+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: İbraname

İbraname
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  Nerede
  k.maraş, Türkiye.
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İbraname

  meraba.
  işten çıkarılan ve şartları uyduğu halde kıdem ihbar vs diğer tazminat haklarını alamayan bir müvekkilim var.kendisine bu hakları ödenmemiş ama ödemiş gibi hile ile işçiden işveren ibraname almış.soru şu:bu ibraname içerik olarak tazminatları belirtmiyor.sadece bu üçretleri aldığı ve işverenden başkaca bir alacağı kalmadığını belirtiyor.bazı yargıtay kararlarında ibranamelerin geçerli olabilmeleri için mutlaka miktarların açıkca gösterilmesinin gerekli olduğuna işaret ediliyor.ama miktar belirtilmeyen bazı ibranameleri de geçerli sayan kararlar da var.davayı açtım devam ediyor.kazanma şansım yüksek midir önerileriniz varmıdır.

  teşekürler. av. şeref

  adım ne  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber

  İbraname konulu yargıtay kararı ara
  İbraname konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2003
  Nerede
  Hatay, Türkiye.
  İletiler
  3.381
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  kazanmanız yüksek bir ihtimal. iş hukukunda ibra belgeleri genellikle makbuz hükmündedir.işçiye imzalatılan ibra belgelerinde hangi işçi alacağı için ne kadar ödeme yapıldığı açıkça yazılmalıdır.Genel anlamdaki işvereni ibra, iş hukukunda kıymet ifade etmez.İbranamede kıdem tazminatından söz edilmemişse bu tazminat tahsil edilmemiş demektir. İşverenler ödemelerini muteber vasıtalarla yapmak ve defterlerine de işlemek zorundadır.
  Yargutayın kabul ettiği ibranameler örneğin işçinin kıdem alacağı 4.500.000.000TL olduğu halde 4.300.000.000TL lık bir ödeme var ise söz konusudur. Önemli olan tahakkuk eden kıdem alacağı ile ödenen kıdem tazminatı arasında işçi aleyhinde fahiş bir farkın bulunmamasıdır.Eğer böyle bir fark varsa ibraname, üzerinde yazılı miktar kadar MAKBUZ olarak değerlendirilir.Keza maaş ödemeleri de ücret bordrosuna işçinin koyacağı imza ile tahsil edilmiş olacağından, bu yapılamadan ileri sürülen ücrete dair ibranın da hükmü olmayacağı kanaatindeyim.

  ceteris paribus

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Feb 2004
  Nerede
  ELAZIĞ, Türkiye.
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  İbraname ile ilgili Yargıtay Kararları Dergisi 2004 Mayıs sayısında örnek bir karar var oraya bakabilisiniz.Ayrıca bana göre hile ile ibranamenin imzalatıldğı tanıkla ispatlanırsa dava lehinize sonuçlanır.

  MuhammedTAŞ

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  T.C.
  YARGITAY


  9. Hukuk Dairesi

  Esas No : 2000/19872
  Karar No : 2001/3451
  Tarihi : 26.02.2001


  İşçi tarafından imzalanan ibranamede, ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmiş bulunduğu kuşkuya yer vermeyecek biçimde açıklanmış olmalıdır. İşçi tarafından imzalanmış, ancak söz konusu tazminatların ödendiğine ilişkin kaydın bulunmadığı ibranameler hükme esas alınmaz.


  Davacı, ihbar, kıdem ve kötüniyet tazminatlarının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

  Yerel mahkeme, davayı reddetmiştir.

  Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

  1- Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

  2- Mahkemece 14.07.1997 tarihli ibranameye itibar edilerek ihbar ve kıdem tazminatı istekleri reddedilmiş ise de anılan ibranamede bu tazminatların davacıya ödendiğine dair bir kayda yer verilmemiştir. İbraname gibi hakkı ortadan kaldıran bir belgenin İş Hukuku uygulamasında yorumlanırken özen gösterilmesi gerekir. Bu bakımdan şayet bir alacak ya da tazminatın ödenmesi sözkonusu ise bunun metin bölümünde kuşkuya yer vermeyecek biçimde açıklanması gerçeğin ortaya çıkması bakımından zorunludur. Dosyadaki sözkonusu belge bu niteliği taşımadığından hükme esas alınamaz. Bu durumda ihbar ve kıdem tazminatı hesaplanarak bulunacak miktarlar hüküm altına alınmalıdır.

  Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 26.02.2001 gününde oybirliğiyle karar verildi  Yapamam deme yapan senden iyi değildir

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Aug 2004
  Nerede
  Ankara, Merkez, Türkiye.
  İletiler
  423
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  ibranameler makbuz mahiyetindedir. yargıtay bir kararında işçinin alacaklarının(kıdem tazminat, bildirim önellerine ilşkin ücret, o ayk son ücreti) sadece adını yazıp daha sonra 'bunların tamamını aldım' ibaresinin altını da işçiye imzalatılması suretiyle yapılan ibranameleride geçerli saymıştır. sizin davanızda durum bunun tam tersi ücretler belli neye ilikin oldukları belli değil fakat yargıtayda asıl olan miktarlar olduğundan şansınızın yüksek olduğunu düşünüyorum.

  nilgul

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  Nerede
  k.maraş, Türkiye.
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  merabalar....
  cevap gönderen tüm arkadaşlara sonsuz teşekürler.aydınlatıcı bilgiler göndermişsiniz.siteyle yeni tanıştım harika bir site , yapımcılarını tebrik ediyorum.

  av. şeref

  adım ne

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Nov 2004
  Nerede
  24, Türkiye.
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  20 eylül tarihli 9.hukuk dairesi baslıklı yazıyı anlamadım dha dogrusu reddedilenin ne oldugunu anlamadım beni aydınlatırsanız sevinirm.şimdiden tesekkürler(ogrenci)

  serkan

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Yerel mahkemeye işçii kıdem,ihbar, kötüniyet tazminatlarının ödenmesi için dava açmış yerel mahkeme bunu reddetmiş.Bunun üzerine işci temyize gitmiş ve ibraname açık olmadığı için yargıtay yerel mahkemenin red kararını bozmuş.Yargıtaya göre ibraname alacağın kuşkuya yer vermeyecek şekilde ödendiğini göstermeli.

  Asılan hırsız değil,
  yakalanandır. Yasalar bal arisini mahkum eder, esek arisini beraat ettirir.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Feb 2006
  Nerede
  istanbul, şişli, Turkey.
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Merhaba,
  Kendi isteğimle işten ayrıldım. Fakat işten ayrılırken bana bir ibraname imzalattırıldı bütün alacaklarımı kıdem ve ihbar tazminatlarımı aldığıma dair. (miktar belirtilmeden)

  Şimdi sorum şu ki; İşten ayrılmak için sözlü bildirim dışında hiç bir şekilde yazılı bir bildirim yapmadım. Acaba beni işten çıkartılmışım gibi gösterip kıdem ve ihbar tazminatlarımı kendi üzerlerine almış olabilirler mi ?

  Hiç bir şekilde tazminat hakkımın olmadığını biliyorum ama başkasınında bu şekilde hakkı olmayan bir kazanç elde etmesini istemiyorum.
  -Eğer böyle bir dolandırıcılık durumu varsa bunu nasıl ortaya çıkartabilirim ?
  -Kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçi için bu ibraname uygunmudur ?

  Aşşağıya ibranameyi kopyalıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler.

  İbraname

  Aşağıda ünvanı, açık adresi ve telefon numarası yazılı olan iş yerinde çalışmış olduğum tarihler olan 01.06.2004 tarihinden 28.02.2006 tarihine kadar yapmış olduğum normal mesai, fazla mesai, hafta tatili ücreti, resmi tatil ücreti, kıdem tazminatı ihbar tazminatı v.b. tüm hak sosyal haklarımı aldım

  işletmeden bu konuda herhangi bir hak alacağım olmadığına dair beyanımdır.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Oct 2005
  Nerede
  İzmir, Turkey.
  İletiler
  93
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Merhabalar,
  İmzaladığınız ibranamenin maktu bir ibraname olduğunu düşünüyorum ama ihbar ve kıdem tazminatı yazan yerin üzerini çizerek imza atabilirdiniz ancak bu da önemli değil bunun dışında ibranamenin size imzalatılmasında bir yanlışlık yok şirkette kendisini güvenceye almak için böyle bir yola başvuruyor.işten kendi rızanızla ayrıldığınız için herhangi bir tazminat hakkınız zaten yok ve şirketin kendisine ait parayı alarak dolandırıcılık yapmayı düşündüğünü de sanmıyorum.Belirttiğim gibi imzaladığınız ibraname de hazır bir ibranamedir kötü niyetle hazırlatılıp imzalatıldığı ihtimali çok düşük kanaatimce.Saygılar..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Benzer Konular :

 1. İbraname
  Yazan: Şenol Eker Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 06-04-2012, 21:27:19
 2. İbraname
  Yazan: kimyager81 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 04-09-2011, 14:51:12
 3. İbraname
  Yazan: mgy51 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 12-09-2010, 22:44:53
 4. İbraname
  Yazan: boya Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 04-09-2008, 12:19:21
 5. İbraname
  Yazan: bejekeli Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 15-11-2006, 00:13:47

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ibraname hangi durumlarda personele imzalatılır

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2018 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2018 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2018 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.