+ Konuyu Yanıtla
16 / 58 Sayfa İlkİlk ... 67891011121314151617181920212223242526364656 ... SonSon
151 den 160´e kadar toplam 575 ileti bulundu.

Konu: İsim değişikliği ile ilgili sorular

İsim değişikliği ile ilgili sorular Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İsim Değişikliği ile İlgili Sorular

Merhaba benim ismim Serkant.30 yaşındayım.Bu doğdugumda bana konulmuş bir isim fakat her ne kadar
    insanlara kendimi bu şekilde tanıtmaya çalıştıysam da hep garip karşılandı ve küçüklüğümden beri
    alay konusu oldu.Okulda,Askerde,İşyerinde vs.
    Bu artık bende psikolojik sorunlara yol açtı.Toplum içinde ise
    adımın Serkant oldugunu bilenler bile beni Serkan olarak çağırdı.Cünkü insanlar bunu
    çok garip karşılıyorlar ve ben kendimi tanıtırken hep Serkan olarak tanıtıyorum.Ben küçüklüğümden
    beri Serkan ismini benimsedim.Toplumda da bu şekilde tanınıyorum.Sadece kimliğimde Serkant olarak geçiyor.
    Resmi işlemlerde de hep yanlış anlamalara sebep oluyor.İsmimi sürekli vurgulayarak söylemek zorunda kalıyorum.
    Fakat Aileme bunu bir türlü açamıyorum.Sert tepki almaktan
    korkuyorum.Sırf onlarla kötü olmamak için şimdiye kadar hiç bahsetmedim.Onların da benim
    duyduğum rahatsızlığı anladığını sanmıyorum.Bu yüzden toplum içinde özgüvenim tamamen kayboldu.
    Bu artık öyle bir konuma geldi ki insanlar gerçek ismimi bilip te benimle alay edecek diye
    kimliğimi bile üstümde taşımıyorum.Hep saklamaya çalışıyorum.Tanışma fasıllarından hep uzak
    kalıyorum.Kendimi bir parça ifade edebilmişimdir umarım.Şu anda evlilik söz konusu ve eşim olacak
    insana bile kendimi Serkan olarak tanıttım.Bu işin içinde nasıl çıkacağım lütfen bana yardım edin.

Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiğini ve isim değişikliği dilekçesinde durumumu nasıl inandırıcı
    olarak yazabileceğimi ve hangi yolları izlemem gerektiğini anlatırsanız gerçekten çok sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

İsim değişikliği ile ilgili sorular konulu yargıtay kararı ara
    İsim değişikliği ile ilgili sorular konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba bu konuda ben de birşey sormak istiyorum.Ailem bana küçüklüğümden beri kimliğimdeki ismimle hitap etmez.Kimliğimdeki isimle bir tek resmi yerlerde hitap ediliyor bana.Ailem,arkadaşlarım hepsi hani göbek isim derler ya,kimliğim dışındaki ismimi kullanıyorlar.Aslında kimliğimdeki ismimi de seviyorum ama hep diğer ismim kullanıldığı için bir de beni daha iyi ifade ettiği için kimliğime bu ismimide eklettirmek istiyorum.Şimdi yaptırsam,ünv ye girerken sorun olur mu?Lise diplomamı fln etkiler mi?Orayada eklettirmem gerekir mi?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar , İsim kişiyi toplum içindeki öteki kişilerden ayırmaya yarayan bir hukuki araç, bir belirtidir. Belirli hukuki sonuçların belirli bir kişiye bağlanabilmesinde de ad en önemli araçtır. Adın hangi şartlar altında ve ne şekilde değiştirileceği hem 4721 sayılı Medeni Kanunumuzda hem de 1587 Nüfus Kanununda sayılı kanunda belirtilmiştir. Yargısal içtihatlarda, nüfusta görünen adın yetersizliği, nüfustaki adından başka bir adla bilinip tanınma, ad değişikliği için yeterli bir sebep olarak görülmektedir. İsim konusunda değişiklik talebini Asliye Hukuk Mahkemesine hitaben dava dilekçesi yazıp mahkeme kalemine verip davayı açacaksınız. Nüfus kayıtlarında adım ...olarak geçmektedir. Ancak, bu ad sadece kimliğimde olup, gerek aile içinde gerekse sosyal yaşamda ve çevremde göbek adım olan ...olarak bilinmekte ve öyle çağrılmaktayım. Buna karşın, adım her nasılsa nüfus kayıtlarına ... olarak yazılmıştır.Şeklinde gerekçe sürmeniz gerekir.Serkant arkadaşında talebi kolaylıkla kabul edilir t harfi çıkarılır.Buradaki 2 durumda da isim değişikliği talebi olumlu sonuçlanır ancak bahsettiğiniz iddiayı inandırıcı olacak 2 tanıkla ıspatlamanız gerekir.Davalı olarak nüfus müdürlüğünü göstereceksiniz. Nüfus değişikliği gazetede ilan edilir dolayısıyla gerek geriye dönük gerekse ileriye dönük bir sakınca yaratmaz.Kolaylıklar diliyorum.
    Av.Mehmet KAYA

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Gerçekten insanın kimliğindeki değil anıldığı ismiyle hitap edilmesi en doğal hakkıdır.Eğer kolaylıkla halledebilirsem bu benim sosyal hayatım için çok mükemmel bir gelişme olacak.

Bir de şu sorularım olacak.Böyle bir işe kalkışmak maddi olarak bize nasıl yansır.
    İşlem sırası nasıl olur.İlk önce nereye gidilir ne denir falan.Daha önce bu tip işlerle
    fazla uğraştığım söylenemez.Bir de bu değişiklik sosyal haklar açısından bir engel
    teşkil eder mi?Mesela işyerinde ve daha önce diğer ismimle kazanılmış olan haklarım kaybolur mu?Sigorta gün sayımı falan etkiler mi?Bu tip sorular aklıma takılır hep.
    İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba;
    5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu 36.maddesi nüfus kayıtlarında değişiklik işlemlerini düzenler.Aşağıdaki linkten kanunu incelerseniz faydalı olacaktır.
    Nüfus işleri müdürlüğünüze başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://www.hukuki.net/hukuk/index.php?article=156

saygılar

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Adın değiştirilmesi ancak Mahkemeden istenir ve gerekli işlemi mahkeme yapar.Bazı istisnai durumlarda örneğin kızlık soyisminin eklenmesi idarece yapılır ama isim tashih davaları kesinlikle mahkeme kanalıyla yerine getirilir. Bulunduğunuz yer Asliye Hukuk mahkemesine gidiniz dilekçenizi nöbetçi asliye hukuk mahkemesi kalemine verin onlar sizi yönlendirir. Ne kadar gider diyorsunuz , 2 ay önce böyle bir dava açmıştım.26 ytl harç ve 15 ytl de pul parası ödedim. Nüfus müdürlüğünden alacağınız aile tablosunu dava dilekçenize eklemeniz lazım. 1 Ağustos itibariyle adli tatil başlıyor.Dolayısıyla şimdi davayı açmanız durumunda tahminen ekim kasım gibi duruşmanız olur ve 2 tanıkla sorununuzu gerçekçi bir şekilde dile getirirseniz tek celsede hallolur.
    Sizin özlük haklarınızda herhangi bir sorun meydana gelmez (TMK.md.27).
    Benim açmış olduğum dava dilekçesini yazıyorum uygun değişikliği yapın :

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
    DİYARBAKIR

DAVACI:

ADRES :

DAVALI : Nüfus Müdürlüğü, Diyarbakır

T.KONUSU : İsim ekleme talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR: 1- Nüfus kayıtlarında adım .. olarak geçmektedir. Ancak, bu ad sadece kimliğimde olup, gerek aile içinde gerekse sosyal yaşamda ve çevremde göbek adım olan .. olarak bilinmekte ve öyle çağrılmaktayım. Buna karşın, adım her nasılsa nüfus kayıtlarına .. olarak yazılmıştır.
    2-Nüfus kayıtlarında ayrı sosyal yaşamda ayrı adla bilinip tanınmamdan dolayı mesleki hayatım başta olmak üzere, yaşantım içerisinde birçok sorunla karşılaştım. Takdir edersiniz ki ad, kişiyi toplum içindeki öteki kişilerden ayırmaya yarayan bir hukuki araç, bir belirtidir. Belirli hukuki sonuçların belirli bir kişiye bağlanabilmesinde de ad en önemli araçtır. Adın hangi şartlar altında ve ne şekilde değiştirileceği hem 4721 sayılı kanunda hem de 1587 sayılı kanunda belirtilmiştir. Yargısal içtihatlarda, nüfusta görünen adın yetersizliği, nüfustaki adından başka bir adla bilinip tanınma, ad değişikliği için yeterli bir sebep olarak görülmektedir. Bu durum Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 1.3.2000 gün ve 2000/18-27 E.2000/154, K.15.10.2003 gün ve E.2003/18-663, K.2003/587 sayılı kararlarıyla da sabittir.
    3-Bu amaçla nüfus kayıtlarında ..olan adıma sosyal yaşamda bilinip tanındığım .. adını eklemek istiyorum. Bu şekilde de karşılaştığım sorunlara bir son vermek amacındayım. Bu nedenlerle işbu davayı açma zorunluluğu hasıl olmuştur.
    HUKUKİ SEBEBLER: MK, Nüfus Kanunu ve sair ilgili mevzuat.

SÜBUT SEBEBLERİ: Nüfus kaydı, Şahit Beyanları ve sair Hukuki deliller.

SONUÇ VE İSTEK : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı nüfus kayıtlarında .. olan adıma,sosyal yaşamda tanınıp kullandığım .. adının eklenmesine karar verilmesini saygılarımla dilerim.
    Davacı

EK : Nüfus Aile Tablosu

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu dilekçeyle talebim kabul edilmişti.Darısı başınıza....

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar.
    İnşallah sorunum çözülür bende artık rahat bir nefes alırım.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ben ismimi değiştirmek istiyorum. 18 yaşındayım. gerçek ismim fatma.ismimi fatoş olarak değiştirmek istiyorum. isim değiştirmenin ne kadara malolduğunu bilmiyorum. bunu öğrenmek benim için çok önemli. maddi durumumuz çok ii değil. tahminen avukatsız isim değiştirmem ne kadara mal olur? bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. gazeteye ilan verilmesi gerekiyormuş bu çok mu pahalı birşeydir?
    ailem ben doğduğum günden itibaren bana fatoş demekte. ve arkadaşlarım da... bazı insanlar fatma ismi ile dalga geçiyorlar. bana kara fatma veya fatma saçları takma gibi şeyler söylüyorlar. bu yüzden bazı öğretmenlerimle ve arkadaşlarımla tartışmak zorunda kalıyorum. ismimin fatoş olduğuna insanları ikna etmem çok zamanımı alıyor. ismimin gerçekte fatma olduğunu 7 yaşımda öğrendim. ve o günden beri değiştirmek istiyorum. 11 yıldır bunu bekliyorum. fatma ismine hiç bir zaman alışamadım. ismimi bu nedenlerden dolayı değiştirmek istiyorum. sizce bu nedenler hakimi ikna etmem için yeterli olur mu?lise son öğrencisiyim ve diplomamı fatoş olarak almak istiyorum. sizce dava ne kadar sürer?
    yardım ederseniz gerçekten çok sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim
    cevabınızı bekliyorum. saygılar...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet Fatoş Hanım,yukarıda bir dilekçe örneği göndermiştim.Sizin durumda yukarıdaki olaya benzer nitelikte.Sosyal yaşantıda , aile içinde adının fatoş olduğunu ancak her nasılsa nüfus kayıtlarına fatma olarak yazıldığını bu durumdan dolayı zorluklar yaşadığını belirtip bunu 2 tanıkla da mahkemede dinlettirirsin ve olay biter. İlan+dava açman+pul masrafı toplam 50 ytl civarı paran gider.Şimdi 1 Ağustos itibariyle adli tatil başlıyor davayı şimdi açarsan sana ekim gibi gün verirler ve tek celsede hallolur.Umarım yardım edebilmişimdir size.Kolaylıklar diliyorum.....

+ Konuyu Yanıtla
16 / 58 Sayfa İlkİlk ... 67891011121314151617181920212223242526364656 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

isim değiştirmek ne kadara mal olur

ad degisikligi

isim degistirme hakkinda bilgiisim değiştirme ile ilgili bilgilerisim değişikliği ne kadara mal olurisim değiştirme hakkında bilgiad degistirmek icin nereye gidilirisim değişikliği ile ilgili sorularİsim değişikliğiyle ilgili sorularhttps:www.hukuki.netshowthread.php26290-isim-degisikligi-ile-ilgili-sorular&page=49isim değişikliği icin hangi mahkemeye gidilirisim değişikliği kanunu çıktımıisimi kolay degiatirme kanunu cikti miisim degistirmek icin eyupte nereye gidiliyoisim değiştirme iki hafta sürermiad degişikligidilekçe yazıp isim değiştirme yasası çıktı mıİsim değiştirme kanunu çıktımıisim deistirme bikgiisim değişikliği hakkinda herşeyisim degisikliginde izlenecek uollarisim ilave davası ne kadar sürerIsim degistirme mahkemesi uzun surermiisim degisikligi ile ilgili yeni kanunsokak ismini degistirmek icin nereye gidilmeli
Forum