Kilitli Konu
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İstanbul, Turkey.
  İletiler
  3.628
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Bankalar Birliği Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti-Bankalar

  Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde, Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti kurulmuş olup, 01.09.07 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.
  Heyetin görevi, bankalar ile müşteriler arasındaki ihtilafları çözümlemektir. Yargıya intikal eden, ticari kredilerden kaynaklanan, 01.09.07 tarihinden önce meydana gelen ve genel nitelikteki şikayet ve ihtilaflar, heyetin görev ve sorumluluklarının dışında bırakılmıştır.
  Buna göre, müşteri öncelikle, ilgili bankaya yazılı başvuruda bulunacak, banka tarafından yanıt verilmemesi veya şikayetinin giderilmemesi halinde, 30 gün içerisinde Heyete başvuru yapılacak.
 2. #2
  mkocagul Misafir

  Tanımlı Re: Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti-Bankalar

  Esin hanım çok teşekkür ancak, bu heyet kararlarının yasal sonuçları ve yaptırım gücü hakkında bilgi verebilirmisiniz?
  Saygılarımla.

 3. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İstanbul, Turkey.
  İletiler
  3.628
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti-Bankalar

  Heyet kararlarının hukuki bir yaptırımı veya bağlayıcılığı mevcut değil. Banka veya müşteri heyete başvurmak zorunda olmadıkları gibi, başvurudan önce veya henüz karar tebliğ edilmeksizin yargıya başvururlar ise, heyetin işlevi kalkmış olacak. Bankalar üstü bir kuruluş olarak düzenlendiği için, bankalar üzerinde etkisinin ve denetiminin olacağı açık. Ki tutulacak raporlar, BDDK'ya da iletilecek.
  Bu nedenle, yargıya başvurmadan önce, prosedüre uygun olarak heyete başvurmakta fayda olduğu kanısındayım.

 4. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İstanbul, Turkey.
  İletiler
  3.628
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti-Bankalar

  TBB, banka müşterilerinin şikayetleri için Hakem Heyeti oluşturdu

  Türkiye Bankalar Birliği, üye bankalar ile bireysel müşterileri arasındaki sorunlarda uzlaştırıcı bir niteliğe sahip olacak Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti uygulamasını 1 Eylül 2007 tarihinde başlatıyor. Hakem Heyeti, banka ve kredi kartları, tüketici kredileri ve diğer bankacılık ürünleri alanlarında banka müşterilerine hizmet verecek.

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB), üye bankalar ile bireysel müşterileri arasındaki sorunların değerlendirilmesi ve çözüme kavuşturulmasını temin etmek üzere Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti (Hakem Heyeti) oluşturdu. Hakem Heyeti, 1 Eylül 2007 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlayacak. Hakem Heyeti; banka ve kredi kartları, tüketici kredileri ve diğer bankacılık ürünleri olmak üzere üç ayrı alanda bireysel müşterilere hizmet vermek üzere yapılandırıldı.

  Nasıl başvuru yapılacak?

  Bankaların bireysel müşterilerinin, şikayetleri ile ilgili olarak, Hakem Heyetine başvurmadan önce, bankalarına başvurmaları gerekiyor. Bankaya başvurmadan TBB’ye yapılan başvurular bankaya gönderiliyor. Müşteri, bankasından alacağı yanıta göre, dilerse Hakem Heyetine iletilmek üzere TBB’ye ikinci kez başvurabiliyor.

  Bankaya yazılı veya elektronik posta ile başvuru yapılabiliyor. Hakem Heyetine başvurmak için ise “şikayet başvuru formu” kullanılmak zorunda. Başvuru formları ve Hakem Heyetinin işleyişi hakkında hazırlanan broşürler, banka şubelerinden ya da www.tbb.org.tr adresinden temin edilebiliyor. Bankanın yanıt verme süresi, başvurunun alındığı tarihten itibaren 30 gün olarak belirlenmiş bulunuyor.

  Hakem Heyeti hizmetleri ücretsiz olacaktır. Bu hizmetler ile ilgili prosedürler, TBB’nin internet sitesinde yer alan http://www.tbb.org.tr/hakemheyeti/default.htm adresinden temin edilebilecek.

  Hakem Heyeti gündemine alınmayan şikayetler

  Aşağıdaki konulardaki şikayetler, Hakem Heyetine sunulmayacak:

  - 1 Eylül 2007 tarihinden önce meydana gelmiş ihtilaflarla ilgili şikayetler,
  - Banka genel müdürlüğü veya ilgili şubenin cevap tarihini veya cevap süresinin bitimini müteakip otuz gün içinde heyete iletilmeyen şikayetler,
  - Müşteri tarafından şikayet konu işlem veya eylemin veya neden olduğu zararın öğrenilmesini müteakip yüz yirmi gün içinde heyete iletilmeyen şikayetler,
  - Şikayete konu işlem veya eylemin veya neden olduğu zararın meydana geldiği tarihi müteakip 1 yıl içinde heyete iletilmeyen şikayetler,
  - Yargıya intikal etmiş şikayetler,
  - Müşteki ile banka arasında çözüme kavuşturulmuş olan şikayetler,
  - Bankalar tarafından verilen ticari kredilerden kaynaklanan şikayetler,
  - Bankalar ve sundukları hizmetler hakkında genel mahiyetteki şikayetler,
  - İflas veya tasfiyesine karar verilen bir bankanın aldığı kararlarla ilgili şikayetler,
  - Re’sen cezai takibata uğramış şikayetler


  www.tbb.org.tr

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 9
  Son İleti: 05-08-2013, 17:51:24
 2. Bankalar ve istifa
  Yazan: redevil Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 14-06-2010, 20:40:05
 3. Her zaman bankalar mı haklı?
  Yazan: uluser Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 16-12-2008, 16:42:55
 4. Bankalar ve kartlar
  Yazan: EKSELANS_27 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 07-07-2007, 11:18:51
 5. Bankalar
  Yazan: hulyamur Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 03-09-2006, 21:22:34

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bankaları nereye şikayet edebilirim

bankaları şiyet edilecek yerler

foreksi nereye şikayet ederizbankaları nerelere şikayet edebiliyoruzbankalar nereye şikayet www.tbb.org.tr şikayet formuhakemheyeti@tbb.org.trbanka ile yaşanan sorunlarda nereye şikayet edilirbankaları nereye şikayet edebilirizbankalar birliği şikayetiş bankasını nereye şikayet edebilirimbireysel müşteri hakem heyetine başvurabilirsinizBankayı nereye şikayet ederimbanka avukatlarini nereye sikayet ederimbanka şikayetbankalarla ilgili şikayetleri nereyebankayı nereye şikayet edebilirimbankalarla ilgili şikayetlertürkiye bankalar birliği nezdindeki müşteri şikayetleri hakem heyetine başvurabilirsiniztürkiye bankalar birliği nezdindeki müşteri şikayetleri hakem heyetine iletişimtürkiye bankalar birligi nezdindeki müsteri sikayetleri hakem heyeti sözlükbankalarla ilgili tüketici şikayetleri
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2015 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikoloğum |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Sanal Turk |  Satılık Düşecek Domainler |  Playbarn Levent |  Kral | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2011-2015 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2011-2015 yılı reklam pazarlaması MEDYACİN İletişim Reklam Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılmakta olup, reklam talepleri için Medyacin Ltd. Şti. ile iletişim kurmanız rica olunur.