Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
Normalde haftada kaç gün ve hangi saatler arasında idi çalışmanız?
Daha önceki aylar için bordroloranızda fazla çalışma ücreti gösteriliyormuydu hatırlıyormusunuz?
Cymartesi 8/17 çalıştığınız haftalarda, fazladan izin kullandırma şeklinde bir uygulama oluyormuydu?
sorduğunuz sorulara cevap vereceyim yanlız bazı sorular askıda kalmaması için durumumu baştan yazmalıyım

öncelikle ben bir hastahanede sağlık memuruydum bu iş yerine(fabrikaya) başvuru yaptığımda ve görüşmeye gittiğimde ben hastahanede çalıştığımı ve hastahane nöbetlerimi aksatmamam gerektiğini söyledim ve nöbetler için hafta arası erken çıkıp (15.00) haftada birdefa yada iki defa nöbet çıkışım geç geleceyimi belirtip fabrika çalışma açısından bir sıkıntı olmayacak ise kendileriğle çalışabileceğimi belirtim. iş yeri işletme müdürü kendileri için bir sıkıntı olmıyacağını belirttim çalışmamı istendi.geç gideceğim için almam gereken maaşın altında vereceklerinide söyleyerek iş tekliflerini kabul ettim. yanlız bu sadece sözlü olarak yazılı herhangi bir şey yok. hafta içi çıkışlarda izin kağıdı diye kağıt imzalatıp (ücretli izin) saat 15.00 de çıkış yapardım nöbet çıkışı da geç geldiğimde kaçda geldiğsem (9.30) yazıp tekrar ücretli izin işaretlenip ücretimden herhangi bir kesinti yapılmıyordu.2 yıl bu şekilde devam etti 2 yıl sonra fabrika çalışma saatleri olan hafta içi 08.18- beş gün cumartesi 08.17 olan çalışma sistemi vardı cumartesi ayda 2 defa yani bir cumartesi çalışıp bir cumartesi çalışılmıyordu.2 yıl boyunca sıtandarda böyle gittği için hast. nöbetleri ayarlamak sorun olmuyordu fakat 2 yıl sonra fabrika kriz bahanesi ile çalışmamız gereken cumartesileri ilerki tarihe ertelemeye başladı( 6 ay yada 1 yıl sonra ertelemeleri telafi ettiriyorlardı). hali ile hem erteleme çalışması hemde normal çalışması olduğundan ayda her cumartesi çalışmaya başladık benim nöbetlerde karışmaya başladı yinede bir problem çıkmıyordu.sonra hastahanenin çalışma saatleri değişerek farklı sistem uygulamaya başladı bu sefer erken çıkmayıp normal saatimde çıkıp haftada 2 gün yerine 3 gün geç gidiyordum.bunları bildikleri halde herhangi bir sorun olmuyordu. taki 2011 yıl başlarında işletme (fabrika) müdürü gelip boş zamanlarında üretim planlama adı altında çalışmamı teklif edene kadar. üretim planlama adı altında çalışmamı teklif edildi bende kabul etmedim.kabul ederim yanlız benim çalışma statüm ne olacak ve maaşımda yükselme olmayacaksa kabul edemiyeceğimi belirttim.İşletme müdürü benim bağlı olduğum idari işler amirine bunu söylemiş oda gelip ikna çabalarında bulundu bende aynı şeyleri kendilerine illettim tepkileri kötü oldu zaten sonra iş yeri hekimi ikna etmeye çalıştı bende neden bu kadar ısrar edildiğini ben bu şartları kabul etmediğimi belirrtim kabul etmediğim için işletme müdürü ve bağlı olduğum idari işler amirinin bana karşı tutum ve davranışları 180 derece değişti.izin izin istediğim zaman hakaretlere bulunarak sürekli seni tazminatsız işten çıkaracam deyip tehditler ediyordu. bende bazen gülümser geçip giderdi buda buna çok kızar tekrar hakaret eder gibi bağırıp dururdu.7-8 ay tartışmalarla geçti.bu zamana kadar geç gitmelerim olmasına ramen maaşımda kesintiler olmuyordu. 8 .ayda bir gün nöbette çıkıp işe geç gittim.izin kağıdını ben imzaladıktan sonra her zaman yaptığım gibi danışmaya bırakıyor o izin kağıdını birim sorumlusu idari işler müdürüne imzalatıp ordan işletme müdürü imzalayıp personel müdürlüğüne gidiyordu. o gün danışmaya bırakmak üzere iken danışmada çalışan artık buraya bırakma kendin imzalatman lazım dedi bende izin kağıdını alıp idari işler amirine götürdüm.neden geç gittiğimi sordu nöbetten çıktığımı söyledim artık işlerin bu şekilde devam edemeyeceğini herhangi bir düzelme olmasa iş akdin tazminatsız fesh edeceğini söyledi. danışmadaki bayana ihtarname yazmasını söyledi. neyse bende çıktım tartışmadım zaten. bir ihtarname yazıldı işe girişlerimden dolayı iş akışını bozduğumdan dolayı bende savunma istendi ihtarnameyi imzalamadan savunmamı yazıp verdim. ay sonu gelince baktımki maaşımdan kesinti olmuş gittim konuştum neden kesildiğini sordum onlarda geç gittiğimi bahane ederk kesildiğini söylediler. sonra ben fabrikaya yazılı ihtarname yazdım . kesintilerin yapılmasının nedenini tarafıma yazılı olarak bildirilmesini diye . bir ay geçti baktım yine kesinti ve hala bir açıklama yok. en son bir dilekçe yazıp notere gittim kesilen maaşımın 5 iş günü içinde hesabıma yatırılmasını istedim. 5 iş günü( kendilerine ulaştıktan sonra) geçmesine raman yatırılmadığını gördüm bir ihtarname daha yazdım psikolojik baskı yapılarak tazminatsız işten çıkarmak istenildiğimi bu baskıların maaş kesintilere kadar vardığını kesintilerin ödenmediği taktirde yasal yollarla haklarımı arıyacağımı yazarak yoladım. ellerine ulaştıktan sonra fabrika müdürü ne sen uğraş nede iş yeri sen istifa et biz senin bütün haklarını verelim dedi.ben istifa ettim onlarda bir ibraname düzenleyerek (ibraname altına ben kendi yazımla fazlaya dair bütün haklarımı saklı tutuyorum diye not düşerek) imzaladım ibranamede kıdem tazminatı ihbar tazminatı rakkamlarla belirtilmişti.
sorularınızın cevapları: hafta içi 8.00-18.00
cumartesi : 08.00-17 ayda 2 cumartesi
bordroda sürekli :225 olarak görünüyor beyaz yaka sınıfında olduğumda fazla mesai diye birşey yoktu.
cumartesiler için fazladan izin diye birşey yok malesef.

benim görüştüğüm 2 avukattan biri evet fazla çalışmanız var ama sen zaten fazla çalışmanı gitmemekle doldurmuşsun fazladan çalıştığın cumartesileri almak garanti değil alınamaya bilir dedi hem geç yada erken çık hemde fazladan çalıştım diyemezsin dedi
bir diğer avukat siz nekadarda yazılı bir sözleşmeniz olmasada (erken çıkma geç girme)4 yıldır bu şekilde devam etmiş bir sıkıntı çıkmamışsa bu zaten kendi aranızda bir hukuk kurmuşsunuz alınabilir diyor

sizce durum ne olabilir ?