Herkese kolay gelsin benim sorum şöle olacaktı;
Babamın ve amcamın(babamın kardeşinin) adına 2 tapulu arsa vardı. Babam ve amcamın ölmesi ile biz ve amcamın oğlu bu arsayı kat karşılığı mütayite verdik. Mütayit arsaya 5 katlı bina yaptı birer daire biz aldık. Tüm katların tapuları mal sahibine çıkıyormuş dükkan ve dairenin biri benim adıma diğer 2 daireninki de amcamın oğlunun adına çıktı. Binanın 1. katı dükkan ve dükkanı mütayit ben almak istedim. Amcamın oğlu kendine düşen dairenin tapusunu aldı diğer dairenin tapusunu mütayite verdi. Ben konut kredisi için başvurdum fakat arsa sahibi siz olduğunuz için alamazsınız dediler. Bende bir başkası adına satış yapsam yani tapuyu güvendiğim bir kişi adına çıkartsam. O tapu ile konut kredisi çekse 5 sene geri ödemeli (tapuyu bankaya ipotek ile) ben de o krediyi ödesem 5 senede. Benim sorum Şu:3. şahsa(tapuyu adına çıkardığım kişi) tapuda 5 sene sonra bana geri satması için veya 5 sene içerisinde ölürse ben tapuyu kendi adıma geçirebilmem için tapuya bir şerh koydurabilirmiyim. Bana bu konuda çözüm için yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Herkese kolay gelsin, iyi çalışmalar.