+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: İbraname

İbraname Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İbraname konusunda Yargıtay'ın oldukça çelişkili kararları var. Eskiden daha çok işçi lehine yorum yapılarak genellikle ibranamelerin baskı altında alındığı görüşü hakimdi. Ancak, Yargıtay son zamanlarda bu görüşünü değiştirerek baskı iddiasını kabul etmemektedir. Kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:
    1) Meblağ içeren ibranameler, belirtilen meblağın makbuzu niteliğinde olduğundan belirtilen meblağ kadar için ibra geçerlidir.
    2) Miktar içermeyen ibranameler, şayet kuşkulu bir durum yoksa geçerlidir.
    3) İbraname içeriği kendi içinde veya işverenin diğer belgeleri ile çelişkili ise geçerli değildir.
    4) İş akdi sona ermeden alınan ibranameler geçerli değildir.
    5) İşe iade davalarında ibraname kabul edilmemektedir.
    6) Yeni Borçlar Yasası Tasarısında; işçilerin korkulu rüyası olan ibra konusuna çözüm getirilmekte ve iş akdi sona erdikten sonra işçiye bir süre tanınmakta ve bu süre içerisinde daha önce vermiş olduğu ibranameyi kabul etmeme imkanı tanınmaktadır.
    7) Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Tetkik Hakimi Sayın Şahin ÇİL'in "İş Hukukunda İbraname" isimli yeni bir eseri Legal Yayınevi'nden çıkmıştır. İlgilenen meslaktaşlara duyrulur.
    Selamlar.

Hukuki NET Güncel Haber

İbraname konulu yargıtay kararı ara
    İbraname konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

A. İBRANAMENİN HUKUKİ ANLAMI

İbraname konusuna, İş Yasası#8217;nın 32/V. maddesinde #8220;İş sözleşmelerinin sona ermesinde, işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur#8221; hükmü ile dolaylı da olsa yer verilmiştir. Borçlar Yasası#8217;nın 113-140. maddelerinde borcu sona erdiren haller yenileme, alacaklı ve borçlu sıfatının aynı kişide birleşmesi, ödeme imkansızlığı, takas ve zaman aşımı olarak düzenlenmiştir. İbraname, borcu sona erdiren hallerden biri olarak Borçlar Yasasında sayılmamış olmakla birlikte uygulamada çok yaygın bir yere sahiptir.

B. İBRANAME DÜZENLENME ZAMANI

İbraname, iş sözleşmesi sona ermesi sırasında düzenlenmesi gereken bir belgedir. Diğer bir anlatımla ibranamenin, iş sözleşmesinin sona ermesi durumunda işçinin çalışmaktan kaynaklanan hak ve alacaklarının tam olarak belirlenmesi sonrasında düzenlenmesi gerekmektedir.

İbraname, iş sözleşmesi sona ermesi sırasında değil de işçinin işe başlaması sırasında düzenlenmiş ise bu ibraname geçersiz sayılmaktadır. Bunun nedeni, iş sözleşmesi kurulduğu sırada işçinin işe duyduğu ihtiyaç nedeniyle gerçek irade beyanını ortaya koyamamış olması ve iş sözleşmesi kurulurken henüz doğmamış(müstakbel) bir alacağın ibra edilemeyeceği gerçeğidir.

B. İBRANAMEDE ŞEKİL(BİÇİM) VE BUNUN ÖNEMİ

İbranamenin yazılı olarak düzenlenmesi gerekmektedir. İbranamenin bilgisayar veya daktilo ile yazılması yada hazır matbuu kağıt kullanılarak düzenlenmesi mümkün olmakla birlikte, ibranamenin iş sözleşmesinin sona ermesi sırasında düzenlenip düzenlenmediği konusunda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklarda kanıt olarak kullanılabilmesi bakımından, tamamen işçinin kendi el yazısı ile kaleme alınmasında yarar bulunmaktadır.

İbraname düzenlenmesi sırasında şu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

1. İbraname metni ile ilgililerin imzaları arasında fazla boşluk bırakılmamalıdır.

2. Aynı metin içinde farklı renkte kalemlerle yazılmış bilgilere yer verilmemelidir.
    3. Bilgisayar veya daktilo ile hazırlanan ancak, işçinin adı soyadı, ücret miktarı, ibraname tarihi gibi kısımların sonradan el yazısı ile doldurulmak üzere boş bırakıldığı ibraname örnekleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

4. İbranamelerde, işyerinde uygulaması bulunmayan ücret veya ödeme türlerine kesinlikle yer verilmemeli, işçinin aslında hak kazanmadığı menfaat veya ödemelerin de ibra edildiği gibi çelişkili durum yaratmamaya özen gösterilmelidir. İbranamede sadece, ilgili işçinin hak ettiği, çalışılan devrede elde ettiği hak ve kazançlar bakımından ibra sağlanmalıdır.

5. İşçinin işe başlatılması sırasında boş kağıda imza alınarak, işçinin işten ayrılması sırasında bu kağıdın ibraname olarak kullanılması yönünde uygulama yapılmamalıdır. Yargıtay#8217;ın bu yöndeki uygulamalar konusunda kararları istikrar kazanmış durumdadır.

6. İbraname metninde ibra edilen alacak/borç mümkün olduğunca miktar olarak belirtilmesi gerekmektedir. Ancak, miktar belirtilmeyen ibranameler de geçerli bulunmaktadır. Miktar içeren ibraname makbuz niteliğinde olmaktadır.

7. İbraname işçi aleyhine #8220;açık oransızlık#8221; oluşturulduğu izlenimi vermemelidir. Açık oransızlık bulunması durumunda mevcut ibraname #8220;ibraname#8221; olarak değil, kısmi makbuz olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda da işçi geriye kalan haklarını dava edip alabilmektedir.

8. İbraname, İş Hukuku#8217;na egemen olan #8220;işçiyi koruma ilkesi #8220; gereğince dar yorumlandığından iş sözleşmesi sona eren işçinin hak ettiği ödeme, ücret veya diğer tüm haklarının ismen ve miktar olarak ayrı gösterilmesi gerekmektedir. İbranameye, işçinin hiç bir alacağı kalmadığı hususunun yazılması bu anlamda yeterli olmamaktadır.

C. İBRANAME İLE İLGİLİ GENEL DURUMLAR

a. İbraname imzalayacak kimsenin reşit ve medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olması gerekmektedir. Mümeyyiz küçükler ve mümeyyiz kısıtlıların kanuni mümessilleri(veli, vasi) aracılığı ile ibraname imzalamaları gerekmektedir.
    b. İbranamede tarafların imzasının bulunması genel geçerlilik koşulu olarak değerlendirilmektedir.
    c. İbraname vekil aracılığı ile imzalanacaksa, vekalette ibra etme yetkisinin bulunması zorunludur.
    d. Mirasçılar vefat eden kimse adına ibrada bulunabilirler.

-----/----

Yargıtay 9. HD#8217; nin 28. 01. 1993 tarih ve E. 6412, K. 999 sayılı, ayrıca Yargıtay 9. HD#8217;nin 04.11.1996 tarih ve E.11034, K.20443 sayılı kararlarda aynı husus açık biçimde vurgulanmıştır.

Yargıtay 9. HD#8217; nin 11. 06. 1991 tarih ve E. 7835, K. 9527 sayılı kararında aynı husus vurgulanmıştır.
    Yargıtay 9. HD#8217; nin 02.12.1997 tarih ve E. 16542, K.20057 sayılı kararında bu husus #8220;alt tarafına imza attırılıp sonradan daktilo ile üst tarafı doldurulmuş olduğu açık ve seçik ortada bulunan bir belgeye dayanılarak karar verilmesi hatalıdır#8221; biçiminde özetlenmiştir.

Yargıtay 9. HD#8217; nin 11.11.1997 tarih ve E. 14340, K.18894 sayılı kararında bu hususa açıkça işaret edilmiştir.
    #8220;Davacıya Bölge Müdürlüğü görevi verilirken taraflar karşılıklı olarak anlaşmaya varmış ve ibralaşmışlardır. Davacının bir üst görevi kabul etmek için bazı haklarından vazgeçtiği anlaşılmaktadır. Bölge Müdürlüğüne getirilen bir kişinin baskı ile bir belgeyi imzalayacağının kabulü hayatın olağan şartlarına aykırıdır. Davacı yeni sözleşme ile çalışmasına devam ederken iş akdine son verilmiş ve işverene verdiği ibraname ile ":..hafta tatili ve genel tatil yevmiyelerini, fazla mesai ücretlerini..." aldığını kabul etmiştir. Mahkeme işverence ödenen miktarlar ile belge arasında açık oransızlıklar bulunduğu gerekçesiyle bu ibranameyi de geçerli kabul etmemiş ve makbuz hüviyetinde kabul etmiştir. Ancak ibranamenin makbuz hükmünde kabul edilebilmesi için miktar taşıması gerekmektedir. İbranamede hiçbir miktar yer almamakta ve davacı hiçbir alacağı kalmadığını açıkça kabul ve beyan etmekte olup, mahkemenin benimsediği gerekçe ile ibranamenin geçersiz olduğunun kabulüne olanak yoktur.#8221; Yargıtay 9. Hukuk Dairesi#8217;nin 08.07.2004 tarih ve E. 2004/13434, K. 2004/18102 sayılı kararı.
    Yargıtay 9. HD#8217; nin 24.04.1998 tarih ve E. 3170, K.7549 sayılı kararı.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    86
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İbraname

Merhaba,
    Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere(hatırlatmakta yarar görüyorum) Tam 1 ay önce işyerinden işten çıkartılma tehditi altında -ıstırahatliyken- emekli edildim. (İbraname imzalamaya zorlandım, fakat imzalamadım.)
    Kıdem tazminatımı hiçbir gerekçe göstermeden ödemediler. Çalışma Bakanlığı' na şikayette bulundum, noter aracılığıyla ihtarname gönderdim, ancak ödeme yapılmadı. Tam dava açmak üzereyken, avukatım SGK' dan emekli olduğuma ve kıdem tazminatını hakettiğime dair bir yazı almamı istedi. Ve bu yazıyı şirkete iadeli taahhütlü gönderdik. Bunun sonucunda işyeri hareketlendi ve bana kıdem tazminatımı ödeyeceklerini söylediler. Ancak blokeli olarak. İbranameyi imzalamamı şart koşuyorlar. Ancak alamadığım haklarım mevcut(fazla mesai, tatil ücretleri, vb.). Bu noktada ibranameyi imzalamak zorunda mıyım? Bankaya yatan parada zaten "kıdem tazminatı" şeklinde açıklama olacak. Bu durumda işyeri zaten güvence altında. Ancak ben ibranameyi izmalarsam güvence altında olmayacağım. Görüşlerinizi rica ediyorum.
    Saygılarımla

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    86
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar,

Kıdem tazminatımı vermediler. Şimdi de ibraname bahane ediliyor. Bu konuda görüş beyan edebilirseniz çok memnun olurum.

saygılarımla,

Nerede
    istanbul
    İletiler
    219
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evet alacaklarınızı almadan ibranameyi imzalarsanız güvence altında olmayacaksınız. almadığınız bir şey için imza atmayın önce alın sonra imzalayın ve ne aldıysanız onu imzalayın mesala 10000 lira kıdem tazminatı aldım 1000 lira tatil parası aldım.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    86
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ederim.
    1 aydan fazla geçti. Kıdem tazminatımı vermediler. Aynı zamanda fazla mesai ve tatil günlerinde çalışmalarmda var. Artık tek çare mahkeme kaldı. Avukatların emeğine saygım sonsuz. Ancak, ben bireysel olarak davayı açabilir miyim? Sonuçta kıdem tazminatımı hakettiğim açıkça ortada. Fazla mesailerin de 1 e 1,5 oranında değerlendiği açık. Çok belirsiz bir dava değil diye düşünüyorum. Saygıdeğer hukukçular, ltfn beni aydınlatabilir misiniz?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aralık 2011 de işten kendi isteğimle ( iş yerini mahkemeye verecektim iş yeri anlaşalım ne sen uğraş nede biz anlaşalım sen istifa et haklarını verelim deyip ) işten ayrıldım kıdem ve ihbar tazminatım ödendi .Şu an bana iş akdimi sona erdiğinde imzalatırdıkları ibranamenin fotokopisini ısrarla istedim fakat vermediler . iş yerlerinin bu ibraname işçilere verme zorumlulukları yok mudur? ben bu ibranameği nasıl alabilirim ?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşverenin isteğiyle vermemesi durumunda yapabileceğiniz pek bir şey yok sanırım.
    İşverenden alacaklarınızın tamamını aldığınızı ifade edip imzaladığınız ibra belgesini neden almaya gerek duyduğunuzu da anlayamadım ama;
    ibra belgesini mutlaka almak istiyorsanız, yorucu ve pahalı olabilecek bir yol var:
    Haklarınızın ödenmediğine dair bir dava açarsınız,
    işveren de ödendiğine dair delil olarak ilk başta o istediğiniz , imzalamış olduğunuz belgeyi sunacaktır. Amaç mutlaka ibra belgesine ulaşmak ise,
    dosyadan ibra belgesinin bir kopyasını ( her zaman siz alamasanız da ), kendinizi bir avukatla temsil ettiriyorsanız , avukatınız kesinlikle alabilir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İşverenin isteğiyle vermemesi durumunda yapabileceğiniz pek bir şey yok sanırım.
    İşverenden alacaklarınızın tamamını aldığınızı ifade edip imzaladığınız ibra belgesini neden almaya gerek duyduğunuzu da anlayamadım ama;
    ibra belgesini mutlaka almak istiyorsanız, yorucu ve pahalı olabilecek bir yol var:
    Haklarınızın ödenmediğine dair bir dava açarsınız,
    işveren de ödendiğine dair delil olarak ilk başta o istediğiniz , imzalamış olduğunuz belgeyi sunacaktır. Amaç mutlaka ibra belgesine ulaşmak ise,
    dosyadan ibra belgesinin bir kopyasını ( her zaman siz alamasanız da ), kendinizi bir avukatla temsil ettiriyorsanız , avukatınız kesinlikle alabilir.
    öncelikle teşekkür ederim

iş yerinin bazı tutum ve davranışlarından dolayı problem yaşadım ve iş yeri anlaşalım ne sen mahkemelerle uğraş nede biz uğraşalım deyip benden istifa etmemi isteyip istifa edip kıdem ve ihbar tazminatımı ödeyip ayrıldım. bütün hakları aldım dediğim bunlar. yalnız bir işçinin çalışması gereken 45 saat olması gerekirken biz ayda 2 cumartesi 8/17 çalışıyorduk buda demektirki 16 saat fazla.2 avukata danıştım bu geçmişte çalıştığım fazlalıkları alabilirmiğim diye ama yaşadığım ve çalıştığım şartları söyleyince kafaları biraz karıştı.bir avukat ibraname istedi onu alabilirmisin diye ama alabileceyimi pek sanma çünkü iş akdim sonlandırırken ve imzalarken almak için tartıştım vermemişlerdi. ibranamenin altında fazlaya dair bütün haklarımı fazla tutuğum ibaresini kendi el yazımla yazmıştım bakalım konumu anlıyacak başka bir avukat daha bulabilrsem danışacam

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Normalde haftada kaç gün ve hangi saatler arasında idi çalışmanız?
    Daha önceki aylar için bordroloranızda fazla çalışma ücreti gösteriliyormuydu hatırlıyormusunuz?
    Cymartesi 8/17 çalıştığınız haftalarda, fazladan izin kullandırma şeklinde bir uygulama oluyormuydu?

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ibraname hangi durumlarda personele imzalatılır

Forum