o kişi hem tr de hemde almanyada arandı ama bulunamadı ve iş şahitlere kalmış. şahitler tam şahitliğini yapmazsa ne olur? şahitlerde doğru şahitlik yaptıklarında o gün dava sonuçlanırmı? kusura bakmayın ama ben imam nikahlı şimdiki eşimle beraber yaşıyorum ve bir bebek bekliyoruz ve hala eski eşimin soy ismini taşıyorum. bebek 3 aylık doğana kadar ismim değişmezse çocuğumun o kişinin soy ismini taşımasını istemiyorum. lütfen bana bir yardımda bulunun, çok canım sıkılıyor bu konuya.

saygıyı bozmamış ümidimle selamlar

+ Konuyu Yanıtla
1 / 11 Sayfa 1234567891011 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

boşanmayla ilgili soru cevap

bosanma halinde yesil pasaport iptali

bosanma durumunda cocuga yesil pasaport

Bosanma konusunda uye olmadan soru sormak istiyorum

yesil pasaport bosanma

boşanma davamda şahitler dinlendi www.hukuki.net

boşanma halinde yeşil pasaport iptali

siddetli gecimsizlik davasinda davaci ben davali mahkemeye gitmezse site:www.hukuki.net

bosanmayla ilgili sorular

bosanma durumunda yesil pasaport

boşanmayla i

boşanma halinde yeşil pasaport

boşanma durumunda yeşil pasaport

bosanma hukuk soru

bosanma karatini nasil durdurulur

Forum