+ Konuyu Yanıtla
21 / 58 Sayfa İlkİlk ... 1112131415161718192021222324252627282930314151 ... SonSon
201 den 210´e kadar toplam 575 ileti bulundu.

Konu: İsim değişikliği ile ilgili sorular

İsim değişikliği ile ilgili sorular Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Bolu
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İsim değişikliği ile ilgili sorular

Merhabalar...

Ben Abdullah. İsmim Cok Güzel Olmasına Ragmen Halk dilindeki Kısaltma Yaparak APO diye Bana Hitap Etmeleri Beni Oldukca Rahatsız Ediyor.Biliyorsunuzki Bölücü Teror orgütü Bası Abdullah Ocalan'a da Apo Denilmekte. Bu İsimden Kücüklügümden beri Nefret Ediyorum Ve gün Geçtikcede Bu Ofkem Artmaya Devam Ediyor... Göbek Adım Olan harun İsmini Hem Cok Seviyorum Ve de Kısaltılmasının Olmaması Benı Sevindiriyor... Yaklasık 2 Yıldır Yakın Cevremdekiler Hariç Yenı Kurulan Arkadaşlıklar,Dostluklar olmaz üzere bi cok yerde Harun İsmiyle Tanıttım Kendimi... Zaman ilerleyip Geçmişden Kalma Arkadaşlarla birlikde yenı Arkadaşlarımızlada Görüştügümüzde Eski Arkadaşların Bana Yine Apo diye Hitap Etmesi Ve de Yenı Arkadaşlıklarında Bu Apo Kim diye meraklı Bakıslarından Bi türlü Kendimi Alamıyorum Ve O kadar cabam boşa gidiyor Ve Yenı arkadaşlıklarımızda o saatten sonra bana Apo demeye Başlıyorlar.. Bir türlü üstesinden Kalkamıyorum Bu durumun... Harun Demek için ne kadar zorlasam da Kimliğini Göster diye Tepki Aldıgım zamanlar bile oldu Ve Apo Demekde Halen daha ısrar Ediyorlar...

Bu Bence Yeterli İsim değişikliği için ama size Göre Nasıl..???

Bunları Hiç Bahsetmeyipde Kücüklüğümden Beri Bana Herkes harun Diyor Ve Abdullah ismide Sadece Kimlikde Geçiyor Diye mi Bi Dilekce Yazıyım. 2 Tane De Sahit Bulurum her iki Durum içinde...

Mahkeme Gününde de Ve Dilekcede Hangisini Soylemeliyim??

Hukuki NET Güncel Haber

İsim değişikliği ile ilgili sorular konulu yargıtay kararı ara
    İsim değişikliği ile ilgili sorular konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İsim değişikliği-Yabancı

İyi günler,

Çifte vatandaşım ve tamamiyle iş nedenleri yüzünden Türk olan ismimi yabancı bir isimle değiştirmek istiyorum ya da en kötüsü ikinci bir isim alarak onu yabancı isim yapabilir miyim? Bu Türkiye'deki mahkamede nasıl karşılanır, hiç şansım var mı gerekli nedenleri gösterirsem?Teşekkürler.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ffatoss rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    teşekkür ederim umarım size de faydası olur.bu dilekçe örneğini bu forumdaki hukuk severlerden biri yazmıştı. sırası gelmişken ona da teşekkür edeyim. çünkü ben bu dilekçe örneğini kullanmıştım.

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
    DİYARBAKIR

DAVACI:

ADRES :

DAVALI : Nüfus Müdürlüğü, Diyarbakır

T.KONUSU : İsim ekleme talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR: 1- Nüfus kayıtlarında adım .. olarak geçmektedir. Ancak, bu ad sadece kimliğimde olup, gerek aile içinde gerekse sosyal yaşamda ve çevremde göbek adım olan .. olarak bilinmekte ve öyle çağrılmaktayım. Buna karşın, adım her nasılsa nüfus kayıtlarına .. olarak yazılmıştır.
    2-Nüfus kayıtlarında ayrı sosyal yaşamda ayrı adla bilinip tanınmamdan dolayı mesleki hayatım başta olmak üzere, yaşantım içerisinde birçok sorunla karşılaştım. Takdir edersiniz ki ad, kişiyi toplum içindeki öteki kişilerden ayırmaya yarayan bir hukuki araç, bir belirtidir. Belirli hukuki sonuçların belirli bir kişiye bağlanabilmesinde de ad en önemli araçtır. Adın hangi şartlar altında ve ne şekilde değiştirileceği hem 4721 sayılı kanunda hem de 1587 sayılı kanunda belirtilmiştir. Yargısal içtihatlarda, nüfusta görünen adın yetersizliği, nüfustaki adından başka bir adla bilinip tanınma, ad değişikliği için yeterli bir sebep olarak görülmektedir. Bu durum Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 1.3.2000 gün ve 2000/18-27 E.2000/154, K.15.10.2003 gün ve E.2003/18-663, K.2003/587 sayılı kararlarıyla da sabittir.
    3-Bu amaçla nüfus kayıtlarında ..olan adıma sosyal yaşamda bilinip tanındığım .. adını eklemek istiyorum. Bu şekilde de karşılaştığım sorunlara bir son vermek amacındayım. Bu nedenlerle işbu davayı açma zorunluluğu hasıl olmuştur.
    HUKUKİ SEBEBLER: MK, Nüfus Kanunu ve sair ilgili mevzuat.

SÜBUT SEBEBLERİ: Nüfus kaydı, Şahit Beyanları ve sair Hukuki deliller.

SONUÇ VE İSTEK : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı nüfus kayıtlarında .. olan adıma,sosyal yaşamda tanınıp kullandığım .. adının eklenmesine karar verilmesini saygılarımla dilerim.
    Davacı

EK : Nüfus Aile Tablosu
    Rica ederim Fatoş Hanım.Dilekçem işinize yaradıysa,talebiniz kabul edildiyse inanın buna en çok ben sevinirim.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı myheart14 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar...

Ben Abdullah. İsmim Cok Güzel Olmasına Ragmen Halk dilindeki Kısaltma Yaparak APO diye Bana Hitap Etmeleri Beni Oldukca Rahatsız Ediyor.Biliyorsunuzki Bölücü Teror orgütü Bası Abdullah Ocalan'a da Apo Denilmekte. Bu İsimden Kücüklügümden beri Nefret Ediyorum Ve gün Geçtikcede Bu Ofkem Artmaya Devam Ediyor... Göbek Adım Olan harun İsmini Hem Cok Seviyorum Ve de Kısaltılmasının Olmaması Benı Sevindiriyor... Yaklasık 2 Yıldır Yakın Cevremdekiler Hariç Yenı Kurulan Arkadaşlıklar,Dostluklar olmaz üzere bi cok yerde Harun İsmiyle Tanıttım Kendimi... Zaman ilerleyip Geçmişden Kalma Arkadaşlarla birlikde yenı Arkadaşlarımızlada Görüştügümüzde Eski Arkadaşların Bana Yine Apo diye Hitap Etmesi Ve de Yenı Arkadaşlıklarında Bu Apo Kim diye meraklı Bakıslarından Bi türlü Kendimi Alamıyorum Ve O kadar cabam boşa gidiyor Ve Yenı arkadaşlıklarımızda o saatten sonra bana Apo demeye Başlıyorlar.. Bir türlü üstesinden Kalkamıyorum Bu durumun... Harun Demek için ne kadar zorlasam da Kimliğini Göster diye Tepki Aldıgım zamanlar bile oldu Ve Apo Demekde Halen daha ısrar Ediyorlar...

Bu Bence Yeterli İsim değişikliği için ama size Göre Nasıl..???

Bunları Hiç Bahsetmeyipde Kücüklüğümden Beri Bana Herkes harun Diyor Ve Abdullah ismide Sadece Kimlikde Geçiyor Diye mi Bi Dilekce Yazıyım. 2 Tane De Sahit Bulurum her iki Durum içinde...

Mahkeme Gününde de Ve Dilekcede Hangisini Soylemeliyim??
    Dilekçenizde,bu gerekçelerin tümünü sıralayabilirsiniz.Yalnızca tek bir neden sunmak zorunda değilsiniz.Kanunun isim değişikliği için aradağı koşul,'haklı bir nedenin varlığı'dır.Bu nedenlerin haklılığını hakim taktir eder.Bu konuda,fazla irdeleyici davranılmıyor.Sunduğunuz gerekçeler bence makul.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar..Benim problemim de burdaki herkese yakın ama biraz daha karışık sanırım Nüfusta iki adım var benim Mensure Hacer Koç.Mensure ismi telaffuzu zor ve çok duyulmamış bi isim olduğu için nüfusum suretiyle beni tanıyanlar Hacer ismini kullanmayı tercih ediyorlar.Yani işim münasebetiyle beni tanıyan herkes bu ismimi kullanıyor.Zaten Hacer ismi büyükbabamın annesinden hatıra olduğu için bu ismi taşımak istiyorum.Mensure ismini çevremde kullanan hiç kimse yok.Buraya kadar basit te işin karışık yanı ailem ve yakın çevrem bana Burcu ismiyle hitap ediyor.Küçüklüğümden beri bu durum böyle fakat nüfusuma neden bu isim ekletilmemiş gerçekten bilemiyorum .Kendimi tanıtırken hem ağız alışkanlığı hem de gerçekten kullandığım alıştığım isim olduğu için Burcu olarak tanıtıyorum ve zamanla nüfusumu göstermemin gerektiği durumlarla felan karşılaşabiliyorum.Böyle durumlarda hem mahçup oluyorum hem de durumu anlatmam yeterli olmuyor.Ben Mensure Hacer olan adımı Burcu Hacer olarak değiştirmek istiyorum.Böylece hem sosyal yaşamda kullandığım ismimi nüfusuma ekletmiş olacağım ve hem de hiç kullanmadığım diğer isimden kurtulmuş olacağım.Durum çok mu zor bilmiyorum ama yorumlarınızı bekliyorum.Yardımcı olursanız çok mutlu olacağım..Saygılarımla

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

slm benim ismim cemal, ismimi cem olarak değiştirmek istiyorum
    konu şu ismimin son iki harfini sildirerek düzeltme yapabilirmiyim
    eğer olmazsa napmam gerekiyo

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yukarıda verilen yanıtlar okunmuyor sanırım.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba

Ben de ismimi değiştirmek istiyorum ve aradığım soruların cevaplarını genelde buldum fakat bir sorumun cevabını bulamadım.
    İsim değişikliği ile ilgili dilekçemi verdikten sonra bir avukata ihtiyacım olacak mı?
    Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hayır,davayı avukat aracılığıyla yürütmenize gerek yok.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Iyi gunler herkese.

Benim söyle bir sorunum var. 13 yasimdan beri Isvec`te yasiyorum ve cifte vatandasim su an. Dedem 1980 yilinda Öksuz olan soyadimizi benden devam etsin diyerek kendi isminin sonuna Abdulkadiroglu`nu ekliyerek soyadini degistirmis ve benim adim da onun hatrina Abdulkadir koyulunca Abdulkadir Abdulkadiroglu gibi bir isim cikmis. Ben ama 1 yil önce Isvec`te tekrardan Öksuz soyadini aldim ve artik hayatimin gerisini burada yasayacagim icin Kevin adini aldim. Hem daha uygun oldu buraya ve hayatim boyunca dalga konusu oldugum seyden kurtuldum. Bir de burada insanlar inanilmaz derecede zorlanirken ismimi telaffuz etmeye ayni zamanda bu tur yabanci bir ad ile ayrimcilik ile karsilasabiliyorsunuz.

Simdi ise 20 yasindayim ve ögrenciyim burda. Konsoloslugu askerligi ertelemek icin aradigim zaman iki ulkede ismimin farkli oldugundan Turkiye`de de ismimi Kevin Öksuz`e cevirmek zorunda oldugumu söylediler bana. Benim sorularim su an ben bir avukat tuttugum zaman bana hakim ismimin yabanci olmasindan dolayi bir sorun cikarir mi ve bir mahkemeye ne kadar surer. Haziran ayinda Turkiye`ye gelmek istiyorum ama askerligimi yapmadigim ve erteleyemedigim icin direk havaalanindan seni alip askere götururler dedi konsolosluk ama ben su an okuyorum ve askerlik yapmam imkansiz. En fazla ne kadar surer mahkeme olayi ve ismin yabanci olmasi sorun cikarir mi? Benim merak ettigim seyler bunlar ve uzun olduysa özur dilerim ama cidden yardima ihtiyacim var su an...

+ Konuyu Yanıtla
21 / 58 Sayfa İlkİlk ... 1112131415161718192021222324252627282930314151 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

isim değiştirmek ne kadara mal olur

ad degisikligi

isim degistirme hakkinda bilgiisim değiştirme ile ilgili bilgilerisim değişikliği ne kadara mal olurisim değiştirme hakkında bilgiad degistirmek icin nereye gidilirisim değişikliği ile ilgili sorularİsim değişikliğiyle ilgili sorularhttps:www.hukuki.netshowthread.php26290-isim-degisikligi-ile-ilgili-sorular&page=49isim değişikliği icin hangi mahkemeye gidilirisim değişikliği kanunu çıktımıisimi kolay degiatirme kanunu cikti miisim degistirmek icin eyupte nereye gidiliyoisim değiştirme iki hafta sürermiad degişikligidilekçe yazıp isim değiştirme yasası çıktı mıİsim değiştirme kanunu çıktımıisim deistirme bikgiisim değişikliği hakkinda herşeyisim degisikliginde izlenecek uollarisim ilave davası ne kadar sürerIsim degistirme mahkemesi uzun surermiisim degisikligi ile ilgili yeni kanunsokak ismini degistirmek icin nereye gidilmeli
Forum