+ Konuyu Yanıtla
24 / 58 Sayfa İlkİlk ... 41415161718192021222324252627282930313233344454 ... SonSon
231 den 240´e kadar toplam 575 ileti bulundu.

Konu: İsim değişikliği ile ilgili sorular

İsim değişikliği ile ilgili sorular Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    303
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İsim değişikliği ile ilgili sorular

okumuştum sağolun,emin olmak istedim.arkadaşımız yazmamış olsaydı bunları bilmeyecektim.sağolsun.
    ek olarak:evrakların hukuki değiştirilme süreci varmıdır?varsa ne kadar bir süredir?bunuda bilmek isterim.tapu veya pasaport gibi evraklar hergün kullanılmadığından,acilen değistirilmesi gerekmiyor-cezaya girecek süre varmı anlamında sormak istedim.

Hukuki NET Güncel Haber

İsim değişikliği ile ilgili sorular konulu yargıtay kararı ara
    İsim değişikliği ile ilgili sorular konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Erdoğan KIRCALI;

Benim Durumumu Burada Açıklayacak Bir Konu Bulamadım...

Lütfen Tekrar Yardımcı Olur Musunuz?

Sorunumu Tekrar Bildiriyorum....

Benim İsmim, Erdi Yavuz Beni Tüm Çevremdeki Arkadaşlarım Metehan Olarak Biliyorlar ve Bu İsim İle Hitap Ediyorlar Ben Metehan İsmini Çok Seviyorum, İsmimin Değiştirilmesini İstiyorum, Yapmam Gerekenleri Okudum Birtakım Bilgilere Sahibim Yalnız, Ben İsimden Ziyade Soyadımıda Değiştirmek İstiyorum, Kısacası Erdi Yavuz Olan İsmimi, Metehan TÜRKBİLGE olarak Değiştirmek İstiyorum, Avukat Tutmadan Bunu Nasıl Halledebilirim Çünkü Öğrenciyim ve Avukat Tutacağımı Zannetmiyorum, Erdi Yavuz olan İsmim Nasıl Bir Sebep İle Metehan TÜRKBİLGE olarak değiştirilebilir...

İlginiz İçin Hepinize Teşekkür Ederim..

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aşağıda yazdıklarım bu forumlardan ve internetteki diğer kaynaklardan faydalanılarak toplanmıştır. Yani sizin tekrar soru yazmanızın nedeni, durumunuzu açıklayan bir konu bulamamanız değil, üşengeçliğinizdir. Günümüzde "diploma denen kağıt parçasını al, bir ömür boyu işin olsun devri" bitmiş ve sürekli araştıran ve kendini geliştiren bireyler iş bulabilmektedir. Bu açıdan geleceğiniz için araştırma yeteneği kazanmaya bakın.

Ben kendim dava açmadan önce siteler ve avukatlardan bu konularda edindiğim bilgileri özetliyorum:

Bu davayı açabilmeniz için mahkemece kabul görecek şartlar mevcuttur. Şartlardan biri varsa davanız kabul edilir, aksi halde reddedilir. Aşağıdaki şartlardan biri varsa davanızı açın:
    1) Haklı bir sebebiniz olmalı,
    2) Ad/Soyadınız gülünç olmalı,
    3) Ad/Soyadınız, ahlak ve edebe uygun bulunmamalı,
    4) Ad/Soyadınızın söylenmesi güç bulunmalı,
    5) Ad/Soyadınız manasız yani hiç bir anlamı bulunmamalı,
    6) Ad/Soyadınız hiç kullanılmamış bir ad/soyad olmalı,
    7) Sizi tanıyanların şu andaki ad/soyadınız ile bir başka ad/soyad ile çağırmaları, yani nüfustaki ad/soyadınız ile tanınmamanız, bir başka ad/soyad ile tanınmış olmanız gerekir.
    8) Ad/soyadı sizde derin psikolojik çöküntü yaratıyorsa... Ancak bu gerekçeyi sunarsanız değiştirme isteminiz, şahitler ve psikiyatr rapor ve şahitliği sonunda hakime kalmıştır.

Hangi hallerin haklı sebep teşkil ettiği konusunda bir yasal düzenleme bulunmadığından ve esasen bu konuda bir kıstas belirlenmesi de söz konusu olmadığından, haklı sebebin var olup olmadığı, her bir davadaki özel koşullara göre mahkemece belirlenecektir. Bu belirleme yapılırken objektif koşullardan çok, değiştirme isteminde bulunanın mahkemeye sunacağı özel nedenlerin dikkate alınması gerekir. Bu özel, kişiye özgü nedenler; istemde bulunanın kişiliği, sosyal statüsü, aile ilişkileri ve mahkemeye yansıyan ruhsal durumu dikkate alınarak hakim tarafından değerlendirilmelidir.

----------------------------
    Bu açıklamalardan sonra eğer "Erdi" geçmişte alay konusu oldu ise bunu dilekçede örnek vererek açıkladığınız takdirde değiştirebilirsiniz. Buna ek olarak kişiğinizi yansıtmadığını, etrafınızda farklı isimle tanındığınızı belirtirseniz isminiz değiştirilir. İsim değişikliği için dilekçe olarak https://www.hukuki.net/forum/showthre...=26290&page=16 adresindeki
    dilekçeyi kullanabilirsiniz.

Soyadı değişikliği isteğiniz bana keyfi geldiği için reddedilebilir. Soyad değişikliği çok zordur. bknz. https://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=9168
    Ad değişikliği dilekçenizi vereceğiniz mahkemedeki dava yoğunluğuna göre 1-3 ay, soyadı değişikliği ise 5-6 ay veya daha fazla sürebilir. Bu nedenle soyadı değişikliği isteminiz keyfi ise (verdiğim linkteki örnekleri incelerseniz soyadı değişikliğinin ne kadar zor olduğunu görürsünüz) hiç soyadı değiştirme talebinde bulunmayın ve ad değiştirme dilekçenizi verin. Ad ve soyad değişikliği bir dilekçe verilerek de yapılabilir.

İsim/soyad değişikliği onayından sonra:
    Hakim isim değişikliğine karar verdikten sonra 20-30 YTL ücret verilip karar yazdırılıyor ve nüfusa gönderiliyor. 20 gün sonra nüfus cüzdanı değiştirilebiliyormuş. Ayrıca eve herhangi bir belge gönderilmiyormuş. Nüfus cüzdanına ek olarak ehliyet, sağlık karnesi, banka kartları... gibi adınıza düzenlenmiş kaç belge değiştirilmesi gerekiyorsa bu işlemlerde belgenin kopyası kullanılamadığı için kararı size gereken kadar (1 belge 2 YTL) adette alıyorsunuz ve isim değişikliği kararını belirten her bir belge ile sadece bir belgeyi(ehliyet, nüfus cüzdanı...) değiştirebiliyorsunuz. Eğer bu şekilde çoğaltılış olarak almazsanız mesela banka kartı veya sağlık sigortanızı değiştirmek için ilgili kuruma gittiğinizde sizden bu belge istenecek ve siz gene 20-30 YTL vermek zorunda kalacaksınız.
    Konu recep_yilmaz tarafından (11-12-2007 Saat 15:32:12 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Bolu
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yukarıda da belirtiğim gibi isim tashihi için dava günüm bu gündü...Jandarmadan isim değişikliği için cevap gelmediğinden dolayı subat 8 e mahkeme ertelendi... Mahkemedeyken şahitler dinlendi Cumhuriyet Başsavcısı onay verdi Hakim Olumlu diye yanıtladı Nufus mudurlugude Bir Sakınca Görülmediğini Belirtti...

Su andan sonra bir dahaki mahkeme gününü beklemeye koyulacağım.. Tüm değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim...

Nerede
    Bolu
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yukarıda da belirtiğim gibi isim tashihi için dava günüm bu gündü...Jandarmadan isim değişikliği için cevap gelmediğinden dolayı subat 8 e mahkeme ertelendi... Mahkemedeyken şahitler dinlendi Cumhuriyet Başsavcısı onay verdi Hakim Olumlu diye yanıtladı Nufus mudurlugude Bir Sakınca Görülmediğini Belirtti...

Su andan sonra bir dahaki mahkeme gününü beklemeye koyulacağım.. Tüm değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim...

Nerede
    mersin
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba....cok nadir bulunan ve bulunduğu kişininde mutlaka erkek oldugunu düşündüğüm bir ismim var..bu gercekten cok rahatsız ediyor beni..adımın yanına bir bayan ismi eklemek istiyorum.bu gecerli bi sebep olabilirmi acaba?ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.yardımcı olursanız cok sevinirim.şimdiden teşekkürler..

Nerede
    mersin
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

lütfen acil olarak yardımınızı rica ediyorum..gerçekten çok rahatsız durumdayım..ismimi duysanız bana hak vereceğinizi tahmin ediyorum tekrar teşekkürler

Nerede
    Bolu
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bildiğiniz gibi haklı sebepler kişiden kişiye değişebilir... Buna inanması gereken kişide Hakimdir. Siz Basvurunuzu Yapın ve Mahkeme Sonucuna Bakın derim...

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba , aradım ama bulamadım, isim değişikliği sonrasında Tc numaramızda değişiyormu.

Bunu sormamın sebebi adımı değiştirdikten sonra tamamen beni kimsenin bulmasını istememem, tc de ismimde değişsin istiyorum,

Yalnız tek sorun askerlik, askerlikte herhangi bir sorun oluşmaz değilmi , askerlikte bana nasıl ulaşacaklar bu durumda.Yanlış anlamayın askerden kaçmak için değil böyle bir durumda bana ulaşırlar inşallah diye soruyorum.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı selam

merhaba diyerek benimde isim değişikliği ile ilgili bir sorunumu sizlere aktarmak istiyorum. ben yurt dışından yazmaktayim. benim ismimi değiştirmem gerekiyor , tehdit altındayım kısacası başım belada türkiyeye dönüp güzel ülkemde yaşamak istiyorum. türkiyeye geldiğimde ismimi değiştirebilmem için yaşadığım ülke polisinden durumumu gösteren bir belge almam gerekirmi kısaca benim izleyeceğim yolu bana yazabilirmisiniz çok teşekkür ettim ve bu dava bana maddi açıdan kaça mal olur aşağı yukarı

https://www.hukuki.net/rules.asp#rulesid1

1c. Konu Başlıkları - İletilerin İçerikleri - İmla kuralları
    Forumlara yazılan bazı iletilerin başlıklarında bulunan veya tamamen başlık olarak yazılan ; Acil,Yardım, Yardım lütfen, Yardım Pls, Çok Önemli, Zor durumdayım, Bakarmısınız gibi sözcük veya sözcük gruplarını kullanmamanızı rica olunur. Bu konuda birçok kullanıcının da şikayeti vardır. Bu gibi sözcüklerin kullanımının iletilerin cevaplanmasında pek yarar sağlamayacağı çok açıktır. Yazılan her iletinin,her sorunun da kendine göre belli bir aciliyeti ve ehemmiyeti olduğunu düşünürsek, bu kelimeleri kullanmanın bir faydası olmadığı bir gerçektir. Bu tip davranışlar hem kullanıcılardan tepki almaktadır hem de hoş durmamaktadır. Gelen şikayetlerin haklı olduğu görülmüş ve Site Yönetimince, bu tarz başlık içeren iletilerin yanıtlanmış olsa dahi silinmesine karar verilmiştir.
    Bir diğer husus da iletilerin içeriğidir. İletilerin içeriğinin hukuk ve ahlak kurallarına uygun olması; alenen tahrik edici kelimeler ve küfür niteliğindeki sözcükler içermemesi, kişi veya kuruluşları hedef almaması gerekmektedir. Aksi şekilde iletileri yazan kullanıcıların iletileri silinecektir.
    Ayrıca; iletilerin okunamayacak kadar uzun ve karışık olmamasına ve yine iletilerin yanıtlanması için gerekli temel nitelikteki noktaların yazılmadan geçilmemesine dikkat edilmesi yararınıza olacaktır. Çünkü her iki durumda da iletilerinizin cevaplanması zorlaşmakta ve hatta imkansız hale gelmektedir.

Bir hukuk sitesine yazdığınızın bilinciyle genel İMLA kurallarına, ilk harfinizin Büyük olmasına, tüm harflerin büyük yazılmaması hususlarına ÖZEN göstermelisiniz.

+ Konuyu Yanıtla
24 / 58 Sayfa İlkİlk ... 41415161718192021222324252627282930313233344454 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

isim değiştirmek ne kadara mal olur

ad degisikligi

isim degistirme hakkinda bilgiisim değiştirme ile ilgili bilgilerisim değişikliği ne kadara mal olurisim değiştirme hakkında bilgiad degistirmek icin nereye gidilirisim değişikliği ile ilgili sorularİsim değişikliğiyle ilgili sorularhttps:www.hukuki.netshowthread.php26290-isim-degisikligi-ile-ilgili-sorular&page=49isim değişikliği icin hangi mahkemeye gidilirisim değişikliği kanunu çıktımıisimi kolay degiatirme kanunu cikti miisim degistirmek icin eyupte nereye gidiliyoisim değiştirme iki hafta sürermiad degişikligidilekçe yazıp isim değiştirme yasası çıktı mıİsim değiştirme kanunu çıktımıisim deistirme bikgiisim değişikliği hakkinda herşeyisim degisikliginde izlenecek uollarisim ilave davası ne kadar sürerIsim degistirme mahkemesi uzun surermiisim degisikligi ile ilgili yeni kanunsokak ismini degistirmek icin nereye gidilmeli
Forum